Jump to content



MSDN και windows απο το πανεπιστημιο


ikskarda

Recommended Posts

Καλησπερα .

Μας ενημερωσαν στο πανεπιστημιο πως μας δινεται η δυνατοτητα να αποκτησουμε αυθεντικο κωδικο για λογισμικο οπως τα windows , visual studio etc.

Μπαινουμε σε αυτο το λινκ στελνουμε email και μας δινουν καποια στοχεια και παμε στο http://msdn62.e-academy.com/elms/Storefront/Storefront.aspx?campus=unicrete_appsci&np1=112 οπου κατεβαζουμε αυτα που θελουμε αυθεντικα .

και τωρα οι αποριες

1)θα αποκτησω και εγω απο βδομαδα προσβαση , αλλα επειδη το Φλεβαρη ορκιζομαι και δεν θα ειμαι πλεον φοιτητης , αυτο σημαινει οτι δεν θα εχω προσβαση πλεον στο MSDN για να κατεβασω καποιο λογισμικο ?

2)αν κατεβασω πχ τα windows 7 με τον αυθεντικο κωδικο μετα το Φλεβαρη θα συμβει κατι ? Δε θα μου επιτρεψουν να κανω update ας πουμε ?

3)με τον κωδικο που θα παρω για τα windows 7 , αργοτερα οταν βγουν τα sp1 θα μπορω να τον χρησιμοποιησω ?

4)τον κωδικο μπορω να τον χρησιμοποιησω λογικα ξανα οταν κανω φορματ ?

5)σε 2 υπολογιστες ταυτοχρονα ο ιδιος κωδικος θα περνιεται αλλα θα υπαρξει θεμα με τα updates και πιθανο block του κωδικου μου ?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και με το Linux χρειάζεται να πληρώσεις. Εγώ, π.χ. στο τσακ γλύτωσα τα ηρεμιστικά. Οπότε, απαντάμε σχετικά με αυτό που μας ρωτάνε, κι όχι με κασσέττα, σαν τους κνιτες που τους λες καλημέρα και σου απαντάνε για τον ιμπεριαλισμό :)

Link to comment
Share on other sites

και τωρα οι αποριες

1)θα αποκτησω και εγω απο βδομαδα προσβαση , αλλα επειδη το Φλεβαρη ορκιζομαι και δεν θα ειμαι πλεον φοιτητης , αυτο σημαινει οτι δεν θα εχω προσβαση πλεον στο MSDN για να κατεβασω καποιο λογισμικο ?

2)αν κατεβασω πχ τα windows 7 με τον αυθεντικο κωδικο μετα το Φλεβαρη θα συμβει κατι ? Δε θα μου επιτρεψουν να κανω update ας πουμε ?

3)με τον κωδικο που θα παρω για τα windows 7 , αργοτερα οταν βγουν τα sp1 θα μπορω να τον χρησιμοποιησω ?

4)τον κωδικο μπορω να τον χρησιμοποιησω λογικα ξανα οταν κανω φορματ ?

5)σε 2 υπολογιστες ταυτοχρονα ο ιδιος κωδικος θα περνιεται αλλα θα υπαρξει θεμα με τα updates και πιθανο block του κωδικου μου ?

1. Σωστά, δε θα χεις πρόσβαση.

2,3,4,5. Ισχύει ότι θα ίσχυε και αν τα αγόραζες από ένα κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

είναι εξαιρετικά πιθανόν να μην ασχοληθεί κανείς με το να σου κόψει την πρόσβαση...

Σε ποιο πανεπιστήμιο γίνεται αυτό;

Πλέον που τα περισσότερα έχουν βάσεις με τις βαθμολογίες είναι το μόνο εύκολο, μόλις ένας φοιτητής χαρακτηριστεί απόφοιτος να διαγραφεί/απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός του.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σου, αυτό που λες είναι δύσκολο να συμβαίνει.

Καταρχήν οι λογαριασμοί των μεταπτυχιακών έχουν 2 χρόνια ισχύ, οπότε εκ των πραγμάτων θα έπρεπε να χει λήξει.

Και δεύτερον όταν κάνεις login στο msdn, ουσιαστικά κάνεις login στο login.auth.gr (single sign on). Οπότε αν έχει λήξει ο λογαριασμό στο noc, δε θα μπορείς να μπεις και στο msdn.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα για τον ανηψιό μου που είναι φοιτητής πριν από λίγες μέρες τα 7...

Καταρχήν έχει μία έκδοση μόνο, την pro και μόνο στα αγγλικά, μπορείς να κατεβάσεις έξτρα dvd με άλλες γλώσσες και να περάσεις τα ελληνικά μετά.

Το θέμα με τους κωδικούς είναι το εξής.

Μπορείς να εγκαταστήσεις τον ίδιο κωδικό σε 2 διαφορετικά πισί αρκεί να σου ανήκουν και τα δύο.

Αν όμως χρειαστεί να κάνεις επανεγκατάσταση στο ίδιο μηχάνημα τότε ο κωδικός θα κλειδώσει και πρέπει να μιλήσεις με τον admin...

Δηλαδή τον περνάς σε 2 πισί από μία μόνο φορά.

Αυτό κατάλαβα από τα FAQs που διάβασα αλλά δεν το δένω και κόμπο, τουλάχιστον σε ένα μηχάνημα που τα περάσαμε δεν είχαμε πρόβλημα.

Σχετικά με updates δεν υπάρχει θέμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ας ελπισω να σου κανει σωστα unpack ο downloader το αρχειο, (αν και επειδη ολους τους downloaders δε τους φτιαχνει καποιo πανεπιστημιο, αλλα ετοιμους τους περνουν απο e-academy δεν ειμαι ιδιαιτερα αισιοδοξος...) . Μεχρι πριν τις γιορτες, ο downloader για τα ελληνικα χ86-χ64 απο upatras, ενω κατεβαζε σωστα το .sdc αρχειο, στο unpack , το πηδ..γε και η μονη λυση ηταν ευρεση απο "αλλου" ενα untouched ελληνικο ultimate iso x86/x64 και μετατροπη του σε professional , σε συνδιασμο με τα κλειδια που δινει το msdnaa.

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω βαλει τα vista ως μετ/κος φοιτητης,κοπηκε το mail μου στο upatras,κοπηκε και η προσβαση στο msdn...

το καλο ειναι οτι το λειτουργικο μου,εδω και 2 χρονια κανει update κανονικα στο πατρικο μου σπιτι(κορινθος) και το πισι σταθεροτατο!

παιζει κανενας τροπος να κανω upgrade σε windows 7 μιας και τα vista μου ειναι αυθεντικα?

Link to comment
Share on other sites

ας ελπισω να σου κανει σωστα unpack ο downloader το αρχειο, (αν και επειδη ολους τους downloaders δε τους φτιαχνει καποιo πανεπιστημιο, αλλα ετοιμους τους περνουν απο e-academy δεν ειμαι ιδιαιτερα αισιοδοξος...) . Μεχρι πριν τις γιορτες, ο downloader για τα ελληνικα χ86-χ64 απο upatras, ενω κατεβαζε σωστα το .sdc αρχειο, στο unpack , το πηδ..γε και η μονη λυση ηταν ευρεση απο "αλλου" ενα untouched ελληνικο ultimate iso x86/x64 και μετατροπη του σε professional , σε συνδιασμο με τα κλειδια που δινει το msdnaa.

Μακαρι να μην βγαλει σφαλμα οπως λες, αλλα αν τελικα κολλησει θα παω απο εκει να μου το γραψουν οι ιδιοι σε dvd να τελειωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.