Jump to content



Νέο Ελληνικό Αντισεισμικό Σύστημα


seismic

Recommended Posts

  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=24122]E.F.[/MENTION]

Έστω θεμέλια από μπετό και χωρίσματα από κεραμοποιία 4 ορόφων, δηλαδή απλή τυπική πολυκατοικία, ιδανικά πακτωμένα (αδύνατον αλλά στο κάνω πιο εύκολο) σε πετρώδες έδαφος. Έστω ακόμα ότι η κεραμοποιία έχει ιδανική επαφή, δίχως άλλο ενδιάμεσο υλικό, ενώ και η επαφή της με τον σκελετό είναι πάλι ιδανική, δίχως κανένα κενό ή ατέλεια. Έχουμε σεισμό σταθερής συχνότητας (υπέρ-αδύνατο, αλλά ας πάρουμε την καλύτερη των περιπτώσεων) στα 35Hz για 5 δευτερόλεπτα. Υπολόγισε τώρα την συχνότητα δόνησης του σκυροδέματος και της τοιχοποιίας στο μέσο κάθε ορόφου στο τέλος του 3ου δευτερολέπτου και πες μας μετά τις μέγιστες επιτρεπτές για την συγκεκριμένη κατασκευή.

Η ερώτηση βέβαια είναι πάλι ρητορική - προφανώς κάτι τέτοιο δεν μπορείς να το λύσεις γιατί ούτε γίνεται με το χέρι αλλά ούτε και έχεις τις γνώσεις. Φαντάσου ότι, όπως προανέφερα, δεν είναι καν η ειδικότητά μου ο τομέας και πάλι από απλά πράγματα βρίσκω περισσότερες τρύπες σε αυτά που ισχυρίζεσαι παρά σε σουρωτήρι. Για εμένα μην σε νοιάζει καθόλου γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει, μα δείξε έλεος στον cna που δεν φταίει τίποτα να του ισοπεδώνεις σπουδές, πτυχία, γνώσεις, εμπειρίες κτλ απλά και μόνο επείδη όταν σου πει κάποιος κάτι φταίνε όλοι και όλα εκτός από εσένα...

seismic

Εδώ για την συχνότητα που αναφέρεις η γνώμη μου είναι η εξής.

Τι είναι η συχνότητα?

Συχνότητα ονομάζουμε τον αριθμό των επαναλήψεων ενός γεγονότος στη μονάδα του χρόνου. Η συχνότητα χαρακτηρίζει οποιοδήποτε φυσικό μέγεθος μεταβάλλεται περιοδικά, δηλαδή επαναλαμβάνει τις ίδιες τιμές σε τακτά χρονικά διαστήματα. Επομένως εκφράζει περιοδικές κινήσεις στις οποίες μεταβάλλεται περιοδικά η θέση, η ταχύτητα και η επιτάχυνση του αντικειμένου.

Στην περίπτωση που το αντικείμενο είναι προτεταμένο με τον ταλαντωτή, και έχει και υδραυλική απόσβεση στην κορυφή του, τότε η συχνότητα παραμένει σταθερή, ( χωρίς ψαθυρές παραμορφώσεις ) διότι η υδραυλική απόσβεση φορτίσεων κρατά την ταλάντωση σε σταθερές χαμηλές τιμές, χωρίς να αυξάνετε περιοδικά η θέση, η ταχύτητα και η επιτάχυνση του.

Με τον cna είμαστε φίλοι......κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια.

Εγώ θα προτιμούσα να συνεργαστώ με τον cna, διότι και από εμένα είναι κακό να λέω για την επιστήμη του, αλλά και από αυτόν να λέει για την έρευνα και τον κόπο που κάνω.

Είναι δύσκολο και για μένα να περπατώ σε αχαρτογράφητα μονοπάτια, και κάποιος να με σπρώχνει να πέσω στον γκρεμό, χωρίς να μου λέει τον λόγο.

Εγώ δεν έχω τίποτα προσωπικό με τον cna αντίθετα χαίρομαι που μου απαντάει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου απαντήσω γιατί ξέρω,διότι έγιναν οι υπολογισμοί.... αυτή είναι η διαφορά.

