Jump to content



Νέο Ελληνικό Αντισεισμικό Σύστημα


seismic

Recommended Posts

Εγώ είμαι ο Γιάννης, Αγγλικά John και ο Khalid είναι ο καθηγητής αυτός.

-----------------------------------------------------------------

Khalid M. Mosalam, PhD, PE

Professor and Vice Chair

733 Davis Hall

Structural Engineering, Mechanics and Materials

Civil and Environmental Engineering

University of California

Berkeley, CA 94720-1710

Tel 510-643-4805

Fax 510-643-8928

e-mail: mosalam@ce.berkeley.edu

Khalid Mosalam's Home Page

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply
Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά νομίζω ότι σας λίπη η πράξη.

Εγώ έχω την πείρα, αν κατασκευάσω μόνος μου ένα σπίτι, να ξέρω ακριβώς που πονάει.

43 χρόνια οικοδομή, και 8 χρόνια στα σχολεία.

Ξέρω και για την πάκτωση της άγκυρας, και πάντα στην ζωή μου, έλεγα τι να κάνουν οι μηχανικοί.

Κανίς δεν μου έμαθε κάτι, από τους μηχανικούς.

Σίγουρα η πείρα είναι μεγάλο πράγμα.?

Καταλαβαίνεις τι είναι πείρα?

Εσύ πιάσε το μολύβι.

Αυτά ήξερα αυτά έκανα.

Ο μ@λ@κ@ς με πατέντα είμαι εγώ που πάω να σώσω εσάς και τα παιδιά σας, θυσιάζοντας τα δικά μου.

Καλά να πάθω.:slap:

Συμπάθα με κ. Γιάννη, αλλά θα ήθελα να πώ δύο πραγματάκια.

Εγώ σε βλέπω καλοπροαίρετα και δεν θα προβώ σε χαρακτηρισμούς...ίσα-ίσα που σε γουστάρω κιόλας!:)

Ξέρεις γιατί?

Γιατί είσαι άνθρωπος που σκέφτεσαι, βάζεις το μυαλό σου να δουλεύει και ψάχνεσαι.

Είμαι σίγουρος ότι έχεις φάει άπειρες ώρες διαβάζοντας, σκεπτόμενος τη θεωρεία σου.

Ξέρεις όμως κάτι κ. Γιάννη? Κάνεις δύο σοβαρά λάθη κατά την ταπεινή μου γνώμη

-Υποτιμάς το μολύβι.

Το μολύβι θέλει γνώση, και η γνώση είναι η αρχή των πραγμάτων.

Σίγουρα η πείρα είναι μεγάλο πράγμα, αλλά όπως και να το κάνουμε η πείρα δεν φτάνει!

Ωραίες οι θεωρίες (πραγματικά εύχομαι να βγεις αληθινός) αλλά όταν έρθει η ώρα να αποδειχθεί η θεωρία, πάλι στο μολύβι θα βασιστείς...

-Ακολουθείς λάθος τακτική.

Παρατήρησα ότι πολλές φορές γίνεσαι υπερβολικός και εριστικός.

Αντί να κάθεσαι να λογομαχείς σε διάφορα forums με μηχανικούς λέγοντας ότι ''έλεγα τι να κάνουν οι μηχανικοί'' - ''εγώ που πάω να σώσω εσάς και τα παιδιά σας, θυσιάζοντας τα δικά μου'', δεν θα ήταν καλύτερα να χαμήλωνες τους τόνους?

Είμαι σίγουρος αν κανόνιζες ήσυχα να βρεθείς για ένα καφεδάκι με 2-3 μηχανικούς θα σου λύνονταν αρκετές απορίες,

και εσύ θα έλυνες τις δικές τους.

''εν αρχή η γνώση''

Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λες φίλε Νίκο.

Μου λες να κάτσω να μιλήσω με μηχανικούς.

Πρώτον έχω μιλήσει και μιλάω τακτικά με τους μεγαλύτερους καθηγητές του κόσμου.

Είναι μαζί μου, και ασχολούνται μαζί μου.

Δεύτερον σου φαίνομαι ένας απλώς μάστορας με αυτά που γράφω?

Για να μιλήσεις για την δυναμική των κατασκευών στην σεισμική διέγερση, πρέπει να είσαι τουλάχιστον 10 χρόνια καθηγητής πανεπιστημίου στον κλάδο των πολιτικών μηχανικών.

Εγώ ανταλλάζω γνώμες και συνεργάζομαι με αυτούς τους καθηγητές.

Δεν υπάρχει μηχανικός εδώ και 5 χρόνια που να μου έχει αποδείξει ότι το αντισεισμικό δεν είναι καλό.

