Jump to content


Αναβαθμιση RAM = Unplayable games


dexter20csgr

Recommended Posts

Sorry που ανοίγω νέο thread απλά θέλω να επικεντρωθούμε στο εξής πρόβλημα...

Αγόρασα άλλα 2 dimakia ram , corsair 2x1GB ολόιδια με αυτά που έχω...Για να τα βάλω χρειάστηκε να αποσυνδέσω τα καλώδια του σκληρού και να βγάλω την κάρτα γραφικών (λόγω χώρου).Τα τοποθέτησα μια χαρά, ανοίγω το pc όλα οκ, τα διαβάζει...Πάω να ανοίξω κανα game να δω τι παίζει...Ανοίγω Dragon Age , πάει σπαστά με χαμηλό frame rate και τρώω και bsod...Σκέφτομαι μηπως φταίει που έχω τα clocks σε 4-4-4-12 ενώ η μητρική βάζει τις μνήμες αυτόματα σε 5-5-5-18 (τόσο καιρό τα 2gb τα είχα σε 4-4-4-12 και δεν είχα πρόβλημα...) Τα ρίχνω όλα normal...Ακόμα χειρότερη κατάσταση...Πάλι bsod...Μπαίνω CODMW2 και εκεί σέρνεται, unplayable...

Λέω μπας και φταίει η κάρτα γραφικών, ξαναπερνάω τους τελευταίους drivers (τους είχα ήδη περασμένους) μηδέν προκοπή...Έβγαλα τα 2 dimakia που έβαλα και τι έκπληξη, όλα δουλεύανε ρολόι...

Είναι δυνατόν να πουλάνε χαλασμένες μνήμες;

Μήπως είναι κάτι άλλο που παραβλέπω;Συμβουλέψτε με γιατί αυριο πρωί θα πάω να τους ξεχέσω...Μη μου βγούν και από πάνω...

Link to comment
Share on other sites

στο cpuz λεει κάτω 1.8V, οι μνήμες γράφουν πάνω τους 4-4-4-12 @ 2.1V...Παλιότερα που είχα τα 2gb είχα πάει στο DDR2 Voltage στο bios και το είχα βάλει +0.30V για να πάει στα 2.1...Μετά απο καιρό αρχίσανε μπλε οθόνες...Με το που έριξα το ρεύμα στο νορμαλ εξαφανίστηκε κάθε πρόβλημα...Και είμαι έτσι κανένα 6μηνο χωρίς προβλήματα...

Σημείωση: ακόμα και που το έβαλα +0.30V, το cpuz έδειχνε 1.8V

Α, επίσης αφησα να τρέχει memtest κανα 15' και όταν γύρισα είχε κολλήσει σε μια οθόνη εκκίνησης (Η πρώτη οθόνη που βγάζει όταν ξεκινάει ο υπολογιστής) και αναγκάστηκα να κάνω hard reset

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα... παρακάτω ακολουθεί ενα screenshot με το slot 1 οπως εμφανίζεται στο cpuz και απο δίπλα είναι η ίδια screenschot οπου θα σας περιγράψω τι εμφάνιζαν τα άλλα 2 dimakia sto slot 2 kai 4

labn.jpg

Στο δεξιά παράθυρο σας έχω σημειώσει το που υπήρχαν πληροφορίες...Το περίεργο είνα ότι είχε 3 στήλες και οχι 2 οπως το slot 1 kai 3 και επίσης έγραφε κάτι και στο Spd. Ext...Αυτη τη στιγμή τα έχω εκτός τα dimakia και δεν έχω screenshots...

Link to comment
Share on other sites

το voltage που γραφει το cpuz για τις ram δν αλλαζει ποτε.ειναι και καλα το ρευμα που πρεπει να δινεις για να δουλεψουν οι μνημες στα ταδε mhz με τα ταδε timings.σε εμενα δν τα διχνει σωστα.στειλε μια λινκ των μνημων σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν πείραξα καθόλου ρεύμα και με τa 4gb...Αν μιλας για παλιότερα που πείραξα το ρεύμα αν θυμάμαι καλά είχα βάλει πάλι τα timmings normal (5-5-5-18) αλλά συνεχίστηκε το πρόβλημα και μετά σκέφτηκα να ρίξω το ρεύμα και ετσι λυθηκε το τοτε πρόβλημα με τις bsod...Οποτε ναι το δοκίμασα και δε δούλεψε με τα 2gb...

4GB @ 4-4-4-12 , 1.8V

3DMark06 : ολοκληρώνει το 1 test me ta fps να κυμμαίνονται από 30-80 και bsod στο τέλος του 1ου τεστ

4GB @ 5-5-5-18 , 1.8V

3DMark06: <10 - 30fps max ,sto 1o test... δεν το άφησα καν να ολοκληρωθεί...

