Jump to content



Νέο Ελληνικό Αντισεισμικό Σύστημα


seismic

Recommended Posts

  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply

Για εσάς όλους που βγάζετε τους Έλληνες εφευρέτες τρελούς, σας αφιερώνω την τελευταία

Ελληνική εφεύρεση, η οποία είναι τόσο απλή και κατανοητή, όπως ο υδραυλικός ελκυστήρας.

Απίστευτο?

Έλληνας εφευρέτης, ανακάλυψε ένα απίστευτα εύκολο τρόπο, ο οποίος θα σώσει την θάλασσα από την διαρροή πετρελαίου που υφίσταται πολλές φορές από τα τάνκερ και τις πετρελαιοπηγές.

Το μόνο που έκανε, ήταν να κατασκευάσει ένα τεράστιο χωνί ανεστραμμένο, που ανοίγει πάνω από την διαρροή πετρελαίου, και συλλέγει το πετρέλαιο σε μία σωλήνα, η οποία καταλήγει στην επιφάνεια, από όπου και εφαρμόζουν την άντλησή του.

Απίστευτα απλό. Κανένας δεν το σκέφτηκε πριν?

Όπως κανένας δεν σκέφτηκε να ενώσει την κατασκευή με το έδαφος.

Μπράβο του....

Φτου να μου χαθούν οι ξεφτίλες...τον άφησαν να φύγει στο εξωτερικό????

Να πεινάσουμε και να χάσουμε μέχρι να μάθουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πρέπει να μας απαντήσει ο Ε.Α.Κ πως αντιμετωπίζει την κυματοειδή μορφή της πλάκας που σχηματίζεται κατά την διέγερση του σεισμού, όταν δεν υφίσταται γραμμικός οπλισμός στο άνω μέρος αυτής, δια την παραλαβή των εφελκυστικών τάσεων.

Πρέπει να μας απαντήσει ο Ε.Α.Κ πως θεωρεί το οριζόντιο στοιχείο της δοκού.

Σαν ανεξάρτητο στοιχείο από την πλάκα, ή σαν μία δομική οντότητα με αυτήν?

Διότι αν θεωρεί την δοκό δομική οντότητα και ένα με την πλάκα, τότε που υφίσταται η αστοχία στις δημιουργηθείσες τέμνουσες των ροπών προερχόμενες από τον σεισμό, στο υποστύλωμα ή στην δοκό?

Πως γίνεται να σχεδιάζουμε πρώτα την αστοχία της δοκού, και όχι του υποστυλώματος, την στιγμή που η δοκός είναι πιο ισχυρή από το υποστύλωμα διότι έχει μεγαλύτερη διατομή μαζί με την πλάκα ( σαν δομική οντότητα με αυτήν ) από ότι έχει οριζοντίως το υποστύλωμα?

Στις διατομές του υποστυλώματος και της δοκού που ανάφερα, δεν καταλήγουν οι ροπές που δημιουργούν τις τέμνουσες?

Και κάτι άλλο. Η ελαστικότητα των κάθετων στοιχείων έχει δύο πλευρές.

α) Την πλευρά που θλίβεται.

β) Την πλευρά που εφελκύεται.

Ξέρουμε ότι η πλευρά που θλίβεται διατηρεί το αρχικό της μήκος.

Ξέρουμε ότι η πλευρά της κολόνας που εφελκύεται, μεγαλώνει κατά κάτι εκατοστά πριν αστοχήσει. ( ολκιμότητα )

Δεδομένου αυτών των δύο στοιχείων, το εσωτερικό μέρος του σκυροδέματος που περιβάλει τον εφελκόμενο οπλισμό...λογικά δεν εκτοπίζει τον οπλισμό έξω από το στοιχείο της κολόνας λόγο αναπτυσσόμενων θλιπτικών δυνάμεων από το σκυρόδεμα προς τον οπλισμό?

Για πια ελαστικότητα και πλαστιμότητα μιλάει ο ΕΑΚ?

Αυτήν που δημιουργεί τόσα πολλά προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γιατί δεν απαντάτε παιδιά στο ερώτημα της απάντησης 84?

Είναι δύσκολη και δεν μπορείτε?

Ακόμα γιατί....Τα κάθετα στοιχεία ( κολόνες, τοιχία ) σχεδιάζονται σήμερα έτσι ώστε να έχουν μία ελαστικότητα, η οποία χρησιμεύει για την απορρόφηση της επιτάχυνσης του σεισμού.