Αντίθετα εγώ τους κάνω ερωτήσεις πάνω στην πεπατημένη του ΕΑΚ για τα ψαθυρά λάθη που κάνει, και δεν μπορούν να μου απαντήσουν?

Κάτι θα ξέρω και εγώ....άλλωστε αυτός είναι ο ρόλος του εφευρέτη.

Να μεταφέρει προβληματισμούς, και να βρίσκει την λύση πάνω σε αυτούς.

Το μυαλό σκέπτεται, και το μολύβι γράφει. Είμαι και εργοδηγός....όχι μηχανικός, αλλά και ούτε απλώς μάστορας.

Διαβάζω και πέντε χρόνια για την δυναμική των κατασκευών.

Καφεδάκια με μηχανικούς έχω αμέτρητα.

Τα λόμπι όμως είναι φανερά και αηδιαστικά όχι μόνο στις κατασκευές, αλλά παντού, και αυτά πολεμάω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε δεν σε ξερω ουτε εκατσα να ψαξω τι ποστ εχεις κανει σε αλλα φορουμ, αλλα ουτε μπορεσα να διαβασω ολα τα ποστ του νηματος...

Για τις συντεχνιες των μηχανικων στην Ελλαδα εχεις τεραστιο δικιο! Μπορει οντως να ειναι πολυ επαναστατικη η πατεντα σου και να προσπαθουν να στην θαψουν δεν αντιλεγω...Αλλα με το να πεισεις εμενα και αλλους 500 χρηστες του ιντερνετ οτι ειναι οντως σωστο δεν κερδιζεις τπτ! Καταλαβαινω οτι εξηγεις θεωριτικα εδω μεσα την λειτουργια της γιατι οι περισσοτεροι απο μας δεν ειμαστε πολιτικοι μηχανικοι...αλλα εκατσες να λυσεις την στατικη του κτισματος με χαρτι και μολυβι και να αποδειξεις οτι εχουν τα επιθυμητα αποτελεσματα? Οι μηχανικοι δεν μπορεσαν οπως λες να βρουν σφαλμα στην πατεντα σου...εσυ μπορεσες να την αποδειξεις λαμβανωντας υποψιν ολους τους παραγοντες που επηρεαζουν μια οικοδομη οτι ειναι ορθη μαθηματικα η θερωρια σου? Οτι κατι δεν εχει αποδειχθει λαθος δεν σημαινει οτι ειναι σωστο μεχρι να υπαρχει επιστημονικη αποδειξη.

Δεν ειπε κανεις οτι οι μηχανικοι ειναι τα μυαλα του κοσμου και εχουν το προνομιο να κανουν εφευρεσεις. Η δουλεια τους ειναι αλλη...

Φιλικα παντα.

Btw μολις εγινε σεισμος στην Πατρα :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για χαλαρώστε λίγο με τους μηχανικούς γιατί δεν θα έχουμε καλά ξεμπερδέματα. Ελπίζω το σχόλιο περί συντεχνιών να αφορούσε καθαρά το συνδικαλιστικό μέρος των μηχανικών και όχι τίποτα παραπάνω. Κι αν ο κύριος Γιάννης διαβάζει επί 5 χρόνια για την δυναμική των κατασκευών οι μηχανικοί ερευνούν, μελετούν και εφαρμόζουν τα αποτελέσματα της έρευνάς τους στα κτήρια εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Ας σταματήσουν λοιπόν οι σχολιασμοί αυτού του τύπου γιατί αγγίζουν τα όρια της συκοφαντικής δυσφήμισης...

Λίγο άσχετο με το θέμα: έχω ένα pc που φοράει ένα επώνυμο τροφοδοτικό των 450Watt. Του έχω βάλει επάνω quad sli (nvidia 580), έχω υπερχρονίσει τον i7 στα 4GHz και τροφοδοτεί επίσης μια συστοιχία 6 δίσκων καθώς και άλλους τόσους ανεμιστήρες των 120mm. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι μόλις πάω να παίξω κάποιο παιχνίδι κλείνει ο υπολογιστής και το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγω είναι ότι το τροφοδοτικό είναι μάλλον μάπα. Τελικά εκεί στην Corsair (τυχαίο το όνομα για να καταλάβετε για πόσο επώνυμο τροφοδοτικό μιλάω) δεν ξέρουν τί τους γίνεται και μας πασάρουν ό,τι να 'ναι για τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για χαλαρώστε λίγο με τους μηχανικούς γιατί δεν θα έχουμε καλά ξεμπερδέματα. Ελπίζω το σχόλιο περί συντεχνιών να αφορούσε καθαρά το συνδικαλιστικό μέρος των μηχανικών και όχι τίποτα παραπάνω. Κι αν ο κύριος Γιάννης διαβάζει επί 5 χρόνια για την δυναμική των κατασκευών οι μηχανικοί ερευνούν, μελετούν και εφαρμόζουν τα αποτελέσματα της έρευνάς τους στα κτήρια εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Ας σταματήσουν λοιπόν οι σχολιασμοί αυτού του τύπου γιατί αγγίζουν τα όρια της συκοφαντικής δυσφήμισης...