H βελτίωση στη φέρουσα ικανότητα είναι 1,179.33 - 900.62 = 272.71 kN

Επομένως η βελτίωση στη μέγιστη τέμνουσα βάσης είναι 278.71/900.92=30.9%

Άμα σου ζητάω τιμή συχνότητας και μου δίνεις τιμές δυνάμεων, φαίνεται γιατί δεν σπούδασες - γιατί και στο πρώτο εξάμηνο, όταν δούμε τέτοια έχουν κοπεί αυτομάτως.

Εδώ για την συχνότητα που αναφέρεις η γνώμη μου είναι η εξής.

Τι είναι η συχνότητα?

Συχνότητα ονομάζουμε τον αριθμό των επαναλήψεων ενός γεγονότος στη μονάδα του χρόνου. Η συχνότητα χαρακτηρίζει οποιοδήποτε φυσικό μέγεθος μεταβάλλεται περιοδικά, δηλαδή επαναλαμβάνει τις ίδιες τιμές σε τακτά χρονικά διαστήματα. Επομένως εκφράζει περιοδικές κινήσεις στις οποίες μεταβάλλεται περιοδικά η θέση, η ταχύτητα και η επιτάχυνση του αντικειμένου.

Στην περίπτωση που το αντικείμενο είναι προτεταμένο με τον ταλαντωτή, και έχει και υδραυλική απόσβεση στην κορυφή του, τότε η συχνότητα παραμένει σταθερή, ( χωρίς ψαθυρές παραμορφώσεις ) διότι η υδραυλική απόσβεση φορτίσεων κρατά την ταλάντωση σε σταθερές χαμηλές τιμές, χωρίς να αυξάνετε περιοδικά η θέση, η ταχύτητα και η επιτάχυνση του.

Ωραία, έκανες ένα ωραιότατο copy-paste από την wikipedia (προφανώς και ελέγχω τον άλλο όταν καταλαβαίνω ότι έγραψε κάτι που δεν είναι δικό του - συνήθειο από τους φοιτητές βλέπεις). Είμαι βέβαιος ότι δεν έχεις ιδέα τι διάβασες. Δεν θα χρονοτριβήσω να σου εξηγήσω πόσο τραγικά λανθασμένο είναι αυτό που προσπαθείς να περιγράψεις γιατί πολύ απλά είναι προφανές ότι χαραμίζουμε τον χρόνο μας...ομαδόν.

Προφανώς δεν έχεις ιδέα από τον χώρο και γενικότερα από γνώσεις μηχανικού, αφού ούτε καν τι σου ζητάμε δεν καταλαβαίνεις. Οι πράξεις και η λογική σου είναι εφάμιλλη των μαθητών λυκείου, τίποτα περισσότερο από εκεί. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχεις γνώσεις, είναι ότι νομίζεις ότι γνωρίζεις τα πάντα ενώ δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά και δεν παίρνεις και κουβέντα όταν κάποιος σου πει ότι κάτι δεν πάει καλά. Σου φταίμε εμείς, τα "πλουσιόπαιδα με τα πτυχία", σου φταίει το κράτος, το ΕΜΠ, τα επιστημονικά περιοδικά, οι εξωγήινοι, το supernova στο Άλφα Κενταύρου - τα πάντα, εκτός από εσύ. Δεν είναι στραβός ο γυαλός, λυπάμαι.

Λυπούμεθα, αλλά η χρηματοδότηση των 50 εκατομμυρίων μοιάζει πλέον δυσοίωνη...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα E.F. είναι ότι μπερδεύει την ισοδύναμη στατική ανάλυση με το πραγματικό φαινόμενο. Στην πραγματικότητα ο σεισμός προκαλεί μετακινήσεις των πλακών του κτηρίου (ταλάντωση) τις οποίες τις αναγάγουμε σε δυνάμεις για δική μας διευκόλυνση στους υπολογισμούς των οπλισμών. Στην πραγματικότητα αυτό που προσπαθούμε να επιτύχουμε είναι να μεταβάλλουμε την ιδιοσυχνότητα του κτηρίου έτσι ώστε να μην συμπέσει με την συχνότητα των σεισμικών κυμάτων στην συγκεκριμένη περιοχή.

seismic μιας και με πέτυχες στις καλές μου πάρε και λίγη θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24122]E.F.[/MENTION]

Άμα σου ζητάω τιμή συχνότητας και μου δίνεις τιμές δυνάμεων, φαίνεται γιατί δεν σπούδασες - γιατί και στο πρώτο εξάμηνο, όταν δούμε τέτοια έχουν κοπεί αυτομάτως.

seismic

Πράγματι εγώ δεν σπούδασα αλλά έχω αντίληψη. Ας μιλήσουμε για συχνότητες.

