Jump to content



Αξιόλογα πολυμέσα και ρήσεις στο διαδίκτυο (ThinkLab)


Tsakonas

Recommended Posts

Είδα μέχρι το 6:30 γιατί τσαντίστηκα. Η κυρία αναπολεί τις καλές ψαριές του παρελθόντος με δυναμίτη;;;;;;; Καλά να πάθουν, εκεί να ψαρεύουν μέχρι τα εκατό και να μη βγάζουν τίποτα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Είδα μέχρι το 6:30 γιατί τσαντίστηκα. Η κυρία αναπολεί τις καλές ψαριές του παρελθόντος με δυναμίτη;;;;;;; Καλά να πάθουν, εκεί να ψαρεύουν μέχρι τα εκατό και να μη βγάζουν τίποτα. 

 

Νομίζεις ότι γνώριζε τι έκανε; Μόνο ότι ήταν παράνομο ήξερε, κανένας δεν της εξήγησε ότι υπονομεύει το μέλλον της.

Βέβαια τη ζημιά που κάνουν οι μηχανότρατες  γδέρνοντας τον πάτο δεν την φτάνει τίποτα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από τον Ακάλυπτο στη NASA

Παράθεση

Στην Ιστορία, δεκάδες άνθρωποι που εξαπάτησαν τις αρχές και τους δημοσιογράφους προσποιούμενοι ότι είναι κάποιοι άλλοι, απέκτησαν χαρακτηριστικά θρύλου. Γιατί λοιπόν αντιμετωπίζουμε με τόση απαξίωση μια Ελληνίδα που ισχυρίστηκε ότι εργαζόταν στη NASA;

 

Ο δεκάλογος του καλού απατεώνα
Οι εντολές αποδίδονται στον Βίκτορ Λάστινγκ, που κατάφερε να πουλήσει τον πύργο του Άιφελ για παλιοσίδερα.
1. Να ακούς υπομονετικά τον συνομιλητή σου. Μιλώντας γρήγορα δεν κερδίζεις τίποτα.
2. Μη δείχνεις ότι βαριέσαι.
3. Άσε τον συνομιλητή σου να παρουσιάσει τις πολιτικές του απόψεις και συμφώνησε μαζί του.
4. Άσε τον συνομιλητή σου να παρουσιάσει τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις και συμφώνησε μαζί του.
5. Άφησε στην κουβέντα αναφορές σεξουαλικού περιεχομένου αλλά μη συνεχίσεις εάν δεν το κάνει ο συνομιλητής σου.
6. Ποτέ μην συζητάς για ασθένειες εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος.
7. Μην προσπαθείς να εκμαιεύσεις προσωπικά προβλήματα των συνομιλητών σου. Θα σου τα πουν μόνοι τους.
8. Μην υπερηφανεύεσαι ποτέ – άφηνε να εννοηθεί πόσο σημαντικός είσαι.
9. Πάντα να είσαι περιποιημένος.
10. Ποτέ μην είσαι μεθυσμένος.

 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Lakisss said:

Μια χαρά ήξεραν. Όταν ψαρεύαμε με τον πατέρα μου αρχές 90s, πολλοί στο χωριό έριχναν και όλοι γνώριζαν, αλλά το κέρδος το άτιμο... 

ηξεραν και πολλοι πληρωσαν - οχι απαραιτητα στον δικαστη ομως (βλ.αναπηρια).

ολοι μαζι ομως οι μπουρλοτιερηδες μπροστα στη μηχανοτρατα δεν πιανουν μια και αν βαλεις μαζι και διχτυα (παρασυρομενα,γριγρι κλπ) η καταστροφη ειναι ολικη.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Ένα ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ περί fasting (διαλειμματική νηστεία) σε extreme μορφή μάλιστα,  είχα κάνει πριν 2-3 χρόνια με την "μέθοδο" 18-6, δλδ είχα 6 ώρες που έσπαγα την νηστεία (fast) και έτρωγα κανονικά χωρίς περιορισμούς, τις υπόλοιπες 18 ώρες μόνο νερό, το αποτέλεσμα ήταν ότι έχασα -φυσικά- βάρος, αυτό από προσωπική εμπειρία, το πρωινό μου -break+fast, fan fact- ήταν 12 η ώρα το μεσημέρι και το "βραδινό" 6 η ώρα το απόγευμα, μετά νερό, στην αρχή ήταν λίγο δύσκολο αλλά μετά συνηθίζεις και δεν σε νοιάζει.