4 μηχανικοι στην οικογενεια... οι τρεις πολιτικοι μηχανικοι...παω για 5ος σε αλλο κλαδο βεβαια...

Μαλλον δεν καταλαβες το ποστ μου.

Δεν εχω λογο να σε πεισω για τις συντεχνιες στις ειδικοτητες...ο καθενας αναλογα με το τι πληροφοριες εχει κρινει. Αμα εμενα μου τα παρουσιαζουν αλλιως και εσενα αλλιως σιγουρα θα εχουμε αλλη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Γνώμη του διεθνούς γραφείου διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας για τον Υδραυλικό ελκυστήρα

Έχει πολύ θετική γνώμη για τον υδραυλικό ελκυστήρα.

Εξετάζετε από επιστήμονες του είδους.

View image: 008

View image: 002

View image: 003

View image: 004

Φωτογραφίες από την Έκθεση ευρεσιτεχνίας

https://picasaweb.google.com/1058150274 ... 0081525650

https://picasaweb.google.com/1058150274 ... 3546493602

https://picasaweb.google.com/1058150274 ... 0263813874

https://picasaweb.google.com/1058150274 ... 8449006642

Είναι στο χέρι μας, που θα κατευθύνουμε τις τέμνουσες.

Αν ο σεισμός τις κατευθύνει στα κάθετα στοιχεία σε οριζόντια φόρτιση, τότε είναι αδύνατον να μπορέσουν τα κάθετα στοιχεία να τις αντιμετωπίσουν.

Αν όμως κατευθύνουμε τις τέμνουσες ελεγχόμενα κάθετα στα στοιχεία του φέροντα, αυτές αδυνατούν να κάνουν ψαθυρό το στοιχείο, διότι έχουν να αντιμετωπίσουν μεγάλη διατομή, οπότε και τεράστια αντίσταση.

Είναι εύκολα μία κολόνα να κοπεί οριζόντια.....πολύ δύσκολα να κοπεί εγκάρσια.

Πως μπορούμε να αλλάξουμε την φορά στις τέμνουσες?

Όταν η κολόνα είναι τοιχίο, και έχει μεγάλη διατομή κάτοψης, και το πακτώσουμε στα δύο άκρα του με το έδαφος, κάνοντας την πάκτωση του εδάφους με την βάση του, ή με την κορυφή του, τότε στον σεισμό θα συμβεί το εξής.

Κατά την διέγερση του σεισμού, δεν θα έχουμε καμία οριζόντια τέμνουσα στο τοιχίο, καμία ροπή στον κόμβο, κανένα λοξό τόξο.

Απλός θα έχουμε μία ανοδική αντίδραση στο δώμα ή στην βάση του τοιχίου εναλλάξ, και μία άλλη αντίδραση καθοδικών φορτίων στην άλλη άκρη της βάσης του εναλλάξ.

Αυτές οι δύο αντιδράσεις δημιουργούν μία διαγώνιο τέμνουσα μεταξύ οροφής και βάσης, η οποία διότι έχει μεγάλο μήκος, και διότι είναι μέσα στο κέντρο βάρους του στοιχείου, δεν είναι ψαθυρή.

Προυπόθεση για να συμβούν αυτά, είναι να σχεδιάζουμε κάθε φορά ξεχωριστά για κάθε τοιχίο, και να μην υπολογίζουμε τον φέροντα σαν δομική οντότητα. ( η οποία προέρχεται από την σύνδεση των κολονών με τους δοκούς. )

Με την σωστή διαστασιολόγιση και μία σωστή κοιτόστρωση πακτωμένη με το έδαφος σε κατάλληλα σημεία και όχι μόνο , έχουμε λύση το πρόβλημα του σεισμού δια παντός.

Βασικά προτείνω κατασκευή με μεταλλότυπους, εξολοκλήρου με Ο.Σ πακτωμένη με το έδαφος ώστε να καταργήσουμε τα καθοδικά φορτία προερχόμενα από την τάση ανόδου του τοιχίου κατά την ταλάντωση του φέροντα.

Ή μεταλλική σύμμεικτη κατασκευή με χιαστή και πακτωμένη στα άκρα της με το έδαφος.

H λογική είναι αυτή που εκφράζω?

Με άλλα λόγια, που προτιμάτε να υφίσταται η τέμνουσα.?....οριζοντίως ή διαγωνίως καθ ύψος του κάθετου στοιχείου?

