Jump to content



Νέο Ελληνικό Αντισεισμικό Σύστημα


seismic

Recommended Posts

Το τεύχος Μεταλλικές κατασκευές που περιλαμβάνει την δημοσίευση της απάντησης 171

ΑΡΧΕΙΟ ΤΕΥΧΩΝ

Είναι το τεύχος 1 ον του 2012 Διαβάστε το εξώφυλλο κάτω κάτω τι λέει.

Δυστυχώς το τεύχος είναι συνδρομητικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply
Το τεύχος Μεταλλικές κατασκευές που περιλαμβάνει την δημοσίευση της απάντησης 171

ΑΡΧΕΙΟ ΤΕΥΧΩΝ

Είναι το τεύχος 1 ον του 2012 Διαβάστε το εξώφυλλο κάτω κάτω τι λέει.

Δυστυχώς το τεύχος είναι συνδρομητικό.

αμα εχει μεσα το σεισμοστοπ με 2-3 σεντονοποστς σου, τοτε χαλαλι! Που πληρωνουμε?

Link to comment
Share on other sites

αμα εχει μεσα το σεισμοστοπ με 2-3 σεντονοποστς σου, τοτε χαλαλι! Που πληρωνουμε?

Χωρίς σεντονοποστς δεν γίνεται να εξηγήσεις μία τόσο μεγάλη επιστήμη όπως είναι η σεισμική μηχανική.

Το περίεργο είναι ότι εγώ εκτίθεμαι δημόσια και από αυτά που λέω δεν έχει βρεθεί κάποιος να τα απορρίψει.

Το πιο περίεργο είναι ότι μετά από αυτή την δημοσίευση άνοιξαν οι πόρτες για προσπάθεια χρηματοδότησης έρευνας από την Ευρώπη, μέσο μεγάλου Ελληνικού ινστιτούτου που ασχολείται με την έρευνα πάνω στις αντισεισμικές κατασκευές.

Κάτι είναι και αυτό....ας πληρώσει η Ευρώπη αφού δεν μπορούν οι Έλληνες.

Πάντα έτσι δεν γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, νάτος και με το πολιτικό περιεχόμενο. Πες τα Βενιζέλο, σώσε μας από τους εαυτούς μας!

Γιατί ποιος αμφιβάλλει για αυτό?

Όλοι οι Έλληνες του εξωτερικού διαπρέπουν.

Βάλε δύο Έλληνες μαζί, και ο ένας θα βγάλει τα μάτια του άλλου.:hmm::haha:

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλουνε ένα καλαμάκι πάνω σε ένα τραπέζι και το προεντείνομαι ( το βιδώσουμε ) κάθετα με το τραπέζι, αυτό θα αποκτήσει μία ελάχιστη αντοχή σε μία πλάγια δύναμη.

Αν όμως βιδώσουμε ένα παραλληλόγραμμο σχήμα στα δύο άκρα του, αυτό θα αποκτήσει μεγάλη αντοχή σε μία εφαρμοζόμενη πλάγια δύναμη.

Αν μάλιστα έχουμε ένα τετράγωνο φρεάτιο το οποίο το προεντείνομαι με το τραπέζι στα τέσσερα άκρα του, αυτό θα αποκτήσει τεράστια αντοχή σε μία πλάγια δύναμη.

Χρειάζονται πανεπιστημιακές γνώσεις για να καταλάβουν ότι ένα αντικείμενο αποκτά άλλες αντοχές σε πλάγιες δυνάμεις όταν το προεντείνομαι με το τραπέζι, από ένα άλλο που απλώς εδράζεται στο τραπέζι?

Έλεος?

Αυτό κάνει η εφεύρεση με απλά λόγια, σε όλες τις κολόνες τοιχία και φρεάτια της οικοδομής,βοηθώντας αυτά τα στοιχεία να φέρουν μία προσθετική αντίσταση στις πλάγιες δυνάμεις του σεισμού. ...αλιώς πρέπει να γράφω σεντονοποστς

Κάνει και κάτι άλλο η προένταση.

Αυξάνει την αντοχή των υλικών στις εφαρμοζόμενες τέμνουσες.

Αυτό το ξέρουν όλοι οι μηχανικοί.

Στο Μετσόβιο που βίδωσαν το καλαμάκι,( γιατί καλαμάκι είναι για μένα οι κολώνες 0,30 x 0,40 σε πενταώροφο κτίριο ) αυξήθηκε η αντοχή του κτηρίου στις πλάγιες δυνάμεις του σεισμού κατά 30,9% περισσότερο από ότι αντέχουν τα κτίρια με τις ίδιες κολόνες σήμερα.

Αν μπει το αντισεισμικό σε φρεάτια και τοιχία,προτεταμένα σε δύο και τέσσερα σημεία, πόσο πιο πολύ θα αυξηθεί η αντοχή του κτιρίου?

Πόσα τρισεκατομμύρια παίζονται σε αυτή την απλή ανακάλυψη της βίδας?

Φανταστείτε όλα τα τεχνικά έργα στον πλανήτη, για να καταλάβετε το μέγεθος αυτής της μικρής ανακάλυψης, και τα συμφέροντα που θίγει.

Τι είναι μερικές χιλιάδες ευρώ για πειράματα μπροστά σε μια τέτοια πρόταση?

Τίποτα για αυτούς που έχουν, πολλά όμως για τον μάστορα που το ανακάλυψε...

Link to comment
Share on other sites

@E.F

Ότι δεν έχεις αντίληψη είναι ακριβώς το πρόβλημα. Σου ζητάμε συχνότητα και μας μιλάς για δυνάμεις.

seismic

Άλλο η συχνότητα και άλλο οι δυνάμεις.

Αλλά δεν υπάρχει συχνότητα χωρίς τις δυνάμεις.