Εσύ που είσαι καθηγητής θέλω να μου πεις

α) αν οι συχνότητα του εδάφους είναι ίδια με την συχνότητα του κτιρίου έχουμε την ιδιοσυχνότητα που προκαλεί την μεγάλη ταλάντωση στις κατασκευές, οπότε και τις παραμορφώσεις των κόμβων με συνέπεια την δημιουργία τεμνουσών , οι οποίες προκαλούν την κατάρρευση.

Συμφωνείς? ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

β) Η ιδιοσυχνότητα που προκαλεί την μεγάλη ταλάντωση στις κατασκευές, έχει και άλλες ιδιότητες όπως την δημιουργία

διαφοράς φάσης των ορόφων της οποίας το μέγεθος εξαρτάτε από το εύρος των συχνοτήτων, αλλά και από το ύψος της πλαισιοτής κατασκευής, καθώς και από την διαστασιολόγιση των στοιχείων της διατομής κάτοψης .

Π.Χ δες στο βίντεο πως αντιδρούν οι τρις διαφορετικές πλαισιοτές κατασκευές στις διάφορες συχνότητες.

Συμφωνείς ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

γ) Δες αυτό το βίντεο που έχει την ευρεσιτεχνία μου, [ame]

[/ame] και πες μου αν η συχνότητα του φρεατίου, είναι ίδια με την συχνότητα του σκελετού που το περιβάλει. ( για μένα διαφέρει η συχνότητα για δύο λόγους α) διαφορετική διαστασιολόγιση φρεατίου σκελετού, β) η προένταση μεταξύ εδάφους και δώματος δημιουργεί δυσκαμψία μειώνοντας τις συχνότητες)

Ακόμα πες μου αν αυτό το προτεταμένο φρεάτιο, σταματά την ταλάντωση του σκελετού,( που προκαλούν οι συχνότητες και οι φορτίσεις του σεισμού ) και την διαφορά φάσης των πλακών.

Συμφωνείς ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Γιατί αν συμφωνείς στα πάρα πάνω που ανέφερα, μου είναι αρκετά αυτά που ξέρω, και έχω βρει τον τρόπο να σταματώ την ταλάντωση και τις παραμορφώσεις των κτιρίων αυξάνοντας την αντοχή των ( πάνε περίπατο και οι συχνότητες, και οι ιδιοσυχνότητες...τόσο απλά )

δ) Διότι το σύστημα προέντασης του φρεατίου είναι υδραυλικό υπάρχει απόσβεση της συχνότητας οπότε και απόσβεση του συντονισμού στο φρεάτιο ( τόσο απλά )

Άλλο να ξέρεις, και άλλο να βρίσκεις λύσεις. Αυτή είναι και η διαφορά επιστήμονα και εφευρέτη.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα E.F. είναι ότι μπερδεύει την ισοδύναμη στατική ανάλυση με το πραγματικό φαινόμενο. Στην πραγματικότητα ο σεισμός προκαλεί μετακινήσεις των πλακών του κτηρίου (ταλάντωση) τις οποίες τις αναγάγουμε σε δυνάμεις για δική μας διευκόλυνση στους υπολογισμούς των οπλισμών. Στην πραγματικότητα αυτό που προσπαθούμε να επιτύχουμε είναι να μεταβάλλουμε την ιδιοσυχνότητα του κτηρίου έτσι ώστε να μην συμπέσει με την συχνότητα των σεισμικών κυμάτων στην συγκεκριμένη περιοχή.

seismic μιας και με πέτυχες στις καλές μου πάρε και λίγη θεωρία.

Συμφωνώ με αυτά που λες.

Εγώ όμως μιλώ για σεισμικές φορτίσεις και όχι για δυνάμεις.