Έχετε εσείς άλλη αξιόλογη λύση για την αντιμετώπιση των καθοδικών φορτίων που δημιουργούνται από την ταλάντωση και την αδυναμία των κόμβων να τα παραλάβουν?

Link to comment
Share on other sites

4 μηχανικοι στην οικογενεια... οι τρεις πολιτικοι μηχανικοι...παω για 5ος σε αλλο κλαδο βεβαια...

Πολιτικός Δομικών Έργων Τ.Ε. εδώ. Θα ήθελα να μου εξηγήσεις σε π.μ. τί ακριβώς εννοούσες γιατί η δική μου αναφορά έγινε με βάση ότι εδώ και 1,5 χρόνο και βάλε έχω αντιπαραταθετεί άπειρες φορές, σε άλλα φόρουμ, με τον κύριο Γιάννη για το θέμα των συντεχνιών, του υδραυλικού ελκυστήρα κλπ κλπ οπότε η οπτική γωνία της αναφοράς μου ήταν πολύ συγκεκριμένη...

Κύριε Γιάννη σας έχουμε εξηγήσει επαρκέστατα, για τους μηχανικού μιλώ, τους λόγους για τους οποίους σχεδιάζονται τα κτήρια έτσι όπως σχεδιάζονται. Η σεισμική καταπόνηση είναι ένας από τους παράγοντες που λαμβάνονται υπόψη κατά την μελέτη κάποιου έργου. Άλλοι παράγοντες είναι η αισθητική, η αρχιτεκτονική η οικονομικότητα, η ανάγκη για ευελιξία στην αλλαγή της εσωτερικής διαμόρφωσης στο μέλλον κλπ κλπ. Σας έχω αναφέρει δε επανειλλημένως ότι για οποιασδήποτε τάξης μεγέθους επιτάχυνση θα αρκούσε η κατασκευή του κτηρίου εξ' ολοκλήρου με τοιχώματα για την παραλαβή των δράσεων αλλά αυτό δημιουργεί πολλαπλά προβλήματα άλλης φύσεως με κυριότερο το ασύμφορο οικονομικά της κατασκευής. Επίσης δεν μπορεί να μελετηθεί κάθε τοιχίο ξεχωριστά και απομονωμένα γιατί κατά τη σεισμική διέργεση έχουμε μεταφορά ενέργειας από το ένα τοιχείο στο άλλο. Τέλος να σας πω ότι στις 30/9 λήγει η προθεσμία υποβολής προτάσεων για το πρόγραμμα "Καινοτομία στην επιχειρηματικότητα". Για κοιτάξτε μήπως μπορείτε να ενταχθείτε μπας και χρηματοδοτηθεί επιτέλους η έρευνα για τον ελκυστήρα και ησυχάσουμε και εσείς και εμείς...

*Σας έχω επίσης ξαναπεί ότι τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας δεν εξετάζουν τόσο το εάν μια ιδέα είναι λειτουργική όσο το να μην είναι αντιγραφή άλλης ιδέας. Ξέρετε πόσες ιδέες έχουν κατατεθεί ειδικά στους κλάδους των Η/Υ και της αυτοκινητοβιομηχανίας που τελικά εγκαταλείφθηκαν ως μη εφαρμόσιμες;

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο με το θέμα: έχω ένα pc που φοράει ένα επώνυμο τροφοδοτικό των 450Watt. Του έχω βάλει επάνω quad sli (nvidia 580), έχω υπερχρονίσει τον i7 στα 4GHz και τροφοδοτεί επίσης μια συστοιχία 6 δίσκων καθώς και άλλους τόσους ανεμιστήρες των 120mm. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι μόλις πάω να παίξω κάποιο παιχνίδι κλείνει ο υπολογιστής και το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγω είναι ότι το τροφοδοτικό είναι μάλλον μάπα. Τελικά εκεί στην Corsair (τυχαίο το όνομα για να καταλάβετε για πόσο επώνυμο τροφοδοτικό μιλάω) δεν ξέρουν τί τους γίνεται και μας πασάρουν ό,τι να 'ναι για τροφοδοτικό.

Προφανώς αστειεύεσαι, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αστειεύομαι τόσο όσο ο κύριος Γιάννης που τοποθετεί ένα κάρο τούβλα πάνω σε ξυλάκια και προσπαθεί έτσι να αποδείξει ότι ο μέχρι σήμερα τρόπος μελέτης-κατασκευής των κτηρίων από οπλισμένο σκυρόδεμα είναι εντελώς λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Πολιτικός Δομικών Έργων Τ.Ε. εδώ. Θα ήθελα να μου εξηγήσεις σε π.μ. τί ακριβώς εννοούσες γιατί η δική μου αναφορά έγινε με βάση ότι εδώ και 1,5 χρόνο και βάλε έχω αντιπαραταθετεί άπειρες φορές, σε άλλα φόρουμ, με τον κύριο Γιάννη για το θέμα των συντεχνιών, του υδραυλικού ελκυστήρα κλπ κλπ οπότε η οπτική γωνία της αναφοράς μου ήταν πολύ συγκεκριμένη...