Ακόμα η επιβολή θλιπτικών δυνάμεων πάνω σε έναν ταλαντωτή του μειώνει την ταλάντωση.

Π.Χ έχεις δει στα καράβια τα τραπεζάκια στο κατάστρωμα, που έχουν σαν στήριγμα μία κεντρική σωλήνα και η ιδιοσυχνότητα του καταστρώματος και του τραπεζιού το κάνει να ταλαντεύεται?

Γιατί όταν απλώς τα ακουμπήσουμε αλλάζουν συχνότητα και σταματούν να ταλαντεύονται?

Απάντηση

Διότι η επιβολή θλιπτικών δυνάμεων πάνω σε έναν ταλαντωτή του μειώνει την ταλάντωση.

Η αντίληψη είναι να παρατηρείς το τραπεζάκι, και τι είναι αυτό που αλλάζει την ιδιοσυχνότητα

@E.F

Σου λέμε για μεταφορά της σεισμικής συχνότητας από το έδαφος στο κτίριο και εσύ μας λες για διαφορά συχνότητας μεταξύ των ορόφων

seismic

Το κτίριο είναι ένας ταλαντωτής.

Π.Χ αν έχουμε μία σιδερένια βέργα και την κουνήσουμε θα δούμε ότι η κορυφή του έχει μεγαλύτερη διαδρομή από την βάση της.

Το ίδιο συμβαίνει και στο κτίριο.

Οι δυνάμεις του σεισμού (οριζόντιες και κατακόρυφες), ξεκινάνε να μεταφέρονται, από κάτω (τις βάσεις) προς τα πάνω, (φέροντα οργανισμό). Την οριζόντια και κατακόρυφη (τεκτονική) μεταφορά των δυνάμεων τού σεισμού προς τον φέροντα οργανισμό, την εκτελούν κατ’ ανάγκη οι κολώνες τού ισογείου μέσω των βάσεων, και με την βοήθεια των κόμβων, στον πρώτο όροφο, στην συνέχεις από τον πρώτο στον δεύτερο, και ούτω καθ εξής.

Όμως στην συνέχεια συμβαίνει το εξής παράδοξο:

Η πρώτη η μεσαία και η τελευταία πλάκες, κατά την ταλάντωση έχουν διαφορετικού μεγέθους διαδρομές, και διαφορετική φορά. ( διαφορά φάσης ) Αυτό συμβαίνει, λόγω της μεμονωμένης αδράνειας των πολλαπλών πλακών, καθώς επίσης και της προσθετικής ελαστικότητας των κολονών του κάθε ορόφου, σε διαφορετικό χωροχρόνο, από κάτω προς τα πάνω.

Το αποτέλεσμα αυτής της καθυστερημένης μεταφοράς των δυνάμεων επιτάχυνσης, έχει ως αποτέλεσμα, οι πολλαπλές πλάκες να έχουν διαφορετικές πλάγιων κατευθύνσεων φορές, (λόγο μεμονωμένης αδράνειας της κάθε πλάκας, σε διαφορετικό χωροχρόνο). Κατ’ αυτόν τον τρόπο δημιουργούνται πρόσθετες ροπές, και διατμητικές τάσεις διαφορετικών κατευθύνσεων στους κόμβους των κολονών, οι οποίες και λόγω ελαστικότητας, τείνουν να παραμορφώσουν τον κάθετο άξονα του σκελετού, σε σχήμα S.

@E.F

και για ιδιοσυχνότητες, που είναι κατασκευαστικά χαρακτηριστικά - εκτός το ότι αυτά που λες απλά δεν ισχύουν. Μπερδεύεις τις πατάτες με τα ροδάκινα και τα αγγούρια με τις ντομάτες. Δεν έχεις καν τις γνώσεις για να ξεχωρίσεις τα φυσικά μεγέθη μεταξύ τους.

seismic

Μπορεί να μην έχω τις γνώσεις εγώ, αλλά μπορεί να μην έχεις τις γνώσεις εσύ να με παρακολουθείς τι λέω

@E.F

Μόνο και μόνο ότι μου μιλάς για απόσβεση σεισμικής συχνότητας με υδραυλικό μηχανισμό, ξεπεράσαμε τα παράλογα πράγματα και καταλαβαίνει κανείς ότι δεν γνωρίζεις για τι πράγμα μιλάς.

seismic

Νομίζω ότι σου απάντησα ότι αν επιβάλουμε μία δύναμη θλίψης στην κορυφή του ταλαντωτή, μειώνουμε την συχνότητά του.

Αν αυτή η θλίψη είναι ελαστική γίνεται απόσβεση. Π.Χ οι αποσβεστήρες που φέρουν τα βαγόνια του τρένου για να μην συγκρούονται βίαια μεταξύ τους.

@E.F

Όταν λέμε 50Hz συχνότητα ας πούμε, ακόμη και για καθαρή συχνότητα χωρίς αρμονικές, μιλάμε για 50 πλήρεις εναλλαγές δονήσεων σε 1 δευτερόλεπτο και θες τουλάχιστον 5 φορές γρηγορότερο από αυτό. Υδραυλικός μηχανισμός να μπορεί να αποσβέσει κάθε σεισμική συχνότητα πιθανόν να μπορούσε να υπάρξει, αλλά σε τέτοιο μέγεθος και δύναμη θα κοστίσει κάμποσα εκατομμύρια, ίσως και παραπάνω, εκατοντάδες φορές την αξία του κτίσματος.

seismic

Όσες εναλλαγές δονήσεων και να γίνουν, ο μηχανισμός θα τις απορροφήσει.

Στοιχίζει 100 ευρώ.

