Jump to content



Νέο Ελληνικό Αντισεισμικό Σύστημα


seismic

Recommended Posts

Ασχολούμαι με την ευρεσιτεχνία πολύ καιρό.

Σε αυτό όλο το διάστημα, διαπίστωσα πως λειτουργούν οι λέσχες των πλουσίων, την γραμμή του διεθνούς και Ελληνικού συστήματος για τις πατέντες.

Διαπίστωσα ένα αδιαπέραστο τοίχος :wall: και μία συνεχή άρνηση και απειλή για τους εφευρέτες.

Εγώ πιστεύω ότι αυτό δεν είναι τυχαίο, αλλά καλά σχεδιασμένο για να ελέγχουν την παγκόσμια αγορά, και το χρήμα.

Ένα από αυτά τα εργαλεία που χρησιμοποιούν είναι και τα επιστημονικά περιοδικά.

Θέλουν να έχουν το κοντρόλ της αγοράς.

Εγώ δεν έχω άλλη άμυνα μπροστά στις συντεχνίες, από την δημοσιότητα.

Για μένα κριτής μου είναι ο λαός, ο οποίος έχει στις τάξεις του και πολιτικούς μηχανικούς.

Αυτό βέβαια ενοχλεί τους καρεκλάτους που είναι δεμένοι με την εξουσία.

Τα ΜΜΕ τα ελέγχουν, όχι όμως το ίντερνετ.

Αποφάσισα να τους πατήσω τον κάλο εκεί που πονάνε, στην δημοσιότητα μέσο ίντερνετ, και να σπάσω το απόστημα της έρευνας.

Αυτό έχει είδει πολλές επιπτώσεις στην ζωή μου.

Αυτό για μένα λέγεται αγώνας, και όχι διαφήμιση, διότι απλά δεν έχω προιόν να πουλήσω.

Δεν υποχρεώνω κανένα να διαβάζει αυτά που λέω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply
γτ δεν κανεις blog τοτε ; αλλα δημοσιευεις τα μηνυματα σου σε ξενους χωρους ;

Έχω την εντύπωση και πες μου αν είμαι λάθος, ότι τα Φόρουμ είναι ένας δημόσιος διάλογος.

Αν ο ιδιοκτήτης του φόρουμ δεν θέλει το θέμα μου απλά ας μου το πει.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό όλο το διάστημα, διαπίστωσα πως λειτουργούν οι λέσχες των πλουσίων, την γραμμή του διεθνούς και Ελληνικού συστήματος για τις πατέντες.

Διαπίστωσα ένα αδιαπέραστο τοίχος :wall: και μία συνεχή άρνηση και απειλή για τους εφευρέτες.

Εγώ πιστεύω ότι αυτό δεν είναι τυχαίο, αλλά καλά σχεδιασμένο για να ελέγχουν την παγκόσμια αγορά, και το χρήμα.

Ένα από αυτά τα εργαλεία που χρησιμοποιούν είναι και τα επιστημονικά περιοδικά.

"Λέσχες των πλουσίων". Μάλιστα. Δεν ήξερα ότι περνιέμαι και για πλούσιος απλά επειδή είμαι σπουδαγμένος. Απλά αντί να λιώνω το πληκτρολόγιό μου γράφοντας τις (λανθασμένες) απόψεις μου και να κατηγορώ όλο τον πλανήτη που δεν μου δίνουν 50 εκατομμύρια ευρώ, διάβαζα. Και μετά ξύπνησα ένα πρωί, δεν είχα τι να κάνω και είπα "ας κάνω μία ιδιοφυία σκουπίδι αφού δεν έχει πτυχίο". Ή κάπως έτσι.

Το τοίχος που συναντάς μάλλον είναι αδιαπέραστο γιατί άλλα λες την μία και άλλα την άλλη, αυτά που ζητάς είναι παραλόγως ανόητα ενώ αυτά που υποστηρίζεις απλώς δεν στέκουν στην πράξη. Η δική μου πρώτη δημοσίευση πέρασε κανονικά, χωρίς να είμαι κανένας γνωστός ή μέλος πουθενά. Αν μη τι άλλο, οι επιστημονικές δημοσιεύσεις είναι δωρεάν και κανείς δεν γνωρίζει κανέναν - ούτε εσύ μαθαίνεις ποιοί θα είναι οι reviewer, ούτε οι reviewer ποιός θα είσαι εσύ. Εκτός αυτού, οι reviewer υποχρεωτικά είναι από διαφορετικά κράτη ο καθένας και τουλάχιστον από 2 ηπείρους. Και βρίσκεσαι εσύ τώρα να μιλήσεις και για θέματα αξιοκρατίας σε τέτοια διαδικασία.