Κύριε Γιάννη σας έχουμε εξηγήσει επαρκέστατα, για τους μηχανικού μιλώ, τους λόγους για τους οποίους σχεδιάζονται τα κτήρια έτσι όπως σχεδιάζονται. Η σεισμική καταπόνηση είναι ένας από τους παράγοντες που λαμβάνονται υπόψη κατά την μελέτη κάποιου έργου. Άλλοι παράγοντες είναι η αισθητική, η αρχιτεκτονική η οικονομικότητα, η ανάγκη για ευελιξία στην αλλαγή της εσωτερικής διαμόρφωσης στο μέλλον κλπ κλπ. Σας έχω αναφέρει δε επανειλλημένως ότι για οποιασδήποτε τάξης μεγέθους επιτάχυνση θα αρκούσε η κατασκευή του κτηρίου εξ' ολοκλήρου με τοιχώματα για την παραλαβή των δράσεων αλλά αυτό δημιουργεί πολλαπλά προβλήματα άλλης φύσεως με κυριότερο το ασύμφορο οικονομικά της κατασκευής. Επίσης δεν μπορεί να μελετηθεί κάθε τοιχίο ξεχωριστά και απομονωμένα γιατί κατά τη σεισμική διέργεση έχουμε μεταφορά ενέργειας από το ένα τοιχείο στο άλλο. Τέλος να σας πω ότι στις 30/9 λήγει η προθεσμία υποβολής προτάσεων για το πρόγραμμα "Καινοτομία στην επιχειρηματικότητα". Για κοιτάξτε μήπως μπορείτε να ενταχθείτε μπας και χρηματοδοτηθεί επιτέλους η έρευνα για τον ελκυστήρα και ησυχάσουμε και εσείς και εμείς...

*Σας έχω επίσης ξαναπεί ότι τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας δεν εξετάζουν τόσο το εάν μια ιδέα είναι λειτουργική όσο το να μην είναι αντιγραφή άλλης ιδέας. Ξέρετε πόσες ιδέες έχουν κατατεθεί ειδικά στους κλάδους των Η/Υ και της αυτοκινητοβιομηχανίας που τελικά εγκαταλείφθηκαν ως μη εφαρμόσιμες;

α)Εσείς τα σχεδιάζετε καλός όπως τα σχεδιάζετε. Αλλά η γνώμη μου είναι ότι για έναν επιστήμονα το πρωταρχικό του σχεδιασμού του πρέπει να είναι η ασφάλεια του πολίτη, προπαντός στα πολυώροφα κτήρια.

β)Σου έχω πει και εγώ επανειλημμένα ότι ....και μασίφ σιδερένια κατασκευή να κάνεις, οι κόμβοι της δεν θα αντέξουν το βάρος.

Μου απαντάς σαν να μην έχεις διαβάσει ούτε αυτά που λέω, αλλά ούτε αυτά που μάθατε στο πανεπιστήμιο.

Υπάρχουν καθοδικά φορτία, ναι ή όχι.

Υπάρχουν τέμνουσες και λοξά βέλη, ναι ή όχι?

Σε αυτές τις αστοχίες του Ε.Α.Κ που ανέφερα γιατί δεν τις υπερασπίζεσαι?

Απάντησε στην τελευταία μου ερώτηση αν μπορείς, στην 107 είναι λάθος αυτά που λέω?

γ) Μπορεί να μελετηθεί κάθε στοιχείο ξεχωριστά, όταν αυτό από μόνο του μπορεί και παραλαμβάνει τις φορτίσεις του σεισμού.

Δεν μπορεί να μελετηθεί κάθε στοιχείο ξεχωριστά, όταν αυτό αποτελεί μέρος του ελαστικού σχεδιασμού που κάνετε, διότι η ελαστικότητα μεταφέρει και πολλαπλασιάζει τα προβλήματα.

Το κοντό υποστύλωμα, το μεγάλο και άκαμπτο, παίρνουν όλες τις πλάγιες φορτίσεις μόνα τους, διότι τα πιο ελαστικά μεταφέρουν σε αυτά τις φορτίσεις που τους αναλογούν.

Άκου cna εγώ είμαι ερευνητής.

Δεν λέω ότι αυτά που λέω είναι σωστά, ή όχι.

