Jump to content



Νέο Ελληνικό Αντισεισμικό Σύστημα


seismic

Recommended Posts

Σε περίπτωση μονόπλευρης εναλλάξ ανοδικής τάσης του κτηρίου, προερχόμενη από την ταλάντωση που προκαλεί ο σεισμός, θεωρώ ανεπαρκή το βάθος θεμελίωσης των κτηρίων.

Δεν υπάρχουν μερικές περιπτώσεις κ. Γιάννη. Χωρικά είναι τα κύματα και προς όλες τις διευθύνσεις διαδίδονται αλλά μπορούν να αναλυθούν για λόγους απλοποίησης στους άξονες του καρτεσιανού συστήματος. Τώρα για την ανεπάρκεια του βάθους θεμελίωσης αυτό είναι δική σας θεώρηση και μόνο χωρίς να έχετε μελετήσει κανένα κτήριο ποτέ στη ζωή σας. Κι εγώ μην έχοντας ασχοληθεί με την φυσική περισσότερο από όσο απαιτεί το επάγγελμά μου μπορώ να πω ότι η θεωρία της σχετικότητας λέει μπούρδες.

Ο ελκυστήρας βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις την οικοδομή, ώστε ούτε να μπορεί να ανέλθει, αλλά ούτε και να γείρει όταν υποχωρεί το έδαφος.

Αφού το έδαφος υποχωρεί όπως λέτε πώς θα παραμείνει πακτωμένος ο ελκυστήρας; Θα μείνει πακτωμένος με τον αέρα;

Εγώ έχω τρόπο ώστε να αντιμετωπίσω αυτές τις 3 διευθύνσεις των χορικών κυμάτων που δημιουργούν λοξές ρωγμές στο κτήριο.

Εσείς πως τις αντιμετωπίζετε?

Ακόμα, πως αντιμετωπίζετε την διάτμηση του πρώτου ανελαστικού κόμβου ο οποίος υφίσταται μεταξύ βάσης και κολόνας? Εγώ το έχω λύσει και αυτό το πρόβλημα.

Ανέλυσα παρακάτω το πως μελετούμε τα κτήρια. Χαίρομαι όμως που αναφέρεστε σε έννοιες όπως η διάτμηση γιατί ήταν κάτι που ήθελα να το αναφέρω και πριν: η μετατροπή της ταλάντωσης σε δυνάμεις είναι μια μόνο από τις μεθόδους ανάλυσης. Είναι εξαιρετικά απλοποιητική μέθοδος και χρησιμοποιείται μόνο σε περιπτώσεις όπου προσεγγίζει αρκετά ικανοποιητικά την πραγματικότητα ώστε να μην καταφεύγουμε σε άλλες πιο πολύπλοκες μεθόδους. Όπως ακριβώς προσεγγίζει ικανοποιητικά η νευτώνεια βαρύτητα την επίδραση της βαρύτητας του Αϊνστάιν.

Ωραία τα λες. Για πες μου αν αυτή η μέθοδος σταματά την ιδιοσυχνότητα και τον συντονισμό του κτηρίου?

ή αυτή View image: 2010 06 20 12 25 26 0014

Εσείς τι κάνετε για να σταματήσουν, αυτές οι δυνάμεις, που δημιουργούν τις λοξές ρωγμές?

Μελετούμε έτσι τα κτήρια μας ώστε να αντέχουν στις επιβαλλόμενες δράσεις. Από εκεί και πέρα μπορεί να χρειαστεί μέχρι και να αλλάξουμε υλικό κατασκευής (σιδηροκατασκευή πχ) στις περιπτώσεις που το ωπλισμένο σκυρόδεμα δεν αντέχει. Όλα είναι θέμα σωστής μελέτης και κατασκευής.

Αυτό δεν επιφέρει ρωγμές? Η θερμική ενέργεια που αναπτύσσετε λόγο ελαστικότητας, δεν καταπονεί τον χάλυβα? Μετά από κάθε σεισμό η οικοδομή είναι ναι ή όχι πιο ανίσχυρη από πριν? Εγώ το έχω λύσει αυτό το πρόβλημα, κάνοντας την οικοδομή άκαμπτη, και πραγματικά πακτωμένη με το έδαφος.

Να επιφέρει ρωγμές γιατί; Σκυρόδεμα και χάλυβας έχουν ακριβώς τον ίδιο συντελεστή θερμικής διαστολής που σημαίνει ότι όσο θα επιμηκυνθεί ο χάλυβας τόσο θα επιμηκυνθεί και το σκυρόδεμα και μάλιστα με τον ίδιο ρυθμό. Οπότε ρωγμές από αυτήν την αιτία δεν θα υπάρξουν. Επίσης εννοείται ότι οι θερμοκρασίες ποτέ δεν θα φτάσουν τους 300 βαθμούς Κελσίου, σημείο περίπου από το οποίο και μετά θα αρχίσουν να εμφανίζονται οι πρώτες μικροβλάβες στο σκυρόδεμα. Ο χάλυβας αρχίζει να εμφανίζει βλάβες σε πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Κάνοντας την οικοδομή πραγματικά άκαμπτη το μόνο που καταφέρνετε είναι να συσσωρεύετε ενέργεια η οποία μπορεί να εκτονωθεί σε τυχαία σημεία, κάτι που οπωσδήποτε δεν το θέλουμε. Προτιμούμε οπωσδήποτε να σπάσει πρώτα το δοκάρι, στην περίπτωση που τα μεγέθη ξεπεράσουν αυτά του σχεδιασμού, παρά η κολώνα. Αν είναι το σύστημά σας να προκαλέσει βλάβες σε τυχαίο σημείο της οικοδομής αφήστε το καλύτερα. "Πραγματικά πακτωμένη στο έδαφος". Μήπως τόσο πακτωμένη που επιτρέπετε την εντονότερη διάδοση των κυμάτων στην ανωδομή; Ή μήπως τόσο πακτωμένη που λόγω των εφαρμοζόμενων τάσεων στο τέλος θα ανοίξει ο στύλος σαν γαρύφαλλο;

Υπάρχει και άλλη λύση.

Να καταργήσουμε τον συντονισμό, όπως σας έδειξα πως το κατορθώνει στο βίντεο, ή στην παραπάνω φωτογραφία.

