Jump to content


Νέο Ελληνικό Αντισεισμικό Σύστημα


seismic

Recommended Posts

Όλες οι απαντήσεις που μου έδωσες cna είναι σωστές βάση του Ε.Α.Κ.

Αυτά τα μάθαινα στο δημοτικό.

Η κάθε εφεύρεση σκοπό έχει να λύσει προβλήματα του υπάρχοντος συστήματος, για τον λόγο αυτό είναι και εφεύρεση.

Διότι εξετάζει το ( ΝΕΟΝ )

Εγώ δεν είμαι μηχανικός, όπως εσύ δεν είσαι εφευρέτης.

Ας μιλήσουμε όμως λίγο για τον μηχανικό, και για τον εφευρέτη.

Είμαι και μάστορας, και είμαι περήφανος για αυτό.

Μάστορας είναι και της κατσίκας ο κόλ..που τα κάνει στρογγυλά.

Ακόμα υπάρχει ο μάστορας με @ρχίδια και ο @ρχίδια μάστορας.

Εσύ σαν δομικός μηχανικός, δεν έχεις την μάθηση να μιλάς για την δυναμική των κατασκευών λαμβάνοντας υπόψη τα φαινόμενα μη γραμμικότητας του υλικού καθώς και της γεωμετρίας.

Για να το κάνεις αυτό, πρέπει να έχεις κάνει διδακτορικό, και να είσαι για δέκα χρόνια τουλάχιστον καθηγητής πανεπιστημίου.

Για να δούμε αν μπορώ εγώ σαν εφευρέτης να μιλάω για αυτά.

Ο διεθνής κανονισμός που ισχύει παντού στον κόσμο.....εκτός της Ελλάδας,???....λέει ότι όποιος έχει διεθνή δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, αυτόματα του δίνουν τίτλο εφευρέτη Α!!!

Ξέρεις...ο εφευρέτης Α κλάσης, είναι ανώτερος και από τον πανεπιστημιακό.

Έχω λιπών το δικαίωμα να μιλώ για την ευρεσιτεχνία μου?

Εσύ μπροστά μου, είσαι ο μαθητής του μαστοράκου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply

Αν πας με τα Ελληνικά δεδομένα που ο εφευρέτης είναι ο τρελός του χωριού, ναι παρεκτρέπομαι.

Αν πας με το διεθνή δίκαιο, που ο εφευρέτης είναι και τίτλος τιμής, τότε αυτά που είπα δεν είναι παρεκτροπή, αλλά η αλήθεια.

Τόσον καιρό με ανεβάζει και με κατεβάζει μαστοράκο....ο μαστοράκος όμως συνεργάζεται με διεθνή και Ελληνικά πανεπιστήμια.

Λίγο σεβασμό σε μένα, στους διεθνής οργανισμούς, και στα πανεπιστήμια που συνεργάζομαι....αν θέλουμε να πάμε μπροστά, και να μην ντρεπόμαστε που ήμαστε Έλληνες.

Δεν αξίζει αυτή η πατρίδα τίποτα, αν δεν αξίζουν οι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουμε και θεατές που τους είναι αδύνατο να κρίνουν από μόνοι τους εάν όλα αυτά που λέει ο κυρ-Γιάννης ισχύουν...

Τί λες ρε cna, πλακα μας κανεις? Μπαμ κανει το πραμα..

Το thread οπως ειναι πηγαινε ανετα για hall-of-fame του thelab, αλλα ειναι πολυ κουραστικο με τα μακροσκελη posts.. Το λεω και το ξαναλεω.. ΛΙΓΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΜΑΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ TERMINATOR!!

Link to comment
Share on other sites

Δείτε αν αυτά που λέω είναι παραμύθια

Διεθνές δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, τι είναι και πως το αποκτάς - Michanikos.gr

Κανένα μου ΑΡΈΣΕΙ για πάρτη μου???

Για αυτό πάμε μπροστά προς τα πίσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ευρεσιτεχνία δεν λέει τίποτα για το αν η ιδέα σου δουλεύει. Κατάλαβέ το.

Έπειτα, προσγειώσου. Προσβάλλεις κόσμο με την ερειστική σου συμπεριφορά.

Το έχουμε πει εδώ και καιρό: περιμένουμε συμπεράσματα από ΕΜΠ. Χωρίς χαρτιά, κάνω κι εγώ το μάγκα.

Μέχρι να τα δούμε λοιπόν, περίμενε σιωπηλά, αφού τίποτα από όσα λες δεν έχει επιστημονική βάση.

Ως τότε, κλείστε το, το ρημάδι το thread. Αφού δεν έχει υπάρχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Η ευρεσιτεχνία δεν λέει τίποτα για το αν η ιδέα σου δουλεύει. Κατάλαβέ το.

Έπειτα, προσγειώσου. Προσβάλλεις κόσμο με την ερειστική σου συμπεριφορά.

Το έχουμε πει εδώ και καιρό: περιμένουμε συμπεράσματα από ΕΜΠ. Χωρίς χαρτιά, κάνω κι εγώ το μάγκα.

Μέχρι να τα δούμε λοιπόν, περίμενε σιωπηλά, αφού τίποτα από όσα λες δεν έχει επιστημονική βάση.

Ως τότε, κλείστε το, το ρημάδι το thread. Αφού δεν έχει υπάρχει νόημα.

Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σε ευχαριστώ astrolabos που μου άνοιξες το θέμα ώστε να ενημερώσω το Φόρουμ για τα νέα της ευρεσιτεχνίας.

Είχα κάνει σύμβαση με το Μετσόβιο για να κάνει εφαρμοσμένη έρευνα για το αντισεισμικό σύστημα.

Η πρώτη ενημέρωση δείχνει ότι πάει πάρα πολύ καλά.

Αν με ρώταγες πριν, που δεν χρησιμεύει το αντισεισμικό σύστημα, θα σου έλεγα ότι δεν χρησιμεύει όταν το τοποθετήσουμε σε μικρές κολόνες.

Και όμως στο Μετσόβιο τοποθετήθηκε σε ένα τριώροφο και σε ένα πενταώροφο κτίριο, με κολώνες διαστάσεων 0,30 x 0,40 cm, και έδειξε ότι αυξάνει την αντοχή της κατασκευής κατά 30,9% από το υπάρχων κατασκευαστικό σύστημα.