Τα συγχαρητήρια μου. Μέσα σε 2 σελίδες έχεις ανακαλύψει όλες τις εφευρέσεις που θα σώσουν την ανθρωπότητα και έχεις κατηγορήσει τους πάντες ότι σε εμποδίζουν, φυσικά και νομικά πρόσωπα. Στείλε την επόμενη δημοσίευσή σου στον Λιακόπουλο, εκεί έχεις ελπίδες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και μία ιστορική μορφή της Ελληνικής ιστορίας, "δεν περιγράφω άλλο". Γίνομαι κακός χωρίς λόγο και, ειδικά δε, χωρίς κανένα νόημα. Μπορείτε πλέον να συνεχίσετε το παρόν thread χωρίς την παρουσία μου.

Χαίρομαι που επιτέλους το κατάλαβες αγαπητέ. Εγώ έχω σταματήσει να δημοσιεύω εδώ και καιρό μετά τις τελευταίες απέλπιδες προσπάθειες να εξηγήσω όσο πιο απλοϊκά γίνεται το πώς λειτουργεί ο σεισμός και το γιατί μελετούμε τα κτήρια έτσι όπως τα μελετούμε μέχρι σήμερα. Πάντως επαναλαμβάνω ότι και σήμερα μπορώ να σου χτίσω ένα σπίτι που θα αντέξει επιτάχυνση Χ g αρκεί να πληρώσεις τα Υ*Ν χρήματα που θα απαιτηθούν, όπου Υ το σημερινό κόστος και Ν φυσικός αριθμός >2 και σχετίζεται με τον τρόπο απομόνωσης/απορρόφησης των κυμάτων.

ΝΧ

Πολιτικός Δομικών Έργων Μηχανικός Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως σας έδωσαν πτυχίο, την στιγμή που δεν μπορείτε να τα βάλετε μαζί μου επί της ουσίας.

Η λάσπη στον ανεμιστήρα επιστρέφει σε εσάς.

Αν μπορείτε να διαψεύσετε κάτι από αυτά που είπα καλός.

Αν είχατε λύσει το πρόβλημα του σεισμού, δεν θα είχαμε καταστροφές σε κατασκευές και θύματα μετά από κάθε σεισμό.

Επί της ουσίας.

Έτσι όπως κατασκευάζονται οι οικοδομές σήμερα, πέφτουν ή παθαίνουν ζημιές για έναν απλό λόγο.

Όταν το κτήριο είναι ακίνητο, οι φορτίσεις είναι κάθετες.

Όταν γίνεται σεισμός, οι φορτίσεις είναι και κάθετες, και οριζόντιες.

Με την σημερινή μέθοδο κατασκευής, οι κάθετες και οριζόντιες φορτίσεις μετατρέπονται λόγο ταλάντωσης σε τέμνουσες των κόμβων, λόγο του βάρους του κτηρίου και της αδράνειας.

Για πέστε μου ξουράφια μου, ξέρετε κανένα κόμβο που να μπορεί να παραλάβει όλο το βάρος του κτηρίου και να αντέξουν οι κολόνες τις τεράστιες τέμνουσες που αναπτύσσονται οριζόντια επάνω τους?

Όσα σίδερα και να βάλετε, οι κολόνες θα σπάσουν, γιατί απλός η μέθοδό σας κατευθύνει τις τέμνουσες οριζόντια στην κολόνα.

Δηλαδή για να το καταλάβει ο κόσμος, τα φορτία του κτηρίου όταν αυτό είναι ακίνητο,δρουν κάθετα της κολόνας και αυτή τα αντέχει.

Όταν γίνετε σεισμός, τα φορτία της οικοδομής μεταφέρονται οριζόντια στην κολόνα και αυτή σπάει.

Εγώ με την μέθοδο και τον μηχανισμό που λέω, στον σεισμό, μεταφέρω τις τέμνουσες κάθετα στις κολόνες, ( όχι οριζόντια ) όπου οι κολόνες τις αντέχουν.

Όλα τα άλλα που λέτε είναι μ@λ@κίες.

Αν θέλετε να αναλύσουμε αυτές τις δυνάμεις, καλός, αλλιώς σωπάστε γιατί δεν σας παίρνει.