@E.F

Αυτή είναι η διαφορά του επιστήμονα από του (αυτοβαπτιζόμενου) εφευρέτη, άξιου προς χρηματοδότηση 50+ εκατομμυρίων κατά τα λεγόμενά του. Ο επιστήμονας αφενός έχει και μία ιδέα για το τι πράγμα μιλάει, όταν δεν γνωρίζει διαβάζει και όταν είναι εφικτό συμβουλεύεται τους συναδέλφους του. Δεν του έχει βάλει ο εγωισμός του παρωπίδες και ψάχνει απεγνωσμένα ποιός του φταίει ή πως θα το φέρει για να δείξει σώνει και καλά ότι κάτι έκανε.

seismic

Ακριβώς όπως το λες είναι. Ο επιστήμονας διαβάζει και ξέρει.

Ο εφευρέτης βλέπει προβλήματα σε αυτά που διαβάζει ο επιστήμονας, και βρίσκει λύσεις.

Τα αποτελέσματα του πανεπιστήμιου με δικαιώνουν για χρηματοδότηση.

Για δύο λόγους.

α) Εσείς δεν ήσαστε πιο μάγκες από εμένα.

β) καλά προκαταρκτικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

@E.F

Ότι δεν έχεις αντίληψη είναι ακριβώς το πρόβλημα. Σου ζητάμε συχνότητα και μας μιλάς για δυνάμεις.

seismic

Άλλο η συχνότητα και άλλο οι δυνάμεις.

Αλλά δεν υπάρχει συχνότητα χωρίς τις δυνάμεις.

Ακόμα η επιβολή θλιπτικών δυνάμεων πάνω σε έναν ταλαντωτή του μειώνει την ταλάντωση.

Π.Χ έχεις δει στα καράβια τα τραπεζάκια στο κατάστρωμα, που έχουν σαν στήριγμα μία κεντρική σωλήνα και η ιδιοσυχνότητα του καταστρώματος και του τραπεζιού το κάνει να ταλαντεύεται?

Γιατί όταν απλώς τα ακουμπήσουμε αλλάζουν συχνότητα και σταματούν να ταλαντεύονται?

Απάντηση

Διότι η επιβολή θλιπτικών δυνάμεων πάνω σε έναν ταλαντωτή του μειώνει την ταλάντωση.

Η αντίληψη είναι να παρατηρείς το τραπεζάκι, και τι είναι αυτό που αλλάζει την ιδιοσυχνότητα

Απάντηση:

Όχι, κάνεις λάθος γιατί προφανώς δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

@E.F

Σου λέμε για μεταφορά της σεισμικής συχνότητας από το έδαφος στο κτίριο και εσύ μας λες για διαφορά συχνότητας μεταξύ των ορόφων

seismic

Το κτίριο είναι ένας ταλαντωτής.

Π.Χ αν έχουμε μία σιδερένια βέργα και την κουνήσουμε θα δούμε ότι η κορυφή του έχει μεγαλύτερη διαδρομή από την βάση της.

Το ίδιο συμβαίνει και στο κτίριο.

Που κολλάει η μετατόπιση με την συχνότητα; Πάλι δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

Οι δυνάμεις του σεισμού (οριζόντιες και κατακόρυφες), ξεκινάνε να μεταφέρονται, από κάτω (τις βάσεις) προς τα πάνω, (φέροντα οργανισμό). Την οριζόντια και κατακόρυφη (τεκτονική) μεταφορά των δυνάμεων τού σεισμού προς τον φέροντα οργανισμό, την εκτελούν κατ’ ανάγκη οι κολώνες τού ισογείου μέσω των βάσεων, και με την βοήθεια των κόμβων, στον πρώτο όροφο, στην συνέχεις από τον πρώτο στον δεύτερο, και ούτω καθ εξής.

Όμως στην συνέχεια συμβαίνει το εξής παράδοξο: (ΠΑΡΑΔΟΞΟ; Μεγάλα λόγια λες...)

Η πρώτη η μεσαία και η τελευταία πλάκες, κατά την ταλάντωση έχουν διαφορετικού μεγέθους διαδρομές, και διαφορετική φορά. ( διαφορά φάσης ) Αυτό συμβαίνει, λόγω της μεμονωμένης αδράνειας των πολλαπλών πλακών, καθώς επίσης και της προσθετικής ελαστικότητας των κολονών του κάθε ορόφου, σε διαφορετικό χωροχρόνο, από κάτω προς τα πάνω.

Χωροχρόνο; Θα βάλεις και θεωρία της σχετικότητας τώρα; Ροπή αδράνειας ξέρεις τι είναι; Ιδιοσυχνότητα και συντονισμός; Αρμονικές;

Το αποτέλεσμα αυτής της καθυστερημένης μεταφοράς των δυνάμεων επιτάχυνσης, έχει ως αποτέλεσμα, οι πολλαπλές πλάκες να έχουν διαφορετικές πλάγιων κατευθύνσεων φορές, (λόγο μεμονωμένης αδράνειας της κάθε πλάκας, σε διαφορετικό χωροχρόνο). Κατ’ αυτόν τον τρόπο δημιουργούνται πρόσθετες ροπές, και διατμητικές τάσεις διαφορετικών κατευθύνσεων στους κόμβους των κολονών, οι οποίες και λόγω ελαστικότητας, τείνουν να παραμορφώσουν τον κάθετο άξονα του σκελετού, σε σχήμα S.

και για ιδιοσυχνότητες, που είναι κατασκευαστικά χαρακτηριστικά - εκτός το ότι αυτά που λες απλά δεν ισχύουν. Μπερδεύεις τις πατάτες με τα ροδάκινα και τα αγγούρια με τις ντομάτες. Δεν έχεις καν τις γνώσεις για να ξεχωρίσεις τα φυσικά μεγέθη μεταξύ τους.