Δείτε εδώ

https://rapidshare.com/#!download|182p10|580587526|Draft_Report_Ευρεσιτεχνίας.rar

Αν δεν κατεβαίνει δείτε εδώ την 34 απάντηση.

Aντισεισμικό σύστημα τοποθετημένο σε φρεάτιο του φέροντα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε παιδιά πια είναι τα παράπονα που έχω μέσα μου?

Στο φόρουμ michanikos.gr είχα βάλει ψηφοφορία για την ευρεσιτεχνία.

Το μεγαλύτερο ποσοστό των μηχανικών ψήφισαν υπέρ της ευρεσιτεχνίας.

Πολλοί άλλοι ψήφισαν κατά.

Ωραία μέχρι εδώ...είμαι από τους ανθρώπους που δέχομαι την διαφορετική γνώμη.

Πιο είναι το πρόβλημά μου?

Όλοι αυτοί που διαφωνούσαν μαζί μου υπερασπίστηκαν τις απόψεις τους, και καλά έκαναν.

Κανένας όμως από αυτούς που με ψήφισαν δεν με υπερασπίστηκε στα φόρουμ.

Δεύτερον οι μεγάλοι καθηγητές των Ελληνικών και ξένων πανεπιστημίων είναι θετικοί μαζί μου.

Πως είναι δυνατόν αυτοί να είναι θετικοί, και άλλοι όχι?

Μία δεν είναι η μηχανική?

Τρίτον ανέβασα αποτελέσματα προσομοίωσης (σε διάφορα φόρουμ που γράφω ) του μεγαλύτερου Ελληνικού πανεπιστημίου που είναι θετικά. Κανένα μπράβο,....κανένα Likes για μένα?????

Τι συμβαίνει σε αυτόν τον τόπο....?

Στο πανεπιστήμιο, αντί να κάνουν προσομοίωση σε φρεάτιο ανελκυστήρα προετεταμένο στις τέσσερις γωνίες, και σε τοιχία προεντεταμένα στα δύο άκρα τους,....( όπως έλεγε και η σύμβαση και ο τίτλος του έργου ) το τοποθέτησαν εκεί που δεν έπρεπε να το τοποθετήσουν, δηλαδή σε κολόνες 0,30x0,40 και έβγαλαν θετικά αποτελέσματα....???

Ρε παιδιά ... τι γίνεται?

Θέλω την γνώμη και την συμβουλή σας .... αν θέλετε να το συζητήσουμε..

Οι πιο μεγάλοι καθηγητές μου λένε......το πρόβλημα με εσένα είναι ότι τα αλλάζεις όλα...εμείς στα πανεπιστήμια προσπαθούμε να βελτιώσουμε τον υπάρχοντα κανονισμό.

Η ευρεσιτεχνία είναι καλή, αλλά δύσκολα θα περάσει...

Άλλοι μου λένε θα σε λιώσουν??

Μήπως τελικά αυτό είναι το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

seismic

Κάθισα και διάβασα μέχρι την σελιδα 3 μου φαίνεται, από εκεί και πέρα είναι όλο αντιπαραθέσεις/σκοτωμοί κ.τ.λ.π

Όσα Like και να κάνουν οσοι και να ψηφίσουν υπέρ, Δεν καταφέρνεις τίποτα.

Και βλέπω ότι το θέμα υπάρχει από το 2009, πάμε στα 3 χρόνια μέχρι τώρα.

θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα,

Για να μπω και στο κλίμα σου.

προσωπικά σπουδάζω ιατρίκη αλλά το παράδειγμα που θα σου δώσω είναι το ίδιο.

-Λέω εγώ έχω βρει το φάρμακο για τον καρκίνο.

-(εσύ την ευρεσιτεχνια σου για τα σπίτια)

άμα το δώσω σε ένα ασθενή με καρκίνο και ζήσει, όπως και στην δικιά σου περίπτωση άμα δεν πέσει το σπίτι. Πετύχαμε!

αλλά άμα πεθάνει αύριο, και σε σένα πέσει το κτήριο, και αποτύχαμε και θα ρεζιλευτούμε!

(αλλά συνεχίζεις)

Link to comment
Share on other sites

το στυλ που το παρουσιαζεις και κοινωνεις τις σκεψεις σου ειναι απλα γραφικο και φθανει στα ορια του εριστικου.

Ακομη και να αποδειχθει ως το πιο αποδοτικο και ασφαλες συστημα και ολα τα σπιτια του πλανητη να κατασκευαζονται συμφωνα με αυτο, θα περιμενω να το περιγραψει καποιος αλλος για να το διαβασω.

Ειναι.. πώς να στο πω? Σα να βλεπω τον Κουγια να τσακωνεται καθε μερα στα μεσημεριανα! :wall::wall: (δλδ και δικιο να'χει, κανεις δε θα ασχοληθει)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=596]greekfragma[/MENTION]

σταμάτα να αναλώνεσαι με ανούσια πράγματα και συγκεντρώσου στο να πετύχει η ευρεσιτεχνία σου.

seismic

Συγκεντρώνομαι φίλε μου αλλά δεν φθάνει αυτό. Χρειάζονται χρήματα και συνεργάτες και δεν έχω βρει τίποτα από όλα αυτά.

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION]

-Λέω εγώ έχω βρει το φάρμακο για τον καρκίνο.

-(εσύ την ευρεσιτεχνια σου για τα σπίτια)

άμα το δώσω σε ένα ασθενή με καρκίνο και ζήσει, όπως και στην δικιά σου περίπτωση άμα δεν πέσει το σπίτι. Πετύχαμε!

αλλά άμα πεθάνει αύριο, και σε σένα πέσει το κτήριο, και αποτύχαμε και θα ρεζιλευτούμε!

(αλλά συνεχίζεις)

seismic

Όλα αυτά που λες φίλε μου είναι σωστά.

Πειράματα πρέπει να γίνουν διότι και οι δύο επιστήμες πρόκειται να κάνουν με τις ανθρώπινες ζωές.

Τα πειράματα όμως θέλουν χρήμα.

Εμένα προσωπικά μου ζητάνε προσομοίωση 35000 ευρώ + πείραμα σε σεισμική βάση +++

Αν δεν βρεθεί χρηματοδότης δεν γίνεται τίποτα...