Δεύτερον σας έδειξα μερικά αποτελέσματα προσομοίωσης της ευρεσιτεχνίας, τα οποία αναφέρονται σε τέμνουσα βάσης, αλλά δείχνουν και κάτι άλλο....την δυσκαμψία της κατασκευής προερχόμενη από την προένταση, η οποία δυσκαμψία μειώνει τις παραμορφώσεις οπότε και την ταλάντωση η οποία προέρχεται από τον συντονισμό ο οποίος εξαρτάτε από την ιδιοσυχνότητα εδάφους κατασκευής.

Ξέρω ότι άλλες είναι οι τέμνουσες βάσης, και άλλες οι τέμνουσες των κόμβων.

Ξέρω ακόμα ότι τα προτεταμένα έχουν περισσότερη αντοχή στις τέμνουσες, και ότι παρουσιάζουν μείωση της διαθέσιμης πλαστιμότητας.

Ακόμα ότι βοηθούν στον λοξό εφελκυσμό, και έχουν μεγαλύτερη ενεργή διατομή, και μικρότερη ρηγμάτωση.

Αλλά που να καταλάβει ο φίλος μας E.F.

Σε ευχαριστώ για το link

Link to comment
Share on other sites

Άστο seismic. Δύο λάθη σε στοιχειώδη πράγματα πάει πολύ:

1) Η ιδιοσυχνότητα είναι χαρακτηριστικό της κατασκευής και όχι εξωτερικό φαινόμενο. Το σωστό είναι: "Έχουμε μέγιστες μετακινήσεις ορόφων στο κτήριο όταν η συχνότητα του σεισμικού κύματος συμπέσει με την ιδιοσυχνότητα του κτηρίου". Το φαινόμενο είναι η μέγιστη μετακίνηση διότι κάποιο χαρακτηριστικό του κύματος (συχνότητα) συμπίπτει με αντίστοιχο χαρακτηριστικό του κτηρίου (ιδιοσυχνότητα).

2) Φορτισμένος είναι ο φορέας εκείνος πάνω στον οποίο εφαρμόζονται δυνάμεις. Οπότε φόρτιση είναι η εφαρμογή δύναμης οπότε το να μου λες ότι εσύ μιλάς για σεισμικές φορτίσεις και όχι για δυνάμεις σημαίνει ότι δεν ξέρεις τίποτα για την σχέση αυτών των δύο και αυτό με την σειρά του σημαίνει πολλά δυσάρεστα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι εγώ δεν σπούδασα αλλά έχω αντίληψη.

Διότι το σύστημα προέντασης του φρεατίου είναι υδραυλικό υπάρχει απόσβεση της συχνότητας οπότε και απόσβεση του συντονισμού στο φρεάτιο ( τόσο απλά )

Πάλι τα ίδια copy-paste.

Ότι δεν έχεις αντίληψη είναι ακριβώς το πρόβλημα. Σου ζητάμε συχνότητα και μας μιλάς για δυνάμεις. Σου λέμε για μεταφορά της σεισμικής συχνότητας από το έδαφος στο κτίριο και εσύ μας λες για διαφορά συχνότητας μεταξύ των ορόφων και για ιδιοσυχνότητες, που είναι κατασκευαστικά χαρακτηριστικά - εκτός το ότι αυτά που λες απλά δεν ισχύουν. Μπερδεύεις τις πατάτες με τα ροδάκινα και τα αγγούρια με τις ντομάτες. Δεν έχεις καν τις γνώσεις για να ξεχωρίσεις τα φυσικά μεγέθη μεταξύ τους.

Μόνο και μόνο ότι μου μιλάς για απόσβεση σεισμικής συχνότητας με υδραυλικό μηχανισμό, ξεπεράσαμε τα παράλογα πράγματα και καταλαβαίνει κανείς ότι δεν γνωρίζεις για τι πράγμα μιλάς. Όταν λέμε 50Hz συχνότητα ας πούμε, ακόμη και για καθαρή συχνότητα χωρίς αρμονικές, μιλάμε για 50 πλήρεις εναλλαγές δονήσεων σε 1 δευτερόλεπτο και θες τουλάχιστον 5 φορές γρηγορότερο από αυτό. Υδραυλικός μηχανισμός να μπορεί να αποσβέσει κάθε σεισμική συχνότητα πιθανόν να μπορούσε να υπάρξει, αλλά σε τέτοιο μέγεθος και δύναμη θα κοστίσει κάμποσα εκατομμύρια, ίσως και παραπάνω, εκατοντάδες φορές την αξία του κτίσματος.