Καταρχήν επιτέλους ομολογείτε ότι η λύση σας δεν είναι η μοναδική σωστή. Πάντως η κατάργηση του συντονισμού δεν είναι απλό πράγμα. Έχετε σκεφτεί ας πούμε την περίπτωση που ο ελκυστήρας σας συντονιστεί αυτός και καταστραφεί πρώτος; Ο συντονισμός έχει να κάνει με τις ιδιότητες των υλικών από τα οποία συντίθεται το κτήριο. Καταλαβαίνω πού το πάτε με τον ελκυστήρα απλώς έχει αρκετά μειονεκτήματα έως και προβλήματα. Συμπιέζοντας τους στύλους για να επιτύχετε, μέσω της προέντασης - ο θεός να την κάνει, την πάκτωση με το έδαφος δημιουργείτε τέτοιες τάσεις που δεν πρόκειται να τις αντέξουν οι συνήθεις διατομές. Αν είναι να μεγαλώσουν οι διατομές τότε δεν έχουμε το οικονομικό κέρδος που λέτε. Επιπλέον ταυτόχρονα προτείνετε και την μείωση του οπλισμού ως μέσο εξοικονόμησης το οποίο για τις περιπτώσεις των στύλων είναι απλά εγκληματικό. Για να μην αναφερθώ στα 20-30tn τάνυσης που αναφέρατε τη στιγμή που ο κάθε όροφος σε πλάκες και δοκάρια μόνο ζυγίζει 120+ τόνους για σπίτι 100m2.

Και γιατί δεν βιδώνετε το κτήριο στο έδαφος ώστε να μην τουμπάρει?

Εγώ αυτό κάνω.

Αυτή η σεισμική ενέργεια που περνά στο κτήριο από τα εφέδρανα, δεν ταλαντεύει τον ουρανοξύστη?

Στις ψιλές πολυκατοικίες που είναι κολλημένες η μία στην άλλη, πως δουλεύουν τα εφέδρανα?

Εγώ το έλυσα και αυτό το πρόβλημα.

Αν μιλάμε για τα γνωστά εφέδρανα που χρησιμοποιούνται στους ουρανοξύστες τότε μόνο ένα κλάσμα της σεισμικής ενέργειας μεταφέρεται στην ανωδομή. Μιλάμε για σεισμική απομόνωση. Το καταλαβαίνετε; Αν όχι πείτε μου σε ποια γλώσσα μπορείτε να το καταλάβετε για να σας το μεταφράσω.

Δικαιολογίες, αυτά πάντα θα υπάρχουν.

Η παθογένεια που έχει ο Ελληνικός αντισεισμικός κανονισμός στους κόμβους, αυτό φταίει.

Σχεδιάζετε με λάθος μέθοδο.

Αν για σας είναι απλές δικαιολογίες και εφόσον πάντα θα υπάρχουν τότε τί να πω... Παραδέχεστε δηλαδή ότι κανένα κτήριο δεν πρόκειται ποτέ να κατασκευασθεί σύμφωνα με την μελέτη και από την άλλη μας λέτε ότι φταίει η μελέτη. Μα αφού δεν εφαρμόζεται η μελέτη,όπως και ο ίδιος ομολογείτε, τότε πώς μπορεί να είναι λάθος της μελέτης η κατάρρευση του κτηρίου; Όταν ήμουν νεότερος έλεγα ότι εκεί που σταματά η λογική αρχίζει ο στρατός. Τελικά αρχίζω να αλλάζω άποψη: εκεί που σταματά η λογική αρχίζει ο Γιάννης... Από πότε το ξύλινο διώροφο ονομάζεται ουρανοξύστης; Γι' αυτό στο βίντεο που παραθέσατε όταν λέγατε ότι σηκώνουν με γρύλους τους ουρανοξύστες και τους πάνε βόλτα λέω...

Συγγνώμη για τον χώρο που έφαγα με τις τελευταίες μου δημοσιεύσεις αλλά πλέον μπορώ να πω ότι: I rest my case! Νομίζω ότι ό,τι είχα να σας πω σχετικά με την μελέτη και τον σχεδιασμό των κτηρίων, σε απλά ελληνικά, το είπα*. Όπως και ότι εμμέσως ή αμέσως απάντησα στο γιατί πιστεύω αυτά που πιστεύω για τον ελκυστήρα. Είμαι βέβαια σίγουρος ότι ο κ. Γιάννης θα συνεχίσει τους μονολόγους του αλλά αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια πάλι, οπότε...

*Όποιος έχει ερωτήσεις/απορίες μόνο σε pm παιδιά. Μην γεμίζουμε άλλο με σελίδες το φόρουμ με θέματα που δεν ανήκουν στην θεματολογία του...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply

Ούτε και εγώ δεν έχω να πω τίποτε άλλο παιδιά. Έχω κουραστεί και εγώ και ο cna.

Το μόνο που θέλω να πω,πριν κλείσω, είναι ότι και ο άνθρωπος που ανακάλυψε τα εφέδρανα, δεν ήταν μηχανικός. Αυτό που κάνουν οι μηχανικοί είναι ένας ελαστικός φορέας.

Αυτό που κάνω εγώ είναι ένας άκαμπτος φορέας, ενωμένος με το έδαφος, για πρώτη φορά στην ιστορία.

Άκαμπτη φορείς υπήρχαν και πρώτα...αλλά απλώς πάταγαν πάνω στο έδαφος.

Δεν ήταν προτεταμένοι, ή πακτωμένοι με αυτό.

Ευχαριστώ πραγματικά και τον cna για τον πολύτιμο χρόνο του. http://img192.imageshack.us/img192/9528/kyrosandglompos.jpg

Η ιστορία θα δείξει, αν ο cna, ή εγώ είχαμε δίκαιο η όχι, στην διαφορετική μέθοδο που ακολουθούμε. :lock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλοι μου αν έχετε κάποια απορία πάνω στην ευρεσιτεχνία, ευχαρίστως να σας απαντήσω.

Δεν είναι τίποτα δύσκολο και πολύπλοκο όπως ισχυρίζεται ο cna.

Απλά τα πράγματα, απλός κρύβονται πίσω από ένα πτυχίο μηχανικού, νομίζοντας ότι εμείς οι άλλοι τρόμε κουτόχορτο.

Έχουνε φάει από μένα πολλές τάπες στο michanikos.gr, και για τον λόγο αυτό μου κλείσανε το θέμα, και με απόκλεισαν για δύο εβδομάδες.

Μία είναι η αλήθεια. ....έχουν βάλει λιτούς και δεμένους για να θάψουν την αντισεισμική ευρεσιτεχνία, γιατί θίγει πολλά συμφέροντα. :)

Θα σκίσω τα δύο διπλώματα ευρεσιτεχνίας που έχω αν ο cna μου απαντήσει το εξής.

Πια κατασκευή είναι πιο γερή. Αυτή που γίνετε σήμερα, με κολόνες και δοκούς http://postimage.org/image/xdk4eeys/

Ή αυτή την μέθοδο που λέω εγώ. http://postimage.org/image/xci31flw/

Δηλαδή τι θέλει να πει ο cna ...... ότι αν βιδώσουμε αυτόν τον σταυρό από οπλισμένο σκυρόδεμα με την γη όπως στο σχήμα http://postimage.org/image/xcop6tl0/

η οικοδομή θα πέσει να μας πλακώσει?

Πλάκα μας κάνει?