Το κράτος αντί να με βοηθάει στην έρευνα, με βάζει να πληρώσω και 23% ΦΠΑ???για την έρευνα. ( αλλά συνεχίζω )

[MENTION=2414]gaig[/MENTION]

το στυλ που το παρουσιαζεις και κοινωνεις τις σκεψεις σου ειναι απλα γραφικο και φθανει στα ορια του εριστικου.

Ακομη και να αποδειχθει ως το πιο αποδοτικο και ασφαλες συστημα και ολα τα σπιτια του πλανητη να κατασκευαζονται συμφωνα με αυτο, θα περιμενω να το περιγραψει καποιος αλλος για να το διαβασω.

Ειναι.. πώς να στο πω? Σα να βλεπω τον Κουγια να τσακωνεται καθε μερα στα μεσημεριανα! (δλδ και δικιο να'χει, κανεις δε θα ασχοληθει)

seismic

Ωραία πάρε τότε ένα επιστημονικό άρθρο που έγραψα, διάβασε, και πες μου αν έχεις δει πολλούς μαστρογιάννηδες να γράφουν έτσι.

Αρθρο

H προένταση (γενικά η θλίψη) έχει πολύ θετικά αποτελέσματα, καθότι βελτιώνει τις τροχιές του λοξού εφελκυσμού.

Από την άλλη έχεις και το άλλο καλό...τη μειωμένη ρηγμάτωση λόγω θλίψης, κάτι που αυξάνει την ενεργό διατομή και αυξάνει και τη δυσκαμψία της κατακευής!!!

Oι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. ( Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της. ) Ακόμα η μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του σχεδιαζόμενου 10%

Ο συσχετισμός των ποσοτήτων (αν μπορούμε να το δούμε έτσι) "αδρανειακές εντάσεις - δυνάμεις απόσβεσης - ελαστικές δυνάμεις - δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής - αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής - επιβαλλομενη κίνηση εδάφους" είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης , και ανεξερεύνητες στην δυναμική των κατασκευών, με μη προφανές περιεχόμενο.

Για τον λόγο αυτό, και το δικό μου αντισεισμικό σύστημα, αλλά και το υπάρχων σχεδιαζόμενο του Ε.Α.Κ ( Ελληνικού αντισεισμικού κανονισμού ) είναι απλές θεωρίες.

Κατά την διέγερση του σεισμού ο φέρον οργανισμός ( σκελετός οικοδομής ) με την σημερινή μέθοδο κατασκευής παρουσιάζει προβλήματα τα οποία εγώ με την ευρεσιτεχνία λύνω.

Ποια είναι αυτά.

α) Τέμνουσες

Τι είναι αυτές, και που υφίστανται πάνω στον σκελετό της οικοδομής.

Οι τέμνουσες είναι δύο αντίθετες δυνάμεις, των οποίων οι άξονες τους είναι παράλληλοι και περνούν ο ένας πλησίον του άλλου, όπως π.χ το ψαλίδι.

Στον σκελετό οι τέμνουσες υφίστανται σε πολλά σημεία του.

Τα κυριότερα σημεία που οι τέμνουσες είναι ψαθυρές είναι.

α) Στο κάτω μέρος της κολόνας του ισογείου, κοντά στο σημείο που ενώνετε με την βάση.

Ερώτηση...γιατί σε εκείνο το σημείο οι τέμνουσες είναι πιο ψαθυρές?

Απάντηση...Διότι ο σεισμός έχει μια φορά που την μεταδίνει ατόφια στην βάση της κολόνας διότι αυτή είναι θαμμένη στο έδαφος, και την αναγκάζει το έδαφος να κινηθεί στον ρυθμό της επιτάχυνσης και φοράς του σεισμού.

Ο σκελετός αντιδρά σε αυτήν την κίνηση, λόγο αδράνειας και στο κάτω σημείο της κολόνας δημιουργείται η τέμνουσα.

Το κάτω σημείο της κολόνας του ισογείου είναι πιο ψαθυρό, για τρεις κύριους λόγους.

1) διότι έχει να διαχειριστεί περισσότερα στατικά φορτία του φέροντος, από ότι έχουν να διαχειρισθούν οι άλλες κολόνες των πάνω ορόφων,

2) διότι έχει να διαχειρισθεί περισσότερες οριζόντιες φορτίσεις του σεισμού

3) διότι δεν υπάρχει καθόλου ελαστικότητα στο κάτω σημείο της κολόνας του ισογείου, η οποία χρησιμεύει για την απορρόφηση της ενέργειας του σεισμού, ενώ αυτή η ελαστικότητα υπάρχει στις πάνω κολόνες.

Οπότε για τους τρεις λόγους που ανέφερα συμπεραίνουμε ότι οι τέμνουσες σε αυτές τις κολόνες του ισογείου είναι μεγαλύτερες από ότι είναι στις κολόνες των πάνω ορόφων, διότι διαχειρίζονται μεγαλύτερες οριζόντιες και κάθετες φορτίσεις κατά την διέγερση του σεισμού.

Τι κάνει η ευρεσιτεχνία για να λύση το πρόβλημα της αστοχίας που προκαλούν οι τέμνουσες στις κολόνες του ισογείου.

Από την στιγμή που ο μηχανισμός του υδραυλικού ελκυστήρα εφαρμόζει κάθετη προένταση στις κολόνες ή τα τοιχία, ξέρουμε ότι η προένταση αυτή στα πλαίσια της επαλληλίας (μέσα στο πλαίσιο αντοχής της κολόνας ) έχει ευεργετικά αποτελέσματα.

Πια είναι τα ευεργετικά αποτελέσματα της προέντασης ως προς τις τέμνουσες των κολονών του ισογείου.

Η προένταση (γενικά η θλίψη) έχει πολύ θετικά αποτελέσματα, καθότι βελτιώνει τις τροχιές του λοξού εφελκυσμού.

Από την άλλη έχεις και το άλλο καλό...τη μειωμένη ρηγμάτωση λόγω θλίψης, κάτι που αυξάνει την ενεργό διατομή και αυξάνει και τη δυσκαμψία της κατασκευής.

Παράδηγμα...

Εάν έχουμε δύο τσιμεντόλιθους και τους τοποθετήσουμε τον έναν πάνω στον άλλον.

