Jump to content



Αξιόλογα πολυμέσα και ρήσεις στο διαδίκτυο (ThinkLab)


Tsakonas

Recommended Posts

Ένα σκάφος που κατασκευάστηκε με τη λογική "αφού δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται" και κέρδισε το 33o America's Cup.

Ένα σχετικό άρθρο εδώ: Genius or lunacy? BMW Oracle Racing team set to wing it for the 2010 America's Cup

και βίντεο εδώ:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=TUnKDDwCTcI]BMW ORACLE Racing. Highlights. - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

^^ Τραγικό.. υπάρχουν τόσες γλυκές ψυχούλες στα αζήτητα (νοσοκομεία κ ορφανοτροφεία) κι ο άνθρωπος, σαν κλασσικό εγωκεντρικό και αχάριστο ον, λόγω μοναξιάς, ψάχνει για πλάσματα που τον αγαπάνε "άνευ όρων".. για πλάσματα που έχουν γραμμένο στο dna τους να κάνουν τούμπες για όποιον απλά τα ταΐζει και τα φροντίζει, ακόμα κι αν το προηγούμενο βράδυ τα κλείδωσε στο μπαλκόνι.. την ίδια ώρα, ένα μωρό έχει υποχρεώσεις κι έξοδα και ζητά πολύ χρόνο και δε μπορούμε να ασχολούμαστε με κάτι που "ζητάει" τόσο πολύ..

Ειδικά όταν βλέπω στο Twitter κάτι βλαμμένες που βάζουν συνεχώς φωτο με το "παιδί" και το κάνουν λατέρνα απλά για να περνάνε την ώρα τους (ο μπούμπης μου με πουλοβεράκι, ο μπούμπης μου μόλις έχεσε!! κλπ) ή όταν ποστάρουν φωτογραφίες αγκαλιά με το ζωάκι και γράφουν από κάτω "η μόνη ψυχούλα πάνω στη γη που θα σας αγαπήσει μοναδικά/παντοτινά και άνευ όρων" αηδιάζω..

υ.γ.: δεν έχω τίποτα με όλα τα ζώα και τα υπεραγαπώ.. μεγάλωσα σε σπίτι με πολλά ζώα.. μα ήμαρτον με όσους προσπαθούν να γεμίσουν το κενό τους με αυτά..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] Μήπως είσαι λίγο αυστηρός; Εμένα μου φάνηκε μια καλή προσπάθεια να γλυτώσουν μερικά σκυλιά από την ευθανασία και να σκεφτούν τη λύση των ζώων συντροφιάς άνθρωποι που δεν τους έχει περάσει από το μυαλό.

Ας είναι ο καθένας υπεύθυνος να κρατήσει τις προσωπικές του ισορροπίες και να μην καταλήξει όπως αυτοί που περιγράφεις στο facebook. Αν δεν μπορούν να καταλάβουν ότι άλλο το ζώο, άλλο το παιδί, πολύ φοβάμαι ότι έχουν σοβαρότερα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION]

"...για πλάσματα που έχουν γραμμένο στο dna τους να κάνουν τούμπες για όποιον απλά τα ταΐζει και τα φροντίζει..."

Το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιοι "πειραγμένοι" που στρέφουν την αγάπη τους αποκλειστικά σε κάποιο "κατοικίδιο", αδιαφορώντας για το ενδεχόμενο ότι μπορούν να "κάνουν την -μεγάλη- διαφορά για κάποια άμοιρα παιδιά, δεν δικαιώνει αυτή σου τη φράση!

Υπάρχουν σκυλιά που έδωσαν την ζωή τους για να γλυτώσουν παιδιά που κινδύνευαν, σκυλιά που δέχονται στωικά τα "πάνδεινα" από βρέφη, που ούτε να τα ταΐσουν μπορούν, ούτε να τα φροντίσουν, υπάρχουν σκυλιά που παίρνουν υπό τη προστασία τους μωρά, που ούτε μα περπατήσουν μπορούν, υπάρχουν σκυλιά που εξακολουθούσαν να περιμένουν το άνθρωπο που τα "τάιζε", μέχρι εννιά χρόνια μετά το θάνατό του!