Δεδομένου όμως της διαφορετικής ελαστικότητας που έχουν τα κάθετα στοιχεία, δημιουργείται το πρόβλημα της άνισης κατανομής τάσεων, στην διέγερση του σεισμού.

Π.Χ α)Αν έχουμε ένα κοντό υποστύλωμα, αυτό θα παραλάβει μόνο του όλες τις τάσεις, διότι τα άλλα υποστυλώματα, λόγο του ότι έχουν περισσότερη ελαστικότητα, υποχωρούν και μεταφέρουν τις τάσεις που τους αναλογούν να παραλάβουν, στο κοντό υποστύλωμα.

β) Το ίδιο συμβαίνει και στα υποστυλώματα που έχουν μεγαλύτερη διατομή κάτοψις.

Αυτά που έχουν μεγάλη διατομή κάτοψις, (διαστάσεις) είναι αυτά που αναλαμβάνουν την τάση αδράνειας του κτηρίου που δημιουργείται από την διέγερση του σεισμού,

Δηλαδή, το κοντό και το μεγάλο υποστύλωμα θα αστοχήσουν πρώτα από όλα τα υπόλοιπα, διότι αυτά σαν πιο άκαμπτα θα αναλάβουν όλες τις τάσεις.

Δεδομένου του ότι ένας σκελετός διαθέτει ανά όροφο διαφορετικών διαστάσεων κάθετα στοιχεία, πως ο Ελληνικός αντισεισμικός κανονισμός αντιμετωπίζει το πρόβλημα της άνισης κατανομής τάσεων στην διέγερση του σεισμού?

Μήπως θα ήταν πιο σώφρον, να σχεδιάζουμε μονολιθικές κατασκευές, πακτωμένες, ή προτεταμένες με το έδαφος, παρά να σχεδιάζουμε ελαστικές κατασκευές?

Δεύτερο ερώτημα

Δεδομένου ότι η ελαστικότητα του κάθετου στοιχείου υφίστανται στο σώμα του, και όχι στον κόμβο.

Πώς αντιμετωπίζετε το πρόβλημα του κόμβου μεταξύ βάσης και κολόνας?

Εκεί, δεν υπάρχει καμία απόσβεση της επιτάχυνσης.

Υπάρχει μόνο ατόφια μετάδοση αυτής στην κολόνα.

Πως είναι δυνατόν, να αυξάνομαι την διατομή κάτοψις της κολόνας του ισογείου, ώστε αυτή να μπορεί να παραλάβει τις τέμνουσες τάσεις, αξιώνοντας αυτή να έχει και ελαστικότητα?

Μήπως αυτό από μόνο του ακυρώνει την ελαστικότητα?

Γιατί αν σχεδιάσουμε ελαστικά, θα αστοχήσει στην τέμνουσα:...:

Καλά ακόμα να καταλάβετε ότι κάνουν στην Ελλάδα ότι μπορούν για να μην γίνει εμπορεύσιμο το αντισεισμικό διότι θίγει συμφέροντα?

Το πρόβλημα δεν είναι αν δουλεύει το σύστημα, .... το πρόβλημα είναι ότι τα αλλάζει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΜΠ έγιναν?

Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση/δημοσίευση της έρευνας/των αποτελεσμάτων?

Θα γίνει σύντομα από τον κύριο καθηγητή Μανώλη Παπαδρακάκη.

Αλλά δεν μου απαντήσατε για τις αστοχίες του Ελληνικού Αντισεισμικού Κανονισμού ΕΑΚ που σας ρώτησα

Εγώ λέω ότι ότι δεν υπάρχει απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός, διότι οι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. ( Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της. ) Ακόμα η μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του σχεδιαζόμενου 10%

Τίποτα δεν είναι σίγουρο....όλα μια θεωρεία είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι πια θεωρεία είναι πιο σωστή?

Πια αρμόδια αρχή έχει το δικαίωμα να επιτρέπει τον σχεδιασμό της μίας θεωρίας, και να αποκλείει την άλλη.

Και εν πάσι περίπτωση αν το κάνει αυτό, δεν έπρεπε να είναι υποχρεωμένη να εξετάσει και την άλλη θεωρεία αφιλοκερδώς ?

Πρέπει να είμαι εκατομμυριούχος για να αποδείξω την θεωρεία μου.

Και αν η θεωρεία μου είναι σωστή, αλλά δεν έχω χρήματα να την αποδείξω?

Τι θα πουν μετά σε αυτούς που είναι κάτω από τα ερείπια του σεισμού?

