Jump to content


Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Γρήγορη ερωτησούλα.

White balance στο ViewNX μπορούμε να διορθώσουμε ; Αν ναι, πώς ;

Μη μου προτεινετε το CaptureNX για αυτή τη δουλειά γιατί το δοκίμασα και κοντεψα να πέσω στα ναρκωτικά.

Η εναλλακτική λύση ειναι το PS αλλά αν γινεται θα προτιμούσα να το αποφύγω.

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] και όποιος άλλος μπορει :)

Link to comment
Share on other sites

πιο καλος τροπος και γρηγορος τροπος ειναι το camera raw του ps Βεβαια αλλα στο viewnx

κατω απο την γραμμη επιλογων (file , edit , μπλα μπλα )

εχει καποια κουμπακια

browser , geotag , edit (αυτο πατας)

Link to comment
Share on other sites

χαλια σε αποτελεσμα η σε γρηγοραδα ;

χάλια από άποψη επιλογών.

Αυτό που μου αρέσει στο PS ειναι οτι απλά έχεις μια μπάρα και διαλέγεις την επιθυμητή θερμοκρασία.

Στις βλακείες της Nikon πρέπει να έχεις και τη ρακή από δίπλα για συμπαράσταση...

Link to comment
Share on other sites

χάλια από άποψη επιλογών.

Αυτό που μου αρέσει στο PS ειναι οτι απλά έχεις μια μπάρα και διαλέγεις την επιθυμητή θερμοκρασία.

Στις βλακείες της Nikon πρέπει να έχεις και τη ρακή από δίπλα για συμπαράσταση...

εγω γιατι τα βλεπω ιδια; ιδιες επιλογες εχεις και στη μια κ στην αλλη

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί στα προγράμματα της Nikon βλέπω ένα κάρο presets που πρώτα πρέπει να διαλέξεις ένα από αυτά και μετά να προσαρμόσεις τη θερμοκρασία με βάση το επιλεγμένο ; :p

μα αν θες να φτιαξεις ισοροπια λευκου επιλεγεις με το πινελο για να φτιαξεις σωστα το χρωμα.με το point εννοω.τη σταγονα.απο εκει κ περα σου εχει ενα μικρο range για μικροδιορθωσεις.δε βλεπω κατι 'μεθυσμενο' σε αυτο

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για τις ψηφιακές της Samsung.? Έχω βρει μια δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο, wb150 νομίζω, με τιμη κάπου στα 155. Έχει κάνεις μια κάποια πείρα από την εταιρεία σε αυτόν τον τομέα;

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από obelix7
Link to comment
Share on other sites

Το παλευει σχεδον σε ολες τις κατηγοριες με αξιολογο μοντελα..

Κυριως στο θεμα τιμης για να χτυπησει τα ηδη ονοματα ειναι πιο φτηνες.

Η συγκεκριμενη ειναι αξιολογη..

Επισης..για οποιον ενδιαφερεται επεσε το ματι μου στις NX.

Παιζει nx100 με φακο 20-50 (30-75 σε 35μμ ισοδυναμο) sta 299E.

Mηχανη επιπεδου sony nex..

Με κατι τετοιες μηχανες παιζουν να πεθανουν οι prosumer compact (canon s100/nikon p7100 ,panasonic LX )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.