Link to comment
Share on other sites

μα οι μνημες σου δουλευουν με 2,1v.οχι με 1,8.δωσε χειροκινητα το ρευμα τπο το bios.επισης διαβασα εδω http://forums.tweaktown.com/f69/ga-p35-dq6-default-mch-voltage-29473/ πως το αρχικο ρευμα του Ρ35 ειναι 1,25v.αν παλι δν γινεται τπτ με το ρευμα στις μνημες στα 2,1 δωσε και στο north 1.35.τις μνημες βαλτες για αρχη 5-5-5-18.αμα ειναι ολα οκ.χαμηλωσε τις μνημες στα 4-4-4-12.αμα ειναι οκ παλι.χαμηλωνε σιγα σιγα ρευμα στο northbridge μεχρι να βρεις το <<χρυσο>> σημειο.μολις το βρεις πχ στο 1,31v δωσε ενα τικ παραπανω για να εισαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Sorry,το 1.8V που γράφω δεν είναι σιγουρο... :S

Γράφω 1.8V γιατί τόσο λέει το cpuz...Εννοώ στο default ρεύμα τους...

Edit από το link που με παρεπεμψες

VCC_DDR 1.8V/1.5V DDR2/DDR3 System Memory Power <----------- default memory voltage

άρα στα 1.8V τις δοκίμασα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οι μνημες σου ειναι set 2Χ1 GB και ο κατασκευαστης προτεινει ρυθμισεις για να τις λειτουργεις ετσι.Απο τη στιγμη που εσυ το πας 4X1 GB θα πρεπει να δωσεις ρευμα και να ψαχτεις πιο πολυ.Και μην κοιτας το cpu-z.

Link to comment
Share on other sites

ασε το cpuz να λεει οτι θελει.δοκιμασε τους συνδυασμους που σου εγραψα πιο πανω.ααα...δοκιμασες αμα σου κανει προβλημα με το καινουργιο σετακι των ραμ μονο του?ειπες πως αμα εχεις τις δυο μονο επανω δν κανει.με το αρχικο σετακι ή με το καινουργιο?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τις καινούριες μνήμες μόνες τους.Δουλεύουν μια χαρά όπως και οι παλιές...Δεν νομίζω να είναι προβληματικές...Θα δοκιμάσω ένα bios update γιατί μου φαίνεται ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στη συνεργασία τους (4χ1GB)

Εν τω μεταξύ παραθέτω μια screenshot με αυτό που σας έλεγα ότι εμφανίζονται διαφορετικά τα slots 2,4

labl.jpg

Link to comment
Share on other sites

λεπον/

JEDEC νομιζω ειναι κατ'ουσιαν αυτο που λεμε SPD (κυριολεκτικα,οργανισμος πιστοποιησης ειναι,αλλα εδω εννοει τις πιστοποιημενες ρυθμισεις λειτουργιας)

EPP ειναι εξτρα ζορικες ρυθμισεις τις οποιες σηκωνουν απο τη μανα τους αυτες οι μνημες,αλλα δεν ξερω αν ισχυουν και για 4πλα κονφιγκς.Αν θες τα βαζεις,δεν εισαι υποχρεωμενος να τα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοον έβαλα πάλι και τα 4gb και όλα ήταν οκ...Ολοκλήρωσε τα test στο 3dMark06 χωρίς να κολλήσει...Μετά απο κανενα 15' COD:MW2 αρχισαν να παραμορφώνονται τα γραφικά και εντέλει ήρθε μπλέ οθόνη...Αυτα με 4gb , 4-4-4-12 kai 1.8V

Αυτη τη στιγμή είμαι με 4gb σε 4-4-4-12 και 2.1V και δεν παρουσιάζεται το παραμικρό πρόβλημα...Μακάρι να ήταν το ρεύμα μόνο τελικά και να μείνει έτσι σταθερό...

(Τελικά το bios μου είναι up to date)

Tsakonas οι ρυθμίσεις που έχω δηλαδή αυτή τη στιγμή είναι extreme? (4-4-4-12 , 2.1V)

A, δεν ξερω αν το εχω αναφέρει , εχω κάνει κάποια ρύθμιση στις μνήμες (νομίζω τις έβαλα να δουλεύουν στα 800mhz)ωστε να είναι FSB:DRAM = 1:1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά τις πρόσφατες μπλε οθόνες καθε φορα πριν μπω στα windows γίνεται chkdsk του δίσκου e:\ (partition του δίσκου που έχω εγκατεστημένα τα windows). Επίσης όταν παω να κάνω ανάλυση του e:\ μου λεει οτι υπάρχει χρονοδιάγραμμα εκτέλεσης του προγράμματος chkdsk και δεν προχωράει... Πήγα στις προγραμματισμένες εργασίες για να το καταργήσω αλλά δεν υπήρχε κάτι σχετικό... Απο πού μπορώ να καταργήσω αυτόν τον έλεγχο;

EDIT:

Παω στον registry editor/HKEY blah blah local machine/system/currentcontrolset/control/session manager

Sto boot execute με διπλο κλικ μου βγαζει

autocheck autochk *

OODBS

lsdelete

Πρεπει να σβήσω τα OODBS lsdelete για να μην κανει chkdsk σε καθε boot?

Link to comment
Share on other sites

Mη πειράξεις τίποτα απ' το Μητρώο. Αντιθέτως, κάνε τα παρακάτω:

Έναρξη - Εκτέλεση - CMD και Εnter.

Γράψε "fsutil dirty query c:". Εάν σου πει ότι ο C: είναι dirty τότε τρέξε την εντολή chkdsk /f /x.

Δοκιμασμένο. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.