Αν μετά εφαρμόσουμε στον πάνω τσιμεντόλιθο μία δεξιά οριζόντια φόρτιση 10 κιλών, και στον κάτω τσιμεντόλιθο μία αριστερή οριζόντια φόρτιση 10 κιλών, θα παρατηρήσουμε ότι αυτοί θα ολισθήσουν στο σημείο που εφάπτονται.

Αυτή είναι η τέμνουσα που σπάει την κολόνα.

Αν όμως καθίσει κάποιος πάνω στους δύο τσιμεντόλιθους, εφαρμόζοντας σε αυτούς ένα κάθετο φορτίο όπως εφαρμόζει και η προένταση, τότε θα παρατηρήσουμε ότι οι αριστερόστροφες και δεξιόστροφες δυνάμεις που εφαρμόσαμε πριν, δεν επαρκούν για να αναγκάσουν τους τσιμεντόλιθους να ολισθήσουν.

Συμπέρασμα.

Η θλίψη ή η προένταση, αυξάνει την αντοχή των κολονών του ισογείου ως προς τις τέμνουσες.

Εκτός από τις τέμνουσες που αναφέραμε πάρα πάνω, που κατά κύριο λόγο εφαρμόζονται στο κάτω μέρος της κολόνας του ισογείου, οι τέμνουσες εφαρμόζονται και σε άλλα σημεία του φέροντος σκελετού.

Πια είναι τα άλλα σημεία που εφαρμόζονται τέμνουσες???

Στους κόμβους ( γωνίες ) που σχηματίζονται στο σημείο ένωσης, της κολόνας με την δοκό, ή της δοκού με την πλάκα, ή της βάσης με την κολόνα, ή της πεδιλοδοκού με την βάση, ή της κοιτόστρωσης ( ραντιέφ ή αλιώς κοιτόστρωση= μονοκόμματη βάση με εμβαδόν όσο το εμβαδόν του ισογείου του σκελετού ) με την κολόνα.

Πως δημιουργούνται οι τέμνουσες σε αυτά τα σημεία?

Η ροπή που εφαρμόζεται στους κόμβους κατά τον σεισμό, δημιουργεί τέμνουσες ( λόγο αντίστασης του κόμβου, ) και στην κολόνα, και στην δοκό.

Εκτός των λόγων που αναφέραμε πριν, υπάρχει και ένας πρόσθετος λόγος που δημιουργεί ροπές στους κόμβους, οπότε και τέμνουσες στις κολόνες και τους δοκούς.

Ο πρόσθετος λόγος είναι η -ταλάντωση,- που επέρχεται στο σκελετό (κυρίως στον πολύ ψιλό σκελετό )κατά τον σεισμό.

Τι προβλήματα δημιουργεί η ταλάντωση στο κτήριο???

Αυτό είναι ένα μεγάλο ερώτημα, που για να απαντηθεί πρέπει να χωρισθεί σε δύο ενότητες.

α) Η πρώτη ενότητα έχει να κάνει με την ίδιο συχνότητα του κτηρίου με τον σεισμό.

Από αυτή εξαρτάτε η ταλάντωση του κτιρίου.

Το ψιλό το κτήριο έχει πρόβλημα από τον μακρινό σεισμό, διότι το μήκος κύματος του μακρινού σεισμού, είναι μεγάλο, και ταλαντεύει το ψιλό κτήριο περισσότερο από το μεσαίο, και πολύ περισσότερο από το μικρό.

Αντίθετα το μικρό σε ύψος κτήριο έχει πρόβλημα με τον κοντινό σεισμό, όπου το εύρος κύματος που έχει είναι μικρότερο, αλλά με μεγαλύτερη συχνότητα.

Αυτά φαίνονται καθαρά σε αυτό το βίντεο.

&feature=related"> &feature=related

β) η δεύτερη ενότητα έχει να κάνει με το σχήμα του κτηρίου, και τις διαστάσεις των κολονών, τοιχίων ( διαστασιολόγιση διατομής κάτοψης ) και την φορά του σεισμού, αλλά κατά κύριο λόγο με τα κάθετα φορτία του φέροντος σκελετού.

Ας εξετάσουμε τρεις διαφορετικούς φορείς κατασκευών

α) Φέρον οργανισμός ( σκελετός οικοδομής )

Ξέρουμε ότι μία κολόνα μικρής διατομής ( εν σχέση με το ύψος της ) είναι πιο ελαστική, από μία κολόνα μεγάλης διατομής.

Ξέρουμε δεδομένα ότι οι πολλές μεμονωμένες κολόνες και τα πολλά τοιχία δημιουργούν δομική οντότητα μεταξύ των, με την σύνδεσή τους με τους δοκούς.

Δηλαδή αν μία κολόνα ύψους 7 ορόφων υψωνόταν μόνη της χωρίς την σύνδεση αυτής με τις άλλες κολόνες, ( με την βοήθεια των δοκών ) αυτή θα έπεφτε με τον αέρα και μόνο.

Συμπέρασμα

Όλη η δομική οντότητα του σκελετού της οικοδομής ως προς τις πλάγιες φορτίσεις, που μεταδίδει ο αέρας ή η αδράνεια του σκελετού στον σεισμό, εξαρτάτε από την ένωση των κολονών και δοκών στους κόμβους.

Αυτό ξεχωρίζει την στατική, με την δυναμική των κατασκευών.

Η στατική ασχολείται με τα κάθετα μόνο φορτία του σκελετού, ενώ η δυναμική των κατασκευών με τις πλάγιες φορτίσεις προερχόμενες από τον αέρα, ή τον σεισμό.

Τι παθαίνει ο σκελετός της οικοδομής κατά την ταλάντωση προερχόμενη από τον σεισμό και τον αέρα?

Ας εξετάσουμε απλά βάση των νόμων της φυσικής, τα φορτία που δέχεται ο σκελετός της οικοδομής κατά την διέγερση του σεισμού.

α) Αδράνεια.

Τα σώματα τους αρέσει να εξακολουθούν να κάνουν αυτό που κάνουν.

Αν είναι ακίνητα, τους αρέσει να μένουν ακίνητα.

Αν κινούνται τους αρέσει να συνεχίζουν να κινούνται.

