Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Canonι μου εγινε οταν ειδα την 1η φωτο :computer::p

Το κολλημα ποιο ειναι με τα megapixel? Εχει τεραστια διαφορα στην καταγραφή των δονήσεων κλειστρου ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα οχι για αγορα, το ειχα βρει σε ενα μαγαζι Αγγλια για ενοικιαση. Thanks ομως!

Και μιας και πλησιαζει η μερα, μαλλον καλο θα ηταν να το κλεισω απο τωρα, γιατι θα κλεισουν οι ημερομηνιες. Οντως καποια μαγαζια ζητανε ολοκληρη την αξια του φακου, οπως ελεγε ο Κλεισθενης, αλλα καποια αλλα αναλογως πως θα συμπληρωσεις το ερωτηματολογιο που τους δινεις. Ισως να βαλω και το φιλο μου απο Αγγλια να τον νοικιασει για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο γιατί υπάρχει πληθώρα από το οτιδήποτε. Είτε αυτό είναι μαγαζιά είτε αξεσουάρ είτε και γνωστοί με αντίστοιχες μηχανές.

Να πάρω κάτι χειρότερο γιατί το έχουν και άλλοι ή γιατί βρίσκεις ευκολότερα αξεσουάρ ?:wassat::wassat:

Κοίτα φίλος έχει παλαιούς αναλογικούς φακούς της pantax και θα μου τους δώσει (χαρίσει). Διάβασα πως στην K-5 μπαίνουν χωρίς καν αντάπτορα στο dpgr.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι φακοί της Pentax μπαίνουν σε όλες τις Pentax. Με εξαίρεση φυσικά την 645D που είναι medium format μπλα μπλα. Έχω φακό Miranda 50 F2 MF πιο μεγάλο σε ηλικία από μένα και λειτουργεί κανονικά στην K-7 μου, χωρίς αντάπτορες κλπ.

Καλύτερα είναι να δεις και για τι την θες την μηχανή. Την Κ-7 που έχω θα την άλλαζα για την 7D γιατί είναι κατά πολύ καλύτερη για σπόρ κλπ.

Επίσης, δεν είπα πως είναι χειρότερες οι άλλες. Απλώς είπα να πω και την γνώμη μου σαν τον δικηγόρο του διαβόλου, μια και όλοι είναι Canon-Nikon χωρίς δεύτερη σκέψη.

Φυσικά και δεν θα το μετανιώσεις αν πάρεις την 60D παράδειγμα, όπως και δεν νομίζω να το μετανιώσεις με την Κ-5.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες,

φιλος μου ζητησε να τραβηξω φωτογραφιες σε μαγαζι οπου θα παιζει μουσικη.οπως μου ειπε θα μαι ο βασικος φωτογραφος οποτε και ολο το βαρος πεφτει σε μενα.

δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα και θα ηθελα να μου πειτε μερικες οδηγιες και τι πρεπει να εχω απαραιτητα απο εξοπλισμο.(μηχανη d90)

απο θεμα φακων εχω τον 18-105 οπου νομιζω πως θα με βολεψει , ισως χρειαζεται και καποιος σταθερος με μεγαλο διαφραγμα.. εχω κα ιτον 50 1.8 αλλα νομιζω πως θα ειναι αρκετα κλειστος.

σιγουρα ομως θα χρειαζεται και φλας.. ειναι σιγουρα αναγκαιο;; με τα φλας δεν εχω ασχοληθει καθολου κ δεν το κατεχω, αν χρειαζεται σε τι να κοιταξω... κατι σε μεταχειρισμενο λογικα, μην καταξοδευτουμε και χωρις λογο

επισης απο θεμα ρυθμισεων τι συνισταται σε τετοιες περιπτωσεις.. θα προτιμουσα καπως φυσικα χρωματα χωρις να πρεπει να επεξεργαστουν οι φωτος (τουλαχιστον οι περισσοτερες)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ολα εξαρτωνται απο το πως ειναι ο χωρος εκει , τι φωτισμο εχει , τι αποσταση θα εχεις κ.ο.κ

αν φωτιζεται φουλ η σκηνη με φωτα λευκα , τοτε μπορεις να τραβηξεις ανετα αφλασο και ποσο μαλλον κ με τον 50αρη στο 2.0 πχ διαφραγμα με κανα ~2500iso

Αλλιως πας και παιρνεις ενα μεταχειρισμενο sb600 / sb800 και παιζεις με TTL

οπου η μηχανη θα ορισει την ποσοτητα του φλας συμφωνα με τις ρυθμισεις σου πανω στην μηχανη

αν εισαι κοντα μπορεις παλι να κερδισεις φυσικο φωτισμο με το φλας αρκει να βαραει λιγο.(σε TTL , υψηλο ISO (για τα φυσικα χρωματα) και -1eV stop το φλας για να καλυψει ελαφρως τις σκιες)αν ομως εισαι μακρια δυσκολευει το πραγμα γτ τοτε θα θες δυνατες φλασιες

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.