Jump to content


Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] μιλαμε για αρκετα υψηλα iso.nr δεν εχω βαλει σε καμμια..ισως κανει ενα τυπικο νρ το viewnx κατα το converting? δε ξερω.αυτη στο μεγαλο μεγεθος πως σου φανηκε? επισης ημουν κ 2.8 σκοταδια ε.το τηλεσκοπιο ειναι της meade, το etx70..

[MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION] καλη ειναι ναι αλλα το θεωρω βασικο μειον αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Όπως για να λες ότι έχεις "αυτοκίνητο" πρέπει να ξεκινάς από τα 300 άλογα, έτσι και για να λες ότι έχεις φακό, πρέπει να ξεκινάς από τα 300mm.

-Πέτρος 2012

Έλα να έρχονται οι ντομάτες!

Link to comment
Share on other sites

Ειχες κατι και θες κατι καλυτερο ??

Ογκος?Μας νοιαζει...η παμε και σε mirrorless?

edit.

Tεσπα...αφου δε λες...τι να σε καμνω..

Με λιγο ζορι στους μαγαζατορες νομιζω θα μπορεις να παρεις νικον δ3200 ,κανον 550δ κοντα στο budget σου με τον κιτ φακο.(εκτος αν το κατω απο 500 σημαινει 450:p)

Αλλιως canon 1100d για αρχη ειναι μια χαρα με καποιο περιορισμο στο video σε σχεση με τις αλλες και χειροτερη οθονη (μεγεθος,αναλυση..αλλα ικανοποιητικη σιγουρα..δεν ειναι και φτηνο-compact).

Eπισης καλη και η olympus epl-3 αν δεν θες να πλησιασεις καν το πανω οριο του budget σου

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

500€ max αν μονο βρεθεί κατι εξαιρετικο.

Προσφορά εννοουσα αν εχει πεσει στο ματι σας καποια "ειδικη" προσφορα/τιμή.Οπως πχ τωρα η eos 1100d που εχει 399 στο media markt.To σκέτο πλαστικο σώμα ομως δεν μου γεμίζει το μάτι καθόλου.

Πιο πολύ θα ηθελα να παω σε κάποια nikon λόγω διετους εγγύησης.

Η D3000 εχει ccd αντι για cmos και πάλι δεν την πολυ θέλω αν και οικονομική.

Νομίζω τελικά οτι θέλω μια d5000/d5100/550d/600d/k-r, απλά η τιμή δεν μου κάθεται ... :p

YΓ.Εχω ηδη μια mirrorless pen e-pl1 , οποτε παω για dslr ...

Link to comment
Share on other sites

αν δε ψαχνεσαι για φακους ..καθυστερησε το με μια pl3.

Δωσε την δικια σου και παρε την νεα.

Παει καιρος μεταξυ τους..και η νεα εχει καποια ανοχη στο iso..σχεδον οσες και αυτες που κοιτας.

Θα σου βγει κανενα 200αρι Ε κιολας..πανω κατω.

Αλλιως δωστα ολα για την d3200 ή την 550d...

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει καλοδιατηρημενο μεταχειρισμένο σώμα d5000 σε τιμή 250€ αλλα δεν ξέρω αν τα 39000 κλικ που έχει θα πρέπει να με απασχολήσουν.

Ειδικά η d3200 κοστίζει νομίζω πιο πολλά απο όσα αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Mαυρη ειναι η ωρα..μαυρη και η νυχτα στα βουνα....αστο..μη το ψαχνεις καν.

Σιγουρα η δ3200 ειναι ακριβοτερη ..αλλα αξιζει μια χαρα.

Λιγο τα ηλεκτρονικα ..λιγο η οθονη..βαλε τα αξιομαχα 24μπχ ,λιγο το video(αν σε ενδιαφερει)..

Απο την αλλη η δ5000 αν απλα θες να κανεις την αρχη ειναι αξιολογο μοντελο σε καλα λεφτα.

39κ κλικς δεν ειναι πολλα για μηχανη (αν και τα θεωρω πολλα για χρηση..2 ετων?)

Link to comment
Share on other sites

Απο περιέργεια, πόσο κοστίζει μια αλλαγή του κλειστρου όταν ερθει η μαύρη ώρα?

Πιο πιθανό είναι να κολλήσει ο καθρέφτης παρά το κλείστρο απ οτι κατάλαβα αλλά και πάλι, υπάρχουν ένα καρο βιντεάκια για το πως να το φτιάξεις.

Γενικά, έχει ξαναζητηθεί, κανείς δε ξέρει πόσο είναι γιατί κανενός δε του χει κολλήσει/χαλάσει ακόμα, αν σου λέει κάτι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.