Παράδειγμα ">

Συμπέρασμα. Όταν ο σεισμός κινείται κατά μία κατεύθυνση, ο σκελετός της οικοδομής αντιδρά σε αυτήν την κίνηση, λόγο της αδράνειας.

Αυτή η αντίδραση δημιουργεί τις τέμνουσες του ισογείου.

Αυτή η αντίδραση είναι που προκαλεί και την ταλάντωση, η οποία εξαρτάτε από την συχνότητα του σεισμού, το εύρος κύματος αυτού, και το ύψος του κτηρίου ( εν σχέση του εμβαδού του )

Αυτή η ταλάντωση τείνει να ανατρέψει και τον φέροντα σκελετό με πολύ ψιλό κέντρο βάρους.

Δηλαδή ο φέροντας ( κολόνες, δοκάρια, πλάκες ) σαν δομική οντότητα που του την προσφέρουν οι κόμβοι ( γωνίες ) αντιδρά σε αυτή την ταλάντωση στους κόμβους.

Τι φορτία δέχονται οι κόμβοι κατά την διέγερση του σεισμού?

Τα κύρια φορτία που δέχονται είναι δύο

α) Την αδράνεια της μάζας ( της πλάκας, των πραγμάτων, της τοιχοποιίας, ) τα οποία ονομάζουμε οριζόντιες φορτίσεις.

β) Τα φορτία της κατασκευής ( το ιδικό βάρος της πλάκας των πραγμάτων, της τοιχοποιίας ) τα οποία ονομάζουμε κάθετες φορτίσεις.

Για να εξετάσουμε τώρα πως ενεργούν πάνω στον κόμβο οι οριζόντιες και οι κάθετες φορτίσεις.

Ένας κόμβος με γωνία 90 μοιρών από οπλισμένο σκυρόδεμα για να παραμείνει ακέραιος, πρέπει κατά τον σεισμό, να διατηρήσει την γωνία του στις ίδιες μοίρες.

Η ταλάντωση όμως κατά τον σεισμό, όπως ξέρουμε, αλλάζει την κλίση της κολόνας, και από κατακόρυφος που ήταν ο άξονας της, αλλάζει μερικές μοίρες ( εναλλάξ του κάθετου άξονα )

Η κολόνα κατά την φάση που η κλίση της αλλάζει, αναγκάζει μέσο του κόμβου που τους ενώνει με τα άλλα στοιχεία το δοκό να μετακινήσει και αυτός τον οριζόντιο άξονα του μερικές μοίρες προς τα πάνω.

Εδώ υπάρχει το πρόβλημα του σκελετού κατά την ταλάντωση, διότι την στιγμή που η δοκός δέχεται φορτία με τάση ανόδου από την κολόνα, τότε έρχονται σε αντίθεση με τα καθοδικά φορτία του βάρους του κτηρίου.

Τα καθοδικά φορτία υπερνικούν τα φορτία ανόδου της δοκού, με αποτέλεσμα η δοκός να αναγκάζεται να παραμείνει οριζόντια.

Η κολόνα όμως, δεν παραμένει οριζόντια, ( αλλάζει μερικές μοίρες ο κάθετος άξονας της )

Το αποτέλεσμα είναι ο κόμβος που προσδίδει δομική οντότητα στα στοιχεία αυτά να τείνει από 90 μοίρες που είναι, να γίνει 80 μοίρες, ή 100 μοίρες, εναλλάξ κατά την ταλάντωση.

Ο κόμβος όμως είναι πολύ άκαμπτος και γερός, και αντί να αλλάξει μοίρες, μεταδίδει τα καθοδικά και οριζόντια φορτία στις διατομές των στοιχείων ( διατομή κάτοψις κολόνας, διατομή δοκού και πλάκας )

Οπότε στην πράξη δεν σπάει ο κόμβος, αλλά το πιο ψαθυρό στοιχείο λίγο πιο πέρα από τον κόμβο.

Την ψαθυρότητα την δημιουργεί η αντίθεση των φορτίων, στο λαιμό της κολόνας και της δοκού, δημιουργώντας τις τέμνουσες.

Πιο είναι πιο ψαθυρό στοιχείο, η κολόνα ή η δοκός?

Φυσικά είναι η κολόνα, διότι αυτή έχει μικρότερη διατομή από την διατομή της δοκού, διότι η διατομή της δοκού είναι ένα σώμα ακέραιο με την διατομή της πλάκας, και οι δύο μαζί υπερτερούν της διατομής της κολόνας.

Και όπως ξέρουμε, μεγαλύτερη διατομή, περισσότερη αντοχή ως προς τις τέμνουσες.

Από ότι αναφέραμε πιο πάνω, οι κύριες φορτίσεις που είναι ψαθυρές για τον φέροντα οργανισμό κατά την διέγερση του σεισμού, είναι δύο.

α) Οριζόντιες φορτίσεις ( προερχόμενες από την αδράνεια )

β) Κάθετες φορτίσεις ( προερχόμενες από το ιδικό βάρος του φέροντος, της τοιχοποιίας, και των πραγμάτων )

Ακόμα αναφέραμε πιο πάνω, ότι η κολόνα κατά τον σεισμό, μετατοπίζει τον κάθετο άξονά της πότε δεξιά πότε αριστερά, ενώ η δοκός διατηρεί τον οριζόντιο άξονά της λόγο των κάθετων φορτίσεων.

Συμπέρασμα

Αν μπορέσουμε να σταματήσουμε τον κάθετο άξονα της κολόνας να αλλάζει μοίρες εναλλάξ, ( λόγο πλάγιων φορτίσεων ) τότε δεν θα υπάρχουν τέμνουσες στα στοιχεία της κολόνας και της δοκού, διότι ο κόμβος θα παραμείνει 90 μοίρες.

Πως μπορούμε να σταματήσουμε τον κάθετο άξονα της κολόνας να αλλάζει μοίρες εναλλάξ?

Μπορούμε με τρεις τρόπους

α) Ή να πακτώσουμε την βάση με το έδαφος.

β) Ή να πακτώσουμε το δώμα με το έδαφος.

γ) Ή να προ εντείνουμε το δώμα με το έδαφος στα πλαίσια της επαλληλίας ( στα πλαίσια αντοχής της κολόνας στην θλίψη και την κάμψη )

Βασική προυπόθεση για να εφαρμόσουμε τους πάρα πάνω τρεις τρόπους, είναι οι κολόνες να μην είναι πολύ μικρές, ή να είναι αντί κολόνες τοιχία.