 

Στην αρχή το video είναι λίγο βαρετό, από το 34:00 λεπτό και μετά αποχτά περισσότερο ενδιαφέρον, πολύ το fasting το δαιμονοποιούν, ειδικά όσοι συστήνουν να τρως όλη την μέρα 8 μικρά γεύματα κτλ, αλλά τελικά ίσως έχει βάση, αυτό που κρατάω από το video είναι ότι το fasting λειτουργεί σαν "reset" για τον οργανισμό, αποβάλει όλα "κακά" κατάλοιπα από τις διατροφικές συνήθειες μας, δίνει την δυνατότητα στον οργανισμό να αποτοξινωθεί και να ισορροπήσει, υπάρχουν 3 φάσεις, στην πρώτη εξαντλούνται τα αποθέματα γλυκόζης, δεύτερη σταματάει ο οργανισμός να καταναλώνει σαν κύρια πηγή υποκατάστασης της γλυκόζης τους μυς και σαν δευτερεύουσα πηγή το λίπος και το αντιστρέφει, καταναλώνει κατά ένα μικρό ποσοστό μυς και το μεγαλύτερο ποσοστό λίπος, όταν καταναλωθεί το 80% του λίπους τότε ο οργανισμός μπαίνει στην Τρίτη φάση ξανα αρχίζει και καταναλώνει μυς και εκεί πρέπει να διακοπεί η νηστεία, (39:00) ένα φυσιολογικό άτομο 1.70cm με βάρος 70 κιλά έχει αποθέματα λίπους ~15 κιλά και μπορεί να αντέξει 40 μέρες χωρίς φαγητό, μετά μπαίνει στην Τρίτη φάση.

 

Οπότε ναι μεν η νηστεία έχει αρκετά οφέλη απλά δεν θέλει χρειάζεται να πάμε στην υπερβολή, 40 μέρες μόνο νερό είναι ακραίο, αλλά πέρα από το 18-6, κάποιοι τρώνε κανονικά και από τις 7 μέρες νηστεύουν τις 2 ή την μια, συνδυασμοί υπάρχουν πολλοί, το σημαντικό όταν σπας την νηστεία να φροντίζεις να παίρνεις αρκετά θρεπτικά συστατικά.

 

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Havic said:

 

Ένα ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ περί fasting (διαλειμματική νηστεία) σε extreme μορφή μάλιστα,  είχα κάνει πριν 2-3 χρόνια με την "μέθοδο" 18-6, δλδ είχα 6 ώρες που έσπαγα την νηστεία (fast) και έτρωγα κανονικά χωρίς περιορισμούς, τις υπόλοιπες 18 ώρες μόνο νερό, το αποτέλεσμα ήταν ότι έχασα -φυσικά- βάρος, αυτό από προσωπική εμπειρία, το πρωινό μου -break+fast, fan fact- ήταν 12 η ώρα το μεσημέρι και το "βραδινό" 6 η ώρα το απόγευμα, μετά νερό, στην αρχή ήταν λίγο δύσκολο αλλά μετά συνηθίζεις και δεν σε νοιάζει.

 