Αλλά..... Oι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. ( Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της. ) Ακόμα η μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του σχεδιαζόμενου 10%

Ο συσχετισμός των ποσοτήτων (αν μπορούμε να το δούμε έτσι) "αδρανειακές εντάσεις - δυνάμεις απόσβεσης - ελαστικές δυνάμεις - δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής - αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής - επιβαλλομενη κίνηση εδάφους" είναι μη γραμμικής φοράς, και ανεξερεύνητες στην δυναμική των κατασκευών, με μη προφανές περιεχόμενο.

Για τον λόγο αυτό, και το δικό μου αντισεισμικό σύστημα, αλλά και το υπάρχων σχεδιαζόμενο του Ε.Α.Κ ( Ελληνικού αντισεισμικού κανονισμού ) είναι απλές θεωρίες.

Εγώ σας έθεσα ερωτήματα πάνω στον ψαθυρό κατά εμένα Ε.Α.Κ .....άσε την ευρεσιτεχνία. Απάντησε μου μόνο σε αυτά.

Όσο για τους διεθνής οργανισμούς, μάθε ότι αν δεν έχεις σοβαρό επιστημονικό υπόβαθρο, δεν σου χαρίζονται.

Ένα 2% περνά αυτό το τεστ.

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία χρηματοδότησης.

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε πραγματικά να μπούμε σε αυτόν τον κύκλο συζητήσεων; Σας έχουν δοθεί πολλαπλές απαντήσεις σε όλα σας τα ερωτήματα αλλά δυστυχώς χρειάζεται συγκεκριμένο υπόβαθρο και συγκεκριμένη στάθμη κατανόησης των εννοιών για να συνεννοηθούμε. Εάν γίνει σωστά μια μελέτη κατά ΕΑΚ ή οποιονδήποτε άλλο διεθνή αντισεισμικό κανονισμό κανείς κόμβος δεν θα καταρρεύσει (ικανοτικός έλεγχος κόμβων, σας λέει κάτι; ). Αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι σε περίπτωση υπέρβασης πάνω από τα όρια ασφαλείας να δημιουργηθεί μηχανισμός στις δοκούς τέτοιος που να αποτρέπει την μεταφορά ενέργειας από στύλο σε στύλο και από τοιχίο σε τοιχίο ώστε να αποφευχθεί η κατάρρευση του κτηρίου. Αυτός ο τρόπος σχεδιασμού που μόλις ανέλυσα και που αποτυπώνεται στους κανονισμούς είναι θαυμάσιος ακριβώς λόγω της απλότητάς του. Άμεση απόρροια είναι η δυνατότητα υλοποίησης από οποιονδήποτε διαθέτει στοιχειώδεις γνώσεις. Ακόμα δηλαδή και ένας απόφοιτος δημοτικού με 2 μήνες εκπαίδευσης μπορεί να μάθει να προσέχει πώς θα τοποθετήσει τα σίδερα και πώς θα υλοποιήσει τα σχέδια που του δίνονται.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου βρε γιαννη μερακλη!

μακαρι να ειχα τη δυναμη να διαβασω εστω και ενα ποστ σου ολοκληρο, αλλα μια ακατανικητη δυναμη παταει cmd+w. Eλιπζω καποια ευρεσιτεχνια σου να μπορεσει να με βοηθησει σε αυτο..

Καλη συνεχεια με την προσπαθεια σου, ειμαι 1000% σιγουρος οτι θα φτασεις ψηλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολλές απαντήσεις σαν αυτή που μου έδωσες τώρα.

Δεν μου απάντησες στην 107 ερώτηση.

Αυτός ο τρόπος σχεδιασμού που λες, έχω πολλά ερωτηματικά, τα οποία έχω αναλύσει.

Ερώτηση

Η πλάκα και η δοκός αποτελούν ναι ή όχι δομική οντότητα?

Αυτά τα δύο μέρει έχουν μεγαλύτερη διατομή από την διατομή της κολόνας ναι η όχι?

Πως δημιουργείς μηχανισμό στις δοκούς τέτοιο που να αποτρέπει την μεταφορά ενέργειας από στύλο σε στύλο και από τοιχίο σε τοιχίο ώστε να αποφευχθεί η κατάρρευση του κτηρίου?

Δεν θα έχουμε τέμνουσες στους κόμβους?

Η πλάκα και η δοκός, σαν μεγαλύτερη διατομή άρα και αντοχή, δεν θα κόψουν σαν αγγούρι την κολόνα λόγο ροπών και καθοδικών φορτίων που μετατρέπονται σε τέμνουσες στην μικρή ψαθυρή διατομή κάτοψις της κολόνας?

Η πλάκα και οι δοκοί τι θα κάνουν?

Θα ολισθαίνουν στις κολόνες?