Αυτή είναι η διαφορά του επιστήμονα από του (αυτοβαπτιζόμενου) εφευρέτη, άξιου προς χρηματοδότηση 50+ εκατομμυρίων κατά τα λεγόμενά του. Ο επιστήμονας αφενός έχει και μία ιδέα για το τι πράγμα μιλάει, όταν δεν γνωρίζει διαβάζει και όταν είναι εφικτό συμβουλεύεται τους συναδέλφους του. Δεν του έχει βάλει ο εγωισμός του παρωπίδες και ψάχνει απεγνωσμένα ποιός του φταίει ή πως θα το φέρει για να δείξει σώνει και καλά ότι κάτι έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα seismic δεν είναι να παραμετροποιήσεις τα πάντα ώστε να συμφωνούν με την θεωρία σου, το θέμα είναι η θεωρία σου να ανταποκρίνεται στο πραγματικό φαινόμενο και αυτό είναι απείρως δυσκολότερο. Στο έχω ξαναπεί ότι η μηχανική επιλύει τα προβλήματα χρησιμοποιώντας μοντέλα τα οποία ανταποκρίνονται κατά 95%+ στην πραγματικότητα (το υπόλοιπο 5% το αναλαμβάνουν οι συντελεστές ασφαλείας). Το τέλειο είναι σχεδόν αδύνατο να υπάρξει γιατί αυτό που αντιλαμβανόμαστε εμείς στον μακρόκοσμο ως κατάρρευση κτηρίου (για παράδειγμα) έχει τις ρίζες του σε αόρατες στο ανθρώπινο μάτι τριχοειδείς ρωγμές που δημιουργούνται στο σκυρόδεμα. Είναι αδύνατο να υπολογισθούν όλες οι παράμετροι όπως είναι αδύνατο να υπολογιστεί η συνοχή όλων των ομοιοπολικών και ετεροπολικών δεσμών των μορίων που απαρτίζουν το σύνολο της κατασκευής αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα σημερινά κτήρια δεν είναι ασφαλή εάν και εφόσον έχει τηρηθεί απαρέγκλιτα η μελέτη στην φάση κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με τρελάνετε?

Εγώ σας μιλάω για ρυζόγαλο, και εσείς μου μιλάτε για γιαούρτι.

[MENTION=15616]cna[/MENTION]

Το θέμα seismic δεν είναι να παραμετροποιήσεις τα πάντα ώστε να συμφωνούν με την θεωρία σου, το θέμα είναι η θεωρία σου να ανταποκρίνεται στο πραγματικό φαινόμενο και αυτό είναι απείρως δυσκολότερο. Στο έχω ξαναπεί ότι η μηχανική επιλύει τα προβλήματα χρησιμοποιώντας μοντέλα τα οποία ανταποκρίνονται κατά 95%+ στην πραγματικότητα (το υπόλοιπο 5% το αναλαμβάνουν οι συντελεστές ασφαλείας). Το τέλειο είναι σχεδόν αδύνατο να υπάρξει γιατί αυτό που αντιλαμβανόμαστε εμείς στον μακρόκοσμο ως κατάρρευση κτηρίου (για παράδειγμα) έχει τις ρίζες του σε αόρατες στο ανθρώπινο μάτι τριχοειδείς ρωγμές που δημιουργούνται στο σκυρόδεμα. Είναι αδύνατο να υπολογισθούν όλες οι παράμετροι όπως είναι αδύνατο να υπολογιστεί η συνοχή όλων των ομοιοπολικών και ετεροπολικών δεσμών των μορίων που απαρτίζουν το σύνολο της κατασκευής αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα σημερινά κτήρια δεν είναι ασφαλή εάν και εφόσον έχει τηρηθεί απαρέγκλιτα η μελέτη στην φάση κατασκευής.

seismic

Για αυτό σου λέω cna αφού υπάρχουν μικρό ρωγμές, η προένταση τις εξαφανίζει. (σαν το AJAX τις κάνει αόρατες )

Τα μοντέλα τα έχετε κάνει πολλές φορές εσείς.

