Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Τον έχω παίξει εγώ ... :p

Αλλά επειδή τον κούμπωσα σε FF δεν μπορώ να σου πω και πολλά πράγματα!

Εγώ πούλησα τον 100-400 και έχω τον ΤΟΚΙΝΑ 11-16 εδώ.... νοτ ΜΠΑΝΤ μέχρι στιγμής!

Δεν ξέρω βέβαια αν θα τον κρατήσω...αλλά προς το παρόν μάλλον ναι..έχει και εγγύηση ακόμα :p

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION]

Δεν θα πάρουν τη φούξια, αλλά ένα λόγο ως προς την εμφάνιση θα τον έχουν.

Έγινε επεξεργασία από paparoach
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι? ο 70-300 συνεχίζει να είναι vfm; & βασικά γιατί να πάει κάποιος στον 70-200? για το f4 ή είναι και οπτικά πολύ ανώτερος. Sorry αν ακούγεται χαζή η ερώτηση...

Από την στιγμή που βλέπεις το "Ν" πάνω σε κάποιο φακό (όπως και το "L" στους κανον) καταλαβαίνεις αυτόματα ότι οι επιδόσεις του είναι είναι αρκετά πάνω από το μέσο όρο;)

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε υπάρχει, αλλά και το γκριπ για την 800άρα πχ, βγήκε 6 μήνες μετά!

Απλά είναι μαλάκ... δηλαδή θα βγούν 3rd party με 20$ και να τους δω μετά.

Εκτός αν είναι το καλύτερο tripod colar του ΠΛΑΝΗΤΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ωρέ παλικάρια τα φώτα σας...

Πούλησα τον 100-400 ...

και έχω μείνει χωρίς μεγάλο φακό.

Τι προτείνετε για κάτι οικονομικό?

Προφανώς θα γίνουν συμβιβασμοί από πλευράς ποιότητας... αλλά δεν υπάρχει λόγος να έχω ένα φακό που κοστίζει 1000+ ευρώ για να τον χρησιμοποιώ 2-3 φορές το χρόνο.

Για έναν 70-300 λέω...γιατί θέλω και απόσταση...

Μην κάνει πάνω από 500€ ...αν και θα κοιτάξω πρώτα μεταχειρισμένος...

Link to comment
Share on other sites

Τον θέλω σίγουρα γρήγορο γιατί όταν τον χρησιμοποιώ είναι για το WRC ... οπότε πρέπει να την έχει την ταχύτητα.

Το 200 μου είναι λίγο...έως πολύ λίγο ... :/

Ξέρω ότι είναι μια καλή λύση ..απλά μήπως υπάρχει και τίποτα άλλο...έστω και εκτός Canon..

Link to comment
Share on other sites

70-200 για την πλειοψηφεία των περιπτώσεων και συνδυασμός με κάποιο TC για όταν θέλεις κάτι παραπάνω ;

Έχω την αίσθηση ότι δεν θα δεις τρομερή διαφορά από τα 200 στα 300. Ή τουλάχιστον όχι τόση που να μην μπορείς να την πετύχεις με λιγο κροπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις διαφορά. Θα πρότεινα τον 70-300 l, αλλά νομίζω πάει στο χιλιάρικο οπότε μάλλον απορρίπτεται. Δυστυχώς, σε λίγα λεφτά και πολύ τηλεφακός και γρήγορος δε νομίζω πως υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

f8, και να του κάνει συνεφφιά και μετά θα κρεμαστεί γιατί θα δουλεύει 20304932ι0421321 ΙΣΟ φοβάμαι...

Ο τηλεφακός για μένα πρέπει να μπορεί να δουλέψει φ4 ΙΜΟ... (τουλάχιστον ) - Εδώ πετάγεται ο NTG Και φωνάζει.

Απλά για το ακροπολις αν θες πανω απο 400 φοβαμαι πως κάθεσαι στο μπαλκόνι του σπιτιού σου, και τραβάς. :p

Αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν έχει κανένα 70-300 φθηνό?

Άσε που αν πάρεις μέτριο τηλεφακό μετά με κονβερτόρα θα τραβάς τα βυζιά σου απο θέμα ποιότητας...

βασικά δεν νομίζω πως βοήθησα, αλλά θέλω να πω πως ζόρικα με αυτά τα λεφτά και το μήκος που θες. Η Λύση του Διονύση είναι ιδανική...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θέλω σταθερό γιατί βγάζοντας βίντεο πολλά, αλλάζο 400 με το 100 πάνω στην κίνηση. (Zoom out-Zoom in)

Γαι τον λόγο του ISO και του teleconverter φοβάμαι πως πάλι θα τρελένομαι σε ISO ..

Δεν θέλω να ξεκινάει από τα 150 ο φακός γιατί όπως φέτος πχ, στο ακρόπολις ζορίστηκα ακόμα και με το 100άρι σε μερικά βίντεο που έρχονταν από μακρυά και πλησίαζαν στα 4 μέτρα και ξαναέφευγαν.

[MENTION=432]dellman[/MENTION] ονοματάκι από sigma 100-300 ?Το πλήρες εννοώ

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θέλω σταθερό γιατί βγάζοντας βίντεο πολλά, αλλάζο 400 με το 100 πάνω στην κίνηση. (Zoom out-Zoom in)

Γαι τον λόγο του ISO και του teleconverter φοβάμαι πως πάλι θα τρελένομαι σε ISO ..

Δεν θέλω να ξεκινάει από τα 150 ο φακός γιατί όπως φέτος πχ, στο ακρόπολις ζορίστηκα ακόμα και με το 100άρι σε μερικά βίντεο που έρχονταν από μακρυά και πλησίαζαν στα 4 μέτρα και ξαναέφευγαν.

[MENTION=432]dellman[/MENTION] ονοματάκι από sigma 100-300 ?Το πλήρες εννοώ

aa-digitalphoto.gr - 100-300/4 APO IF AF ΓΙΑ CANON(Used)

αμα θες να παίξεις μαζί του πες μου

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.