Για δείτε πως πάει ο σκελετός του cna χωρίς τον βιδωμένο σταυρό,και πως καταπονούνται οι γωνίες του σκελετού, και δείτε αν καταπονούνται μετά οι γωνίες, με τον βιδωμένο σταυρό στο κέντρο.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=JJIsx1sKkLk[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χέρι μου θα κόψω αν μπορέσεις καθ' οιονδήποτε τρόπο να αποδείξεις ότι μια ξύλινη κατασκευή μπορεί να προσομοιάσει μια κατασκευή από οπλισμένο σκυρόδεμα. Τί σχέση έχει ωρέ το ξύλο με το σκυρόδεμα; Λοιπόν επειδή καταλαβαίνω ότι υποφέρεις από μανία καταδίωξης (όλος ο κόσμος βάλθηκε να σε καταστρέψει) θα σου πρότεινα να αποτανθείς το συντομότερο σε κάποιον ειδικό.

Πάντως όλες τις απαντήσεις στις έχω δώσει στις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου. Αν εσύ δεν μπορείς να τις κατανοήσεις δεν φταίω εγώ για αυτό ούτε και η επιστήμη φυσικά...

ΥΓ Το θέμα στο michanikos κλειδώθηκε επειδή μετατράπηκε σε παιδική χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι δεν μπορείς να βιδώσεις αυτόν τον σταυρό στο έδαφος. Αυτό που εσύ εννοείς βίδωμα δεν είναι βίδωμα. Είναι μια προσπάθεια πάκτωσης που με τον τρόπο που την προτείνεις δεν δουλεύει όπως επίσης και δεν επιλύει το πρόβλημα του συντονισμού. Επιπλέον αν γεμίσω το κτήριο με τοιχεία, πράγμα το οποίο μπορώ να το κάνω ακόμα και σήμερα, δεν υφίσταται καμία ανάγκη για επιπλέον μηχανισμούς τύπου ελκυστήρα. Πάρτε ανάσα, ξαναδιαβάστε το, ξαναπάρτε ανάσα, μέχρι να το χωνέψετε.

Κύριε Λυμπέρη θα σας παρακαλούσα λοιπόν για να μην οδηγούμαστε σε συνεχείς προστριβές να κάνετε τα εξής από τούδε και στο εξής:

1) Οτιδήποτε αναφέρετε να είναι τεκμηριωμένο βάσει της διεθνούς βιβλιογραφίας. Κάντε παραπομπή σε συγκεκριμένα εδάφια βιβλίων για να αποδείξετε ότι αυτά που λέω είναι λανθασμένα και ότι αυτά που λέτε εσείς είναι σωστά. Αλλά, ναι, ξέχασα! Δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό γιατί επανειλημένως έχετε ισχυριστεί ότι η επιστήμη κάνει λάθος μέχρι σήμερα και έχουμε συνωμοτήσει όλοι για να σε βγάλουμε τρελό και να θάψουμε την ευρεσιτεχνία.*

2) Διαβάστε επιτέλους και κανένα βιβλίο δυναμικής των κατασκευών.

*Γι' αυτό σας λέω να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό. Πιστέψτε με μόνο καλό θα σας κάνει...

Αλήθεια τί γίνεται με το ΕΜΠ. Είχατε κανένα νέο;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μου ζητάς να ξανά εφεύρω την βίδα.

Διάβασε τι κάνει μία βίδα, μικρή για μικρές κατασκευές, μεγάλη για μεγάλες, και θα δεις, αν έχεις φαντασία, τι μπορεί να κάνει σε ένα βιδωμένο σταυρό, από ότι υλικό θέλεις.

Αν κάνεις μόνο τοιχία, θα τουμπάρει μόνο του λόγο ακαμψίας.

Δεν υπάρχουν σεισμοψυχολόγοι. Στα πολυτεχνία υπάρχει άσυλο για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών, το οποίο δεν υπάρχει στο michanikos.gr

Με το πολυτεχνείο έχω σύμβαση, αν θέλεις σου την στέλνω.

Το μόνο νέο είναι, ότι αν οι προσομοιώσεις που πληρώνω έχουν θετικά αποτελέσματα, τότε μου είπαν ότι.

α) Το Μετσόβιο θα αναλάβει την χρηματοδότηση για περαιτέρω έρευνα πάνω σε πείραμα.

β) Θα κάνει δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, και συνέδρια.

γ) Θα κάνει τις ενέργειες που χρειάζονται για να μπει στον ευρωκώδικα 8

Τελικά είμαι ψυχοπαθείς?

Link to comment
Share on other sites

1) Το αν είσαι ψυχοπαθής μόνο οι αρμόδιοι μπορούν να το κρίνουν τελεσίδικα και όχι εγώ. Η πεποίθηση βέβαια ότι όλοι σε κυνηγούν για να μην προχωρήσει ο ελκυστήρας είναι ένδειξη του συνδρόμου που ονομάζεται "μανία καταδίωξης".

2) Άλλο η ελεύθερη διακίνηση ιδεών και άλλο η εμμονή ότι συνωμοτήσαμε όλοι οι μηχανικοί ώστε να κατασκευάζουμε κτήρια που θα πέσουν και ότι προσπαθούμε να "κουκουλώσουμε" την όποια "εφεύρεσή" σου.

3) Ακόμα και το Μετσόβιο δεν έχει καταλήξει στο αν αποδίδει η ιδέα σου ή όχι. Σου επισημαίνει ότι αν τελικά υπάρξουν θετικά αποτελέσματα τότε και μόνον τότε θα χρηματοδοτήσουν το πείραμα. Αν η ιδέα σου ήταν τόσο λογικοφανής που να καταντά αυταπόδεικτη, όπως θέλεις να την εμφανίζεις, αυτό το αν που τόνισα δεν θα υπήρχε.

4) Επιμένεις να συγκρίνεις την νοβοπανόβιδα και το πώς αυτή δουλεύει όταν βιδώνουμε ένα ράφι στον τοίχο με την πάκτωση της οικοδομής. Δεν χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω, τα λες όλα μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα seismic,

διάβαζα και εγώ για λίγο καιρό το νήμα στο michanikos, βλέπω μετακινήθηκες στο thelab τώρα για να trollάρεις εδώ. Πλάκα θα έχει...

Δεν φτιάχνεις και ένα αεικίνητο να πετάξουμε και τα αυτοκίνητα; :wall:

Και εγώ έχω σύμβαση με το πολυτεχνείο. Αν ήξερες τα θέματα για τα οποία μιλάς, δεν θα ζητούσες στο ΕΜΠ να σου κάνουν τις προσομοιώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά νομίζω ότι σας λίπη η πράξη.

Εγώ έχω την πείρα, αν κατασκευάσω μόνος μου ένα σπίτι, να ξέρω ακριβώς που πονάει.

43 χρόνια οικοδομή, και 8 χρόνια στα σχολεία.

Ξέρω και για την πάκτωση της άγκυρας, και πάντα στην ζωή μου, έλεγα τι να κάνουν οι μηχανικοί.

Κανίς δεν μου έμαθε κάτι, από τους μηχανικούς.

Σίγουρα η πείρα είναι μεγάλο πράγμα.