Δηλαδή μερικές απλές ερωτήσεις, για να καταλάβεις ότι η θεωρεία έχει ήδη δοκιμαστεί.

Αυτή η σεισμική βάση, σε αυτό το link [ame=http://www.youtube.com/watch?v=TkfqEWswDvI&feature=related]Προσομοίωση σεισμού σε κτίριο μπετού. - YouTube[/ame]

Αποτελείτε από τον σκελετό της οικοδομής, και από μία βιδωμένη με την σεισμική τράπεζα προστατευτική σιδερένια σκαλωσιά.

Ο σκελετός είναι η μέθοδος που κατασκευάζετε εσείς, η σκαλωσιά η μέθοδος που προτείνω εγώ.

Εγώ μάλιστα αντί να βιδώσω την σκαλωσιά την προεντείνω που είναι 1000 φορές πιο καλά.

Γιατί η δικιά σας μέθοδος πέφτει και η δικιά μου η σκαλωσιά δεν χαμπαριάζει τίποτα?

Θα μου πεις είναι γερή γιατί είναι σιδερένια....έ όχι δεν μασάω....κάντε και εσείς την κατασκευή εξ ολοκλήρου από ΟΣ. ( οπλισμ. σκυρ.) και αν είναι ακριβό, πάρε προκατασκευασμένα από ΟΣ που είναι και πιο φτηνά ... και βίδωσε αυτά με την βάση.

Το αν τα σπίτια είναι ασφαλή, εξαρτάτε από το πόσο τσαντισμένος είναι ο σεισμός, και πόσο επιφανειακός είναι, και πόσο μακριά γίνετε, ιδιοσυχνότητες, κλπ κλπ κλπ .

Η προένταση σε γέφυρες και μεγάλες πλάκες είναι δοκιμασμένες και δεν πέφτουν.

Γιατί να πέφτουν τα δικά μου? ΑΑΑ με κοροιδεύεται δεν παίζω...

Αμ οι πρόβολοι που είναι και οριζόντιοι γιατί δεν πέφτουν, (σε τεκτονικό σεισμό) και θα πέσει η κατασκευή μου που είναι κάθετη?

Πακτωμένες δεν είναι και οι δύο?

Α βρε παιδιά τα μπερδεύεται με τις λέξεις.

Ελάτε μαζί μου μία βδομάδα στην οικοδομή να σας κάνω ξεφτέρια..

Βάζετε τις οικοδομές να πατάνε απλά πάνω στο έδαφος, και με τον σεισμό αυτές χορεύουν τσάρλεστον και άντε να τις συμμαζέψεις μετά.

Η οικοδομή είναι σαν την γυναίκα...όταν αρχίσει να κουνιέται δεν την συμμαζεύεις με τίποτα

Παλουκώσετε τις οικοδομές στο έδαφος, και άστο να χτυπιέται.

Link to comment
Share on other sites

Μου θύμισες την Βασιλειάδου τώρα στην ελληνική ταινία ''Η Κυρά μας η Μαμή''.

Εμ σωστά... και αυτός που ανακάλυψε την οριζόντια σεισμική μόνωση δεν ήταν μηχανικός, σαν την κυρά μαμή ήταν και αυτός.:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά το συμπέρασμα που βγάζεις από το πείραμα που παρουσιάζεις στο βίντεο είναι ξεκαρδιστικό (hilarious το λένε οι άγγλοι). Οι στύλοι του ισογείου κόβονται στο ύψος του κόμβου ακριβώς γιατί υπάρχει αυτή η άτιμη η σκαλωσιά που εμποδίζει την κίνηση της πλάκας του τελευταίου ορόφου. Στις ροπές που δημιουργούνται από τον σεισμό έρχεται να προστεθεί και η ροπή που δημιουργείται από την επαφή της σκαλωσιάς με την τελευταία πλάκα με αποτέλεσμα να υποφέρουν οι στύλοι ισογείου. Αυτό που επιδεικνύει το πείραμα είναι το αποτέλεσμα της ανυπαρξίας σεισμικού αρμού ανάμεσα σε 2 κτήρια διαφορετικών ιδιοσυχνοτήτων και ιδιομορφών. Εάν συνεχίζονταν για άλλα 10 δευτερόλεπτα η σεισμική φόρτιση τότε θα είχαμε κατακόρυφη κατάρρευση της οικοδομής αφού θα είχε ισοπεδωθεί το ισόγειο. Η διαφορά είναι ότι μια σωστά μελετημένη και κατασκευασμένη οικοδομή στην οποία θα υπήρχε σεισμικός αρμός στην περίπτωση που θα συνέβαινε να έχουμε υπέρβαση των φορτίσεων σχεδιασμού αυτό που θα έβλεπες είναι να κόβονταν κάποια δοκάρια αντί για τους στύλους και το φαινόμενο θα σταματούσε εκεί.