( μεγάλη διατομή κάτοψις σε μήκος )

Γιατί οι κολόνες τοιχία πρέπει να έχουν μεγάλη διατομή κάτοψις σε μήκος ?

Για τέσσερις κύριους λόγους.

α) Για να μην κάμπτονται εύκολα κατά την προένταση( όπως οι μικρές κολόνες )

β) Για να αντέχουν να διαχειρισθούν και τα στατικά φορτία, και τα πρόσθετα φορτία της προέντασης.

γ) Για να μπορούμε να κάνουμε εύκολα την κατάλληλη διαστασιολόγιση στην διατομή κάτοψις

Δηλαδή οι κολόνες τοιχία, μπορούμε σε ένα σχέδιο κάτοψις ενός φέροντος οργανισμού να τις τοποθετήσουμε κατά διαφορετικές διευθύνσεις, έτσι ώστε από όποια κατεύθυνση και αν έλθει ο σεισμός να φέρουν αντίσταση.

δ) Όταν η διατομή του τοιχίου κατά μήκος είναι μεγάλη, μπορούμε να το πακτώσουμε στα δύο άκρα του.

Η πάκτωση ή προένταση των δύο άκρων του τοιχίου, είναι πολύ καλύτερη από ότι η πάκτωση μιας κολόνας στο κεντρικό σημείο της, γιατί...

κατά την ταλάντωση του τοιχίου στις πλάγιες φορτίσεις του σεισμού, το ένα άκρο του τοιχίου προσπαθεί να σηκώσει το άλλο άκρο του.

Αν είναι πακτωμένο, ή καλύτερα προεντεταμένο στα δύο άκρα του, αυτή η τάση ανόδου της βάσης του τοιχίου δεν μπορεί να γίνει, διότι είναι προεντεταμένη με το έδαφος.

Οπότε αφού δεν μπορεί να ταλαντευτεί το τοιχίο, καταργούμε την ταλάντωση ( το κάνουμε άκαμπτο )

Οπότε καταργούμε στην πράξη.

α) Την μετατόπιση του κάθετου άξονα της κολόνας, που συνεπάγεται σε κατάργηση ....

β) των ροπών στους κόμβους που προκαλούν τις τέμνουσες των κολονών και των δοκών.

Με λίγα λόγια, το πακτωμένο ή προεντεταμένο τοιχίο, μπορεί μόνο του ( χωρίς την βοήθεια των κόμβων ) να παραλάβει τις οριζόντιες φορτίσεις του σεισμού, χωρίς να καταργεί και την πρόσθετη αντίσταση των κόμβων πάνω στις πλάγιες φορτίσεις.

Αν πάρουμε δύο σπλαίσια τα οποία είναι ενωμένα στα άκρατους με δύο χιαστί.( όπως οι σιδεροσκαλωσιές των οικοδομών )

Λόγο των χιαστών τα δύο πλαίσια αποκτούν

α) Δομική οντότητα.

β) Ακαμψία.

Δεν σταματούν όμως την ταλάντωση η οποία μπορεί να δημιουργήσει η επιτάχυνση.

Κατά την ταλάντωση που υφίσταται κατά τον σεισμό, ( κυρίως το ψιλό κτήριο με πολύ υψηλό κέντρο βάρους κατασκευασμένο από σιδεροκατασκευή ,) το χιαστί ( Χ )διαμοιράζει καλύτερα τα καθοδικά φορτία του φέροντα από ότι ο κόμβος σχήματος ( Γ ).

Η δομική οντότητα των δύο πλαισίων που τους προσδίδει η ένωσή των με τα χιαστί, κατά την ταλάντωση, δεν καταπονείται όπως καταπονούνται οι κόμβοι σχήματος ( Γ ) από τα καθοδικά φορτία τις κατασκευής.

Ο λόγος είναι ο εξής

Κατά την ταλάντωση της σιδηροκατασκευή ς, όταν αυτή είναι δομικά άκαμπτη, δημιουργείται κενό στήριξης του ενός πλαισίου από το έδαφος, διότι το ένα πλαίσιο σηκώνει το άλλο εναλλάξ.

Οπότε κατά την χρονική περίοδο που το ένα πλαίσιο είναι αστήριχτο από το έδαφος, και το άλλο είναι στηριγμένο, υφίσταται μία ροπή στην κατασκευή λόγο των καθοδικών φορτίων.

Στην περίπτωση των κόμβων ( Γ ) αυτή η ροπή ολοκλήρου του κτηρίου μετατρέπετε αυτόματα σε ροπή των κόμβων ( Γ ) η οποία δημιουργεί τέμνουσες στα άκρα του.

Στην περίπτωση των χιαστί ( Χ ) αυτή η ροπή μεταφέρεται διαγώνια από το άνω μέρος του αστήριχτου πλαισίου,στην κάτω γωνία του στηριγμένου πλαισίου, μέσο της μπάρας του χιαστή.

Αν η μπάρα του χιαστή αντέχει την κάμψη που του εξασκούν τα καθοδικά φορτία που μετατρέπονται σε ροπή, τότε κανένα πρόβλημα στην δομική οντότητα του κτηρίου.

Πάντως τα χιαστί ( Χ ) προσδίδουν καλύτερη δομική οντότητα στην κατασκευή από ότι προσδίδουν οι κόμβοι.

Φυσικά ο συνδυασμός και των δύο, τρόπων στήριξης είναι πιο ισχυρός.

Το ερώτημα είναι αν μπορούμε να κάνουμε αυτή την σιδηροκατασκευή ακόμα πιο ισχυρή και από ότι αυτή είναι, με τον συνδυασμό των δύο τρόπων στήριξης ( Χ ) και ( Γ ) μαζί.

Ερώτηση

Υπάρχει και ένας άλλος τρόπος στήριξης, τον οποίο θα προσθέσουμε στους άλλους δύο τρόπους και οι τρις τρόποι μαζί να κατασκευάσουν το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα των σιδηροκατασκευώ ν?

Απάντηση

Ναι υπάρχει.

