Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Πέτρο, έστω ότι καταφέρνω να ανοίξω ένα φακό (cz jena 50mm m42), για να καθαρίσω το διάφραγμα που κολλάει. Πως θα καθαρίσω το διάφραγμα;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Μπατονέτα για τα αυτιά, σκέτη την πρώτη φορά να πάρει όσο λάδι υπάρχει και φαίνεται.

Ποτισμένη με λίγη ισοπροπυλική αλκοόλη τις επόμενες.

Διάφραγμα τελείως κλειστό και κυκλικές κινήσεις κατά τη φορά των λεπίδων. Ανοιγόκλειμα μερικές φορές για να βγάλει όσο περισότεροο λάδι γίνεται και ξανά καθάρισμα. Πολλές φορές αυτό μέχρι να νιώσεις ότι δεν κολλάει πια.

Στη χειρότερη περίπτωση και αν το κρίνεις αναγκαίο (αν δηλαδή υπάρχει λάδι και σε σημεία που δεν μπορείς να φτάσεις, στάζεις μια σταγόνα ισοπροπυλική αλκοόλη πάνω στις λεπίδες και το ανοιγοκλείνεις μερικές φορές να πάει μέσα. Αμέσως και πριν στεγνώσει το υγρό το καθαρίζεις με καθαρή μπατονέτα.

Καλή επιτυχία. Το έχω κάνει μια φορά με άριστα αποτελέσματα, γλύτωσα το 50άρι στον Άρη.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, έχεις και οδηγό!

Carl Zeiss Jena Tessar 50mm f2.8 (M42 mount) Servicing

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δε χρειάζεται να κάνεις τελείως βίδες το διάφραγμα. Απλά μόλις έχεις πρόσβαση σε αυτό από τη μια μεριά (μάλλον την πίσω), καθάρισέ το.

Βγάλε και εσύ καμιά φωτό από τη διαδικασία, αν δε βαριέσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καααιιι λοιπον, εκει στον καναπε παρεα με τους βλαμμενους, κουμπωνω στην D7000 τον Nikon 50mm 1.8G. Παω να βγαλω μια δοκιμαστικη, ανεστιαστη, και μαλιστα για παρα πολυ, back focus του ελεους.

-Ρε Τασο, ποτς γιενεν?

-Και σε μενα κανει κατι κουλα, μπλα μπλα, κλπ κλπ.

Οκ, περιεργο κομματι (κανει και η νικον τετοια?), μυστηριο combo, δε μαμεις. Μετα, Nikon 35mm 1.8. Παλι off η εστιαση, για πολυ λιγοτερο, αλλα παλι off. Εχμ, κατι δεν παει καλα. Για τσακω μια εκεινο τον πενιχρο Nikon 24-70 2.8. Παλι off, λιγο, αλλα off. Ρε παιδια, θα τρελαθουμε εντελως... Κατσε να βαλω τους δικους μου... Tamron 17-50 2.8, καρφι... Tamron 70-200 2.8 (ο καινουριος αγαπουλης του Τασου), ΚΑΡΦΙ. WTF??????????

@Voudas????

Link to comment
Share on other sites

Καααιιι λοιπον, εκει στον καναπε παρεα με τους βλαμμενους, κουμπωνω στην D7000 τον Nikon 50mm 1.8G. Παω να βγαλω μια δοκιμαστικη, ανεστιαστη, και μαλιστα για παρα πολυ, back focus του ελεους.

-Ρε Τασο, ποτς γιενεν?

-Και σε μενα κανει κατι κουλα, μπλα μπλα, κλπ κλπ.

Οκ, περιεργο κομματι (κανει και η νικον τετοια?), μυστηριο combo, δε μαμεις. Μετα, Nikon 35mm 1.8. Παλι off η εστιαση, για πολυ λιγοτερο, αλλα παλι off. Εχμ, κατι δεν παει καλα. Για τσακω μια εκεινο τον πενιχρο Nikon 24-70 2.8. Παλι off, λιγο, αλλα off. Ρε παιδια, θα τρελαθουμε εντελως... Κατσε να βαλω τους δικους μου... Tamron 17-50 2.8, καρφι... Tamron 70-200 2.8 (ο καινουριος αγαπουλης του Τασου), ΚΑΡΦΙ. WTF??????????

@Voudas????

η άγνοια είναι ευτυχία...:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρετε εδώ την ιστορία;

Όσο για το άλλο, ότι είναι ο πρώτος MF με backfocus, περίμενε γιατί το επεξεργάζομαι. Παίζει να είπα τη μεγαλύτερη πατάτα της χρονιάς, κάτσε να θυμηθώ. Μη ξεχνάτε ότι έχω split image focusing screen οπότε με βάση αυτή και με βάση το λαμπάκι της μηχανής μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Νέα υπηρεσία cloud storage από τη Nikon.

NIKON IMAGE SPACE

Δίνει 2Gb σε όλους και 20Gb σε όσους έχουν φωτογραφική μηχανή Nikon

Πως γινόμαστε μέλη?

Άκυρο, το βρήκα. Εδώ για όσους δεν το ειδαν, όπως εγώ. :)

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.