Είσαι σίγουρος για το ποιος δεν έχει γνώσεις και ροδάκινα;

@E.F

Μόνο και μόνο ότι μου μιλάς για απόσβεση σεισμικής συχνότητας με υδραυλικό μηχανισμό, ξεπεράσαμε τα παράλογα πράγματα και καταλαβαίνει κανείς ότι δεν γνωρίζεις για τι πράγμα μιλάς.

seismic

Νομίζω ότι σου απάντησα ότι αν επιβάλουμε μία δύναμη θλίψης στην κορυφή του ταλαντωτή, μειώνουμε την συχνότητά του.

Αν αυτή η θλίψη είναι ελαστική γίνεται απόσβεση. Π.Χ οι αποσβεστήρες που φέρουν τα βαγόνια του τρένου για να μην συγκρούονται βίαια μεταξύ τους.

Για απέδειξε αυτό που ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ πρώτα και μέτα βλέπουμε. Γιατί προφανώς δεν κατανοείς καν τα φαινόμενα που προσπαθείς να περιγράψεις.

@E.F

Όταν λέμε 50Hz συχνότητα ας πούμε, ακόμη και για καθαρή συχνότητα χωρίς αρμονικές, μιλάμε για 50 πλήρεις εναλλαγές δονήσεων σε 1 δευτερόλεπτο και θες τουλάχιστον 5 φορές γρηγορότερο από αυτό. Υδραυλικός μηχανισμός να μπορεί να αποσβέσει κάθε σεισμική συχνότητα πιθανόν να μπορούσε να υπάρξει, αλλά σε τέτοιο μέγεθος και δύναμη θα κοστίσει κάμποσα εκατομμύρια, ίσως και παραπάνω, εκατοντάδες φορές την αξία του κτίσματος.

seismic

Όσες εναλλαγές δονήσεων και να γίνουν, ο μηχανισμός θα τις απορροφήσει.

Στοιχίζει 100 ευρώ.

100 ευρώ ανά απορρόφηση; Πως βγαίνει το κοστολόγιο;

@E.F

Αυτή είναι η διαφορά του επιστήμονα από του (αυτοβαπτιζόμενου) εφευρέτη, άξιου προς χρηματοδότηση 50+ εκατομμυρίων κατά τα λεγόμενά του. Ο επιστήμονας αφενός έχει και μία ιδέα για το τι πράγμα μιλάει, όταν δεν γνωρίζει διαβάζει και όταν είναι εφικτό συμβουλεύεται τους συναδέλφους του. Δεν του έχει βάλει ο εγωισμός του παρωπίδες και ψάχνει απεγνωσμένα ποιός του φταίει ή πως θα το φέρει για να δείξει σώνει και καλά ότι κάτι έκανε.

seismic

Ακριβώς όπως το λες είναι. Ο επιστήμονας διαβάζει και ξέρει.

Ο εφευρέτης βλέπει προβλήματα σε αυτά που διαβάζει ο επιστήμονας, και βρίσκει λύσεις

Αρκεί πρώτα ο "εφευρέτης" να ξεκαβαλήσει το καλάμι μπας και κατανοήσει ότι μερικές φορές, καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα να απαντήσεις εσύ στις ερωτήσεις που κάνεις και να μας εξηγήσεις τι είναι για σένα το κάθε τι...για μένα σου είπα και ότι λέω μάλιστα, το αιτιολογώ με παράδηγμα.

Ένα είναι σίγουρο.

Μπόρεσα και κατασκεύασα πολύ πιο ισχυρά κτίρια από ότι κάνετε εσείς.

Καλά είναι να ακούτε τους πρωτοπόρους.

Υ.Γ

Δεν μασάω...κάνω τάπες..

[MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Απάντηση:

Όχι, κάνεις λάθος γιατί προφανώς δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

seismic

Μιλώ για την προένταση η οποία εφαρμοσμένη προσδίδει ακαμψία στις κατασκευές.

[MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Που κολλάει η μετατόπιση με την συχνότητα; Πάλι δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

seismic

H συχνότητα δημιουργεί την ταλάντωση, και η ταλάντωση την μετατόπιση.

[MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Χωροχρόνο; Θα βάλεις και θεωρία της σχετικότητας τώρα;

seismic

Πες διαφορά φάσης πλακών. Το ίδιο είναι

[MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Για απέδειξε αυτό που ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ πρώτα και μέτα βλέπουμε.

seismic

Δυστυχώς το απέδειξε το Μετσόβιο.

Και όσο εσείς κοιμάστε, έξη Τουρκικές εταιρείες με έχουν καλέσει στην Τουρκία στις 13 Σεπτέμβρη για διαπραγματεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα να απαντήσεις εσύ στις ερωτήσεις που κάνεις και να μας εξηγήσεις τι είναι για σένα το κάθε τι...για μένα σου είπα και ότι λέω μάλιστα, το αιτιολογώ με παράδηγμα.

Ένα είναι σίγουρο.

Μπόρεσα και κατασκεύασα πολύ πιο ισχυρά κτίρια από ότι κάνετε εσείς.

Καλά είναι να ακούτε τους πρωτοπόρους.

Υ.Γ

Δεν μασάω...κάνω τάπες..

@eloydark

Απάντηση:

Όχι, κάνεις λάθος γιατί προφανώς δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

seismic

Μιλώ για την προένταση η οποία εφαρμοσμένη προσδίδει ακαμψία στις κατασκευές.

@eloydark

Που κολλάει η μετατόπιση με την συχνότητα; Πάλι δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

seismic

H συχνότητα δημιουργεί την ταλάντωση, και η ταλάντωση την μετατόπιση.

@eloydark

Χωροχρόνο; Θα βάλεις και θεωρία της σχετικότητας τώρα;

seismic

Πες διαφορά φάσης πλακών. Το ίδιο είναι

@eloydark

Για απέδειξε αυτό που ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ πρώτα και μέτα βλέπουμε.

seismic

Δυστυχώς το απέδειξε το Μετσόβιο.

