Jump to content


Αγορά Κάρτας


theosdor

Recommended Posts

Καλησπέρα,μιας και έρχονται Χριστούγεννα είναι η ώρα των αγορών....έτσι αποφάσισα να αλλάξω την κάρτα γραφικών μου.... :bigsmile:

Το pc μου φοράει τα εξής:

cpu:E6300 1,86Ghz (o/c στα 2,8Ghz)

gpu: GE Force 8600GT 256mb

motherboard: Abit IP35 pro

ram: A-data 2χ2GB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)

trofodotiko: Thermaltake W0089 TR2 Power 470W

Οθόνη:LG L206WTQ ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168559)

Θα ήθελα να αγοράσω την Ati HD5850 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το άντεχε το σύστημα,όποτε σαν εναλλακτική έχω βρει τις παρακάτω.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/MSi-GTS-250-SVGA-PCI-Express--1GB.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/TwinTech-Pci-E-Gts-250-1Gb-TT-GTS250-1GD3E-HDMI-XT.htm

Θα δω διαφορά με μία απο αυτές τις 2 κάρτες σε σχέση με τη δική μου??

Link to comment
Share on other sites

Θα δω διαφορά με μία απο αυτές τις 2 κάρτες σε σχέση με τη δική μου??

θα δεις....... και χαοτικη μαλιστα......ειδικα με την 5850 .....την οποια θα κρατησεις πολυ καιρο εφοσων παιζεις σε αυτη την αναλυση

Link to comment
Share on other sites

εννοειται θα δεις διαφορα απο 8600-->gts250!

με το συστημα σου εγω θα πηγαινα σε 5770 με 130Ε! ειναι καλυτερη απο gts250 και εχεις και το dx11!

τωρα για 5850, θα χεις bottleneck σιγουρα (δεν ξερω ποσο?) και μαλλον θα χρειαστεις και τροφοδοτικο οποτε....

φυσικα, με 5850 θα σαι καλυμμενος πολυυυυ καιρο σε μελλοντικες αναβαθμισεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με την 5850 θα πρέπει να αλλάξω κ τροφοδοτικό όμως???

δεν νομιζω ...εχει ηδη εναν 6πινο connector τπ psu που εχεις ...και θα χρειαστεις ακομα εναν ανταπτορα απο 2 4-pin σε 1 6-pin .......πιστευω οτι αντεχει το τροφοδοτικο σου ...αλλα για να μη σε παρω στο λαιμο μ .......ψαξε να βρεις τι psu απαιτει η 5850..

Link to comment
Share on other sites

Λογικάααααα ναι, αλλά όχι 1000%,άν και θα το πιέζεις πολύ.

Απο άποψη "αγοράζω και κρατάω" η 5850 είναι καταπληκτική κάρτα, και σκοτώνει σε επιδόσεις.

Αν δεν παίζουν φράγκα και εγώ είμαι υπέρ της 5770 αντί για 250 που λέει και ο Goku.

Το πόσο θα σε κόβει το υπόλοιπο πι-σι έχε στο νού σου πως είναι το ίδιο ότι κάρτα και να έχεις.

Και τι εννοώ, δεν θα σε κόβει πιο πολύ ή πιο λίγο το cpu με άλλες κάρτες.

Απλά μπορεί να "αφήνει" την 5770 να παίζει στο 90% της, και την 5850 στο 65% της ας πούμε (ΤΕΛΕΙΩΣ τυχαία νούμερα). Απλά την 5850 θα την κρατήσεις πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,να κάνω μια άλλη ερώτηση,ποιο από τα Engine Clock,ταχύτητα Μνήμης,Memory Interface και μέγεθος μνήμης με νοιάζει πιο πολύ για τα παιχνίδια και τις ταινίες??Τα βασικά παιχνίδια που με νοιάζουν είναι το pro,call of duty,lineage και κανένα σε στυλ collin mcrae....

Γιατί επεξεργασία video δεν με νοιάζει τόσο,ένα converxtodvd χρησιμοποιώ μόνο,οπότε θα είμαι καλυμμένος με οποιαδήποτε απο αυτές.

Επίσης,η 5770 έχει 128 bit memory interface,δεν είναι χειρότερη από τη 250??

Όσον αφορά το bottleneck,δεν ξέρω τι είναι,οπότε πρέπει να το ψάξω λίγο....

Α και το psu αν μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι...

το psu το βρήκα,αλλά δεν βρίσκω πόσο χρειάζεται η 5850....

μόλις είδα κ αυτήν εδώ στα ίδια λεφτά αλλά στα 2gb....