Αυτά υπάρχουν και είναι πολλά τα παραδείγματα, αλλά και ένα μόνο να ήταν, θα άξιζε το κόπο να το ξανασκεφτείς, και να αναρωτηθείς τελικά τα σκυλιά είναι πράγματι ανίκανα να "αγαπήσουν", μήπως αυτή η παροιμιώδης αφοσίωσή τους δεν είναι τελικά εξάρτηση , αλλά επιλογή;

Μήπως το σκυλί τελικά γίνεται η "εικόνα" του "κυρίου" του;

Αυτά τελείως φιλικά και χωρίς καμιά εμπάθεια, απλά γιατί τα πράγματα που έχω στο δικό μου "σακούλι", τα λένε κάπως διαφορετικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε προφανώς, δεν αντιλέγω. Το point που θέλω να καταθέσω δεν είναι εναντίον των σκυλιών. Ελληνικά σας τα είπα. :p Ακόμα κι αυτό, εδώ μέσα, με στεναχωρεί. Είπα κάτι για ορφανά παιδιά.. και 2 άτομα, απλά υποστήριξαν τα ζώα, λες κι εγώ επιτέθηκα στα ζώα. Δε με καταλαβαίνετε..

Τα αγαπάμε τα ζωάκια και να δεχθώ κι ότι ο σκύλος σαν χαρακτήρας, μπορεί να μας "αγαπήσει" και να μας συμπαθήσει. Αυτό που θέλω να υπερθεματίσω είναι πως ας αφήσουμε την προώθηση με βίντεο για τα αδέσποτα σε lower priority (μπορούμε κάλλιστα να προωθήσουμε περισσότερο μια πιο σωστή πολιτική για τα κατοικίδια ζώα, τσιπάρισμα π.χ. και με νόμους εναντίον όσων τα παρατάνε στους δρόμους) κι ας προωθήσουμε με υψηλότερο priority το καλό που κάνουμε δίνοντας αγάπη στον συνάνθρωπό μας. Την κτηνωδία του να παρατάς ένα μωρό στα αζήτητα ή στα σκουπίδια σε αντίθεση με ένα κουταβάκι, που στην τελική, έχει κι ένα ένστικτο επιβίωσης κ μπορεί να ζήσει και μονάχο του. Να το πω και πιο ωμά.. κι ας παρεξηγηθώ πάλι. Γιατί τόση στενοχώρια για τα αδέσποτα, όταν υπάρχουν άστεγοι ή παιδάκια που δεν έχουν ούτε νερό να πιουν; Γιατί να δεχόμαστε την κάθε κουλή που πήρε νέο πουλοβεράκι για το χάσκι της τον Πασχάλη, ενώ την ίδια ώρα κάποια παιδάκια στην Αφρική πάνε ξυπόλητα στο σχολείο καθημερινά;;

Γιατί τόση ευαισθησία όταν χάνεται ένας σκύλος, ενώ σκασιλάρα μας όταν κακομεταχειρίζονται τα άλογα στον ιππόδρομο για το κέρδος και μετά τους κάνουν ευθανασία ή τα τρώμε πολτοποιημένα στο παριζάκι; Γιατί πάμε και παίρνουμε γατοτροφή ενώ την ίδια ώρα γυρνάμε την πλάτη μας στα παιδάκια που ψάχνουν στα σκουπίδια;

Αυτό που είπε ο [MENTION=22279]acct[/MENTION] με κάλυψε.

Αν δεν μπορούν να καταλάβουν ότι άλλο το ζώο, άλλο το παιδί, πολύ φοβάμαι ότι έχουν σοβαρότερα προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Και τίποτα από τα παραπάνω να μην ίσχυε, δε σημαίνει πως πρώτον τα άτομα που επέλεξαν να πάρουν αυτά τα κατοικίδια υποκαθιστούν παιδιά με αυτόν τον τρόπο και δεύτερον δεν κάνουν και δε θέλουν όλοι να γίνουν γονείς. Δεν είναι αυτοσκοπός η πατρότητα / μητρότητα.

Link to comment
Share on other sites

δε σημαίνει πως πρώτον τα άτομα που επέλεξαν να πάρουν αυτά τα κατοικίδια υποκαθιστούν παιδιά με αυτόν τον τρόπο και δεύτερον δεν κάνουν και δε θέλουν όλοι να γίνουν γονείς. Δεν είναι αυτοσκοπός η πατρότητα / μητρότητα.

1. είπα εγώ ποτέ αυτό το πράγμα; Κι άλλωστε δεν μιλάω για ΟΛΟΥΣ. Μίλησα για συγκεκριμένες περιπτώσεις..