Who knows; gaig

thank you very much

Να πιπιλάς το δάκτυλο όταν με διαβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το νόημα του νήματος ακόμα;

Αν εσύ λες ότι τα πρόβατα πετάνε δεν είναι δουλειά των άλλων να αποδείξουν ότι δεν πετάνε. Δική σου δουλειά είναι να αποδείξεις ότι πετάνε. Μην το κουράζουμε άλλο, πήγαινε στο Πολυτεχνείο, πάρε το πτυχίο και μάθε να το αποδείξεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το νόημα του νήματος ακόμα;

Αν εσύ λες ότι τα πρόβατα πετάνε δεν είναι δουλειά των άλλων να αποδείξουν ότι δεν πετάνε. Δική σου δουλειά είναι να αποδείξεις ότι πετάνε. Μην το κουράζουμε άλλο, πήγαινε στο Πολυτεχνείο, πάρε το πτυχίο και μάθε να το αποδείξεις μόνος σου.

Εσείς δεν μπορείτε να μου απαντήσετε..... εδώ έχω βγάλει ψαθυρό τον Ε.Α.Κ χωρίς σχολείο... σκέψου και να πάω.

Το νόημα είναι να μάθετε εσείς κάτι περισσότερο από την πεπατημένη.

Εγώ υποβάλω ερωτήσεις αναπάντητες μέχρι τώρα....όχι εσείς.

Να πάω σχολείο???...τον μπελά σας θέλετε? :...:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησες στην 107 ερώτηση.

Αυτός ο τρόπος σχεδιασμού που λες, έχω πολλά ερωτηματικά, τα οποία έχω αναλύσει.

Ερώτηση

Η πλάκα και η δοκός αποτελούν ναι ή όχι δομική οντότητα?

Διαφορετικές οντότητες αλλά οντότητες όμως (ναι, αλήθεια το λέω υπάρχουν πλάκες και δοκοί στα κτήρια). Θέλεις να τις καταργήσουμε και αυτές;

Αυτά τα δύο μέρει έχουν μεγαλύτερη διατομή από την διατομή της κολόνας ναι η όχι?

Αναλόγως σε ποια διεύθυνση το εξετάζεις. Θα ανέφερα εδώ ένα κατεβατό περί ροπής αδρανείας αλλά έχει αποδειχθεί ότι αδυνατείς να κατανοήσεις την έννοια, με όλο το συμπάθιο βέβαια, οπότε δεν θα κουράσω τους υπόλοιπους. Όποιος θέλει με λίγη έρευνα στο διαδίκτυο μπορεί να βρει ορισμούς κλπ κλπ.

Πως δημιουργείς μηχανισμό στις δοκούς τέτοιο που να αποτρέπει την μεταφορά ενέργειας από στύλο σε στύλο και από τοιχίο σε τοιχίο ώστε να αποφευχθεί η κατάρρευση του κτηρίου?

Αυτά είναι μυστικά του επαγγέλματος! Κάτσε και διάβασε τον ΕΑΚ, προσέλαβε και κάποιον να σου κάνει ταχύρρυθμα ιδιαίτερα και θα καταλάβεις πώς και γιατί. Συνοπτικά εάν το σκυρόδεμα "ανοίξει" στη μέση της δοκού, δημιουργηθεί δηλαδή μια ρωγμή ικανού πλάτους, τότε ω! του θαύματος συμβαίνουν 2 πράγματα:

1) εμποδίζεται η μεταφορά ενέργειας κατά τον διαμήκη άξονα της δοκού. Στην ουσία σταματά στο σημείο της ρηγμάτωσης.

2) ο οπλισμός της δοκού προφανώς και δεν μπορεί να ρηγματωθεί όπως το σκυρόδεμα με αποτέλεσμα να αποτρέπει την συνολική κατάρρευση της δοκού με ό,τι μπορεί αυτό να συνεπάγεται για την ασφάλεια των ενοίκων.

Παρακαλούνται οι χρήστες να μην πανικοβληθούν μιας και μιλάμε για οριακές καταστάσεις αντοχής που αφορούν καταπονήσεις πολύ πάνω από αυτές για τις οποίες μελετήθηκε η οικοδομή. Αν και είναι μπακαλίστικο αυτό που θα πω είναι σαν να προβλέπεται στην μελέτη ότι το κτήριο μπορεί να ανταποκριθεί άξια σε σεισμό 7 ρίχτερ, ο οποίος μπορεί να συμβεί 1 φορά στα 150 χρόνια, και τελικά ο σεισμός να είναι 8,5 ρίχτερ. Καλό είναι να θυμόμαστε ότι η κλίμακα ρίχτερ είναι εκθετική και όχι γραμμική.

Δεν θα έχουμε τέμνουσες στους κόμβους?

Όχι τέτοιες που να βάζουν σε κίνδυνο την κατασκευή. Θα είναι εντός των ορίων αντοχής του στύλου/τοιχίου.