Αν σηκώσετε ένα αυτοκίνητο για να του αλλάξετε το λάστιχο, 2 τόνων.

Πάνω σε μαλακό χώμα.

Εσείς που ξέρετε, πόση οριζόντια δύναμη χρειαζόμαστε για να τραβήξουμε τον γρύλο αυτόν, ώστε να τον βγάλουμε από το αυτοκίνητο?

Καταλαβαίνεις τι είναι πείρα?

Εσύ πιάσε το μολύβι.

Εγώ ξέρω ότι θα χρειαστούμε 4 τόνοι έλξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά νομίζω ότι σας λίπη η πράξη.

Εγώ έχω την πείρα, αν κατασκευάσω μόνος μου ένα σπίτι, να ξέρω ακριβώς που πονάει.

43 χρόνια οικοδομή, και 8 χρόνια στα σχολεία.

Ξέρω και για την πάκτωση της άγκυρας, και πάντα στην ζωή μου, έλεγα τι να κάνουν οι μηχανικοί.

Κανίς δεν μου έμαθε κάτι, από τους μηχανικούς.

Σίγουρα η πείρα είναι μεγάλο πράγμα.

Αν σηκώσετε ένα αυτοκίνητο για να του αλλάξετε το λάστιχο, 2 τόνων.

Πάνω σε μαλακό χώμα.

Εσείς που ξέρετε, πόση οριζόντια δύναμη χρειαζόμαστε για να τραβήξουμε τον γρύλο αυτόν, ώστε να τον βγάλουμε από το αυτοκίνητο?

Καταλαβαίνεις τι είναι πείρα?

Εσύ πιάσε το μολύβι.

Εγώ ξέρω ότι θα χρειαστούμε 4 τόνοι έλξη.

Συγκρατησε λιγο την τεραστια εμπειρια σου γιατι ξεφτιλιζεσαι. Καλο ειναι μεχρι να εχεις μια ερευνα, προσoμοιωση, αποδειξη whatever να συγκρατηθεις. Σου λεω εντελως φιλικα και καλοπροαιρετα οτι Ξ Ε Φ Τ Ι Λ Ι Ζ Ε Σ Α Ι. Δεν χρειαζεται καν να ειναι καποιος μηχανικος για να το καταλαβει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η πείρα είναι μεγάλο πράγμα.

Αν σηκώσετε ένα αυτοκίνητο για να του αλλάξετε το λάστιχο, 2 τόνων.

Πάνω σε μαλακό χώμα.

Εσείς που ξέρετε, πόση οριζόντια δύναμη χρειαζόμαστε για να τραβήξουμε τον γρύλο αυτόν, ώστε να τον βγάλουμε από το αυτοκίνητο?

Καταλαβαίνεις τι είναι πείρα?

Εσύ πιάσε το μολύβι.

Εγώ ξέρω ότι θα χρειαστούμε 4 τόνοι έλξη.

Ορισμός τριβής (τύπος) Τ=n*N όπου n ο συντελεστής τριβής και N το βάρος του σώματος.

Δεδομένα προβλήματος: όχημα 2 τόνων το οποίο ανασηκώνεται στη θέση ενός εκ των τροχών με γρύλο.

Πόση δύναμη ασκείται στον γρύλο; Χονδρικά F= 2tn/4=0,5tn.

Ο κύριος Γιάννης λέει ότι η δύναμη έλξης θα πρέπει να είναι 4tn. Δηλαδή η δύναμη που θα ασκηθεί για να υπερνικήσει την τριβή στο πέλμα του γρύλου θα πρέπει να είναι 4tn. Με απλή αντικατάσταση στον τύπο της τριβής έχουμε: 4=n*0,5 => n=4*0,5=2.

Αν μου βρείτε εσείς άσφαλτο με συντελεστή τριβής 2 τότε εγώ είμαι ο θεός! Ούτε οι πίστες της F1 δεν έχουν τέτοιο συντελεστή τριβής. Άσε που τότε δεν θα υπήρχε λόγος να σπάμε τα κεφάλια μας για ελαστικά που προσφέρουν υψηλή πρόσφυση αλλά θα κοιτάγαμε να τα λαδώνουμε για να μπορέσει να κυλήσει το αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Ορισμός τριβής (τύπος) Τ=n*N όπου n ο συντελεστής τριβής και N το βάρος του σώματος.

Δεδομένα προβλήματος: όχημα 2 τόνων το οποίο ανασηκώνεται στη θέση ενός εκ των τροχών με γρύλο.

Πόση δύναμη ασκείται στον γρύλο; Χονδρικά F= 2tn/4=0,5tn.

Ο κύριος Γιάννης λέει ότι η δύναμη έλξης θα πρέπει να είναι 4tn. Δηλαδή η δύναμη που θα ασκηθεί για να υπερνικήσει την τριβή στο πέλμα του γρύλου θα πρέπει να είναι 4tn. Με απλή αντικατάσταση στον τύπο της τριβής έχουμε: 4=n*0,5 => n=4*0,5=2.

Αν μου βρείτε εσείς άσφαλτο με συντελεστή τριβής 2 τότε εγώ είμαι ο θεός! Ούτε οι πίστες της F1 δεν έχουν τέτοιο συντελεστή τριβής. Άσε που τότε δεν θα υπήρχε λόγος να σπάμε τα κεφάλια μας για ελαστικά που προσφέρουν υψηλή πρόσφυση αλλά θα κοιτάγαμε να τα λαδώνουμε για να μπορέσει να κυλήσει το αυτοκίνητο...

Είπε πάνω σε χώμα, όπου θα υπάρχει και κάποια βύθιση του γρύλου κλπ κλπ.

Αλλά και πάλι, είναι απλώς "μπακάλικο" το να πεις ότι χρειάζονται 4 τόνοι, φίλε seismic.

Seismic, αρχικά η ιδέα είχε κάποιο ενδιαφέρον.

Πλέον, δεν πείθεις, γιατί ο τρόπος που εκφράζεσαι προς όσους αντιλέγουν σε κάνει να χάσεις κάθε δίκιο.

Και σχετικά με το ΕΜΠ:

Μην το κάνεις καραμέλα.

Στο ΕΜΠ μπορώ να πάω εγώ, εσύ και ο οποιοσδήποτε, ως ιδιώτες, να πληρώσουμε και να ζητήσουμε να κάνουν για μας κάποια πειράματα.

Αλλά μέχρι εκεί. Επειδή πήγες και τους είπες να κάνουν κάποια πειράματα κι αυτοί δέχτηκαν, δε σημαίνει ότι η ιδέα σου είναι λειτουργική και αποδεδειγμένη.

Όταν λοιπόν λάβεις αποτελέσματα (και όχι ξερά, αλλά να συνοδεύονται και από γνώμες μηχανικών -γιατί κι αυτοί χρειάζονται στον κόσμο ετούτο, όχι μόνο οι τεχνίτες), καλό θα ήταν να μας τα σκανάρεις να τα δούμε.

