Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

δηλαδή θα βγούν 3rd party με 20$ και να τους δω μετά.

Εκτός αν είναι το καλύτερο tripod colar του ΠΛΑΝΗΤΗ.

Δε θα κάνουν 20$. Της NIKON δε θα είναι το καλύτερο στον πλανήτη, έχουμε και παραδείγματα από μεγάλους τηλεφακούς.

Πούλησα τον 100-400 ...

και έχω μείνει χωρίς μεγάλο φακό.

Τι προτείνετε για κάτι οικονομικό?

Προφανώς θα γίνουν συμβιβασμοί από πλευράς ποιότητας... αλλά δεν υπάρχει λόγος να έχω ένα φακό που κοστίζει 1000+ ευρώ για να τον χρησιμοποιώ 2-3 φορές το χρόνο.

Για έναν 70-300 λέω...γιατί θέλω και απόσταση...

Μην κάνει πάνω από 500€ ...αν και θα κοιτάξω πρώτα μεταχειρισμένος...

Τον θέλω σίγουρα γρήγορο γιατί όταν τον χρησιμοποιώ είναι για το WRC ... οπότε πρέπει να την έχει την ταχύτητα.

Το 200 μου είναι λίγο...έως πολύ λίγο ... :/

Ξέρω ότι είναι μια καλή λύση ..απλά μήπως υπάρχει και τίποτα άλλο...έστω και εκτός Canon..

Τί να πώ και τί να σχολιάσω...:rip: 100-400

αφου θέλεις ντε και καλά να πάρεις μεγάλο τηλεφακό με λίγα λεφτά κοίτα μήπως να κοιτάξεις για κανενα mirror 500μμ φ8 να τελειώνεις ; :p

Μπα...

υπάρχει και η άλλη λύση.

Να τα πουλήσεις όλα, να πας σε nikon και να αγοράσεις έναν εκ των 18-300 ή 28-300 και να ξενοιάσεις :p

Δεν είναι κακό!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και η άλλη λύση.

Να τα πουλήσεις όλα, να πας σε nikon και να αγοράσεις έναν εκ των 18-300 ή 28-300 και να ξενοιάσεις :p

Αρχικά θα σου έλεγα :

Μη λες Μαλ#$% :D:tomato:

28-300 έχει και η canon και μάλιστα αστέρι.

Αλλά πολύ βαρύς και πολλά τα λεφτά.

Υπάρχουν και άλλες λύσεις, όχι όμως καλές :D

Ρε σεις...ηρεμήστε... μακάρι να τον κράταγα... άλλη στιγμή θα τον ξαναπάρω αν βελτιωθεί ο μισθός..προς το παρόν δεν υπάρχει λόγος να τον έχω...

[MENTION=432]dellman[/MENTION] Θέλω.Από βδομάδα που θα έχω χρόνο μιλάμε για τα τι που πως γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο από τα προγράμματα που υπάρχουν στο market της google για χειρισμό της φωτογραφικής μέσω κινητού;

Αγόρασα ένα τέτοιο καλώδιο και το σύνδεσα με το καλώδιο που μπαίνει στο A/V out της D5100, αλλά όσα προγράμματα και να δοκίμασα δεν έβρισκαν τη φωτογραφική.. :(

Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση οτι αυτό το τηλέφωνο δεν υποστηρίζει USB host, και επομενως δεν μπορεις να δεις συσκευές usb.

Για βγαλε μια φωτο πώς τα συνδέεις γιατί ισως και να κανεις καποιο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και το εικονιδιάκι του USB πάνω από το A/V OUT και επίσης το καλώδιο που βάζω σε αυτή την θύρα βγάζει από την άλλη πλευρά USB (φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία που ανέβασα).

Μήπως υπάρχει κανένα παρόμοιο πρόγραμμα για υπολογιστή (για χειρισμό της μηχανής) να το ελέγξω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα εγώ (οπότε το καλώδιο το έχω συνδέσει σωστά και το πρόβλημα το έχει το κινητό μου :().

Δεν έχει Live View και οι μόνες ρυθμίσεις που έχει είναι White Balance, Aperture, Shutter, ISO και TimeLapse.

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε ο θείος μου και το Nikon Camera Control, αλλά είχε μόνο την Ver.2.7 και η D5100 αναγνωρίζεται από την Ver.2.9 και πάνω... :(

Αν την έχει ο θείος κάποιου άλλου ας μου στείλει ένα pm.

Edit: Μου την έστειλε τελικά ο άλλος μου θείος... :p

Έγινε επεξεργασία από Indiko_Xoiridio
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.