Jump to content


Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Για προτείνετε καμιά καλη τοποθεσία για φωτογράφιση Ακρόπολης+πανσέληνου την Παρασκευή το βράδυ.

Λόφος Φιλοπάππου είναι καλή περίπτωση νομίζω. Άλλο ;

τσέκαρε και το The Photographer's Ephemeris | Plan your shoot για να δεις που να πας για φωτογραφία ;) Σου δείχνει, σε κάθε σημείο, για κάθε μέρα, από που ανατέλουν ήλιος και Σελήνη, και που δύουν. Και τις ώρες, φυσικά.

(υπάρχει και για iOS και Android, επί πληρωμή)

Link to comment
Share on other sites

θα παρακαλουσα να μην υποβαθμιζεται τη λεξη ερασιτεχνης.

Η μονη διαφορα απο τον επαγγελματια στο συγκεκριμενο θεμα ειναι η αποδειξη παροχης υπηρεσιων και οχι η δουλεια του.

Ευχαριστω...ενας ερασιτεχνης wannabe.

Link to comment
Share on other sites

NTG δε το λέω υποτιμητικά... με συγχωρείς.

περίμενα μια Α ποιότητα-δουλειά από κάποιον "επαγγελματία" υποτίθεται, και οι φωτο μονο επαγγελματικές δε χαρακτηριζοντε.

κι εγώ ερασιτέχνης wannabe είμαι, απλως δεν περιμενα τετοιο χάλι.

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε και το The Photographer's Ephemeris | Plan your shoot για να δεις που να πας για φωτογραφία ;) Σου δείχνει, σε κάθε σημείο, για κάθε μέρα, από που ανατέλουν ήλιος και Σελήνη, και που δύουν. Και τις ώρες, φυσικά.

(υπάρχει και για iOS και Android, επί πληρωμή)

Ωραιος, θα το τσεκαρω :T:

NTG δε το λέω υποτιμητικά... με συγχωρείς.

περίμενα μια Α ποιότητα-δουλειά από κάποιον "επαγγελματία" υποτίθεται, και οι φωτο μονο επαγγελματικές δε χαρακτηριζοντε.

κι εγώ ερασιτέχνης wannabe είμαι, απλως δεν περιμενα τετοιο χάλι.

To βιντεο να υποθεσω δεν ειναι καποια υπερπαραγωγη που θα δικαιολογουσε καπως αυτα τα λεφτα ε;

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι για ταξιδάκι και ζήλεψα ένα χαρακτηριστικό που έχει η μεταχειρισμένη compact της κοπέλας μου.

Geotag!

Έχω τη D90 και βλέπω στα γρήγορα ότι υπάρχουν στο ebay κινέζικα με 50 ευρώ περίπου όπως αυτό:

GP-1 Compatible GPS for Nikon D90 / D5000 | eBay

Έχει κανείς εμπειρία έστω με άλλη dSLR?

Απο εδώ διαβάζω τα χειρότερα βέβαια...

Nikon D90 Blog - D90 Everything!: Nikon D90 GPS - The GP-1 Unit!

Link to comment
Share on other sites

πανέξυπνο!

Συγχρονίζεις τα ρολόγια κινητού-φωτογραφικής

Logάρεις στο κινητό όσο τραβάς

Περνάς στις φωτογραφίες με βάση την ώρα το μέρος που ήσουν.

Χίλια ευχαριστώ :kiss3:

Γλύτωσα το 50άρικο στους κινέζους και πιθανά προβλήματα με τη μηχανή!

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος εχει μια olympus sp 800 uz αγορασμενη πριν ενα χρονο η οποια του επεσε και εχει χαλασει η οθονη η οποια δεν δειχνει τιποτα αλλα κατα τα αλλα η φωτογραφικη δουλευει κανονικα.Εψαξα στο ebay και βρηκα ανταλλακτικο για οθονη με 15 ευρω και ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να το δοκιμασω ή να το αφησω καλυτερα.Γενικα τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

κάτι άσχετο που θελω να μοιραστώ....