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0416319&catid=020300

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα 5770 h GTS250 .Η 5770 υποστηριζει dx11 και η GTS250 ειναι πολυ καλη για τιν τιμη της (100 ευρω περιπου).Εχουν παρομοιες επιδοσεις και δεν θα χρειαστει να αγορασεις και τροφοδοτικο .

Το 128 bit το αντισταθμιζει με την γρηγορη ddr5

Link to comment
Share on other sites

5850 και 5770 είναι δύο από τις κορυφαίες κάρτες από άποψη τιμής-απόδοσης. Ανάλογα πόσα λεφτά θες να δώσεις αποφάσισε ποια θα πάρεις. Η 5850 πιστεύω θα είναι υπερβολή στο μηχανημά σου αν δεν αλλάξεις κάτι. Η 5770 νομίζω θα είναι ιδανική, λόγω χαμηλής τιμής, ταχύτητας και μνήμης 1GB που στα 1650x1050, εκτός από τα "τέρατα" παιχνίδια που θα τα παίζει ικανοποιητικά τα υπόλοιπα θα τα παίζει στο full. Πάντως να προτιμήσεις το DX11 και να προσπαθήσεις να πας το cpu πάνω από τα 3Ghz γιατί η μητρική σε αφήνει!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι άμα είναι να δώσει κανείς 130-140 ευρώ για την 5770, δίνει τα ίδια και παίρνει gtx260.

Οκ μπορεί να μην έχει DX11 αλλά... από επιδόσεις, καληνύχτες!

Link to comment
Share on other sites

η gtx 260 ειναι δυνατοτερη αλλα οχι και καληνυχτες! ενα 5-10% κατα μεσο ορο δεν το λες καληνυχτες...προσωπικα δεν μου λεει τιποτα μπροστα σε dx11 κυριως αλλα και σε καταναλωση!

πρακτικα να βλεπουμε το πραμα και οχι με μικρονουμερα: για πες μου ενα παιχνιδι που θα το παιζει η gtx260 και στην 5770 θα ειναι unplayable οχι μονο σε 1680*1050 του theosdor αλλα σε οποια αναλυση!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ας πάρει την πιο αργή κάρτα για να έχει DX11 και να μην έχει:

1. το "αχρηστο" το CUDA

2. το περιττό και ανυποστήρικτο Physx

3. τους απαράδεκτους drivers της και το ανύπαρκτο support της nvidia, κ.λ.π.

Όσο για την κατανάλωση τώρα που βολεύει το θυμήθηκαν όλοι. Με τις 48xx όμως σαν να είχε γίνει κάτι σαν.. γαργάρα;

..και φυσικά ως δια μαγείας οι Catalyst έγιναν τέλειοι και παίζουνε τα πάντα. Λογικότατα όλα (για κάποιον που θέλει να βλέπει τα πράγματα με βάσει τις αγορές του και όχι την πραγματικότητα). Τελικά όποιος δεν παίρνει ATi είναι χαζός! :D

Υ.Γ.1 Η διαφορά επιδόσεων παρεπιπτόντως στα περισσότερα παιχνίδια ξεπερνάει το 20% σε average frame rate και το 30% σε max frame rate. Γι αυτό και η 5770 στα περισσότερα reviews συγκρίνεται με την GTS250 και όχι με την GTX260!!!!!!!!!

Y.Γ.2 Όσο για το DX11 να σου απαντήσω αντιστρέφοντας αυτό που με ρωτάς για την διαφορά επιδόσεων: Πιστεύεις ότι η 5770 θα παίζει με σοβαρές επιδόσεις τους DX11 τίτλους;

Υ.Γ.3 Κάτι τελευταίο. ΔΕΝ γράφω επιθετικά, είναι το στυλ γραφής μου αυτό. Μην παρεξηγηθεί κανείς άνευ λόγου.

Link to comment
Share on other sites

για τα ποσοστα εχεις κανα λινκ? (δεν το λεω ειρωνικα, απλα επειδη δεν ειδα σε κανενα review τοση διαφορα-αν και προσωπικα κοιταζω περισσοτερο το min fps)

και οσο για την αντιστροφη της ερωτησης μου:

link για την 5770...

η gtx 260 παιζει με σοβαρες επιδοσεις παιχνιδια με physx?

και για να μην γινει ΚΑΙ αυτο το θρεντ ati vs nvidia σταματαω εδω!

Link to comment
Share on other sites

για τα ποσοστα εχεις κανα λινκ? (δεν το λεω ειρωνικα, απλα επειδη δεν ειδα σε κανενα review τοση διαφορα-αν και προσωπικα κοιταζω περισσοτερο το min fps)

Τα min fps σαν ξερό νούμερο σε ένα γράφημα δεν λέει και πολλά γιατί δεν ξέρεις πόσο συχνά χτυπάει min η κάρτα αν δεν την δεις εν λειτουργία. Το average λέει όμως αρκετά πράγματα καθώς αντικατοτρίζει περισσότερο ρεαλιστικά την εμπειρία που θα έχεις από ένα game.