Τα υπόλοιπα περί Ευρωκώδικα, συνεδρίων, μπλα-μπλα-μπλα τα βλέπω σαν οδοντόκρεμες.

Εδώ ακόμα δεν αποδείχθηκε ότι οι ισχυρισμοί σου θα είναι αληθείς και εφαρμόσιμοι στην πραγματικότητα, κι εσύ το έφτασες στα συνέδρια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ακόμα και την περίπτωση του μαλακού χώματος να πάρουμε πάλι τα νούμερα δεν βγαίνουν. Άντε να βυθιστεί 2-3 εκ.. Ε, θα προστεθεί μια ποσότητα της τάξης μερικών κιλών στην δύναμη. Εκτός αν μιλάμε για βύθιση των 2/3 του γρύλου μέσα στο χώμα. Πού στο διάολο πήγα με το αυτοκίνητο και χώθηκε όλος ο γρύλος μέσα; Άσε δε που αν μιλάμε για τέτοιας ποιότητας χώμα τότε ποτέ δεν θα καταφέρουμε να σηκώσουμε το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Μία τελευταία παρατήρηση, έτσι γιατί κάποια στιγμή πρέπει να ακουστεί και αυτή.

Συνέχεια γράφεις για το πόσο δεν σε στηρίζει το κράτος, για το ότι όλοι οι μηχανικοί δεν σε βοηθάνε να προωθήσεις αυτή την επαναστατική πατέντα σου και χίλια μύρια.

Εγώ μια απλή ερώτηση έχω να κάνω:

Αφού το μόνο που σε νοιάζει είναι να βοηθήσεις την κοινωνία για την κατασκευή αντισεισμικών κτιρίων, και δεν έχεις ιδιοτελείς στόχους, γιατί έκανες πατέντα;

Και αφού έκανες πατέντα (άρα κοιτάζεις να γίνεις πλούσιος) γιατί τώρα ψάχνεις παντού τριγύρω άτομα να στην μελετήσουν τσάμπα; Κορόιδα ψάχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Θα σας το πω αλιώς μήπως και το καταλάβετε.

Πόσα κιλά αντέχει μία καρφωμένη πρόκα οικοδομής 16/21 πάνω σε ξύλο? ( 500 κιλά )

Η μονάδα επιφανείας παίζει κάποιο ρόλο στην τριβή?

Τον βολβό δυνάμεων τον ξέρετε?

Τι παθαίνει το χώμα όταν συμπυκνωθεί ξέρετε?

Τον λοξό εφελκυσμό τον ξέρετε?

Το βάθος της γεώτρησης παίζει κάποιο ρόλο?

Το υδραυλικό σύστημα παίζει ρόλο?

Τι είναι καλύτερο, να έχεις μία στιμεντοένεση, έναν πάσσαλο τριβής ανόδου, ή αυτά με μία προετεταμένη άγκυρα μέσα τους πριν την σκυροδέτηση?

Η επιφάνεια τριβής που είναι αγκαθωτή στην άγκυρα παίζει ρόλο?

Ο κοίλος βολβός που σχηματίζετε σαν θάλαμος στο κάτω σημείο πίεσης της άγκυρας παίζει ρόλο?

Το ότι είσαστε μηχανικοί και δεν λάβατε υπόψιν αυτά τα στοιχεία που σας είπα, παίζει ρόλο στο να ξεφτιλίζεστε?

Βρες μου τον φορέα να το δώσω τσάμπα, και εγώ το δίνω. Ας έχω δίπλωμα ευρεσιτεχνίας.

Το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας φανερώνει και τον εφευρέτη, δεν είναι μόνο τα χρήματα.

Δεν ψάχνω κάποιον να μου το δοκιμάσει τσάμπα.

Η Ελλάδα κάνει ότι είναι δυνατόν για να μην κυκλοφορήσει, και να το πάρει μετά σαν κονσέρβα από το εξωτερικό.

Ξέρεις εκεί έχουν ενδιαφερθεί πάρα πολύ.

Στην Ελλάδα τσάμπα το δίνω, και δεν το θέλουν.

Γιατί ανάπτυξη μιλάμε.....της περιστρεφόμενης καρέκλας?

Και μόνο που είμαι ο πρώτος στον κόσμο, ο οποίος σκέφτηκε να ενώσει την οικοδομή με το έδαφος, είναι τιμή μου....όχι ΞΕΦΤΊΛΑ.

Ξέρεις πόσα χρήματα σπαταλάν από την τσέπη μας, για συνέδρια και πράσινα άλογα?

Πια είναι η δική τους πρόταση για τον σεισμό?

Το ότι παίρνεται θέση ελαφριά την καρδία, για κάτι που δεν έχει ερευνηθεί ( η αντοχή στον εφελκυσμό της άγκυρας σε μαλακό έδαφος ) και το Μετσόβιο έχει βάλει ιδικό ερευνητή,

αυτό δείχνει σε τι μπανανία ζούμε.

Την λέξη συνεργασία... την ξέρετε? την λέξη θάψιμο σίγουρα.

Αλλά έτσι είμαστε στην Ελλάδα, αφού τον θάψουμε, τον δοξάζουμε.

Πάμε μπροστά προς τα πίσω....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για διάβασε πόσο περήφανο είναι το Α.Π.Θ που αυτός ο καθηγητής αναγνώρισε μία δική του αντισεισμική εφεύρεση. Αντισεισμική εφεύρευση καθηγητή Πολυτεχνείου του Α.Π.Θ.

Και μετά διαβάστε την απάντηση που πήρα από αυτόν, όταν του έστειλα το παρακάτω άρθρο μεταφρασμένο στα Αγγλικά.

Dear John,

This seems like a very promising system. I believe we can try to get a grant for testing it on our shaking tables in UC-Berkeley. I will be glad to work with you on such tests to prove the concept. We have several small tables that we can use with small fund but we will have to make a small model for this system. We also have a big table that we can use but it would be costly in this case and requires a larger structural system to build and test. I will read more about your system in your website.

Regards,

Khalid

Khalid M. Mosalam, PhD, PE

Professor and Vice Chair

733 Davis Hall

Structural Engineering, Mechanics and Materials

Civil and Environmental Engineering

University of California

Berkeley, CA 94720-1710

Tel 510-643-4805

Fax 510-643-8928

e-mail: mosalam@ce.berkeley.edu

Khalid Mosalam's Home Page

ΑΡΘΡΟ

Τι κάνει η ευρεσιτεχνία, που δεν κάνει η εφαρμοσμένη τεχνολογία σήμερα.

Η εφαρμοσμένη τεχνολογία σήμερα απλός εδράζει την κατασκευή στο έδαφος.

Η ευρεσιτεχνία την ενώνει με το έδαφος, κάνοντας αυτά τα δύο ένα, (σαν σάντουιτς)

Για μένα αυτή η ένωση της κατασκευής με το έδαφος, αλλάζει ευεργετικά την κατεύθυνση και το είδος των δυνάμεων, που εφαρμόζονται στην κατασκευή δυναμικά, κατά την διέγερση του σεισμού, και προκαλούν αστοχία.