2. δεν αντιλέγω, γι'αυτό και κάποιοι χρησιμοποιούν και μεθόδους αντισύλληψης

Για μένα η πατρότητα/μητρότητα είναι αυτοσκοπός. Αυτό όμως είναι προσωπική μου άποψη και δέχομαι ότι για κάποιον άλλον δεν είναι. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με όσα λέω παραπάνω. Γι'αυτό και δεν το ανέφερα κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντησή μου ήταν συνέχεια από αυτή του Seafalco (την έγραφα καθώς πόσταρες), οπότε μπορεί να έγινε παρανόηση. :)

^^ Τραγικό.. υπάρχουν τόσες γλυκές ψυχούλες στα αζήτητα (νοσοκομεία κ ορφανοτροφεία) κι ο άνθρωπος, σαν κλασσικό εγωκεντρικό και αχάριστο ον, λόγω μοναξιάς, ψάχνει για πλάσματα που τον αγαπάνε "άνευ όρων"..
μα ήμαρτον με όσους προσπαθούν να γεμίσουν το κενό τους με αυτά..

Το video προωθούσε την υιοθεσία αδέσποτων ζώων. Δεν έχει νόημα η σύγκριση με την υιοθεσία παιδιών. Όπως είπα και παραπάνω δεν κάνουν ούτε θέλουν όλοι να γίνουν γονείς. Η υιοθεσία (και η ανατροφή παιδιού) είναι βαρύ φορτίο και δεν ενδιαφέρονται όλοι να το σηκώσουν. Επίσης δε σημαίνει πως υποκαθιστάς ένα παιδί, υιοθετώντας κάποιο αδέσποτο ή άρρωστο ζώο.

Αυτό που θέλω να υπερθεματίσω είναι πως ας αφήσουμε την προώθηση με βίντεο για τα αδέσποτα σε lower priority κι ας προωθήσουμε με υψηλότερο priority το καλό που κάνουμε δίνοντας αγάπη στον συνάνθρωπό μας. Την κτηνωδία του να παρατάς ένα μωρό στα αζήτητα ή στα σκουπίδια σε αντίθεση με ένα κουταβάκι, που στην τελική, έχει κι ένα ένστικτο επιβίωσης κ μπορεί να ζήσει και μονάχο του. Να το πω και πιο ωμά.. κι ας παρεξηγηθώ πάλι. Γιατί τόση στενοχώρια για τα αδέσποτα, όταν υπάρχουν άστεγοι ή παιδάκια που δεν έχουν ούτε νερό να πιουν;... Γιατί πάμε και παίρνουμε γατοτροφή ενώ την ίδια ώρα γυρνάμε την πλάτη μας στα παιδάκια που ψάχνουν στα σκουπίδια;

Η πράξη αυτή δεν υποκαθιστά το ενδιαφέρον που μπορεί να τρέφει κάποιος για τα παιδιά και τους άστεγους. Ο καθένας επιλέγει να βοηθήσει όπως επιθυμεί / μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Βρε προφανώς, δεν αντιλέγω. Το point που θέλω να καταθέσω δεν είναι εναντίον των σκυλιών. Ελληνικά σας τα είπα. :p Ακόμα κι αυτό, εδώ μέσα, με στεναχωρεί. Είπα κάτι για ορφανά παιδιά.. και 2 άτομα, απλά υποστήριξαν τα ζώα, λες κι εγώ επιτέθηκα στα ζώα. Δε με καταλαβαίνετε..

Τα αγαπάμε τα ζωάκια και να δεχθώ κι ότι ο σκύλος σαν χαρακτήρας, μπορεί να μας "αγαπήσει" και να μας συμπαθήσει. Αυτό που θέλω να υπερθεματίσω είναι πως ας αφήσουμε την προώθηση με βίντεο για τα αδέσποτα σε lower priority (μπορούμε κάλλιστα να προωθήσουμε περισσότερο μια πιο σωστή πολιτική για τα κατοικίδια ζώα, τσιπάρισμα π.χ. και με νόμους εναντίον όσων τα παρατάνε στους δρόμους) κι ας προωθήσουμε με υψηλότερο priority το καλό που κάνουμε δίνοντας αγάπη στον συνάνθρωπό μας. Την κτηνωδία του να παρατάς ένα μωρό στα αζήτητα ή στα σκουπίδια σε αντίθεση με ένα κουταβάκι, που στην τελική, έχει κι ένα ένστικτο επιβίωσης κ μπορεί να ζήσει και μονάχο του. Να το πω και πιο ωμά.. κι ας παρεξηγηθώ πάλι. Γιατί τόση στενοχώρια για τα αδέσποτα, όταν υπάρχουν άστεγοι ή παιδάκια που δεν έχουν ούτε νερό να πιουν; Γιατί να δεχόμαστε την κάθε κουλή που πήρε νέο πουλοβεράκι για το χάσκι της τον Πασχάλη, ενώ την ίδια ώρα κάποια παιδάκια στην Αφρική πάνε ξυπόλητα στο σχολείο καθημερινά;;

Γιατί τόση ευαισθησία όταν χάνεται ένας σκύλος, ενώ σκασιλάρα μας όταν κακομεταχειρίζονται τα άλογα στον ιππόδρομο για το κέρδος και μετά τους κάνουν ευθανασία ή τα τρώμε πολτοποιημένα στο παριζάκι; Γιατί πάμε και παίρνουμε γατοτροφή ενώ την ίδια ώρα γυρνάμε την πλάτη μας στα παιδάκια που ψάχνουν στα σκουπίδια;

Αυτό που είπε ο [MENTION=22279]acct[/MENTION] με κάλυψε.