Στην αρχή το video είναι λίγο βαρετό, από το 34:00 λεπτό και μετά αποχτά περισσότερο ενδιαφέρον, πολύ το fasting το δαιμονοποιούν, ειδικά όσοι συστήνουν να τρως όλη την μέρα 8 μικρά γεύματα κτλ, αλλά τελικά ίσως έχει βάση, αυτό που κρατάω από το video είναι ότι το fasting λειτουργεί σαν "reset" για τον οργανισμό, αποβάλει όλα "κακά" κατάλοιπα από τις διατροφικές συνήθειες μας, δίνει την δυνατότητα στον οργανισμό να αποτοξινωθεί και να ισορροπήσει, υπάρχουν 3 φάσεις, στην πρώτη εξαντλούνται τα αποθέματα γλυκόζης, δεύτερη σταματάει ο οργανισμός να καταναλώνει σαν κύρια πηγή υποκατάστασης της γλυκόζης τους μυς και σαν δευτερεύουσα πηγή το λίπος και το αντιστρέφει, καταναλώνει κατά ένα μικρό ποσοστό μυς και το μεγαλύτερο ποσοστό λίπος, όταν καταναλωθεί το 80% του λίπους τότε ο οργανισμός μπαίνει στην Τρίτη φάση ξανα αρχίζει και καταναλώνει μυς και εκεί πρέπει να διακοπεί η νηστεία, (39:00) ένα φυσιολογικό άτομο 1.70cm με βάρος 70 κιλά έχει αποθέματα λίπους ~15 κιλά και μπορεί να αντέξει 40 μέρες χωρίς φαγητό, μετά μπαίνει στην Τρίτη φάση.

 

Οπότε ναι μεν η νηστεία έχει αρκετά οφέλη απλά δεν θέλει χρειάζεται να πάμε στην υπερβολή, 40 μέρες μόνο νερό είναι ακραίο, αλλά πέρα από το 18-6, κάποιοι τρώνε κανονικά και από τις 7 μέρες νηστεύουν τις 2 ή την μια, συνδυασμοί υπάρχουν πολλοί, το σημαντικό όταν σπας την νηστεία να φροντίζεις να παίρνεις αρκετά θρεπτικά συστατικά.

 

 

 

Το intermittent fasting έχει και άλλους παράγοντες και δεν είναι flat όπως το κάνουν πολλοί.

Η λογική είναι ότι αν θέλεις να κάψεις περισσότερο λίπος κάνε fasting γιατί διευκολύνει.

Στην περίοδο φαγητού δε θα φας σαν μοσχάρι και δεν υπάρχει αύριο αλλά κανονικά γεύματα με τις ανάλογες θερμίδες που θέλεις να φας. Πχ 2000 θερμίδες μέσα σε 8 ώρες.

Εγώ πχ ξεκίναγα πρωινό στις 12 το πρωί και έτρωγα βραδυνό στις 20:00. Παράλληλα κοίταγα να είμαι κάτω από τις 2000 θερμίδες στην ημέρα. Έχασα κιλά και δε μου φάνηκε η πείνα εμένα γιατί τόσα χρόνια κάνω antifasting (έτρωγα 20:00 μέχρι 00:00 ότι έβρισκα μπροστά μου).

 

Επίσης σου λέει ότι καλύτερα αν κάνεις γυμναστική να την κάνεις μέσα στο fasting σου και ειδικά πρωϊ.

Ο οργανισμός είναι άδειος από ενέργεια γιατί την κατανάλωσε στον ύπνο και κατά την γυμναστική θα αναγκάσεις τον οργανισμό να κάνει καύση από το αποθηκευμένο λίπος.

 

Γενικά επειδή έκανα και fasting στην ζωή μου και ίδια διαφορά χωρίς πολύ κόπο (αν και δυστυχώς πια δεν είμαι σπαρτιάτης στην διατροφή μου) το θέμα είναι καλύτερα να ενημερωνόμαστε αρκετά επί του θέματος γιατί έτσι και αλλιώς δεν θα τα ακολουθήσουμε κατα γράμμα.

Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα, με την κάθε βλακεία που μας δέρνει και το λέω γιατί από μια πρόταση κρατάμε μία ή δύο λέξεις και μετά το ξεχειλώνουμε.

Τα αγαθά κόπης κτώνται.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

image.thumb.png.b668c12e6edcf81b41ca16d74e0d30bf.png

 

Prof. Michel Mayor was shocked at the airport cafeteria in Spain with messages wishing him congratulations for winning the physics Nobel prize 2019.

Όταν ΟΛΟΙ οι άλλοι ξέρουν πριν από εσένα ότι κέρδισες κάποιο βραβείο. :lol:

(αν το κατάλαβα καλά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.