Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

The new members of the family!

(Sorry για το ανεστίαστο της photo, κόντεψα να κατουρηθώ εκείνη την στιγμή

:hehe:)

Gfpt6YL.jpg

Και unboxed το ζευγαράκι.

VSd91hD.jpg

Με τον 14-45 f/3.5-5.6

BIKpCHk.jpg

Προς το παρόν έχω μονάχα εντυπώσεις για τον Pancake (Ήρθε πρωί πρωί :hehe:)

Πολύ "φωτεινός" φακός, απίστευτα οξύς. Δεν είχα ποτέ φακό κάτω από f/2.8 και πραγματικά έχω ενθουσιαστεί με αυτό το φακουδάκι. Το μόνο μείον που έχω βρει είναι ο μικρός θόρυβος που κάνει το μοτέρ του.

Περισσότερες εντυπώσεις σύντομα με την OM-D γιατί η G1 μου έχει και ένα θεματάκι εστίασης.

Με την μηχανή έπαιξα κάνα 10λεπτό και φορτίζει τώρα. Απίστευτη ποιότητα κατασκευής. Σχετικά με το βάρος την είχα πιάσει και στο μαγαζί χωρίς φακό και μπαταρία και μου φαινόταν ελαφριά, με όλα τα αξεσουάρ κουμπωμένα είναι ιδανική.

Η ταχύτητα εστίασης είναι το κάτι άλλο, καθώς και το σύστημα σταθεροποίησες 5 αξόνων. Ενδιαφέρουσα προσθήκη η capacitive οθόνη αφής, και το menu είναι παραμετροποιήσιμο ως τον θεό.

Μέχρι στιγμής με ενοχλεί ο δεξιός κρίκος για λουράκι, ο οποίος μπαίνει στην μέση όταν προσπαθώ να πατήσω το shutter button. Αυτό είναι κάτι το οποίο λύνεται με την αγορά του πρόσθετου grip HLD-6, που είναι στην κορυφή του wish-list :D

Αυτά για τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο ιασωνας ..παιζουν δυο 80-200....ο αφ-δ και ο νεοτερος (αλλα παλι παλιος) αφ-ς.Και οι 2 με 2.8 μεγιστο διαφραγμα.

Προφανως..εφοσον ειπες για usm ...ο αντιστοιχος ειναι ο af-s.

@ιασωνας...

Τι ρωτας και συ...d600...:p

[MENTION=9685]Jerry007[/MENTION]

Παρα πολυ καλος φακος ο 20αρης...Μονο αυτον ασε πανω:p

Link to comment
Share on other sites

Δ600. Εξετάζω επιλογές τώρα. Δύσκολο το να πάω σε nikon, απ'ότι φαίνεται, πάντως. Ξεφεύγει πολύ το κόστος. Το αρχικό budget ήταν για την 6d σκέτη (περίπου 1500 ευρώ +ΦΠΑ=1900ευρω).

Είδα ότι η d600 είναι περίπου 200 ευρώ πιο κάτω κι άρχισα να σκέφτομαι να διώξω τον 70-200 και να τσιμπήσω τον αντίστοιχο nikon με τη διαφορά. Αλλά αν είναι να ανέβω άλλα 300-400 ευρώ, και να μην υπάρχει και αντίστοιχος 100-400mm (σε εύρος και τιμή), δεν τη βλέπω τη μετάβαση.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

για να μη κραζει ο Τασος η D600 εχει 1500-1600Ε (τοσο στην αφηνουν με μετρητα)δεν ειναι 200Ε κατω.ειναι παραπανω:)

μεταχειρισμενοι 80-200 σαν τον δικο μου πουλιουνται ΚΑΛΟΙ ~600-800Ε

ο AFS απο 900+ βεβαια ειναι σπανιο να βρεις τετοιον.

εγω θα τον διωξω παντως.Σιγουρα οχι σε τετοια τιμη λογω οτι δε παιζει σε MF

Link to comment
Share on other sites

Slik Pro 814 Carbon Fiber Tripod Legs | CptPapadakisPhoto.gr

Δείτε ανακάλυψη, αποτι είδα στο σκρούτζ κιαλλο μαγαζί έχει ίδια τιμή, μηπως παιζει τιποτα περίεργο, πάντως παρήγγειλα ένα. Στο e-bay το πουλανε 250e μπορει να μη κυκλοφορει πια το μοντέλο αλλα τετοια διαφορα τιμής;

Link to comment
Share on other sites

δε σε πιανω με το φτωχο upgrade..

Δε ξερω με τι την συγκρινεις...αλλα την κοβω μια χαρα..

Αλλη οθονη ,αλλο ΑΦ σενσορα δανεισμενο απο την δικια σου (και για να την σπασω στον ιασωνα καλυτερο της δ600 :p) τα γνωστα 24μπχ που χρησιμοποιει πλεον (Αντι 16 της δ7000) χωρις το low pass filter ..οπερ σημαινει περισσοτερη ευκρινεια απο οτι κυκλοφορει στα 24μπχ (με λπφ) ...expeed 3..καλυτερο weathering sealing ( για οποιον την βουταει αραια και που σε νερα).....μια χαρα την κοβω (οπως ειπα και στην αρχη)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μετά απο τόσο καιρό είναι πολύ modest το upgrade...

Αισθητήρα και ΑΦ θα τα αλλάζανε όπως κάνουν σε κάθε νέο μοντέρλο στις σειρές τους, αυτό το περίμενες.

Αλλά αν εξαιρέσεις αυτά τα 2, μετά δεν κάνει κάτι άλλο τρελό. Ιδιο FPS, το ίδιο (οχι κακό) weather sealing, ίδιο υλικό στο σώμα, το ΑΑ φίλτρο λογικά θα δίνει aquity σε καλούς (βλέπε 1κ+) φακούς αλλά θέλει προσοχή με το difraction απο ένα σημείο και μετά, και τα 24ΜΠ ρεαλιστικά δεν κάνουν ΤΟΣΗ διαφορά απο την 7000.

Δεν είναι "κακή", απλά βλέπω 2 καλά upgrades οπως είπα και ουσιαστικά ΕΝΑ, που ναι, πατάει και τον Ιάσονα με το μπρίκι του.

Απλά περίμενα κάτι λίγο καλύτερο, ίσως γιατί νόμιζα πως θα ήταν ένα high end DX body που λύπει τόσο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

high end dx body εννοεις τυπου D2??

Αν θα βγει ..μαλλον σε δ400...με ο,τι νεοτερο δεν εχει κυκλοφορησει..

Επειδη, αν βγει παντα, θα παιζει σε τιμες 1350-1450 θα πρεπει να τραβηξουν καμποσο καμποσο κοσμο πριν παει σε δ600..(ή οποια θα πρεπει να παλιωσει λιγο για να βγει δελεαστικη η crop)

υ.γ

Το weather sealing το καταλαβα καλυτερο απο οτι πριν ..εκτος αν το προμοταρουν τοσο πολυ και δεν επιασα το βαθυτερο νοημα(-marketing).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.