Κι εγώ μαζί σου!

Κανένα θέμα με την βαρύνουσα προτεραιότητα του ανθρώπου έναντι των ζώων γενικότερα, αν τέλος πάντων το πράγμα φτάσει στην αποκλειστική διάζευξη!

Για όλα τα άλλα, πάντα υπάρχει η συζήτηση και μπορούμε να βρούμε και τις πιο λεπτές "αποχρώσεις", 'όμως αυτό που έθεσα εγώ, είναι αν το θες, ότι αισθάνομαι ότι απλοποιούμε πολύ κάτι, που στην πραγματικότητα -μη έχοντας τα μέσα ουσιαστικής αντίληψης - δεν κατανοούμε και τελικά ασυναίσθητα, το φέρνουμε στα μέτρα τα δικά μας και το κρίνουμε -ας μου επιτραπεί η έκφραση- "ανθρωποκεντρικά"!

Στα πλαίσια αυτά, έχουν αναπτυχθεί μια σειρά αντιλήψεις και "θέσεις", που αρκεί μια σε βάθος απροκατάληπτη έρευνα, για να τις καταρρίψει.

Φέρνω σαν παράδειγμα το Λύκο, όλοι ξέρουμε με τι είναι "χρεωμένος", έλα μου όμως που οι μελέτες που έχουν γίνει πάνω στην κοινωνική οργάνωση του Λύκου, βγάζουν αποτελέσματα που θα έπρεπε να μας κάνουν να ντρεπόμαστε, για το πως έχουμε κάνει την δική μας κοινωνία! ! !

Μελέτες που αποδεικνύουν, ότι ο άνθρωπος έχει να μάθει πολλά από τα ζώα, αρκεί να κάνει το πρώτο βήμα, να πάψει να τα θεωρεί "ζωντανά", "κτήματα" και "κτήνη" και να αρχίσει να τα βλέπει σαν ισοδύναμες -στην πλάστιγγα της Ζωής- εκφράσεις της!

Γιατί τελικά οι αποδείξεις είναι συγκλονιστικές, ο άνθρωπο είναι ΕΝΑ, από τα Ζώντα πλάσματα του πλανήτη, και η τάση του να αυτοθεωρείται επικυρίαρχος όλων, το μόνο που θα φέρει και μάλιστα γρηγορότερα από ότι ίσως υποψιαζόμαστε, είναι το δικό του τέλος!

Το πήγα ίσως λίγο μακρυά, αλλά νομίζω ότι κάποιες κλισέ εκφράσεις, κρύβουν μέσα τους σπόρους που θα δώσουν, τόσο "πικρούς" καρπούς, που αξίζει το κόπο να το συζητάμε όταν υπάρχει η περίσταση! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Φέρνω σαν παράδειγμα το Λύκο, όλοι ξέρουμε με τι είναι "χρεωμένος", έλα μου όμως που οι μελέτες που έχουν γίνει πάνω στην κοινωνική οργάνωση του Λύκου, βγάζουν αποτελέσματα που θα έπρεπε να μας κάνουν να ντρεπόμαστε, για το πως έχουμε κάνει την δική μας κοινωνία! ! !

Ενδιαφέρον αυτό.

Αν θες σε άλλο topic, δώσε αναλυτικά infos

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μια συγκίνηση την έχω με τα μηχανουργικά, το ξέρετε, αλλά με αυτά που βάζω παρακάτω, "έπαθα"!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=wnv0DAR_gWA]Moroccan Bow Lathe - YouTube[/ame]

Ναι με το πόδι! Και δε χάνει χιλιοστό !

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=XEibt31OlCA]Romanian Pole Lathe Flask Turner .wmv - YouTube[/ame]

Ο παππούς χειρίζεται το τσεκούρι σαν το πινέλο ο ζωγράφος!

Μπράβο τους !

Τελικά όταν θέλεις "όλα" γίνονται!

Καλή διασκέδαση! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.