Αν είσαστε αυτό που λέτε λύστε μου αυτό το πρόβλημα, και μετά θα κάνω δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά.

Το σχέδιο στο link δείχνει ένα τοιχίο από οπλισμένο σκυρόδεμα.

http://postimage.org/image/pb6enkih7/

Όταν έχουμε επιτάχυνση εδάφους (Α) από τον σεισμό, λόγο της αδράνειας, στο τοιχίο δημιουργείτε μία ροπή (Δ) και μία αντίθετη πλάγια δύναμη (Β)

Το αποτέλεσμα είναι όταν το τοιχίο δεχθεί αυτές τις φορτίσεις, ( εναλλάξ ) να υπάρχει ταλάντωση.

Θέτω το ερώτημα

Πόση δύναμη χρειάζεται να βάλουμε στο σημείο (Ε) ώστε αυτό το τοιχίο να μην ταλαντεύετε, ( να μην σηκωθεί καν από το έδαφος η μία πλευρά του?)

Διαστάσεις τοιχίου Υ=3,00m Μ=1,5m Π=0,30m

Ιδικό βάρος οπλισμένου σκυροδέματος 2450kg/m3

Επιτάχυνση εδάφους 20m/min

Σημείο αναφοράς ( Ε )

Φορά επιτάχυνσης ( Α ) όπως δείχνει το σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχεις καταλάβει καλά.

Οι κολώνες δεν θα κοπούν και το σπίτι δεν θα πέσει αν ο μηχανικός κάνει σωστά τη δουλειά του και σύμφωνα με τους κανονισμούς.

Και φυσικά οι προδιαγραφές που θα καθορίσει δεν θα πρέπει να τροποποιηθούν από τους κατασκευαστές λόγω απροσεξίας/κόστους, ούτε και από τους αρχιτέκτονες γιατί "δεν ταιριάζει αισθητικά να μπει αυτή η κολώνα εδώ οπότε απλά ας μην την βάλουμε ρε παιδί μου" (κι ας έχει υπογράψει ο άλλος στη μελέτη από κάτω...).

Τα σπίτια που πέφτουν, πέφτουν είτε γιατί έχουν γίνει μαϊμουδιές και δεν τηρήθηκαν αυτά που έκανε στη μελέτη ο μηχανικός είτε γιατί ο μηχανικός δεν ακολούθησε τους κανονισμούς.

Αλλά κυρίως ακούω ότι συμβαίνει το πρώτο.

Αυτά για να μην βγάζεις εντελώς άχρηστο κάθε υπάρχοντα αντισεισμικό κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι έτσι όπως τα λες.

Υπάρχει αναγκαιότητα σχεδιασμού, για απόλυτες αντισεισμικές κατασκευές, με μικρότερο κόστος κατασκευής.

Ο σχεδιασμός των κατασκευών σήμερα, είναι σχεδιασμός μερικής αντισεισμικής προστασίας, λόγο κόστους.

Μπορεί να σχεδιαστεί να παρέχει πλήρη προστασία, με μεγαλύτερο κόστος.

Είναι ουτοπία όμως, και ανέφικτο να πιστεύουμε ότι σήμερα υπάρχει απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός.

Σε αυτόν τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό, ο οποίος δεν υφίσταται σήμερα, ευελπιστώ να βοηθήσω με την αντισεισμική ευρεσιτεχνία μου, και μάλιστα με λιγότερο κατασκευαστικό κόστος του υφιστάμενου.

Δηλαδή μετά από έναν ισχυρό σεισμό, να μην υπάρχουν ρωγμές, ούτε επισκευές.

Αυτό θα ήταν πολύ καλό για δημόσιες υπηρεσίες όπως νοσοκομεία.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως σας έδωσαν πτυχίο, την στιγμή που δεν μπορείτε να τα βάλετε μαζί μου επί της ουσίας.

Η λάσπη στον ανεμιστήρα επιστρέφει σε εσάς.

Δεν το ήξεραν οι άνθρωποι να σε έβαζαν στις επιτροπές αξιολόγησης ρε παιδί μου. Μάλλον φταίει που δεν ήσουν γνωστός τότε.

Κοίτα ποιος μιλάει για λάσπη...

Αν μπορείτε να διαψεύσετε κάτι από αυτά που είπα καλός.