Δυνάμεις που προκαλούν αστοχία στα κτήρια.

α) Οι δυνάμεις διάτμησης.

β) Οι ροπές στους κόμβους

Πως δημιουργούνται

1) ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΙΑΤΜΗΣΗΣ

α) Οι δυνάμεις διάτμησης, δημιουργούνται κυρίως στα κάθετα στοιχεία στήριξης κατά την επιτάχυνση του σεισμού, λόγο αδράνειας της μάζας.

Ερώτηση.

Η διάτμηση είναι η ίδια σε όλα τα στοιχεία στήριξης?

Απάντηση

Όχι. Η διάτμηση είναι μεγαλύτερης ισχύος στα στοιχεία του ισογείου.

Ερώτηση. Γιατί?

Απάντηση

Για δύο κύριους λόγους.

α) Έχουν να διαχειριστούν (σε μετακίνηση) περισσότερα φορτία μάζας, που συνεπάγεται σε μεγαλύτερη αδράνεια, οπότε στην δημιουργία μεγαλύτερης διάτμησης στην διατομή κάτοψις του στοιχείου.

β) Λόγο ακαμψίας των στοιχείων του ισογείου.

Όλα τα άλλα στοιχεία στήριξης, ( εκτός του ισογείου ) έχουν κάποια ελαστικότητα στους κόμβους, και στα στοιχεία στήριξης, η οποία είναι ευεργετική, διότι απορροφούν ενέργεια του σεισμού, λόγο μετατροπής της ενέργειας αυτής, σε θερμότητα.

Αυτή η ευεργετική απορρόφηση ενέργειας,καταργείται κατά μεγάλο βαθμό στα στοιχεία του ισογείου, για ένα κύριο λόγο.

Διότι κάτω από το στοιχείο ( κολόνα ) του ισογείου υπάρχει η βάση, η οποία είναι άκαμπτη, (διότι είναι συνήθως μέσα στο έδαφος) και μεταδίδει ακέραια την επιτάχυνση του σεισμού. ( Οπότε και αυξημένες διατμητικές τάσεις )

Στα στοιχεία ( κολόνες ) των πάνω ορόφων δεν συμβαίνει το ίδιο, διότι το στοιχείο του κάτω ορόφου έχει απορροφήσει κάποια ενέργεια, μεταδίδοντας στον πιο πάνω όροφο μικρότερη ενέργεια.

Σε συνδυασμό με τα αυξημένα φορτία της μάζας που έχει να διαχειριστεί, έχουμε αυξημένες κατά πολύ τις τάσεις ( δυνάμεις )

διάτμησης στα στοιχεία του ισογείου.

Για τον λόγο αυτό, οι περισσότερες αστοχίες συμβαίνουν στο ισόγειο.

Αυτό το φαινόμενο μπορούμε να το λύσουμε αυξάνοντας την διατομή κάτοψης των στοιχείων του ισογείου.

Αν όμως το κάνουμε αυτό, έχουμε άλλο πρόβλημα.

α) Χάνουμε την ελαστικότητα των στοιχείων. ( οπότε και την απόσβεση της επιτάχυνσης )

2) ΡΟΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΚΌΜΒΟΥΣ

Οι ροπές στους κόμβους, οι οποίες και αυτές καταλήγουν να καταπονούν τα κάθετα και οριζόντια στοιχεία στήριξης, με διατμητικές τάσεις, συμβαίνουν για τον εξής λόγο.

Κατά την επιτάχυνση του σεισμού, έχουμε την γνωστή αδράνεια του φέροντος οργανισμού, αλλά και την αδράνεια των φερόντων μαζών που έχουν να διαχειριστούν, και επιβαρύνουν με οριζόντιες διατμητικές τάσεις τα κάθετα στοιχεία.

Σε ένα πολυόροφο κτήριο, τα κάθετα στοιχεία, είναι ενιαία από τον πρώτο όροφο, μέχρι τον τελευταίο.

Η δομική ακεραιότητα όλων των στοιχείων του φέροντος οργανισμού, ( κολόνες, δοκοί, πλάκες ) επιτυγχάνετε όταν αυτά ενωθούν στα κομβικά σημεία

Αυτά τα κομβικά σημεία

στην αδράνεια του φέροντος οργανισμού, αντιδρούν με ροπές, που καταπονούν με διατμητικές τάσεις τα κάθετα και οριζόντια στοιχεία

Αν ο σχεδιασμός δεν είναι σωστός, καταλήγει σε αστοχία, του κάθετου στοιχείου, που είναι ψαθυρό, και όχι του οριζόντιου.

Ο λόγος είναι ότι το κάθετο στοιχείο, ( κολόνα ) έχει μικρότερη διατομή κάτοψις, σε σχέση με την δοκό, της οποίας η μάζα, καθ όλο το μήκος της αποτελεί δομική οντότητα με την πλάκα, οπότε υπολογίζεται σαν ενιαίο σώμα ισχυρότερη του κάθετου στοιχείου

Αν λάβουμε υπ’ όψιν ότι μία κολόνα φέρει επάνω της τουλάχιστον δύο δοκούς, καταλαβαίνουμε την διαφορά αντοχής ( ως προς την διάτμηση ) μεταξύ της κολόνας, και των οριζόντιων στοιχείων στήριξης.

Κατά την ταλάντωση ενός ψιλού κτηρίου, αυτό έχει την τάση να σηκωθεί μονόπλευρα λόγο ροπής δημιουργώντας ένα κενό κάτω από τις πίσω βάσεις.

Δηλαδή οι μπροστινές κολόνες προσπαθούν να σηκώσουν τις πίσω κολόνες, λόγο τις δομικής οντότητας που έχουν, και τους την προσφέρει η ένωσή τους με τις δοκούς

Αυτό το κενό, ακυρώνει την αντίσταση του εδάφους προς την βάση, οπότε η βάση, από εκεί που κράταγε το κτίριο μένει μετέωρη στον αέρα.

Βέβαια αυτό στην πράξη δεν συμβαίνει ποτέ, διότι τα στατικά φορτία της κατασκευής, κατά την μονόπλευρη άνοδό του, έρχονται να καθηλώσουν την κολόνα με την βάση στο έδαφος,δημιουργώντας ροπές στους κόμβους,

Αυτές οι ροπές,δημιουργούν λοξή διάτμηση στην διατομή κάτοψης του κάθετου στοιχείου, το οποίο δεν αντέχει τα φορτία, και έχουμε ψαθυρά αποτελέσματα, ακυρώνοντας την δομική οντότητα της κατασκευής.

Αυτά που εξήγησα φαίνονται καθαρά στα πρώτα λεπτά του πειράματος που έχω κάνει.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JJIsx1sKkLk]YouTube - ‪αντισεισμικα συστήματα‬‏[/ame]

Στο πείραμα στα πρώτα λεπτά, βλέπουμε έναν ξύλινο φέροντα οργανισμό, ( σκελετό οικοδομής ) ο οποίος κατά την αδράνεια ταλαντεύεται και σηκώνετε μονόπλευρα, εναλλάξ.