Eν πάσει περιπτώσει δες στο review του techspot. Οι διαφορές παίζουν από 15% ως 30% αναλόγως τίτλου και settings/resolution. Φυσικά σε παιχνίδια που είναι Ati optimized (π.χ. Ηawx, Left 4 Dead, κ.λ.π.) oι διαφορές είναι ελάχιστες ή και σε κάποιες περιπτώσεις η 5770 περνάει. Αλλά σε τίτλους π.χ. NFS Shift, Call of Duty, Last Remnant, Unreal 3 και γενικά στα πιο πολλά games η 260 είναι ταχύτερη.

και οσο για την αντιστροφη της ερωτησης μου:

η gtx 260 παιζει με σοβαρες επιδοσεις παιχνιδια με physx?

Ναι. Batman και Mirror's Edge π.χ. παίζουν μια χαρά. Αναφέρω τα συγκεκριμένα επειδή είναι πολύ γνωστοί PhysX τίτλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ο θορυβος ειναι βασικο κριτηριο για την επιλογη σου,αν ναι η GTS250 ειναι πολυ καλη γιατι γενικα οι καρτες αυτες εχουν καλο συστημα ψυξης.Εγω το πρωτο που κοιταζω ειναι το συστημα ψυξης και μετα οι επιδοσεις.Μπορεις βεβαια μετα να παρεις καποι εξτρα, αλλα αν θελεις να ειναι απο την αρχη αθορυβη αυτη πχ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516341

η αυτη ειναι καλες στο θεμα αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513426

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 5770. Αργότερα που θα κάνεις αναβάθμιση, θα μπορείς να βρεις άλλη μια να κάνεις xfire. Βάλε και ότι είναι futureproof σχετικα. (dx11, eyefinity κτλ)

Η gts250 είναι κακή αγορά. Είναι καρτάρα μεν, αλλά μη ξεχνας ότι ουσιαστικά είναι μια overclocked 8800gts512 κατασκευασμένη με νεότερες συνθετικές μεθόδους. Δηλαδή είναι παλία πλατφόρμα. Και να πεις ότι θα την κράταγες αργότερα για physx μόνο επιτάχυνση, και η 8600 λογικά μπορεί να κάνει αυτή την δουλεία. Υπάρχει αρκετό καιρό στο εμπόριο ώστε αργότερα μπορείς να ζοριστείς να βρεις μια 2ρη για SLI.

Η 5850, είναι τέρας μεν, αλλά οικονομικά δε συμφέρει. Μη ξεχνάς ότι η κανονική της τιμή θα ήταν κανα 30-40ρι λιγότερα άμα δεν είχε γίνει η ιστορία με τα wields της TSMC. H υπάρχουσα τιμή της 5770 είναι πιο κοντά στην αρχή προτεινόμενη MSRP, δεν είναι τόσο τσιμπημένη δηλαδή.

Καλές αγορές!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα τις απόψεις σας και είμαι έτοιμος να φύγω να πάω να πάρω την 5770,ποιος μπορεί να μου πει όμως αν η μητρική μου θα υποστηρίξει την κάρτα αφού είναι ddr5???

Αν λάβουμε υπόψην πως σηκώνει μεχρι ddr2 ram??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα τις απόψεις σας και είμαι έτοιμος να φύγω να πάω να πάρω την 5770,ποιος μπορεί να μου πει όμως αν η μητρική μου θα υποστηρίξει την κάρτα αφού είναι ddr5???

Αν λάβουμε υπόψην πως σηκώνει μεχρι ddr2 ram??

Oι μνημες της vga (vram) δεν εχουν καμια σχεση με τις ram του συστηματος.....αφου εχεις pcie και την σηκωνει το psu σου δεν εχεις κανενα προβλημα συμβατοτητας....

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τελικά την Ati HD5770.... :T::T:

Τώρα ποια είναι η διαφορά που θα πρέπει να δω?? :p

Με ποιο πρόγραμμα θα μπορούσα να μετρήσω καμιά επίδοση από game και να δω τι παίζει??

Επίσης έχω μια μεγαααααάλη απορία γιατί κάτι δεν μου κάθησε καλά.....άνοιξα το Ati Catalyst και είδα το παρακάτω:

http://img6.imageshack.us/img6/7713/atie.png

Μήπως οι πάνω τιμές είναι αυτές που θα έπρεπε να δουλεύει κ οι κάτω κάτω τιμές που λέει,είναι αυτές που τελικά δουλεύει???:hm::hm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.