Εάν εσύ δεν έχεις τις στοιχειώδεις γνώσεις ή την νοημοσύνη για να αντιληφθείς έστω το 1% από αυτά που σου λέμε δεν είναι δικό μας πρόβλημα. Εάν αντί να γράφεις στα φόρουμ πλήρωνες κάποιον καθηγητή να σου κάνει εντατικά μαθήματα τότε πιθανώς θα είχες εγκαταλείψει την ιδέα προ πολλού και ταυτόχρονα θα βελτίωνες τις όποιες κατασκευαστικές ικανότητες έχεις λόγω του επαγγέλματός σου.

Όσο για τις καταρρεύσεις κλπ όποιο παράδειγμα και να πάρεις κρύβει κατασκευαστικά λάθη. Από την Ρικομέξ που έγιναν αυθαίρετες επεκτάσεις καθ' ύψος χωρίς την ύπαρξη αντίστοιχης μελέτης μέχρι τις κολώνες που άνοιξαν σαν καρπούζια σε κάποιες πολυκατοικίες επειδή η μαστοράτζα βαρέθηκε να δέσει τα τσέρκια. Εάν θέλεις να ρίξεις κάπου την ευθύνη ξεκίνα από τον κλάδο σου λοιπόν και μετά συζητάμε και για τον δικό μου. Πάντως εάν χτίσεις επιτέλους κάποιο σπίτι βασισμένο στην ευρεσιτεχνία σου για ένα πράγμα είμαι σίγουρος: η κατάρρευσή του θα συνοδεύεται από την μελωδία που θα εκλύουν οι τένοντες όπως θα πάλλονται στην συχνότητα των σεισμικών κυμάτων. Ολόκληρος τιτανικός βυθίστηκε συνοδεία μουσικής γιατί να μην συμβαίνει το ίδιο και στα σπίτια; Υπό αυτό το πρίσμα όντως μιλάμε για κάτι πρωτοποριακό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λέτε τίποτα άλλο από αυτά που σας δίδαξαν.

Αν το μυαλό σου παίρνει στροφές, διάβασε την απάντηση 171 και πες μου που διαφωνείς.

Επί του ΝΕΟΥ θέλω να συζητήσουμε.

Πες μου που διαφωνείς σε αυτά που λέω εγώ....όχι σε αυτά που έμαθες εσύ.

Εγώ είμαι ερευνητής, όχι παπαγάλος.

Το πρόβλημα που σου έδωσα δεν μπορείς να το λύσεις.

Γιατί αν μπορείς, θα καταλάβεις αμέσως ότι αν το συρματόσχοινο σταμάταγε την ταλάντωση του τοιχίου, δεν θα είχαμε οριζόντιες τέμνουσες στην κολόνα διότι το τοιχίο θα αντιδρούσε στο δώμα και το Π της βάσης, και οι τέμνουσες θα μεταφερόντουσαν κάθετα του τοιχίου, και όχι οριζόντια όπως σήμερα.

Που είναι πιο ισχυρή η διατομή της κολόνας στις τέμνουσες?

οριζοντίως ή καθέτως?

Αυτά είναι που δεν μπορείτε να απαντήσετε, και κάνετε και τους έξυπνους.

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω πει πολλάκις που διαφωνώ. Δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι. Πάντως εάν το αν ήταν τόσο εύκολο να γίνει πράξη τότε και εγώ εάν είχα πιάσει το τζόκερ τώρα θα ήμουν στις μπαχάμες και θα έπινα μοχίτος στην παραλία συνοδεία καλλίγραμων αιθέριων υπάρξεων.-

Link to comment
Share on other sites

Που είναι πιο ισχυρή η διατομή της κολόνας στις τέμνουσες?

οριζοντίως ή καθέτως?

Αυτά είναι που δεν μπορείτε να απαντήσετε, και κάνετε και τους έξυπνους.

Από την στιγμή που μιλάμε για "δονήσεις" και "συχνότητα" και μάλιστα σε πραγματική κατασκευή, η οποία δεν είναι χαρτί για να υπάρχει μόνο το "οριζοντίως" και το "καθέτως", το να μιλάμε για δυνάμεις αυτομάτως πάει περίπατο. Ποιά δύναμη, σε ποίο σημείο και σε ποιά χρονική στιγμή είναι η ερώτηση και ένα Cluster 144 επεξεργαστών θέλει 6 ώρες να υπολογίσει περίπου 1 κυβικό μέτρο κατασκευής για μία και μόνο συχνότητα. Οπότε αυτά που ρωτάς είναι θεμελιωδώς λάνθασμένα.

