Jump to content


Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Εχει built-in motor, αλλα δε θυμαμαι καθολου τι συμπεριφορα ειχε, ισως θυμαται ο Πετρος. Ενδεχομενως και απλα να πηγαινε απο τη μια ακρη στην αλλη χωρις να σταματαει καπου. Ουτως η αλλως θα βρεθουμε καποια στιγμη γιατι εχει τον 85ρη μου, το πολυ πολυ κανουμε μια δοκιμη ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε προσπάθειες. Το Kenko teleplus pro 300 2x εστιάζει και με AF-S (και AF-I) φακούς και με βίδα.

Δε θυμάμαι αν έκανε hunting στου Σταύρου ή αρνιόταν να εστιάσει τελείως.

Με Nikon φακούς το έχω δοκιμάσει και παίζει* με όλους**

*Κάνει τα πάντα, εστίαση και σωστή φωτομέτρηση.

**όλοι =

AF Micro Nikkor 55mm f/2.8

New AF Nikkor 20mm f/2.8 (ναι το έβαλα και στον 20άρη!)

AF-S Nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6G VR

AF Nikkor 300mm f/4 IF-ED

AF-S Nikkor 18-70mm 1:3.5-4.5G ED

AF Nikkor 80-200mm 1:2.8 D New

Με τους AF-S δίνει και διορθωμένη την εστιακή απόσταση και το διάφραγμα.

Με τους υπόλοιπους AF, περνάει τα στοιχεία του φακού αναλλοίωτα.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

1st Look: The Sigma 17-70mm F2.8-4.0 DC Macro Contemporary Lens | SIGMA Blog

δεν μπορώ να πω ότι με ξετρελαίνουν τα δείγματα, ως προς το μποκέ. Πολύ κουραστικό μου φαίνεται.

Κατά τα άλλα, πολύ ωραίο το νέο design που καθιερώνει η Σ.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη είναι όπως βγήκε από τη μηχανή. Η δεύτερη είναι με κάποια επεξεργασία από μένα.

Τί λέτε; Μπορείτε να προτείνετε κάτι ώστε από την 1η να φτάσετε σε καλύτερο αποτέλεσμα;

Με ενδιαφέρει από θέμα οξύτητας, όχι από χρώμα ή levels. Επίσης μη δώσετε σημασία στο φόντο.

1.

zC9eZTg.jpg

2.

w6wLZrq.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενα ελαχιστο..οχι με το κιλο που κανες εσυ.

αλλα να σου πω την αληθεια , δε θα την εφτιαχνα καν.η θολουρα που λες δεν ειναι απο λαθος εστιαση ,αλλα απο ελλειψη ποιοτητας φακου.εχεις βαλει τον ανταπτορα ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικιά μου η φωτό. Από το νετ είναι, 100% κροπ από έναν 400άρη 3.5, δε θυμάμαι αν είναι με 1.4x (όχι NIKON) ή σκέτος. Πραγματικά θα ήθελα κάποιοι από εσάς να ασχοληθείτε, να την κάνετε όσο sharpen νομίζετε ότι χρειάζεται και να την ποστάρετε.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο πράγμα μου δεν φτιάχνεται με software (ακομα) είναι η ανεστίαστη η / και κουνημένη φωτογραφία.

Οπότε γιατι να ασχοληθει κάποιος με κάτι που

1ον δεν φτιάχνεται και

2ον δεν αξίζει να φτιαχτεί

Η φωτογραφία αυτή είναι παντελώς αδιάφορη ακόμα και αν δεν είχε τα παραπάνω προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικιά μου η φωτό. Από το νετ είναι, 100% κροπ από έναν 400άρη 3.5, δε θυμάμαι αν είναι με 1.4x (όχι NIKON) ή σκέτος. Πραγματικά θα ήθελα κάποιοι από εσάς να ασχοληθείτε, να την κάνετε όσο sharpen νομίζετε ότι χρειάζεται και να την ποστάρετε.

αν ντε και καλα πρεπει να την κανουμε να φαινεται καλυτερη,θα δινα ελαφρως sharp μεχρι εκει που δεν χαλαει η φωτο απο θορυβο και απο τις ακμες της.

αλλα γουστα ειναι αυτα.Οπως θεωρω υπερβολικο το sharp που εδωσες στις φωτος απο τη κοπη τη πιτα.

προσωπικα κανω διορθωση μεχρι εκει που δε χαλαει η φωτο , η φαινεται οτι εχει υποστει επεξεργασια

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

αν ντε και καλα πρεπει να την κανουμε να φαινεται καλυτερη,θα δινα ελαφρως sharp μεχρι εκει που δεν χαλαει η φωτο απο θορυβο και απο τις ακμες της.

Δε με βοηθάς με λόγια. Θέλω να δω φωτό, πώς θα την έκανες εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας για την αγορά μνήμης.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό στα 32gb?

Είναι για μια Nikon D3200.

SanDisk 32GB Extreme SD Card (SDHC) 45MB/s - Class 10 £22.98 - Free Delivery

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.