Όσο για την προένταση στις γέφυρες έχω να σου πω ότι δεν σχεδιάζονται για να παραλάβουν σεισμικές φορτίσεις αλλά για να μειώσουν τον απαιτούμενο οπλισμό και την διατομή των στοιχείων που απαιτούνται για να παραλάβουν τις στατικές φορτίσεις. Δηλαδή εάν δεν χρησιμοποιούσαμε προένταση θα απαιτούνταν πχ διατομή δοκού καταστρώματος 4,00m X 2,00m ενώ με την προένταση αυτό μειώνεται σε 2,00mX1,00m. Στις οικοδομές τί να μειώσεις; Πόσο πιο μικρή να κάνεις την δοκό των 25cmX60cm; Την σεισμική προστασία της γέφυρας την αναλαμβάνει άλλου είδους οπλισμός.

Όσο για τις μικρορωγμές να δεις τί ρωγμές δημιουργούνται εάν δεν υπολογισθεί σωστά ο ερπυσμός των τενόντων της προέντασης...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτά που λες cna, ...

Θα ήθελα όμως την γνώμη σου αν θες πάνω στις τέμνουσες.

Θέλεις να συζητήσουμε που κατευθύνονται οι τέμνουσες με την μέθοδο του ΕΑΚ και που κατευθύνονται οι τέμνουσες με την μέθοδό μου?

Αυτό κάνει την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, δεν θα κάτσω να αναλύσω τον ΕΑΚ με κάποιον που αδυνατεί να κατανοήσει τα φυσικά φαινόμενα στα οποία αναφέρεται ο ΕΑΚ. Άλλωστε ούτε εγώ είμαι άξιος να κρίνω τον ΕΑΚ. Η κρίση επαφίεται σε αυτούς που κάνουν τα διδακτορικά τους πάνω στο φαινόμενο του σεισμού, των ταλαντώσεων κλπ. Σε αυτούς δηλαδή που ήταν και είναι υπεύθυνοι για την συγγραφή του.

Link to comment
Share on other sites

Ε σε πληροφορώ ότι έχω μιλήσει με Παπαδρακάκη, Πλεύρη, Αφραμίδη, Α. Κωνσταντινίδη

Γκαζέτα, ΕΤΑΜ ΟΑΣΠ ΙΤΣΑΚ Khalid Mosalam ,Μπούσιας, Καρύδης κλπ και δεν μου είπαν τίποτα αρνητικό. ( μόνο καλά λόγια )

Εξ άλλου πιο ιδικός στις προσομοιώσεις από τον Παπαδρακάκη που μου κάνει την προσομοίωση και είναι

Πρόεδρος της European Community on Computational Methods in Applied Sciences (ECCOMAS)

Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Υπολογιστικής Μηχανικής (ΕΛΕΤΥΜ) (2002-2006)

Πρόεδρος της Επιτροπής Δομικής Μηχανικής της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Υπολογιστικών Μεθόδων Εφαρμοσμένων Επιστημών (ECCOMAS) (2003-2008)

Διευθυντής Εργαστηρίου Στατικής & Αντισεισμικών Ερευνών της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ

Διευθυντής του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τομέα Δομοστατικής: Δομοστατικός Σχεδιασμός και Ανάλυση Κατασκευών

Διευθυντής του Τομέα Δομοστατικής της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ (2001-2003), 2009-2010

