Jump to content
Sign in to follow this  
Nephiλiμ

Corsair Cooling™ Hydro Series H50 CPU Cooler Review

Recommended Posts

Mε την συγκεκριμενη σε 10 πασα linx (21χ200, 1.28ν, ΗΤ off), ο πιο ζεστος πηρυνας μου δειχνει 85 βαθμους.... Περιπου τα ιδια με την true που ειχα πριν.

Mη λεμε και οτι θελουμε.

Ευχαριστώ για το πραγματικά χρήσιμο review.

Εγώ σκέφτομαι την αγορά του Η50 για χαμηλό θόρυβο και όχι για υπερχρονισμό.

Έχω ήδη τον παρακάτω ανεμιστήρα να βγάζει αέρα από το κουτί που δουλεύει στα 14db με εξαιρετικά αποτελέσματα.

http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/SILENX-CASE-FAN-120MM-PRO-IXP-76-14.htm

Αν τον εκμεταλλευτώ και εξακολουθώ να βγάζω αέρα και το χρησιμοποιήσω αντί για τον μαμά ανεμιστήρα θα αντέξει χωρίς να ανεβάσει 70 βαθμούς ο core2duo που έχω;

Επαναλαμβάνω. Ο γνώμονας είναι ο θόρυβος και όχι ο υπερχρονισμός!

Ευχαριστώ!

Αγορίνα, ανακάλυψα ότι το πρόβλημα δεν είναι ο ανεμιστήρας, αλλά... η αντλία! Έχει ένα χαρακτηριστικό κροτάλισμα, ακανόνιστο μάλιστα σαν εξάτμιση από τούμπανο βελτιωμένο ατμοσφαιρικό κινητήρα. Όσο και να μη θέλεις να την ακούς, η αντλία ακούγεται (ειδικά αν και το υπόλοιπο σύστημα είναι αρκετά ήσυχο). Βέβαια, και ο ανεμιστήρας δεν είναι "βελούδινος", μία τραχύτητα την έχει στη λειτουργία του, αλλά τουλάχιστον ρυθμισμένος κοντά στις 1000 σαλ είναι αρκετά υποφερτός...

ΑΝ έχεις κανονικό tower θα σου πρότεινα να πάρεις καμία αερόψηκτρα της προκοπής (Megahalems, True120, Noctua) και να τη συνδυάσεις με κάποιον ποιοτικό ανεμιστήρα. Θα έχεις και καλύτερες επιδόσεις και πραγματικά αθόρυβη λειτουργία.

Edited by Ερνέστος

Αγορίνα, ανακάλυψα ότι το πρόβλημα δεν είναι ο ανεμιστήρας, αλλά... η αντλία! Έχει ένα χαρακτηριστικό κροτάλισμα, ακανόνιστο μάλιστα σαν εξάτμιση από τούμπανο βελτιωμένο ατμοσφαιρικό κινητήρα. Όσο και να μη θέλεις να την ακούς, η αντλία ακούγεται (ειδικά αν και το υπόλοιπο σύστημα είναι αρκετά ήσυχο). Βέβαια, και ο ανεμιστήρας δεν είναι "βελούδινος", μία τραχύτητα την έχει στη λειτουργία του, αλλά τουλάχιστον ρυθμισμένος κοντά στις 1000 σαλ είναι ακρετά υποφερτός...

ΑΝ έχεις κανονικό tower θα σου πρότεινα να πάρεις καμία αερόψηκτρα της προκοπής (Megahalems, True120, Noctua) και να τη συνδυάσεις με κάποιον ποιοτικό ανεμιστήρα. Θα έχεις και καλύτερες επιδόσεις και πραγματικά αθόρυβη λειτουργία.

Την εχω καιρο πανω ,το συστημα μου ειναι πολυ μα πολυ ησυχο,το μονο που ακουγεται να δουλευει ειναι κανας δισκος που και που .

Η αντλια ακουγεται ΜΟΝΟ κατα την εκκίνηση και ανεμιστηρα εχω αλλαξει με εναν Scythe (δεν θυμαμαι ακριβες μοντελο)

nimedor δεν μπορω να γνωριζω αφου ειναι τελειως αλλο συστημα....

Γεια σας.Ειναι το πρωτο μου μυνημα στο site.

Εχω και εγω την συγκεκριμενη Corsair H 50.Αγορασμενη στην διαρκεια των εορτων.Το συστημα μου,case:NZXT Tempest/psu: pc power&cooling Silencer 750watt/ mobo:GA-EX58-UD3R LGA 1366/cpu:core i7 940 . Idle ειναι στους 25-27 βαθμους ενω οβερκλοκαρισμενος ο 940 στους 3,6 και με prime 95 φτανει μαξιμουμ τους 55 βαθμους.Εγω ειμαι εντυπωσιασμενος.Βεβαια το Tempest εχει 6 ανεμιστηρες 12αρηδες και ακριβως πανω απο το Corsair Η 50,στην ραχη του κουτιου ειναι 2 12αρηδες.

Απλα καταθετω την εμπειρια μου.

• Like 6

παιδιά να κάνω μια ερώτηση: για να γίνει εγκατάσταση σε AM3 socket, πρέπει να βγει η μητρική από το κουτί ή μπαίνει και έτσι;

α και κάτι άλλο: μπορεί να πει κάποιος που το έχει εγκαταστήσει πώς πρέπει να είναι η φορά του από τους ανεμιστήρες του κουτιού, γτ εμένα οι δύο της οροφής δν μετακινούνται;

Edited by Nephiλiμ

Το μαμά-retention και το back-plate πρέπει να βγουν από τη μητρική. Σχετικά με τους ανεμιστήρες, η Corsair λέει ότι ο ανεμιστήρας της υδρόψυξης θα πρέπει να φέρνει κρύο αέρα απ'έξω (οπότε ανάλογα με το configuration θα πρέπει να αλλάξεις και τη φορά των υπολοίπων μέσα στο κουτί για να μη γίνει αχταρμάς).