Η πλάκα και η δοκός, σαν μεγαλύτερη διατομή άρα και αντοχή, δεν θα κόψουν σαν αγγούρι την κολόνα λόγο ροπών και καθοδικών φορτίων που μετατρέπονται σε τέμνουσες στην μικρή ψαθυρή διατομή κάτοψις της κολόνας?

Εννοείται πως δεν θα προκληθεί καμία περαιτέρω ζημιά στους στύλους/τοιχία.

Η πλάκα και οι δοκοί τι θα κάνουν?

Θα ολισθαίνουν στις κολόνες?

Δεν θα ολισθαίνουν στις κολώνες. Θα χορεύουν βαλς σε ήρεμους ρυθμούς γύρω από τις κολώνες. Εννοείται ότι μετά από τέτοια καταπόνηση το κτήριο μάλλον δεν θα είναι κατοικίσιμο αλλά τουλάχιστον δεν θα θρηνούμε νεκρούς.

Απαραίτητη προϋπόθεση για να ισχύουν τα παραπάνω είναι:

1) Να έχει γίνει σωστή μελέτη σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς

2) Να έχει γίνει σωστή εφαρμογή της μελέτης κατά την φάση της κατασκευής

3) Να αποκλειστούν εκ των υστέρων παρεμβάσεις στον φέροντα οργανισμό του κτηρίου (εμποδίζει κολώνα->κόψει κολώνα - έχει συμβεί σε οικοδομή που έπεσε με τον σεισμό του 79 στην Θεσσαλονίκη) και οποιαδήποτε μεγάλη αλλαγή στην διαρρύθμισή του να γίνεται μετά από μελέτη/γνωμοδότηση μηχανικού.

4) Όλα τα κτήρια σχεδιάζονται για συγκεκριμένες χρήσεις και για συγκεκριμένα φορτία. Όπως στο παράδειγμα του τροφοδοτικού που ανέφερα δεν φταίει το τροφοδοτικό των 450Watt εάν δεν μπορεί να σηκώσει 1200Watt έτσι και στην περίπτωση των κτηρίων δεν μπορεί να έχω την απαίτηση κτήριο που έχει σχεδιαστεί για κινητά φορτία των 500κιλών/τετραγωνικό μέτρο να αντέξει φορτία της τάξης των 1000κιλών/τετραγωνικό μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15616]cna[/MENTION] εκτιμώ αυτό που κάνεις αλλά είναι ανούσιο. Του τα έχουν πει αμέτρητες φορές σε πολλά άλλα φόρουμ. Δεν θα σταματήσει να ποστάρει ότι και να γράψεις. Σταμάτα να του δίνεις σοβαρές απαντήσεις γιατί δεν τις εκτιμάει...

Link to comment
Share on other sites

eloydark: μα δεν το κάνω για τον κύριο Γιάννη, για την τιμή των όπλων το κάνω μιας και μπορεί πολύ εύκολα να πειστούν όσοι δεν ξέρουν το αντικείμενο από τα λεγόμενά του και τελικά να πληρώσουμε την νύφη οι μηχανικοί. Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει στην πιάτσα την μαστοράτζα να πετάει το αμίμητο "εσείς οι μηχανικοί δεν ξέρετε τίποτα"; Η διαφορά βέβαια είναι ότι μετά από μια "ήρεμη" και "διαλογική" συζήτηση (κοινώς μπινελίκι) όλα μπαίνουν στην θέση τους αλλά εδώ δεν είμαστε εμείς και εμείς όπως συμβαίνει στην οικοδομή. Εδώ έχουμε και θεατές που τους είναι αδύνατο να κρίνουν από μόνοι τους εάν όλα αυτά που λέει ο κυρ-Γιάννης ισχύουν...

Επίσης θα πρέπει κάποια στιγμή να διαμορφωθεί η κουλτούρα στην Ελλάδα ότι καλό είναι να έχουμε πάντα την γνώμη του ειδικού σε ό,τι κάνουμε και να εμπιστευόμαστε την κρίση του. Πόσοι ιδιοκτήτες προτιμούν να ακούσουν τον εργολαβίσκο, την μαστοράτζα κλπ επειδή αυτά που λένε τους κάθονται πιο καλά στα αυτιά από το να ακούσουν τον μηχανικό τους; Πόσοι ιδιοκτήτες κάνουν δεκάδες παρεμβάσεις εκ των υστέρων στα σπίτια τους χωρίς να μιλήσουν με μηχανικό; Όταν βέβαια έρχεται ο σεισμός και τα σαρώνει όλα φταίει ο "κακός" μηχανικός που δεν ήξερε να κάνει την δουλειά του και όχι η δική τους αμέλεια/αφέλεια/τσιγκουνιά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.