Εταίρος της Διεθνούς Εταιρείας Υπολογιστικής Μηχανικής (IACM)

Αντεπιστέλλον Μέλος του Εκτελεστικού Συμβουλίου της Διεθνούς Eταιρείας Υπολογιστικής Μηχανικής (IACM)

Μέλος του Εκτελεστικού Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Υπολογιστικών Μεθόδων Εφαρμοσμένων Επιστημών (ECCOMAS)

Μέλος του Γενικού Συμβουλίου της Διεθνούς Εταιρείας Υπολογιστικής Μηχανικής (IACM)

Αντιπρόεδρος του Ιδρύματος: John Argyris Foundation

Μέλος της Συμβουλευτικής Επιτροπής και υπεύθυνος για τις Επιστήμες του Μηχανικού της ηλεκτρονικής βάσης δεδομένων "SCOPUS" του εκδοτικού οίκου Elsevier

Βράβευση με το "Computational Mechanics Award" της Διεθνούς Εταιρείας Υπολογιστικής Μηχανικής (IACM)

Συντάκτης του NEWSLETTER της ECCOMAS

Πρόεδρος ή Συμπρόεδρος δεκατεσσάρων διεθνών συνεδρίων

Μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής σε πάνω από 120 διεθνή συνέδρια

Διοργανωτής οκτώ διεθνών σεμιναρίων

Κύριος Ομιλητής (Plenary-Keynote Speaker) και Προσκεκλημένος Ομιλητής σε πάνω από 40 διεθνή συνέδρια

Προσκεκλημένος Ομιλητής σε 15 διεθνή και εθνικά σεμινάρια

Έχει επιβλέψει 12 Διδακτορικές Διατριβές, 30 Μεταπτυχιακές Εργασίες και 120 Διπλωματικές Εργασίες

Διοργανωτής 16 Ειδικών Συνεδριών σε διεθνή συνέδρια

Έχει συμμετάσχει σε 24 ανταγωνιστικά ερευνητικά προγράμματα χρηματοδοτούμενα από εθνικούς πόρους

Έχει συμμετάσχει σε 10 ανταγωνιστικά ερευνητικά προγράμματα χρηματοδοτημένα από ευρωπαϊκούς πόρους

Μέλος 10 διεθνών και εθνικών επιστημονικών εταιρειών

Έχει πάνω από 2500 αναφορές τρίτων στη διεθνή βιβλιογραφία με δείκτη h=24

Έχει πάνω από 30.000 αναφορές σε ιστοσελίδες του διαδικτύου

ποιος είναι πιο ιδικός?

Αν θέλεις τα αποτελέσματα της έρευνας, εγώ σου τα στέλνω να τα μελετήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το paper που αποδεικνύει την χρησιμότητα του συστήματός σου πού είναι; Το να πει κανείς "ίσως και να δουλέψει" δεν μπορεί να καλύψει την βεβαιότητα της λειτουργίας ή μη που προσφέρουν τα papers. Από την άλλη κάτσε και γράψε ακριβώς ό,τι γράφεις και σε εμάς και παρουσίασέ τα στον κ. Παπαδρακάκη να δεις τί θα σου πει.

Επίσης δεν χρειάζεται να εκνευρίζεσαι από την ταπεινοφροσύνη που με διακατέχει λόγω της επίγνωσης του ορίζοντα των γνώσεων που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση 171 είναι ένα άρθρο που έγραψα εγώ και διόρθωσε ο κύριος Παπαδρακάκης και Πλεύρης, για να δημοσιευθεί στο περιοδικό Μεταλικές κατασκευές.

Δεν εκνευρίζομαι μου αρέσει ειλικρινά να μιλάμε μαζί.

Με αυτούς τους καθηγητές έχουμε αμέτρητες συναντήσεις και ομιλίες πάνω στην ευρεσιτεχνία στο Μετσόβιο διότι υπάρχει συνεργασία.

Έχω Draft report με αριθμό έργου και σύμβαση με Μετσόβιο.

Αυτό αν θέλεις σου το στέλνω.

Δεν μπορώ να το δημοσιεύσω ακόμα.

Η απάντηση 216 περιλαμβάνει μέρος από το Draft report. του Παπαδρακάκη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.