Εμείς δεν σου απαντάμε γιατί αυτά που λες δεν χρίζουν απάντησης. Απάντα εσύ σε αυτό:

Κάνε τους πύργους μπετό, πάκτωσε τον ένα στο τραπέζι και πέρνα συχνότητα 30-100Hz από μαλακότερο υλικό (χώμα) στο σκληρότερο (μπετό) και θα δεις πιο θα συντριβεί σαν καρυδότσουφλο. Γιατί αυτό είναι σεισμός, η γη δεν είναι ξύλινο τραπέζι που το κουνάς εσύ ακανόνιστα όπως σου έρθει και με τελείως διαφορετικές συνθήκες από την πραγματικότητα.

Έστω θεμέλια από μπετό και χωρίσματα από κεραμοποιία 4 ορόφων, δηλαδή απλή τυπική πολυκατοικία, ιδανικά πακτωμένα (αδύνατον αλλά στο κάνω πιο εύκολο) σε πετρώδες έδαφος. Έστω ακόμα ότι η κεραμοποιία έχει ιδανική επαφή, δίχως άλλο ενδιάμεσο υλικό, ενώ και η επαφή της με τον σκελετό είναι πάλι ιδανική, δίχως κανένα κενό ή ατέλεια. Έχουμε σεισμό σταθερής συχνότητας (υπέρ-αδύνατο, αλλά ας πάρουμε την καλύτερη των περιπτώσεων) στα 35Hz για 5 δευτερόλεπτα. Υπολόγισε τώρα την συχνότητα δόνησης του σκυροδέματος και της τοιχοποιίας στο μέσο κάθε ορόφου στο τέλος του 3ου δευτερολέπτου και πες μας μετά τις μέγιστες επιτρεπτές για την συγκεκριμένη κατασκευή.

Η ερώτηση βέβαια είναι πάλι ρητορική - προφανώς κάτι τέτοιο δεν μπορείς να το λύσεις γιατί ούτε γίνεται με το χέρι αλλά ούτε και έχεις τις γνώσεις. Φαντάσου ότι, όπως προανέφερα, δεν είναι καν η ειδικότητά μου ο τομέας και πάλι από απλά πράγματα βρίσκω περισσότερες τρύπες σε αυτά που ισχυρίζεσαι παρά σε σουρωτήρι. Για εμένα μην σε νοιάζει καθόλου γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει, μα δείξε έλεος στον cna που δεν φταίει τίποτα να του ισοπεδώνεις σπουδές, πτυχία, γνώσεις, εμπειρίες κτλ απλά και μόνο επείδη όταν σου πει κάποιος κάτι φταίνε όλοι και όλα εκτός από εσένα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24122]E.F.[/MENTION]

Από την στιγμή που μιλάμε για "δονήσεις" και "συχνότητα" και μάλιστα σε πραγματική κατασκευή, η οποία δεν είναι χαρτί για να υπάρχει μόνο το "οριζοντίως" και το "καθέτως", το να μιλάμε για δυνάμεις αυτομάτως πάει περίπατο. Ποιά δύναμη, σε ποίο σημείο και σε ποιά χρονική στιγμή είναι η ερώτηση και ένα Cluster 144 επεξεργαστών θέλει 6 ώρες να υπολογίσει περίπου 1 κυβικό μέτρο κατασκευής για μία και μόνο συχνότητα. Οπότε αυτά που ρωτάς είναι θεμελιωδώς λάνθασμένα.

Εμείς δεν σου απαντάμε γιατί αυτά που λες δεν χρίζουν απάντησης. Απάντα εσύ σε αυτό:

seismic

Εγώ θα σου απαντήσω γιατί ξέρω,διότι έγιναν οι υπολογισμοί.... αυτή είναι η διαφορά.

Αν εφαρμόσουμε θλιπτικό φορτίο 1,200 kN σε κόμβους της ανώτατης στάθμης, λόγω της δύναμης προέντασης.

Αρχικά φορτίζουμε τα τέσσερα γωνιακά υποστυλώματα, ενώ στην συνέχεια φορτίζουμε όλα τα εννέα υποστυλώματα του κτιρίου.

Η επιβαλλόμενη τάση σε κάθε υποστύλωμα είναι.

1200kN ( κολόνες 0,30 m x 0,40 m x 3,00m ) = 10 MPa

Στην οριακή κατάσταση αστοχίας του υποστυλώματος λόγο θλίψης ( λαμβάνοντας υπόψη και τον συντελεστή ασφαλείας που έχει τιμή 1,5 για το σκυρόδεμα ),η τάση θραύσης για σκυρόδεμα C 30 είναι. 30MPa/1.5=20 MPa

Επομένως η επιβαλλόμενη τάση στα υποστυλώματα είναι στο 50% της τάσης θραύσης.

