Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

τελικά νομίζω μετά από προσωπική εμπειρία που είχα με 3d vision ότι το eyefinity είναι καλύτερο, δεν ξέρω για άλλον που έχει δοκιμάσει 3d γυαλιά αλλά εμένα μου έφεραν φοβερή ζαλάδα μετά από μισή ώρα gaming, θα προχωρήσω σιγά σιγα λοιπόν σε ati εκτός αν βγάλει η nvidia κάτι ανάλογο με καινουργιους drivers.

Για να μην πολυλογώ επειδή ήδη έχω ένα 26αρι samsung 2693hm σκέφτομαι να πάρω άλλα 2 το μόνο που με προβληματίζει έιναι ότι ο φίλος trooper έιπε ότι του έχουν βγάλει τα μάτια..... έχω μπερδευτεί αξίζει να το πουλήσω μήπως και να πάρω 3 24άρια;:confused:

(βρήκα 26άρια 350 το ένα σύνολο δηλαδή 700 ευρώ) πιστέυω ότι θα έχουν και την καλύτερη ποιότητα εικόνας.

3χ 24αρια από την άλλη (23.5" για την ακρίβεια) θα κοστίσουν 160χ3 δηλαδή 480 ευρώ.

και μια τελευταία ερώτηση σε gaming με 3 οθόνες κοιτάτε καθόλου τις δεξιά και την αριστερά ή είναι μόνο για περιφεριακή αίσθηση;;

Ουφ ελπίζω να μην κούρασα...:o

Link to comment
Share on other sites

τελικά νομίζω μετά από προσωπική εμπειρία που είχα με 3d vision ότι το eyefinity είναι καλύτερο, δεν ξέρω για άλλον που έχει δοκιμάσει 3d γυαλιά αλλά εμένα μου έφεραν φοβερή ζαλάδα μετά από μισή ώρα gaming, θα προχωρήσω σιγά σιγα λοιπόν σε ati εκτός αν βγάλει η nvidia κάτι ανάλογο με καινουργιους drivers.

Για να μην πολυλογώ επειδή ήδη έχω ένα 26αρι samsung 2693hm σκέφτομαι να πάρω άλλα 2 το μόνο που με προβληματίζει έιναι ότι ο φίλος trooper έιπε ότι του έχουν βγάλει τα μάτια..... έχω μπερδευτεί αξίζει να το πουλήσω μήπως και να πάρω 3 24άρια;:confused:

(βρήκα 26άρια 350 το ένα σύνολο δηλαδή 700 ευρώ) πιστέυω ότι θα έχουν και την καλύτερη ποιότητα εικόνας.

3χ 24αρια από την άλλη (23.5" για την ακρίβεια) θα κοστίσουν 160χ3 δηλαδή 480 ευρώ.

και μια τελευταία ερώτηση σε gaming με 3 οθόνες κοιτάτε καθόλου τις δεξιά και την αριστερά ή είναι μόνο για περιφεριακή αίσθηση;;

Ουφ ελπίζω να μην κούρασα...:o

Οπως κοιτας στην πραγματικοτητα!

Ολοι μας εστιαζουμε σε ενα σημειο αλλα το ματι βλεπει τι παιζει γυρω του!

Το ιδιο ειναι και το eyefinity, κοιτας την κεντρικη αλλα το ματι δεχεται πληροφοριες απο ολες τις οθονες.... Δεν καθεσαι να κοιτας την δεξια ή την αριστερη! Ειναι και ενας λογος που μετα απο λιγο δεν βλεπεις τα καδρα των οθονων, σαν να μην υπαρχουν!

Σε εμενα που ειναι και μικρα και τα εχω βαλει και εξυπνα δεν τα βλεπω στο gaming!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι τόσο απλό όσο βλέπετε στα screens. Οι οθόνες είναι τοποθετημένες σαν σε έκθεση; όχι. Στην ουσία πιο πολύ μοιάζει με αυτό:

picture.php?albumid=88&pictureid=4494

Επίσης, δεν γυρνάει κανείς το κεφάλι του να δει, αλλά το πιάνει με την άκρη του ματιού του και το μάτι βλέπει πιο "σφαιρικά"

Link to comment
Share on other sites

p1010934.jpg

Mπραβο ρε jpavly ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες....Nephilim διαβαζε να μαθαινεις :hehe: και μην ξεχασεις και αλλαγη στο πρωινο σου γευμα :hehe:

Σου δινει την αισθηση οτι εισαι εκει, οτι κρατας το οπλο!

Oσο για το 3d vision, που επαιξα στην εκθεση στη Κινα που ειχα παει, ηταν μια απογοητευση! Ωραια σου δινει βαθος στην εικονα! ΚΑΙ??? μουφα! Για μενα ειναι 3d vision < eyefinity

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Μετα από λίγες μέρες τις συνήθισα τις 26αρες οποτε τωρα ειμαι οκ. Οποτε ειναι θέμα τι σου αρέσει να κάνεις, εγώ θα σου πρότεινα δεις και το χώρο που έχεις, αν ειναι περιορισμένος τότε ισως οι 24αρες να είναι καλύτερα. Η ανάλυση ίδια είναι οπότε ειναι καθαρά θέμα μεγέθους.

(Αν πουλάς την 26άρα σου με ενδιαφέρει :p)

Δε σε βοήθησα και πολύ ε ? :baby:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα πάω σε 3 23άρες... βγαίνει πιο φθηνά αν υπολογίσει κανείς και το κερδος από την πώληση της 26άρας...

έχεις βαλει πολυ έξυπνα τις όθόνες sebαstian με αυτόν τον τρόπο κερδίζεις το μαύρο περιθώριο από τις δεξιά αριστερά...