Και όσο εσείς κοιμάστε, έξη Τουρκικές εταιρείες με έχουν καλέσει στην Τουρκία στις 13 Σεπτέμβρη για διαπραγματεύσεις.

Μέχρι στιγμής πάντως δεν απάντησες σε αυτά τα λίγα ερωτήματα που σου κάνανε ανωτέρω... μήπως τελικά δεν ξέρεις να απαντήσεις;

Μήπως ξέρεις και εσύ από κωλοτούμπες;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uSZwWxxTjrQ]ΑΔΩΝΙΣ: Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΛΟΤΟΥΜΠΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΚΗ. - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

seismic καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Αναφέρεις ότι κατασκεύασες πιο ισχυρά κτήρια από τα συνηθισμένα. Αποδείξεις γι' αυτό έχεις; Υπάρχει έστω μονόροφη κατοικία στην οποία να έχει εφαρμοστεί το σύστημά σου; ΟΧΙ. Ξέρεις πώς λέγεται αυτό; Διάδοση ψευδών ειδήσεων και παραπλάνηση του καταναλωτή, για να μην αναφέρω την συκοφαντική δυσφήμιση που στοχεύει τους πολιτικούς μηχανικούς. Σε άλλη περίπτωση θα μπορούσαν να κινηθούν δικαστικές διαδικασίες εναντίον σου αλλά ευτυχώς για εσένα δεν αξίζει ο κόπος.

Εγώ λοιπόν θα σου προτείνω και πάλι να αγοράσεις πρώτα μερικά βιβλία για να κατανοήσεις τις έννοιες του κύματος, της σεισμικής δόνησης και της αντισεισμικής προστασίας και μετά ασχολήσου με τον τρόπο αντιμετώπισης των συνεπειών. Τουλάχιστον οι ώρες μελέτης θα είναι πιο εποικοδομητικές από το να γράφεις ασυναρτησίες στα διάφορα φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15616]cna[/MENTION] seismic καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

seismic Δεν μασά η κατσίκα ταραμά.

[MENTION=15616]cna[/MENTION]

Αναφέρεις ότι κατασκεύασες πιο ισχυρά κτήρια από τα συνηθισμένα. Αποδείξεις γι' αυτό έχεις; Υπάρχει έστω μονόροφη κατοικία στην οποία να έχει εφαρμοστεί το σύστημά σου; ΟΧΙ.

seismic

ΝΑΙ..ΝΑΙ..ΝΑΙ αφού σου λέω ΝΑΙ .... και μάλιστα πενταώροφη.

Στο Μετσόβιο δοκίμασαν μία δικιά σας χωρίς το σύστημά μου, και μία ίδια δικιά σας με το σύστημά μου.

Η δικιά σας με το σύστημά μου ήταν 30,9% πιο γερή στον σεισμό από ότι ήταν η δικιά σας. Χα Χα το άκουσες ή να στο ξανά πω?

[MENTION=15616]cna[/MENTION]

Ξέρεις πώς λέγεται αυτό; Διάδοση ψευδών ειδήσεων και παραπλάνηση του καταναλωτή, για να μην αναφέρω την συκοφαντική δυσφήμιση που στοχεύει τους πολιτικούς μηχανικούς.

seismic

ΟΧΙ αγαπητέ cna, αυτό λέγετε εφαρμοσμένη έρευνα του Μετσόβιου Πανεπιστημίου. Του πιο έγκριτου επιστημονικού φορέα αντισεισμικών ερευνών πάνω στις κατασκευές, στην Ελλάδα.

Δεν είναι συκοφαντία τα αποτελέσματα έρευνας μεγάλων καθηγητών.

Ψεύδεται όποιος παραμυθιάζει τον κόσμο για απόλυτες αντισεισμικές κατασκευές τύπου Ε.Α.Κ

[MENTION=15616]cna[/MENTION]

Σε άλλη περίπτωση θα μπορούσαν να κινηθούν δικαστικές διαδικασίες εναντίον σου αλλά ευτυχώς για εσένα δεν αξίζει ο κόπος.

seismic

Αν θέλετε να γίνετε ρόμπα δοκιμάστε να μου κάνετε μήνυση.

[MENTION=15616]cna[/MENTION]

Εγώ λοιπόν θα σου προτείνω και πάλι να αγοράσεις πρώτα μερικά βιβλία για να κατανοήσεις τις έννοιες του κύματος, της σεισμικής δόνησης και της αντισεισμικής προστασίας και μετά ασχολήσου με τον τρόπο αντιμετώπισης των συνεπειών. Τουλάχιστον οι ώρες μελέτης θα είναι πιο εποικοδομητικές από το να γράφεις ασυναρτησίες στα διάφορα φόρουμ.

seismic

Προτιμώ να μιλάω απευθείας με τους συγγραφείς, ώστε να έχω άμεσες απαντήσεις στις ερωτήσεις που τους κάνω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Μέχρι στιγμής πάντως δεν απάντησες σε αυτά τα λίγα ερωτήματα που σου κάνανε ανωτέρω... μήπως τελικά δεν ξέρεις να απαντήσεις;

seismic

Αρκεί που μου απαντάς εσύ σε αυτά που σε ρωτάω.

Εσύ θα μου πεις που διαφωνείς σε αυτά που λέω στην απάντηση 171?

Γιατί ξέρεις ότι αυτά που γράφω εκεί ανατρέπουν πλήρως αυτά που σε έμαθαν, και αυτά που γράφουν τα βιβλία του cna.

Υπερασπίσου την επιστήμη σου, όχι με ευχολόγια και συκοφαντίες, αλλά στην πράξη.

Ιδού η Ρόδος Ιδού και το πήδημα .....

[MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Μήπως ξέρεις και εσύ από κωλοτούμπες;

seismic

Όχι εγώ είμαι προτεταμένος ... μου είναι αδύνατον να κάνω κωλοτούμπες....σαν τον ΕΑΚ

Link to comment
Share on other sites

@cna

Αναφέρεις ότι κατασκεύασες πιο ισχυρά κτήρια από τα συνηθισμένα. Αποδείξεις γι' αυτό έχεις; Υπάρχει έστω μονόροφη κατοικία στην οποία να έχει εφαρμοστεί το σύστημά σου; ΟΧΙ.

seismic

ΝΑΙ..ΝΑΙ..ΝΑΙ αφού σου λέω ΝΑΙ .... και μάλιστα πενταώροφη.

Στο Μετσόβιο δοκίμασαν μία δικιά σας χωρίς το σύστημά μου, και μία ίδια δικιά σας με το σύστημά μου.

Η δικιά σας με το σύστημά μου ήταν 30,9% πιο γερή στον σεισμό από ότι ήταν η δικιά σας. Χα Χα το άκουσες ή να στο ξανά πω?

@cna

Ξέρεις πώς λέγεται αυτό; Διάδοση ψευδών ειδήσεων και παραπλάνηση του καταναλωτή, για να μην αναφέρω την συκοφαντική δυσφήμιση που στοχεύει τους πολιτικούς μηχανικούς.

seismic

ΟΧΙ αγαπητέ cna, αυτό λέγετε εφαρμοσμένη έρευνα του Μετσόβιου Πανεπιστημίου. Του πιο έγκριτου επιστημονικού φορέα αντισεισμικών ερευνών πάνω στις κατασκευές, στην Ελλάδα.

Δεν είναι συκοφαντία τα αποτελέσματα έρευνας μεγάλων καθηγητών.

Ψεύδεται όποιος παραμυθιάζει τον κόσμο για απόλυτες αντισεισμικές κατασκευές τύπου Ε.Α.Κ

@cna

Σε άλλη περίπτωση θα μπορούσαν να κινηθούν δικαστικές διαδικασίες εναντίον σου αλλά ευτυχώς για εσένα δεν αξίζει ο κόπος.

seismic

Αν θέλετε να γίνετε ρόμπα δοκιμάστε να μου κάνετε μήνυση.

@cna

Εγώ λοιπόν θα σου προτείνω και πάλι να αγοράσεις πρώτα μερικά βιβλία για να κατανοήσεις τις έννοιες του κύματος, της σεισμικής δόνησης και της αντισεισμικής προστασίας και μετά ασχολήσου με τον τρόπο αντιμετώπισης των συνεπειών. Τουλάχιστον οι ώρες μελέτης θα είναι πιο εποικοδομητικές από το να γράφεις ασυναρτησίες στα διάφορα φόρουμ.

seismic

Προτιμώ να μιλάω απευθείας με τους συγγραφείς, ώστε να έχω άμεσες απαντήσεις στις ερωτήσεις που τους κάνω.

Ωραία, αφού τα έκανες όλα αυτά λοιπόν, συγχαρητήρια, καλή επιτυχία και εις ανώτερα. Εγώ επειδή ξέρω αντοχή και ταλαντώσεις από την άλλη θα επιλέξω όταν φτιάξω το σπίτι μου να μην βάλω τον μηχανισμό σου.

Από εμάς γενικώς γιατί θες επιβεβαίωση; Αφού ξέρεις καλύτερα όπως φαίνεται! Είσαι και εφευρέτης ενώ εμείς άσχετοι. Τι μας συμμερίζεσαι;

Στο thelab μόνο στο νήμα σου γράφεις και κάνεις διαφήμιση της πατέντας σου, δεν προσφέρεις πουθενά αλλού. Γιατί δεν ανοίγεις ένα blog όπως προτάθηκε πριν λίγα ποστ; Στο Michanikos.gr γιατί δεν γράφεις;

Τέλος, επειδή συνέχεια λες ότι έχεις τα επίσημα αρχεία του ΕΜΠ κλπ κλπ και θα τα στείλεις σε όποιον θέλει να τα δει, εγώ θέλω να τα δω, σε παρακαλώ στείλτα μου σε π.μ. εδώ στο thelab για να τα κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Ωραία, αφού τα έκανες όλα αυτά λοιπόν, συγχαρητήρια, καλή επιτυχία και εις ανώτερα.

seismic

Σε ευχαριστώ πολύ.

[MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Εγώ επειδή ξέρω αντοχή και ταλαντώσεις από την άλλη θα επιλέξω όταν φτιάξω το σπίτι μου να μην βάλω τον μηχανισμό σου.

seismic

Η επιλογή σου είναι σεβαστή.

[MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Από εμάς γενικώς γιατί θες επιβεβαίωση; Αφού ξέρεις καλύτερα όπως φαίνεται! Είσαι και εφευρέτης ενώ εμείς άσχετοι. Τι μας συμμερίζεσαι;

seismic

Δεν είσαστε άσχετοι στην επιστήμη σας. Είσαστε άσχετοι στην επιστήμη μου.

Θα ήθελα να μελετήσετε αυτά που λέω, και να με κρίνετε βάση της λογικής και των νόμων της σεισμικής μηχανικής και φυσικής των στερεών.

Αντί αυτού, μου λέτε να μάθω αυτά που ξέρετε.

Το τι ξέρω δεν έχει μεγάλη αξία.

Το τι λέω έχει σημασία που είναι νέο και δέχεται κριτική.

Επί αυτού όμως σημασία.

Θα σας ήθελα πιο ενεργά άτομα, ψάχνοντας και έξω από την πεπατημένη.

[MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Στο thelab μόνο στο νήμα σου γράφεις και κάνεις διαφήμιση της πατέντας σου, δεν προσφέρεις πουθενά αλλού. Γιατί δεν ανοίγεις ένα blog όπως προτάθηκε πριν λίγα ποστ; Στο Michanikos.gr γιατί δεν γράφεις;

seismic

Έχω ιστοσελίδα που μπορείς να γράψεις μέσα και να σου απαντήσω.

Antiseismic-Systems - Earthquake Protection Systems - Antiseismic-Systems - Earthquake Protection Systems

Στο Michanikos.gr με έχουν αποκλείσει χωρίς να μου πουν τον λόγο.

[MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Τέλος, επειδή συνέχεια λες ότι έχεις τα επίσημα αρχεία του ΕΜΠ κλπ κλπ και θα τα στείλεις σε όποιον θέλει να τα δει, εγώ θέλω να τα δω, σε παρακαλώ στείλτα μου σε π.μ. εδώ στο thelab για να τα κοιτάξω.

seismic

Το έχω σε pdf και δεν μπορώ να το στείλω με P.M

Όποιος θέλει ας μου στείλει το e mail του και θα του το στείλω σε συνημμένο.

Το δικό μου e mail είναι lymperis_ios@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ακόμα διαβάζουν το νήμα, ο [MENTION=14269]seismic[/MENTION] μου έστειλε πράγματι το draft report της ευρεσιτεχνίας από το ΕΜΠ.

Στο report αυτό (διόρθωσε με αν πιστεύεις ότι αυτά που λέω δεν είναι ακριβή) έγινε FEA σε ένα κτίριο 3 ορόφων με προκαθορισμένες διαστάσεις, χωρίς προένταση στα υποστυλώματα καθώς και με προένταση ίση με το 25% της θλιπτικής αντοχής και 50%.

Στην βέλτιστη των περιπτώσεων, υπήρξε βελτίωση κατά 30,9% της μέγιστης τέμνουσας βάσης συγκριτικά με την μη εφαρμογή προέντασης.

Τέλος, δεν ελήφθη υπόψιν οποιαδήποτε μεταβολή στην δυσκαμψία και την αντοχή των υποστηλωμάτων από την οπή για να περάσει το συρματόσχοινο

Να πω τώρα τι δεν αναφέρεται στο Draft Report

Δεν έγινε μελέτη για σεισμό (συντονισμός, συχνοτικό φάσμα κλπ)

Δεν έγινε μελέτη για την καθεαυτή λειτουργία του μηχανισμού και κατά πόσο πράγματι επιτυγχάνει σε αυτό που υπόσχεται

Δεν έγινε οικονομοτεχνική μελέτη για το κατά πόσο είναι φθηνότερο από το να φτιάξεις απλά ένα κτίριο με 30% μεγαλύτερη αντοχή

Δεν αναφέρεται πουθενά ότι η προένταση είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια κατά κόρον σε κατασκευές όταν κρίνεται ότι χρειάζεται (εν ολίγοις, δεν ανακάλυψε κανείς τον τροχό).

Για του λόγου το αληθές μπορείτε βέβαια να δείτε και εδώ (ένα google μακριά είναι άλλωστε)

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω [MENTION=14269]seismic[/MENTION] αλλά τα πράγματα δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις.

Το Draft Report που έχεις στα χέρια σου μπορεί να στο βγάλει ένας οποιοσδήποτε (πολιτικός) μηχανικός σε λιγότερο από μία μέρα. Ούτε μελέτη για τα θεμέλια έγινε, ούτε για τον μηχανισμό, ούτε καν για το κόστος.

Έχεις ακόμα ΠΟΛΥ δρόμο μπροστά σου για να πείσεις...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω [MENTION=14269]seismic[/MENTION] αλλά τα πράγματα δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις.

Το Draft Report που έχεις στα χέρια σου μπορεί να στο βγάλει ένας οποιοσδήποτε (πολιτικός) μηχανικός σε λιγότερο από μία μέρα. Ούτε μελέτη για τα θεμέλια έγινε, ούτε για τον μηχανισμό, ούτε καν για το κόστος.

seismic

Σωστά αυτά που λες, τα έχω και εγώ καταλάβει, αλλά θα ήθελα την άποψή σου σε μερικές πρόσθετες ερωτήσεις πάνω στο Draft report της ευρεσιτεχνίας.

Αν είδες την επικεφαλίδα της σύμβασης έργου γράφει ότι θα τοποθετηθεί σε φρεάτιο του φέροντα.

Γιατί έγινε η προσομοίωση σε κολόνες 0,30 x 0,40???

Δεν είναι λογικό αν τοποθετηθεί σε τοιχία με διπλή προένταση στα άκρα του, ( και όχι σε προένταση στο κέντρο μιας μικρής κολόνας ) και σε φρεάτιο με τετραπλή προένταση στις γωνίες του να πολλαπλασιαστεί η αντοχή του κτηρίου, και το 30,9% να γίνει 300%?

Αυτή η επιπλέον αντοχή που προσδοκώ μήπως ρίξει το κόστος λόγο αφαίρεσης οπλισμού, και μείωση επισκευών μετά τον σεισμό?

Αν δεν εφαρμόσουμε προένταση αλλά απλώς πάκτωση εδάφους δώματος, μήπως αυτό από μόνο του δουλέψει σαν πρόβολος ?

Αν αυτή η προσομοίωση είναι μιας μέρας, γιατί καθυστέρησαν τρία χρόνια?

Η προένταση είναι παλιά τεχνική.

Η προένταση όμως μεταξύ εδάφους και δώματος, είναι δική μου μέθοδος. Έχω κατοχυρώσει με ευρεσιτεχνία και μέθοδο, και μηχανισμό.