Η μέγιστη τιμή μετατόπισης χωρίς την εφαρμογή της προέντασης (συμβατικές κατασκευές ) είναι 900,62kN για μετατόπιση 0.1296 m

Η μέγιστη τιμή μετατόπισης με την εφαρμογή θλιπτικού φορτίου 1,200 kN σε όλους τους κόμβους της ανώτερης στάθμης είναι 1,179.33kN για μετατόπιση 0.0864 m

H βελτίωση στη φέρουσα ικανότητα είναι 1,179.33 - 900.62 = 272.71 kN

Επομένως η βελτίωση στη μέγιστη τέμνουσα βάσης είναι 278.71/900.92=30.9%

Επομένως παρατηρείται μια σημαντική βελτίωση στη φέρουσα ικανότητα του κτιρίου, λόγω της εφαρμογής των θλιπτικών δυνάμεων σε όλα τα 9 υποστυλώματα του πενταώροφου κτιρίου κατά 30.9%

Αυτά κάνει η προένταση του ελκυστήρα.

30.9% περισσότερη αντοχή στις πλάγιες φορτίσεις από τον ΕΑΚ?

Τοποθετημένα στον χειρότερο φορέα που έχει κολόνες με μικρή διατομή κάτοψης, και μόνο ένα θλιπτικό φορτίο στο κέντρο της κάθε κολόνας.

Φαντάσου πόσο πιο πολύ θα αυξηθεί η φέρουσα ικανότητα του κτηρίου, αν εφαρμόζαμε τα θλιπτικά αυτά φορτία σε τέσσερα σημεία στις γωνίες ενός φρεατίου, και στα δύο άκρα των τοιχίων της κατασκευής.

Διαπιστώθηκε ότι η εφαρμογή του συστήματος έχει εν γένει ευεργετικές επιδράσεις στη φέρουσα ικανότητα της κατασκευής σε πλευρικά φορτία, καθώς σε κάθε περίπτωση την αυξάνει.

Κρίνεται ότι τα αποτελέσματα της προκαταρκτικής διερεύνησης είναι ενθαρρυντικά, αλλά απαιτείται περαιτέρω αναλυτικότερη διερεύνηση του συστήματος σε δύο φάσεις.

Πρώτον σε επίπεδο αναλυτικότερης προσομοίωσης, όπου θα εξεταστούν περισσότερα και λεπτομερέστερα μοντέλα κατασκευών και με περισσότερες φορτίσεις.

Δεύτερον, σε επίπεδο πειράματος σε σεισμική τράπεζα, όπου θα πρέπει να εξεταστεί μία σειρά κατασκευών υπό κλίμακα και να αξιολογηθεί η συμπεριφορά του συστήματος και της μεθόδου σε πραγματικές συνθήκες φόρτισης.

Αν δεν έχω τα χρήματα για όλα αυτά....πρέπει να με βοηθήσει το κράτος?

Στο κάτω κάτω για τα κεφάλια σας και την τσέπη σας γιατί να πληρώνω μόνο εγώ?

Έτσι θέλω να μου απαντάτε.

Με στοιχεία.

Θα σου απαντήσω και στις άλλες ερωτήσεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως σας έδωσαν πτυχίο, την στιγμή που δεν μπορείτε να τα βάλετε μαζί μου επί της ουσίας.

χωρις να ειμαι τιποτα περισσοτερο απο αναγνωστης και μελον (?) χρηματοδοτης σου, σου προτεινω να ξεκαβαλησεις το καλαμι γιατι αμα μπει ακομα πιο βαθια θα σε περασουν για τον Αθ. Διακο.

Link to comment
Share on other sites

πλακα-πλακα εφαρμοζοντας αυτη την "ευρεσιτεχνια" σε κανενα σουπερ-εξελιγμενο σωβρακακι θα μπορουσες να φτιαξεις και γαμω τους δονητες!

υγ. και να το χρημα και να και οι γυναικες!

Link to comment
Share on other sites

πλακα-πλακα εφαρμοζοντας αυτη την "ευρεσιτεχνια" σε κανενα σουπερ-εξελιγμενο σωβρακακι θα μπορουσες να φτιαξεις και γαμω τους δονητες!

υγ. και να το χρημα και να και οι γυναικες!

Ναι Kάνει και για ξεπαρθενωτής

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.