Jump to content


Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Σε ποιό φακό αναφέρεσαι;

Σε κάποιον από αυτούς;

Helios (lens brand) - Wikipedia, the free encyclopedia

44m-7,44m-4 αν και κυρίως το ενδιαφέρον της αρχικής ερώτησης μου ήταν για έναν Zoom Arsat M 80-200.: Arsat M Lens 4.5 4,5/80-200 MC Zoom Nikon mount NEW by Arsenal | eBay

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, έχεις DSLR NIKON, δεν έχεις κάποιο φακό ZENIT αλλά θέλεις να ψωνίσεις αυτόν;

Δεν ξέρω αν είναι καλός (οξύς κτλ) αλλά αν θες να πειραματιστείς, go for it. Αρκεί μετά να έχει τιμή μεταπώλησης.

Όταν ήθελα να πειραματιστώ κι εγώ, ψώνισα τον Ai-s NIKKOR 80-200 f/4 MF. Τελιά τον έδωσα επειδή ενώ μόνος του ήταν μια χαρά, με το 1,6x και το 2x δε μου άρεσε το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

44m-7,44m-4 αν και κυρίως το ενδιαφέρον της αρχικής ερώτησης μου ήταν για έναν Zoom Arsat M 80-200.: Arsat M Lens 4.5 4,5/80-200 MC Zoom Nikon mount NEW by Arsenal | eBay

Τον helios 44 M42 58mm f/2, 1-2 στοπ κλειστος ειναι οξύς για 40-50 που τον ειχα αγοράσει αξιζε.

180 $ για τον αλλο φακο μου φαίνονται υπερβολή, μπορεις να δεις και αλλους στα 2.8 @135mm

edit: ασε που εχουνε και πολυ flare οι παλιοί συγκριτικα με νεοτερους

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα από την 4ήμερη εκδρομή στα περιξ της Καλαμάτας με τον Tamron 17-50 και δεν μπορώ να πω ότι πείστηκα. Μαζί είχα και τον κιτ και τον δούλεψα ορισμένες φορές παράλληλα με MF. Ναι εντυπωσιάζει με την οξύτητά του ο "νέος" αλλά η εστίασή του αποτελεί πισογύρισμα σε σχέση με τον "παλιό" 18-55 IS.

Ο κιτ φακός εστιάζει ακριβέστερα την ημέρα και τη νύχτα δυσκολεύεται αλλά δεν τα παρατάει. Για το live view δεν το συζητάμε. Ο Tamron δεν την παλεύει καθόλου. Στα ψιλά γράμματα το "ευαίσθητο" δαχτυλίδι MF του Tamron με χάλασε λιγότερο από το "ανάποδο" δαχτυλίδι του ζουμ.

Τέλος όμορφο το F2,8 στα πορτραίτα, ωστόσο το stabilizer μου έλειψε τη νύχτα καθώς με ISO 3200 F2.8 και 1/20 δεν έπαιρνα το φως που ήθελα.

Υπάρχει κάποιο κατάστημα στο οποίο να μπορώ να δοκιμάσω φακούς; Μου έχει μπει στο μάτι ο 15-85 της Canon. Το χέρι θα μπει 2 φορές πιο βαθιά στην τσέπη αλλά τουλάχιστον από αυτά που διάβασα δεν θα το μετανιώσω. Τον έχει δοκιμάσει κανείς;

Ανεπεξέργαστα δείγματα από την εκδρομή:

7734606672_588203535c.jpg

Η παραπάνω με χειροκίνητη εστίαση καθώς για να πλησιάσω τη μηχανή στο έντομο έβαλα live view, όπου το AF δεν δούλευε με τίποτα σωστά.

7734626958_8fb916063e.jpg

7734651332_94b6a4e4e0.jpg

Αυτή στο χέρι με 1/20.

Τα full size λινκς των παραπάνω:

Deep blue creature | Flickr - Photo Sharing!

Dive | Flickr - Photo Sharing!

Contrast | Flickr - Photo Sharing!

Link to comment
Share on other sites

Why I hate Instagram

Αυτά να τα βλέπω κι' εγώ :p

Αυτή πώς σας φαίνεται; Στο τεχνικό κομμάτι, σαν ποιότητα, για το καλλιτεχνικό.. από [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] είναι τραβηγμένη, οπότε δεν περιμένουμε και πολλά.. :p:p

dadada.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.