Πήραμε τις φώτος από τον γάμο του κολλητού μου που τον παντρεψα πριν από 2 χρόνια (!)

οι φώτος ειναι μαύρο χάλι. το 1/10 να αξίζει από τις λήψεις.

κουνημένες, καμμένες, άσχετα κάδρα, ανεστίαστες, κόκκινα μάτια.

βλεπω το EXIF , και βλεπω μια μηχανή pentax k10d, οπου και σε ISO 400 ο θόρυβος κάνει πάρτυ.

:TD: :TD:

πραγματικά απαραδεκτη δουλειά, οι φώτος δείχνουν απλώς ερασιτεχνικές, τις συγκρίνω με τις δικές μου που βγάλαμε σε βάφτιση (εγώ βάφτιζα, και έβγαζε άλλος , και μονο με D300s + 35mm f1.8 + sb910 ) , και οι φωτο ειναι μερα με τη νύχτα.

σιχτιρ

αν ειναι Offtopic ας μετακινηθεί/διαγραφθεί :)

Εγώ πιστεύω ότι δεν είχε καλό εξοπλισμό,

την τότε εποχή (2007) αγόρασα και εγώ μια K100D, η μόνη διαφορά με τη K10 πέρα μπαταρίας ήταν και τα 6MP αλλά για τη χρήση που την ήθελα και 2MP μου ήταν κομπλέ, αν σκεφτείς ότι πριν είχα μια 2MP compact χωρίς καν αναλογικό zoom η SLR ήταν μέρα με τη νύχτα.

Οι συγκεκριμένες μηχανές της pentax είναι καλή περίπτωση αν τις δουλέψεις με καλό φακό. Ο stock φακός (που 99.999% την είχε ο δήθεν επαγγελματίας φωτογράφος). Δεν αμφιβάλω ότι έχει θόρυβο η δεν εστιάζει.

Για καλό φακό θες 1000άρικο+, ειδικά αν είσαι επαγγελματίας αυτό επιβάλετε. (πέραν γνώσεις χειρισμού)

Το ποιο σωστό που έπρεπε να κάνεις είναι η να μην τον πληρώσεις η να του δώσεις ελάχιστα χρήματα λόγω λάθος αποτελέσματος (όπως γίνεται και στις εκτυπώσεις η στα διαφημιστικά).

Από τότε (2007) λογικό είναι να βγήκαν καλύτερες μηχανές αλλά εκείνη την εποχή αυτά υπήρχαν στην αγορά. Για να πήγαινα σε κάτι καλύτερο που η K100D είχε 580Ευρώ, έπρεπε να δώσω 1000άρικο και βάλε για Canon/Nikon κλπ. συν φακούς καλούς. Ο φακός που έχω στην k100D είναι ένας macro που είχα παλιά και στην αναλογική, συν ένας τηλεφακός (πάλι 20ετίας) 400mm συν ένας ταπεινός 50-200 που αγόρασα με 150Ευρώ used (και αυτό μερικά χρόνια μετά). Αν το budget είναι μικρό δε μπορείς να κάνεις πολλά πράματα.

Αν θα αγόραζα σήμερα, θα πήγαινα η σε κάποια παλιά Eos 1D mark I/II για να βγει οικονομικά το body η σε ποιο καινούρια Canon. (βάλε και τα πολλαπλάσια για φακούς να βγει αποτέλεσμα)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα θελω μια φωτογραφικη με design slr και να μπορω να βγαζω αρκετα καλες φωτογραφιες με τοπια αλλα και μια καθημερινη χρηση.Εχω υποψιν μου αυτη Sony dsc- hx1.

Πως σας φαινεται?Θα κανω καλα την δουλεια μου.???

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για καμιά Olympus EPL-1 από olympusmarket.de στο 200ευρο. Αν δεν έχεις γενικά πρόβλημα με μεταχειρισμένα κοίτα σε αγγελίες, μια D40 με 18-55 στα 170ish δεν είναι καθόλου άσχημη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.