Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Γιατι λες μακρια απο αυτες τις μηχανες?Δεν θα κανω την δουλεια μου με αυτες?Δεν θελω κατι επαγγελματικο αλλα να βγαζω αξιοπρεπεις φωτογραφιες και να υπαρχουν καποιες δυνατοτητες στην μηχανη.Δεν με νοιαζει τοσο να ειναι dslr.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι οι πιο αχρηστες μηχανες της αγορας. Προσπαθουν να τα κανουν ολα αλλα δεν κανουν τιποτα. Δεν ειναι μικρες, δεν ειναι SLR, εχουν χαλια φακους, χαλια αισθητηρες και ειναι ακριβες.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο racer δεν ειναι και οτι καλυτερο, ναι μεν εχουν μεγαλο ζουμ και φαινοναι εντυπωσιακες στις αρχες αλλα ποιοτικα δεν ειναι και οτι καλυτερο ασε που το βραδυ δεν θα μπορεις να βγαλεις πολλα πραγματα εξαιτιας του θορυβου.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν:

Βρήκα να αγοράσω έναν φωτεινό 50mm φακό.

MC ZENITAR 50mm f/1.9

Είναι manual εστίασης Και είναι γι m42 κούμπωμα.

Δεν έχω κούμπωμα.

Τι χρειάζεται να αγοράσω για canon 5d II ?

Μετά θα μου πείτε δώσε άλλα 50€ βρε @#$@#$@#$ και πάρε τον 1.8 canon που είναι και autofocus...

είναι μια ιδέα και αυτή ... να ακούσω και τις δικές σας?

Link to comment
Share on other sites

:p

Oτι ειπαν οι αποπανω.

Φωτεινος φακος και 1.9 δεν υπαρχει..

Πρωτα πας στον canon (1.8) που ειναι ελαφρα φωτεινοτερος και εχει ΑΦ και μετα αν θες φωτεινο ψαχνεις καποιον παλιο @1.2 ..(ολυμπους εχει αν δεν απατωμαι σε νορμαλ λεφτα ..οχι 1000αρικο δλδ) αλλιως ξεπεφτεις στο ταπεινο 1.4 ειτε σε canon ...ειτε σε καποιον αλλον παλιοτερο για λιγο πιο φτηνα και χωρις AF παλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι για πολλά έξοδα, οπότε ο canon 1.4 βγαίνει χαλαρά από το παιχνίδι.

Καινούριος βλέπω κάνει 115 ο canon 1.8.

Απλά ο ζένιταρ είναι το ανεστίαστο κομμάτι του που μου αρέσει ...

4290267302

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσου τους νικονάκηδες.

πουλάω τον 100-400 canon μου και ένας μου λέει να μου δώσει τον 80-200 2.8 + κάποια διαφορά.

Τι λέει ο φακός ο νίκον ?

Ενδιαφέρεται κανείς για μεταπώληση ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.