Αυτό συμβαίνει διότι είναι ελαφρύς, και οι κόμβοι του αντέχουν τις ροπές, που δημιουργούνται από το στατικό βάρος της αστήρικτης πλευράς του φέροντα οργανισμού.

Μόλις όμως του βάλουμε τα στατικά φορτία των δύο τούβλων, αυτός ναι μεν ταλαντεύεται, αλλά οι βάσεις δεν σηκώνονται μονόπλευρα,

διότι οι κόμβοι δεν αντέχουν πια το πρόσθετο στατικό φορτίο των τούβλων.

ΛΥΣΗ

Εδώ από την ανάλυση που έκανα πάρα πάνω, βλέπουμε γιατί αστοχεί μία κατασκευή, όταν αυτή περάσει τα όρια σχεδίασης.

Δεν υπάρχει απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός

Ο Ελληνικός αντισεισμικός κανονισμός έχει κάποια αντοχή, και από εκεί και πέρα υπάρχει μόνο η ψαθυρή αλήθεια.

Για μένα η αντοχή του έχει συγκεκριμένα όρια για τον λόγο που ανέφερα πάρα πάνω.

(Αυτό το φαινόμενο μπορούμε να το λύσουμε αυξάνοντας την διατομή κάτοψης των στοιχείων του ισογείου.

Αν όμως το κάνουμε αυτό, έχουμε άλλο πρόβλημα.

Χάνουμε την ελαστικότητα των στοιχείων. ( οπότε και την απόσβεση της επιτάχυνσης ) )

Η ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ

Φαίνεται και στην συνέχεια του πειράματος που σας παρέθεσα στο link, αλλά φαίνεται και σε αυτά που θα πω πάρα κάτω.

Υπάρχουν τρία προβλήματα που πρέπει να λύσουμε, για να εφαρμόσουμε προένταση μεταξύ εδάφους και δώματος,.... ή απλή πάκτωση του εδάφους με την κατασκευή.

α) Ο λυγισμός

β) Η αντοχή των υλικών.

γ) Η αντοχή του εδάφους

Για να δουλέψει ευεργετικά στον σεισμό η προένταση, ή η πάκτωση της κατασκευής με το έδαφος, χρειάζεται μεγάλη διατομή κάτοψις των στοιχείων στήριξης, και μεγάλη αντοχή υλικών, αν πρόκειται να εφαρμόσουμε προένταση, ώστε να έχουμε πρόσθετα τα ευεργετήματα αυτής, στα πλαίσια της επαλληλίας.

Αυτά τα δύο στοιχεία που χρειάζομαι μου τα προσφέρουν τα προκατασκευασμένα σπίτια, τα οποία είναι εξ ολοκλήρου από οπλισμένο σκυρόδεμα.

Το γ) πρόβλημα των χαλαρών εδαφών, μου το λύνει η κυτόστρωση, και ο ιδικός μηχανισμός του υδραυλικού ελκυστήρα, που βελτιώνει την αντοχή του εδάφους, και παρέχει πρόσθετη στήριξη στην βάση.

Κοίτα τη παθαίνει η συμβατική κατοικία.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=Hgc19...eature=related[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=mgjAX...eature=related[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=jTrDC...eature=related[/ame]

Φαντάσου σπίτια ΠΡΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΈΝΑ από οπλισμένο σκυρόδεμα, βιδωμένα στις τέσσερις γωνίες με την σεισμική βάση.......και ανάποδα να τα γυρίσεις δεν θα πάθουν τίποτα.

Ερώτηση

Όταν δεν τα βιδώσουμε με την βάση, τι θα πάθουν?

Απάντηση

Αν έχουμε ψιλά κτήρια εξ ολοκλήρου κατασκευασμένα από οπλισμένο σκυρόδεμα, αυτά θα αντέξουν στην διάτμηση, αλλά οι κόμβοι τους θα έχουν αυξημένα φορτία, λόγο του κενού που αναφέραμε ότι δημιουργείται κάτω από την βάση κατά την ροπή αδράνειας, και λόγο μεγαλύτερου στατικού φορτίου που έχουν.

Ο συνδυασμός αδράνεια και στατικά φορτία, δημιουργούν τα λοξά κρακ στους τοίχους.

Για αυτό είναι λοξά τα κρακ, διότι ακολουθούν την συνισταμένη των δυνάμεων της αδράνειας και των στατικών φορτίον

Για τον λόγο αυτό, οι κατασκευές των προκατασκευασμένων είναι για λίγους ορόφους.

Αν όμως κάνουμε ένα σώμα το προκατασκευασμένο από οπλισμένο σκυρόδεμα με το έδαφος, View image: 2010 06 20 12 25 26 0014

...δεν μπορεί να σηκωθεί μονόπλευρα, στην ροπή αδράνειας, οπότε, καταργούμε τις ροπές των κόμβων.

Υπάρχει και το οικονομικό μέρος.

Πιστεύω ότι αυτή η μέθοδος θα βάλει τα προκατασκευασμένα από σκυρόδεμα σπίτια, και μέσα στην πόλη.

Έως τώρα αυτά τα σπίτια είναι μόνο για εξοχικά.

Ο κύριος λόγος είναι ότι, ο νόμος δεν τους επιτρέπει, το ύψος τους να ξεπερνά τους δύο ορόφους.

Όταν όμως γίνουν άτρωτα στον σεισμό, και μπορούν να αντέχουν πολλούς ορόφους, τότε θα επιτραπεί η δόμηση <τους> στην πόλη.

Τώρα δεν επιτρέπονται μέσα σε πόλεις, διότι αν στην πόλη επιτρέπετε να χτίσεις ένα δεκαόροφο, και το προκατασκευασμένο αντέχει δύο ορόφους, δεν σε συμφέρει να χάσεις τον αέρα για άλλους οκτώ ορόφους.

Αν όμως το κάνω να αντέχει, τότε θα καταργηθούν οι συμβατικοί τρόποι κατασκευής, γιατί τα προκατασκευασμένα είναι πιο φτηνά, 30-50% γιατί είναι βιομηχανοποιημένα.

Έτσι θα έχουν κέρδος οι βιομήχανοι από αυτή την αλλαγή.

Εκτός όμως από αντισεισμικό, η ευρεσιτεχνία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν προεντεταμένο αγκύριο, για την βελτίωση εδαφών

Π.Χ View image: 001

Διότι, και βελτιώνει την πυκνότητα των χαλαρών εδαφών, αλλά δεν αφήνει και το έργο να πάει ούτε πάνω,( στην ταλάντωση ) ούτε κάτω ( σε υποχώρηση του εδάφους )

Έχω αναφέρει τους τρόπους τοποθέτησης σε υφιστάμενα και υπό κατασκευή κτήρια, και άλλες κατασκευές, όπως φράγματα, γέφυρες, κ.λ.π

Κάνει και για την προστασία των ελαφριών κατασκευών από τους ανεμοστρόβιλους που πλήττουν κυρίως την Αμερική.