και μία κουλή ερώτηση μιας και περιμένω την νέα μου καρτούλα...

γίνεται να υπάρχει στο ίδιο σύστημα μία 5970 και μία gtx295 η οποία να είναι συνδεδεμένη σε μία άλλη ξεχωριστή οθόνη (βασικά λέω να την συνδέσω σε μία 42αρα fullhd που έχω για gaming όταν δεν υποστηρίζεται καλά το eyefinity και για καμία ταινιούλα);; από ότι ξέρω τα windows 7 αφήνουν την ύπαρξη 2 διαφορετικών drivers αλλά το θέμα είναι αν θα μπορώ να επιλέξω με πιά κάρτα θα παίζω το εκάστοτε παιχνίδι, γνωρίζεται αν το έχει κανείς;;

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα πάω σε 3 23άρες... βγαίνει πιο φθηνά αν υπολογίσει κανείς και το κερδος από την πώληση της 26άρας...

έχεις βαλει πολυ έξυπνα τις όθόνες sebαstian με αυτόν τον τρόπο κερδίζεις το μαύρο περιθώριο από τις δεξιά αριστερά...

και μία κουλή ερώτηση μιας και περιμένω την νέα μου καρτούλα...

γίνεται να υπάρχει στο ίδιο σύστημα μία 5970 και μία gtx295 η οποία να είναι συνδεδεμένη σε μία άλλη ξεχωριστή οθόνη (βασικά λέω να την συνδέσω σε μία 42αρα fullhd που έχω για gaming όταν δεν υποστηρίζεται καλά το eyefinity και για καμία ταινιούλα);; από ότι ξέρω τα windows 7 αφήνουν την ύπαρξη 2 διαφορετικών drivers αλλά το θέμα είναι αν θα μπορώ να επιλέξω με πιά κάρτα θα παίζω το εκάστοτε παιχνίδι, γνωρίζεται αν το έχει κανείς;;

Αγορασα και τιμονιερα! Γεια σας παει, μετακομιζω απο αυριο στη ΚΟΛΑΣΗ του eyefinity

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευγε Jaco για τις οδηγίες που μας έδωσες, ουσιαστικα μας εδωσες ετοιμη τροφη.

Ειχα λιγα προβληματα στην αρχη με τους οδηγους (ατι 10.1+nvidia 195) κατα την επεκταση των οθονων μου βγηκε και μια παραπανω ,αλλα τελικα δουλεψε και το physX.

To Dragon Age που δοκιμασα κεντρικα οι μορφες ειναι ενταξει αλλα οσο πιο κοντα στα ακρα, οι μορφες παραμορφωνονται, υπαρχει τροπος να ξεπεραστει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθε αρχη και δυσκολη, θα βρουμε την ακρη σιγα σιγα.

Προσωπικη αποψη: Παρόλα τα προβληματα της νέας τεχνολογιας, όταν μπορεις και παιζεις ενα παιχνιδάκι σε μια επιφανεια που εκτεινεται ουτε λιγο ουτε πολυ στο εναμιση μετρο (3*24¨), για μενα αξιζει να δειξεις λιγη υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω φαει ολη την Αθηνα να βρω ενα καλωδιο display port η' εστω ενα ανταπτορα για να συνδεσω την U2410. Κανεις καποια ιδεα που μπορω να βρω?

Ευχαριστω

καλωδιο display port

http://cgi.ebay.com/6FT-Display-Port-Male-To-DisplayPort-Male-DP-Cable-PC_W0QQitemZ260523487431QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item3ca868f0c7

η πιο φτηνη οθονη 24'' με display port

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/sm/WF06a/382087-382087-64283-3884470-3884470-3955381.html

Link to comment
Share on other sites

p1010934.jpg

Seb μια ερώτηση. Ορθώς τα πλαίσια μειώνονται μιας και επικαλύπτεις τα 2 πλαινά των screens με την μεσαία, σε αυτή την περίπτωση όμως δεν βλέπεις διαφορά λόγω του μεγαλύτερης φαινομενικής επιφάνειας της μεσαίας οθόνης (λόγω του ότι είναι το panel της 3 πόντους πιο μπροστά από τις άλλες)?

Link to comment
Share on other sites

Seb μια ερώτηση. Ορθώς τα πλαίσια μειώνονται μιας και επικαλύπτεις τα 2 πλαινά των screens με την μεσαία, σε αυτή την περίπτωση όμως δεν βλέπεις διαφορά λόγω του μεγαλύτερης φαινομενικής επιφάνειας της μεσαίας οθόνης (λόγω του ότι είναι το panel της 3 πόντους πιο μπροστά από τις άλλες)?

Αν καθεσε 2 μετρα πισω δεν καταλαβαινεις τπτ:smoke:

Link to comment
Share on other sites

θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικό με το ευεφινιτυ έχω αυτό το monitor

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?...ED-PIANO-BLACK

έχει displayport? η θα χρειαστώ αντάπτορα και εγώ?

θα χρειαστεις αντάπτορα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω την γνώμη ότι κάνοντας eyefinity σε τρία monitor 24" με μία 5970 αυτό που παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην απόδοση του συστήματος μιας και η ανάλυση ανεβαίνει σε δυσθεώρητα ύψη είναι η δύναμη της κάρτας και όχι του cpu,

πχ ένας q8200 στα 2800mhz θα επαρκούσε;

Ρωτώ κάτι τέτοιο διότι αυτό μειώνει σημαντικά το κόστος δημιουργίας ενός τέτοιου συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.