Τι θα πουν σε μένα αν το αποδείξω πληρώνοντας για την βασική έρευνα και 23% ΦΠΑ από την τσέπη μου ? :slap:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14269]seismic[/MENTION]

Τι ακριβώς περιμένεις να ακούσεις σε ένα forum όπως το thelab? Δεν έχω ιδέα αν η ιδέα σου είναι σωστή ή όχι, αλλά ποστάροντας σε άπειρα forum δεν πρόκειται να κερδίσεις πολλά κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έλεγε και ο Σολωμός και τον έκαναν κονσέρβα.

Εγώ ότι ήταν να κάνω το έκανα.

Αυτά ήξερα αυτά έκανα.

Ο μ@λ@κ@ς με πατέντα είμαι εγώ που πάω να σώσω εσάς και τα παιδιά σας, θυσιάζοντας τα δικά μου.

Καλά να πάθω.:slap:

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρξουν νέα το θέμα θα ξανανοίξει. Προς το παρών κλείνει.

Ποια είναι τα νέα και γιατί άνοιξε? Πάλι τα ίδια θα λέμε..?

Είχαμε μείνει σε αναμονή επίσημου report από ΕΜΠ.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αν η θεωρεία σου είναι σωστή ή λάθος.

Δεν έκατσα να διαβάσω όλο το νήμα, γιατί έχει πολλές πληροφορίες που δε μπορώ να κατανοήσω 100% και δεν έχω χρόνο να το κάνω.

Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι προσπαθείς να πείσεις κάποιους που όπως καταλαβαίνω δε θέλουν να πειστούν. Όταν κάποτε έψαχνα για προκάτ σπίτι, οι "λογικοί" έπεσαν να με φάνε επιμένοντας πως "για να τα χτίζουν οι περισσότεροι με μπετόν, κάτι θα ξέρουν", άσχετα αν αυτά με το μπετόν έπεφταν στους σεισμούς ενώ από τα προκάτ σχεδόν κανένα.

Μετά από αρκετό ψάξιμο όμως, κατάλαβα ότι στην Ελλάδα υπάρχουν δεκάδες λόμπυ, όπου ένα από αυτά είναι και του τσιμέντου κι έτσι αν προσπαθείσεις να τους βγάλεις από τη μέση ή έστω να τους μειώσεις τον τζίρο σημαντικά, αργά ή γρήγορα θα γίνεις μέρος κάποιας κατασκευής και δη των θεμελίων.

Προσωπική μου άποψη, ψάξου σε άλλη χώρα. Ιαπωνία, Ν.Αμερική. Εκεί, αν η θεωρία σου πιστεύεις ότι είναι βάσιμη, σε έχουν περισσότερο ανάγκη από ότι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί εδώ μέσα ξέρουν και κρίνουν?

Και οι Ιάπωνες μηχανικοί τα ίδια έλεγαν, και να το αποτέλεσμα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VF3iJBLzjRs]MEGA QUAKE KOBE 1995 - YouTube[/ame]

Αυτός δεν ξέρει?

Η γνώμη του Khalid M. Mosalam, για τον υδραυλικό ελκυστήρα.

Dear John,

This seems like a very promising system. I believe we can try to get a grant for testing it on our shaking tables in UC-Berkeley. I will be glad to work with you on such tests to prove the concept. We have several small tables that we can use with small fund but we will have to make a small model for this system. We also have a big table that we can use but it would be costly in this case and requires a larger structural system to build and test. I will read more about your system in your website.

Για διάβασε πόσο περήφανο είναι το Α.Π.Θ που αυτός ο καθηγητής αναγνώρισε μία δική του αντισεισμική εφεύρεση.Αντισεισμική εφεύρευση καθηγητή Πολυτεχνείου του Α.Π.Θ.

Γιατί να μην είμαι και εγώ? ....τι είμαι εγώ...σπασμένο δόντι από τσατσάρα.

Οι Ιάπωνες και οι Άγγλοι με αντιγράφουν.

Δείτε και μόνοι σας.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3uEOTVFq5QU&feature=related]Prestressing-induced frame system for earthquake engineering - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=SMupMONM4Hk&NR=1]2850 Telegraph Seismic Strengthening - YouTube[/ame]

Για τα λόμπι έχεις μεγάλο δίκαιο. Αλλά δεν είναι μόνο Ελληνικό φαινόμενο.

Για αυτό το έβγαλα στο ίντερνετ......για να πάρω χρήματα!!!!....δεν ήξερα ότι θα με αντιγράψουν?

Η μήπως το έκανα για να με αντιγράψουν και να θάψω τα λόμπι?

Τώρα πια και να με θάψουν, αυτό θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.