Απάντηση στον cna για το πείραμα αυτό που έκανα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JJIsx1sKkLk]YouTube - ‪αντισεισμικα συστήματα‬‏[/ame]

Φίλε cna

α) Ο σκελετός ο πρώτος είναι ελαφρύς, και ασύνδετος με το έδαφος επίτηδες φτιαγμένος έτσι, διότι ήθελα να σας δείξω ότι.... επειδή είναι ελαφρύς και ασύνδετος,στις αναφερόμενες συνθήκες, αυτός ταλαντεύεται σηκώνοντας εναλλάξ τις πλευρές του κατά την ταλάντωση, διότι οι κόμβοι του ΑΝΤΕΧΟΥΝ τα στατικά φορτία ροπής, τα οποία δημιουργούνται από τις αστήριχτες βάσεις που ανέρχονται πάνω από το έδαφος, κατά την ταλάντωση, ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΑΝ ΤΟΝ ΣΚΕΛΕΤΟ, ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΙΟ ΡΟΠΩΝ ΣΤΟΥΣ ΚΟΜΒΟΥΣ

β) Το δεύτερο παράδειγμα απλά δείχνει ότι το πρόσθετο φορτίο των τούβλων, είναι αυτό το οποίον δεν αφήνει τον σκελετό να σηκωθεί, διότι αδυνατούν οι κόμβοι να αντέξουν τις ροπές του φορτίου.

Αυτό έως τώρα δεν το έλεγε καμία βιβλιογραφία, και είναι αξίωση δική μου.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άλλος πιο κατανοητός τρόπος εξήγησης από αυτό το παράδηγμα.

γ) Το τρίτο παράδειγμα απλά δείχνει την λύση του προβλήματος.

Πραγματικά δεν ξέρουμε αν ο μηχανισμός που έχω κάνει, είναι αρκετά ικανός για να κάνει ένα σώμα την κατασκευή με το έδαφος. Χρειάζεται να γίνει πείραμα πραγματικό για να αποδειχθεί το αληθές.

Ένα όμως είναι σίγουρο.

Ότι σας έδωσα να καταλάβετε ότι κανένας κόμβος, ακόμα και αν είναι υπέρ οπλισμένος, δεν μπορεί να αντέξει τις ροπές των κόμβων, που σας εξήγησα πως εμφανίζονται, και είναι επιτακτική ανάγκη να πακτώσουμε, ή να προεντάσουμε την κατασκευή με το έδαφος.

Με τον δικό μου μηχανισμό, ή με άλλον καλύτερο.

Τα κάθετα στοιχεία ( κολόνες, τοιχία ) σχεδιάζονται σήμερα έτσι ώστε να έχουν μία ελαστικότητα, η οποία χρησιμεύει για την απορρόφηση της επιτάχυνσης του σεισμού.

Δεδομένου όμως της διαφορετικής ελαστικότητας που έχουν τα κάθετα στοιχεία, δημιουργείται το πρόβλημα της άνισης κατανομής τάσεων, στην διέγερση του σεισμού.

Π.Χ α)Αν έχουμε ένα κοντό υποστύλωμα, αυτό θα παραλάβει μόνο του όλες τις τάσεις, διότι τα άλλα υποστυλώματα, λόγο του ότι έχουν περισσότερη ελαστικότητα, μεταφέρουν τις τάσεις που τους αναλογούν να παραλάβουν, στο κοντό υποστύλωμα.

β) Το ίδιο συμβαίνει και στα υποστυλώματα που έχουν διαφορετική διατομή κάτοψις.

Αυτά που έχουν μεγάλη διατομή κάτοψις, είναι αυτά που αναλαμβάνουν τις τάσεις διέγερσης του σεισμού, ακυρώνοντας την χρησιμότητα των ελαστικότερων κάθετων στοιχείων.

Δηλαδή, το κοντό και το μεγάλο υποστύλωμα θα αστοχήσουν πρώτα από όλα τα υπόλοιπα.

Δεδομένου του ότι ένας σκελετός διαθέτει πληθώρα διαφορετικών κάθετων στοιχείων, πως αντιμετωπίζετε το πρόβλημα της άνισης κατανομής τάσεων στην διέγερση του σεισμού?

Μήπως θα ήταν πιο σώφρον, να σχεδιάζουμε μονολιθικές κατασκευές, πακτωμένες, ή προτεταμένες με το έδαφος, παρά να σχεδιάζουμε ελαστικές κατασκευές?

Δεύτερο ερώτημα

Δεδομένου ότι η ελαστικότητα του κάθετου στοιχείου υφίστανται στο σώμα του, και όχι στον κόμβο.

Πώς αντιμετωπίζετε το πρόβλημα του κόμβου μεταξύ βάσης και κολόνας?

Εκεί, δεν υπάρχει καμία απόσβεση της επιτάχυνσης.

Υπάρχει μόνο ατόφια μετάδοση αυτής στην κολόνα.

Πως είναι δυνατόν, να αυξάνομαι την διατομή κάτοψις της κολόνας του ισογείου, ώστε αυτή να μπορεί να παραλάβει τις διατμητικές τάσεις, αξιώνοντας αυτή να έχει και ελαστικότητα?

Μήπως αυτό από μόνο του ακυρώνει την ελαστικότητα?

Γιατί αν σχεδιάσουμε ελαστικά, θα αστοχήσει στην τμήση.

________________________________________

Τα σημερινά προκάτ, δεν έχουν κανένα περιορισμό σχεδίασης.

Μπορεί το καθένα να έχει διαφορετική σχεδίαση και υλοποίηση, μέσο Η/Υ

Κατασκευη σπιτιων | κατασκευη κατοικιων | διπλο τοιχιο | προπλακα | σκυροδεμα | κατασκευες σπιτιων | κατασκευες κατοικιων | οπλισμενο σκυροδεμα | νεα τεχνολογια δομησης | προκατασκευασμενα σπιτια

Ο Μόνος περιορισμός, είναι η μονολιθική σχεδίαση.

Τα προκάτ δένουν μεταξύ τους με την προένταση.

Για τον λόγο αυτό λέμε ότι η προένταση διορθώνει αυτόματα τις εμφανιζόμενες ρωγμές.

Π.Χ Αν πάρουμε ένας τσιμεντόλιθο και τον τοποθετήσουμε πάνω σε έναν άλλο, και του δώσουμε μια κλοτσιά, αυτός θα πέσει κάτω.

Αν όμως κάτσει κάποιος επάνω, θα σπάσουμε το πόδι μας.

Αν το προκάτ είναι διπλού τοιχίου, ( βαρέου τύπου, ) τότε δεν χρειάζεται προένταση, αλλά μόνο πάκτωση της

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.