Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

Τον εχω παραγγείλει απο 2 μεριές, όπου κάτσει (κατεστραμένος mode on)

Η 5970 που πηρα εχει mini dp απο οτι ειδα, μιας και εχει adaptor για το κανονικό connector που λέει DP πάνω. Εκτος αν σε όλες τις κάρτες ειναι έτσι.

OK αφού μπορώ να έχω διαφορετικό profile ανά οθονη cool, εχω κι εγώ εναν calibrator.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο MW2, τι ανάλυση βάζεις στο game? Την 5760χ1200 ? ή κάτι άλλο ? Εγω δοκιμάζω με 3 μόνιτορ τώρα αλλά το ένα ειναι 20άρι προς το παρόν (με 1600χ1200) και παίζω με 4800χ1200 αλλά στο menu τα δείχνει distorted. Τι να επιλέξω στο widescreenfix ?

Link to comment
Share on other sites

Σε 5760x1200 παίζω...

Στο widescreenfixer απλά επιλέγεις το mw2 και την ώρα που ξεκινάει το παιχνίδι πατάς το hotkey που έχεις δηλώσει... δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο... σε μένα τουλάχιστον παίζει μια χαρά, χωρίς παραμορφώσεις... στην οθόνη των μενού, όντως έχει πρόβλημα και πρέπει να βρεις που να σημαδέψεις τα κουμπιά, αλλά το συνηθίζεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίζοντας τις τελευταίες 2-3 μέρες με το eyefinity, θετικά μέχρι στιγμής τα πρώτα δείγματα. Έχω δοκιμάσει Call of Duty:Modern Warfare 2, που παίζω τις τελευταίες μέρες, με το widescreeenfixer, μιας και από οτι διάβασα, η infinity ward, θεωρεί την αλλαγή του fov κάτι σαν cheat (lol). Γενικά παίζει πολύ γρήγορα, εχω 70άρια FPS, που όμως ανεβοκατεβαίνουν αρκετά, αλλά δεν δημιουργούν πρόβλημα. Αυτό που με προβληματίζει είναι που μερικές φορές τα FPS πάνε στο 0 για 1 sec (παγώνει η οθόνη δηλαδή). Έχω fraps ανοιχτό μόνιμα και βλέπω το monitoring στο LCD του G15,οποτε οταν παγώνει η οθόνη βλέπω οτι έχει πάει στο 0. Έχω εντοπίσει το πρόβλημα στο widescreenfixer, μιας και αμα το απενεργοποιήσω, δε κολάει ποτέ, αλλά και ουτε πριν κόλαγε ποτέ με 1920χ1200 σε ένα μονιτορ.

Άλλα games, Need for speed shift, που ειναι omfg, πολύ ωραίο, υποστηρίζει την ανάλυση μια χαρα, και τρέχει νεράκι.

Dirt 2, κι αυτό με native υποστήριξη, εδώ μιας και ειναι DX11, ειναι πιο βαρύ, αλλά τα FPS παραμένουν γύρω στα 35 σταθερά, χωρίς σκαμπανεβάσματα.

Πάντως προς το παρόν δεν έχει τύχει να κοιτάξω κάτι στις πλαινές οθόνες, ουτε νομίζω οτι πρέπει, μιας και ειναι για περιφερειακή όραση. Είναι αρκετά κουραστικό πάντως :p

Ελπίζω σε drivers σύντομα για καλυτερη απόδοση χωρίς σκαμπανεβάσματα.

Το μειονέκτημα είναι ότι στα windows, το desktop είναι ενα, και το βλέπει σαν ενιαία οθόνη, οπότε οταν κανεις maximise τον firefox, απλώνεται σε 3 οθόνες...:suicide:

Πάντως μέχρι 24άρα οθόνη, μη πάτε σε μεγαλύτερες, μου έχουν βγει τα μάτια (με 26αρες)

Θέλω να φτιάξω και ενα videaki αλλά προβληματίζομαι που να στήσω την κάμερα γιατί για να πιάσεις και τις 3 οθόνες πρεπει να το στήσω 3 μέτρα πίσω, και εγώ που θα κάτσω για να παίξω :hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είχα διαβάσει πως όχι, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει...

αλλά να πάει να πνιγεί και η apple με το delicatessen αντάπτορα της, που θα πρέπει όπως και να' χει, να είναι ακριβότερος από οποιοδήποτε άλλο...

Link to comment
Share on other sites

μπηκα και εγω στο κολπο και τα εχω βρει σκουρα...ευτυχως τα nfs shift και dirt 2 τρεχουν καλα!

Παιδια το DEAD SPACE παιζει αψογα!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηγα σε EF! :neo:

Καταρχας το eyefinity μαζι με crossfire απλα ειναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ! Μεχρι στιγμης τα παιζω ολα με μονη 5870 αφου αν ενεργοποιησω το crossfire ολα πανε σκ@τα!!!!:wall:

Μιλαμε απο 20fps κατω στο batman εως unplayable στο shift!!! Πραγματικα θελουν ΠΟΛΥ δουλεια οι drivers... Aν με τους 10.1 δεν υπαρξει βελτιωση θα παω σε 5970.

@TROOPER

Αυτο το διαολο πως τον εχεις κανει να παιξει?

Aπο κατω τι aspect βαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Μια κουλή ερώτηση, οταν θέλετε να παίξετε ένα game σε single screen γιατι δεν υποστηρίζει eyefinity, οποτε πάμε σε ανάλυση 1920χ1200, σβήνουν οι άλλες 2 οθόνες και μετά σε ποιά δείχνει το game? Εμενα μου διαλέγει αυτή με το display port που ειναι η δεξιά οθόνη και ειναι λιγο σπαστικό...Any idea πως το διαλέγουμε αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Software Tripple Head

http://img199.imageshack.us/img199/5237/bfbc2triscreensoftth109.jpg

Μερικοι αναφερουν οτι τους δουλευει με το Eyefinity.Αλλοι οχι.

Αν δειτε δεν "πλακουτσωτο" © σαν αυτες που ανεβασε ο Sebastian

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.