Μήπως η προσομοίωση έδειξε μόνο τα γνωστά καλά της προέντασης που είναι η μεγαλύτερη αντοχή στις τέμνουσες, και όχι την πραγματική αξία της ευρεσιτεχνίας η οποία είναι η αντίσταση στο δώμα και στο Π της βάσης στην εφαρμοζόμενη ροπή του τοιχίου? (Σίγουρα στην προσομοίωση η μικρή διατομή της κολόνας 0,30 x0,40 δεν φέρει καμία αντίσταση στο δώμα και το Π της βάσης )

Υπάρχουν εκατοντάδες αντισεισμικές εφευρέσεις.

Όλες τους έχουν έναν σκοπό.

Την οριζόντια σεισμική μόνωση, που δεν είναι τίποτα άλλο από την απομόνωση του εδάφους από την κατασκευή.

Η δική μου είναι μια διαφορετική πρόταση η οποία έχει ως σκοπό την δομική ένωση εδάφους κατασκευής.

Από απορία και μόνο, θα έπρεπε να συνεργαστείτε μαζί μου.

Μήπως κάτι παίζετε?

Και δεν παίζετε τίποτα τυχαία σε μια τέτοια πρόταση.

Πάντως κουκουρούκου δεν είμαι.

Να σας πω και κάτι άλλο βασικό που δεν έγινε......έλεγχος στην κάμψη. ( λυγισμό )

Αν είστε φίλοι, θέλω την συμβουλή σας σε Π.M

Υ.Γ όποιος μπορεί να μου βγάλει αποτελέσματα διεξοδικής διερεύνησης τον έχω κάνει συνέταιρο στην ευρεσιτεχνία.

Link to comment
Share on other sites

Από πού να ξεκινήσω και πού να τελειώσω...

Όχι φίλε seismic δεν είναι λογικό αυτό που λες (με την εφαρμογή προέντασης στα 4 άκρα ενός τοιχείου) τουλάχιστον έτσι όπως το λες. Η αύξηση της αντοχής δεν γίνεται χωρίς περιορισμούς διότι εάν εσύ βάλεις τόσους τένοντες θα χρειαστεί να αυξήσεις την διατομή του τοιχείου ώστε να αντέξει στις καταπονήσεις των προεντάσεων. Το αντίστοιχο μιας συμβατικής κατασκευής σχετίζεται με το όριο του οπλισμού που μπορεί να τοποθετηθεί σε μια συγκεκριμένη διατομή ώστε να υφίσταται η συνάφεια. Εάν βάλεις πάρα πολύ σίδερο τότε δεν υπάρχει αρκετό σκυρόδεμα ώστε να έχουμε την συνεργασία που θέλουμε. Οπότε μπορεί να αυξηθεί η αντοχή αλλά θα μιλάμε για διαφορετική (μεγαλύτερη) διατομή οπότε συγκριτικά θα καταλήξεις σε αντίστοιχα αποτελέσματα με τον ένα τένοντα και τον στύλο 30/40.

Για την προένταση γενικά σου απάντησαν επαρκώς οι συνάδελφοι στο michanikos αλλά δεν εννοείς να καταλάβεις. Γι' αυτό τον λόγο και η δικαστική αντιδικία μαζί σου είναι άσκοπη. Θα απαλλαχθείς λόγω...άντε να μην το πω...

Έλεγχο σε λυγισμό; Δεν σου είπανε ότι η προένταση δρα αρνητικά στον φορέα και εντείνει τον ερπυσμό και τον λυγισμό; Μάλλον θα ξεχάσανε βρε...

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι: λες ότι υπάρχουν περί τις 300 ευρεσιτεχνίες που αφορούν την σεισμική μόνωση. Θεωρείς ότι είναι τυχαίο που όλοι θέλουν να μονώσουν το κτήριο από τον σεισμό; Λες τόσοι άνθρωποι να μην σκέφτηκαν ότι μια ένωση όπως αυτή που προτείνεις μπορεί και να δράσει ευεργετικά;

Επίσης θα σου πω ότι εφόσον δεν μπει η εφεύρεσή σου σε σεισμική τράπεζα τότε κανένα draft report δεν έχει νόημα. Οι ωφέλειες της προέντασης σε στατικά φορτία είναι γνωστές. Η συμπεριφορά της όμως σε δυναμικές και δη τυχηματικές καταπονήσεις (όπως ο σεισμός) πρέπει να εξετασθεί σοβαρά.

Να σου κάνω και ακόμα μια διόρθωση. Το σχήμα S που τόσο συχνά αναφέρεις και που σχετίζεται με την κίνηση των πλακών κάθε ορόφου κατά τη διάρκεια του σεισμού είναι μόνο 1 από τις πολλές ιδιομορφές τις οποίες μπορεί να παρουσιάσει ένα κτήριο.

*Όταν αναφερόμουν σε παράδειγμα κατασκευής δεν εννοούσα υπό κλίμακα. Εννοούσα εάν έχεις κατασκευάσει πραγματική οικοδομή με το δικό σου σύστημα που να έχει δοκιμαστεί σε πραγματικό σεισμό. Τόσο σίγουρος που είσαι για την "εφεύρεσή" σου γιατί δεν κάνεις ένα διώροφο με τον τρόπο που προτείνεις να στεγάσεις τα παιδιά σου;

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι το γυρνάς σε κωλοτούμπες, τι φίλοι να είμαστε ρε [MENTION=14269]seismic[/MENTION], εσύ κορόιδα ψάχνεις να σου κάνουν τσάμπα την δουλειά. Και μάλιστα όχι αντικειμενικά, γιατί δεν δέχεσαι το όχι σαν απάντηση που σου έχουν δώσει 1000 μηχανικοί ως τώρα, θες να μαγειρέψουμε και τα αποτελέσματα για να βγει ότι έχεις δίκιο...

Τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία...

Ήμαρτον, είχαμε όλους αυτούς που φτιάχνανε το αεικίνητο, τώρα έχουμε και τα αντισεισμικά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.