Αναφέραμε ότι την ψαθυρή εργασία στις κατασκευές, την δημιουργούν οι ροπές, προερχόμενες από δύο άλλες φορτίσεις οι οποίες δημιουργούν την ταλάντωση και είναι.

α) επιτάχυνση, στην οποία αδρανή η κατασκευή και την σηκώνει μονόπλευρα.

β) τα καθοδικά αστήριχτα φορτία της κατασκευής,που δυμιουργούνται κατά την φάση μονομερούς ανόδου αυτής.

Τα καθοδικά φορτία πάντα υπάρχουν.....οι ροπές όμως δεν υπάρχουν αν αυτά τα καθοδικά φορτία ισορροπούν με την αντίθετη φορά των δυνάμεων του εδάφους

Οι ροπές εμφανίζονται μόνο όταν τα καθοδικά φορτία είναι χωρίς την αντίθεση των δυνάμεων της βάσης. Δηλαδή κατά την ταλάντωση.

Πακτώνοντας, ή προεντείνωντας την σιδηροκατασκευή με το έδαφος, καταργούμε στην ουσία τα αστήριχτα καθοδικά φορτία που δημιουργούν τις ροπές.

Συμπέρασμα.

Το αντισεισμικό σύστημα του ελκυστήρα, μπαίνει και σε σιδηροκατασκευέ ς με χιαστί ( Χ ) και κόμβους ( Γ ) και είναι ο τρίτος τρόπος ο οποίος συνδυάζετε άψογα με τους άλλους δύο ώστε να κατασκευάσουμε την απόλυτη αντισεισμική οντότητα σιδηροκατασκευή ς, που συν των άλλων είναι και ελαφριά που συνεπάγεται σε μικρότερη αδράνεια,οπότε και λιγότερες φορτίσεις, και μεγαλύτερη αντοχή στις τέμνουσες που έχει μία σιδηροκατασκευή , από ότι έχει ένας σκελετός οπλισμένου σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πάρε τότε ένα επιστημονικό άρθρο που έγραψα, διάβασε, και πες μου αν έχεις δει πολλούς μαστρογιάννηδες να γράφουν έτσι.
Κατά την διέγερση του σεισμού ο φέρον οργανισμός ( σκελετός οικοδομής ) με την σημερινή μέθοδο κατασκευής παρουσιάζει προβλήματα τα οποία εγώ με την ευρεσιτεχνία λύνω.

Δε σχολιαζω την εφευρεση σου αλλα η πρωτη προταση απο το αρθρο που εβαλες ειναι απτο παραδειγμα για το πως γραφουν οι μαστρογιαννηδες.

Φιλικα το γραφω, αλλα πως θα σου φαινοταν αν ενας γιατρος εγραφε ''Μεχρι σημερα οι μεθοδοι που ακολουθουν για την αντιμετωπιση του καρκινου ειναι λανθασμενες δημιουργώντας προβληματα κλπ κλπ κλπ. Εγω τα λυνω''.

Τελος παντων, ψαξε το δικιο σου σε φορουμ που ασχολειται με το αντικειμενο. Εδω αποψεις υπαρχουν αλλα οχι στο βαθος που ισως θα θελες να ακουσεις.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Οι τένοντες που ενσωματώνονται στο σκυρόδεμα, έχουν το πλεονέκτημα, ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι ευθύγραμμοι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να είναι αξονικά τοποθετημένοι. Αυτό εξαρτάτε ανά περίπτωση, και εξαρτάτε από τοις πλευρικές τάσεις πως αναπτύσσονται.

Στον σεισμό, ο κάθε έκκεντρος τένοντας εκατέρωθεν του άξονα, δεν αλληλοεξουδετερώνει τα αντιφορτία για άλλους λόγους.

Διότι

α) Υπάρχει το πλεονέκτημα ότι το κάθετο στοιχείο δεν κινδυνεύει από λυγισμό διότι ο απέναντι τένοντας, αντιδρά στον λυγισμό.

Πράγματι, εάν αρχίσει το φαινόμενο του λυγισμού, οι τένοντες τείνουν να επιμηκυνθούν, για να ακολουθήσουν τον λυγισμό του κάθετου στοιχείου.

Επειδή όμως οι τένοντες υπόκεινται σε μεγάλες εφελκυστικές τάσεις, αντιδρούν στην παραμόρφωση αυτή, εξουδετερώνοντας τον λυγισμό.

β) Η προένταση υπόκειται σε κανόνες η οποίοι βασίζονται στην αρχή της επαλληλίας των τάσεων.

Σύμφωνα με αυτήν την αρχή, όταν επάνω σε ένα σώμα ενεργούν συγχρόνως δύο φορτίσεις, οι πλευρικές και διατμητικές τάσεις των κάθετων στοιχείων, σε κάθε σημείο του σώματός τους, ισούτε με το αλγεβρικό άθροισμα των δυο στοιχείων τάσεων, τις οποίες θα προκαλούσαν στο ίδιο σημείο οι δύο αυτές φορτίσεις, εάν ενεργούσαν χωριστά η κάθε μία.

Η αρχή της επαλληλίας ισχύει εφ όσον οι τάσεις που αντιστοιχούν στις πραγματικές φορτίσεις, περιέχονται μεταξύ ορισμένων ορίων.

Έστω και αν οι τάσεις δρουν με εξωτερική φόρτιση μεταβαλλόμενης φοράς?

Το προεντεταμένο σκυρόδεμα είναι φαινομενικά το ίδιο με το οπλισμένο σκυρόδεμα, διότι και τα δύο αποτελούνται από τα ίδια υλικά.

Όμως η λειτουργία των δύο συστημάτων, είναι εντελώς διαφορετική.

Στο ΟΣ ο οπλισμός παίζει ρόλο παθητικό.

Χρειάζεται δηλαδή για να παραλαμβάνει το μέρος των τάσεων, που δημιουργούν τα φορτία, και το σκυρόδεμα δεν επαρκεί να τα παραλάβει μόνο του.

Αντίθετα το προεντεταμένο σκυρόδεμα, είναι σε θέση να παραλάβει μόνο του, όλες τις τάσεις των φορτίων.

Ο χάλυβας σε αυτήν την περίπτωση, παίζει ρόλο ενεργητικό.

Χρειάζεται δηλαδή, για να επιβάλει ένα επί πλέον φορτίο στο σκυρόδεμα.