Προσωπικά, προτίμησα να παρακούσω την Corsair και να εγκαταστήσω τον (αλλαγμένο) 12άρη ανεμιστήρα κανονικά ως exhaust-fan, ενώ "κρέμασα" και το ψυγείο έξω από το κουτί, μέ πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.

κατάλαβα. βασικά το κουτί που έχω είναι το εξής http://www.nzxt.com/products/tempest/

που έχει 2χ120 mm intake μπροστά και 2χ140 mm exhaust πάνω

για να μην έχει πρόβλημα ροής του αέρα αν αλλάξει ο πίσω ανεμιστήρας

οπότε πιστεύω δεν θα 'εχω πρόβλημα γενικά

Edited by midis

Μπορείς πάντα να δοκιμάσεις και τις δύο εκδοχές και όποια κάτσει καλύτερα. Πάντως, γενικά δε θα έχεις πρόβλημα με αυτή την "ιδιότροπη" ψύξη.

Ας ρωτήσω και γω κάτι. Το kit που έχουν τα μαγαζιά, π.χ. το Πλαίσιο έχει bracket για AMD ή όχι;

Ας ρωτήσω και γω κάτι. Το kit που έχουν τα μαγαζιά, π.χ. το Πλαίσιο έχει bracket για AMD ή όχι;

Διαβασε τη συσκευασια/δες στην ιστοσελιδα του προιοντος αν αναφερεται.

Tο κομματι που ηρθε για review δεν ηταν retail.

Tα πράγματα είναι πολύ απλά: αν πας να ψωνίσεις από Πλαίσιο πχ από τα κομμάτια που έχουν στο ράφι, αν κοιτάξεις στο κάτω μέρος της συσκευασίας το σειριακό αριθμό προϊόντος θα δεις ότι κάποιες γράφουν σκέτο CWCH50 και κάποιες άλλες CVCH50-1. Αυτό το -1 σημαίνει ότι πρόκειται για Rev.2 η οποία α) περιέχει μεταλλικό ριτενσιον και όχι πλαστικό και β) περιέχει στάνταρ μπράκετ για AMD.

Eπίσης, κατά την εγκατάσταση πρόσεξε ποιες ακριβώς βίδες θα βάλεις γιατί είναι διαφορετικές για Intel και AMD, οπότε αν βάλεις μεγαλύτερες σε λάθος bracket θα καταστέψεις τα πάσα και θα αχρηστεύσεις όλο το σύστημα ασφάλισης.

Τιπ: το pc1.gr φέρνει μόνο Rev.2 και μάλιστα σε αρκετά χαμηλή τιμή.

Edited by Ερνέστος
  • Like 1

To δικο μου απο Πλαισιο CVCH50-1 κανει για τα παντα ολα ακομα και για s1156.

Tα πράγματα είναι πολύ απλά: αν πας να ψωνίσεις από Πλαίσιο πχ από τα κομμάτια που έχουν στο ράφι, αν κοιτάξεις στο κάτω μέρος της συσκευασίας το σειριακό αριθμό προϊόντος θα δεις ότι κάποιες γράφουν σκέτο CWCH50 και κάποιες άλλες CVCH50-1. Αυτό το -1 σημαίνει ότι πρόκειται για Rev.2 η οποία α) περιέχει μεταλλικό ριτενσιον και όχι πλαστικό και β) περιέχει στάνταρ μπράκετ για AMD.

Eπίσης, κατά την εγκατάσταση πρόσεξε ποιες ακριβώς βίδες θα βάλεις γιατί είναι διαφορετικές για Intel και AMD, οπότε αν βάλεις μεγαλύτερες σε λάθος bracket θα καταστέψεις τα πάσα και θα αχρηστεύσεις όλο το σύστημα ασφάλισης.

Τιπ: το pc1.gr φέρνει μόνο Rev.2 και μάλιστα σε αρκετά χαμηλή τιμή.

Thanks, το πήρα από το pc1 τελικά.

Thanks, το πήρα από το pc1 τελικά.

Περιμενουμε τις εντυπωσεις σου εδω ή σε δικο σου thread με μετρησεις!:T:

Το μαμά-retention και το back-plate πρέπει να βγουν από τη μητρική. Σχετικά με τους ανεμιστήρες, η Corsair λέει ότι ο ανεμιστήρας της υδρόψυξης θα πρέπει να φέρνει κρύο αέρα απ'έξω (οπότε ανάλογα με το configuration θα πρέπει να αλλάξεις και τη φορά των υπολοίπων μέσα στο κουτί για να μη γίνει αχταρμάς).

Προσωπικά, προτίμησα να παρακούσω την Corsair και να εγκαταστήσω τον (αλλαγμένο) 12άρη ανεμιστήρα κανονικά ως exhaust-fan, ενώ "κρέμασα" και το ψυγείο έξω από το κουτί, μέ πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.

Ρε φιλαρακο αν το εβγαλες εξω απο το κουτι αυτο μας οδηγει στο συμπέρασμα οτι ο ανεμιστηρας

της πλάτης του κουτιού βγαζει αερα απο το κουτι και βαραει αερα στο ψυγείο

Ναι, ακριβώς. Είπε κανείς κάτι άλλο?

Σωστός !!! απλα ψαχνουμε την ιδανικη θεση ....απο θερμοκρασια στον επεξεργστη πως εισαι?