Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ρε παιδες...ανεβαζετε φωτογραφιες απο ανθρωπους που προφανως δεν εχετε παρει καμια αδεια ετσι ανετα?

Ετσι εκανα και εγω και μου ρθε μια ωραια καταγγελια ενα ωραιο πρωινο και με ετρεχαν στην διωξη ηλ. και ειμαι στα δικαστηρια (πλημμελημα ειναι παρακαλω, βλεπε νομο Ν. 2472/1997 και 3471/2006)

Ενημερωθειτε καλυτερα πριν ανεβαζετε οποιον να ναι.

:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφισα καποιον στην δουλεια και ανεβασα τη φωτογραφια σε μια gallery που ειχα προσωπικη για να δειχνω δουλειες μου σε πελατες. Καποιος εκλεψε την φωτογραφια μου (χωρις αδεια απλα την κατεβασε δηλαδη) και την εδειξε καπου (δε μπορω να πω δημοσια). Ο φωτογραφιζομενος ειδε την φωτογραφια απο τον δευτερο και μας εκανε καταγγελια και τους δυο.

Η δικαιολογια του ''κλεφτη'' ηταν οτι δεν ειχα copyright. Αναθεμα δηλαδη ποσο πιο μεγαλο να ειχα ματι εβγαζε.

Θα μπορουσε να γινει το ιδιο και απο το φορουμ εδω γι αυτο προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα φωτογραφιζω καποιον σε δημοσιο χωρο απο τον φωτογραφιζω καποιον εν ωρα εργασιας..

η καποιον σε ιδιωτικο χωρο.

πχ απο το μπαλκονι μου τη γκομενα στο απεναντι σπιτι που κανει μπανιο

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλιά είχα ανεβάσει μερικές στο dpgr.gr

Κάποιος έξυπνος από το sport-fm του άρεσε φωτογραφία μιας φίλης σε παραλία που είχα βγάλει και την κότσαρε σε άρθρο..

Στ' αρ#$#%$#$ του κανονικότατα δηλαδή...

Τίτλος άρθρου, κορίτσια στον ήλιο... λόγο ζέστης δλδ έλεγε τον καιρό τις καλοκαιρινές μέρες...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα φωτογραφιζω καποιον σε δημοσιο χωρο απο τον φωτογραφιζω καποιον εν ωρα εργασιας..

η καποιον σε ιδιωτικο χωρο.

πχ απο το μπαλκονι μου τη γκομενα στο απεναντι σπιτι που κανει μπανιο

Δημοσιος ηταν μαν. Δε θελω να πω κατι αλλο γι αυτη την υποθεση γιατι με εχει κουρασει καθε 2 μηνες(προβλεπομενος χρονος απο το νομο) παω και περνω αναβολη εδω και 2.5 χρονια που εγινε αυτο και ειναι πολυ ψυχοφθορο ειδικα τωρα που ειμαι ανεργος και δε βγαινουν ευκολα ωστε να τα δινω και στο δικηγορο μου, ποσο μαλλον θα το τι αποτελεσμα θα εχει η ιστορια αυτη.

21 ημουν τοτε και πανω στην κ...λα μου οπου φωτογραφιζα καθε μερα ξεχασα να διαβασω και τους νομους :book: τι να κανεις...

Αμα καποιος θελει infos σχετικα με το νομο/αδειες κτλπ ας μου στειλει πμ πλεων ειμαι καλυτερος και απο το τσακωνα σε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλιά είχα ανεβάσει μερικές στο dpgr.gr

Κάποιος έξυπνος από το sport-fm του άρεσε φωτογραφία μιας φίλης σε παραλία που είχα βγάλει και την κότσαρε σε άρθρο..

Στ' αρ#$#%$#$ του κανονικότατα δηλαδή...

Τίτλος άρθρου, κορίτσια στον ήλιο... λόγο ζέστης δλδ έλεγε τον καιρό τις καλοκαιρινές μέρες...

Για φαντασου εμενα που την εβαλε στην τηλεoραση σε prime-time ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μηχανή για την κοπέλα μου. Body only και κοιτάω για D3200 / D5100 . Ποια θεωρείτε καλύτερη; Δεν έχει πρόβλημα με το χειρισμό, ήδη δουλεύει άνετα την D300s μου.

αξίζει τα +200 ευρώ η 5200 ;;; από ISO πως τα πάνε; :D

Link to comment
Share on other sites

το κακό ειναι ότι δεν έχουν μοτεράκι... αλλα μετά πας σε D7000 που ξεφεύγει...

αν τελικά το κοστος μεινει στα 500 ευρώ η 5100 ειναι καλύτερη της 3200 ; αν και θα την πείσω για 5200 ;p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.