Το φορτίο αυτό, συνδυάζετε με τα εξωτερικά φορτία, με αποτέλεσμα να διατηρούνται οι τιμές των τάσεων του σκυροδέματος, στα όρια που αυτό μπορεί να παραλάβει.

Πρακτικά όμως το σκυρόδεμα θέλει την βοήθεια δευτερεύοντος οπλισμού, για να παραλάβει αυτές τις τάσεις.

Ο δευτερεύων αυτός οπλισμός, παίζει το ρόλο του παθητικού οπλισμού, όπως το ΟΣ, και αναλαμβάνει τις δευτερεύουσες τάσεις.

Το μεγαλύτερο ποσοστό του σκυροδέματος, σε μια κατασκευή, αποτελείται από νεκρά φορτία, χωρίς να μπορεί να αναλάβει τάσεις.

Η πείρα από διάφορες παλιές κατασκευές, ( όπως, θόλοι, αψίδες, τοίχοι αντιστηρίξεως, )

έδειξαν, ότι όταν σώματα υπόκεινται σε θλιπτικές δυνάμεις, ( μαζί με τα φορτία τους )γίνονται πολύ χρήσιμα.

Έτσι γεννήθηκε η σκέψη την οποία υλοποίησε ο Freyssinet

Η προένταση όμως είχε δυσκολίες, για έναν βασικό λόγο.

Οι αρχικές τάσεις που εφαρμόζονταν, εξασθενούσαν, ή και εξαφανιζόντουσαν στον χρόνο.

Αυτό το πρόβλημα λύθηκε όταν κατασκεύασαν ισχυρότερα υλικά σκυροδέματος και χάλυβα, που άντεχαν καλύτερα, τις διαχρονικές τάσεις.

Ο υδραυλικός ελκυστήρας αυτό κάνει.

Εξασφαλίζει την ομαλή και ίδια τάση του τένοντα διαχρονικά, οπότε και την αρχική αντοχή του προετεταμένου σκυροδέματος στις τάσεις.

Έτσι αυτά τα δύο υλικά, διατηρούν διαχρονικά, την αρχική τους αντοχή στις τάσεις.

γ) Η αλληλοεξουδετέρωση των τάσεων που προκαλούν τα αντιφορτία των τενόντων, είναι στα όρια του άξονα, και ισορροπούν.

Μεγάλο ρόλο παίζει και η διαστασιολόγιση της διατομής κάτοψις των κάθετων στοιχείων, διότι μεγάλο ρόλο παίζει το φάσμα τάσεων του κάθε τένοντα.

Οπότε οι απόσταση των τενόντων παίζει μεγάλο ρόλο.

Η κάθετη προένταση των στοιχείων είναι ευεργετική για δύο λόγους που ανέφερα πριν

α) Τα τοιχία έχουν μεγάλη διατομή κάτοψις, οπότε το φάσμα τάσεων των δύο αντικριστών τενόντων, είναι σε διαφορετικά πεδία.

β) Η αρχή της επαλληλίας ισχύει εφ όσον οι τάσεις που αντιστοιχούν στις πραγματικές φορτίσεις, περιέχονται μεταξύ ορισμένων ορίων αντοχής. Οι μέθοδοι τοποθέτησης που χρησιμοποιώ, επιτρέπουν ελεγχόμενη προένταση, στα όρια της αρχής της επαλληλίας.

Αλλά και προένταση να μην γίνει, ( που για μένα αν γίνει με την αρχή της επαλληλίας, είναι χρήσιμη για την παραλαβή των διατμητικών τάσεων, αλλά και για την αξιοποίηση όλης της διατομής κάτοψις, χωρίς νεκρά φορτία, για την αντοχή παραλαβής από το στοιχείο μεγαλύτερων περιφερειακών τάσεων.) εγώ μία αντίδραση χρειάζομαι, στην βάση ή στο δώμα, ώστε να καταπολεμηθούν οι ανοδικές τάσης της ταλάντωσης, που βάζουν στο παιχνίδι των τάσεων και τα στατικά φορτία του φέροντα, με αποτέλεσμα την δημιουργία ροπών στα κομβικά σημεία.

Άλλωστε η προένταση επαναφέρει και τις ρωγμές του σκυροδέματος στο στοιχείο.

Και σε συνδυασμό με το υδραυλικό σύστημα του ελκυστήρα, ο τένοντας και το σκυρόδεμα δεν χάνει ποτέ την αρχική προυπολογισθείσα τιμή αντοχής, ως προς τις πλευρικές εξωτερικές τάσεις του σεισμού, σε όσες φάσεις και αν επαναληφθεί.

o Μαστρογιάννης.

Link to comment
Share on other sites

Δε σχολιαζω την εφευρεση σου αλλα η πρωτη προταση απο το αρθρο που εβαλες ειναι απτο παραδειγμα για το πως γραφουν οι μαστρογιαννηδες.

Φιλικα το γραφω, αλλα πως θα σου φαινοταν αν ενας γιατρος εγραφε ''Μεχρι σημερα οι μεθοδοι που ακολουθουν για την αντιμετωπιση του καρκινου ειναι λανθασμενες δημιουργώντας προβληματα κλπ κλπ κλπ. Εγω τα λυνω''.

Τελος παντων, ψαξε το δικιο σου σε φορουμ που ασχολειται με το αντικειμενο. Εδω αποψεις υπαρχουν αλλα οχι στο βαθος που ισως θα θελες να ακουσεις.

:T:

Μαστρογιάννης ή όχι την αλήθεια λέω....αφού το πανεπιστήμιο απόδειξε ότι κατασκευάζω 31% ισχυρότερες κατασκευές από ότι το υπάρχον σύστημα.:)
Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματικά έχεις κάτι που δουλεύει, μην ασχολείσαι άλλο με το Ελλαδιστάν...

Πάρε την ιδέα σου, κατέθεσέ την για πατέντα, πάρε το χαρτί ευρεσιτεχνίας και πήγαινε στο εξωτερικό να την πουλήσεις κάπου που να μπορούν να την κάνουν κάτι... Εδώ δεν αξίζει να ασχοληθείς με τίποτα, εκτός και αν έχεις κανά μπάρμπα λαμόγιο χωμένο στο βούρκο που να στο προωθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.