Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Δεν ειναι θέμα εγγύησης αυτό δυστυχώς

την είχα στον ώμο με τον 24-70 και λύθηκε το ****λουράκι--> μοντούρα πάπαλα :wall:

bloody assholes...μα πλαστική μοντούρα σε τέτοια μηχανη ρε fousti μου ; :wall:

edit: Είχε καιρό να με χτυπήσει τέτοια γκαντεμιά...πραγματικά δεν έχει ξαναγινει αυτό...

edit 2: Ευτυχώς ο φακός δεν έπαθε το παραμικρό (ούτε και το hood που έφαγε την αρχική στούκα)

αν μπορεις ανεβασε μια φωτο..

Link to comment
Share on other sites

Στην παρακάτω φωτογραφία έχω μαρκάρει τα δύο σημεία που έχουν σπάσει.

Ουσιαστικά έχουν ξεκολλήσει δύο μικρά κομματάκια πλαστικού από εκεινα τα σημεια

thumb_FMEdN2ZVNYAmEOye_huge.jpg

Εdit: υποθέτω πως ουσιαστικά αυτό το τμήμα ειναι που χρειάζεται αλλαγή

http://i.ebayimg.com/t/NIKON-D7000-DIGITAL-SLR-CAMERA-FRONT-BODY-MIRROR-HOUSING-FRAME-UNIT-REPAIR-PART-/00/s/OTY0WDEwMjQ=/$T2eC16FHJG8E9nyfmF)wBQWN7ffheg~~60_57.JPG

(H φωτογραφία αφορά part άλλου σώματο αλλά νομίζω μικρή σημασία έχει)

Link to comment
Share on other sites

φακός εννοείται πως δεν μπαινει πάνω. έχε βγει όλο το μεταλικό τμήμα της μοντούρας (αυτό που ο τυπας στην παραπάνω φωτό κρατάει στο χέρι) και ευτυχώς ειναι ανέπαφο. Η μηχανη κατα τα άλλα δουλέυει κομπλέ. (έτσι δείχνει τουλάχιστον)

Κρατώντας με το χέρι ένα φακό μπροστά της, έβγαλα κανονικά φωτογραφικά και καθρέπτης/θαμπόγυαλο/κλείστρο ήταν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω για εκει σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια. το μόνο που φοβάμαι ειναι το πόσο θα έρθει κοστούμι...

Αν και από ενα παρόμοιο περιστατικό που διαβασα σε φόρουμ του εξωτερικού (ΗΠΑ συγκεκριμενα) o παθών εγραφε :

Replace Front Body

Replace Mirror Box

Replace Reflex Mirror

Adjust Mirror Angle

Adjust Body Flange Back

Adjust Auto Focus Operation

Checked Meter Accuracy

General Check & Clean

Im still feeling so lucky that only cost me 250 bucks.

Link to comment
Share on other sites

θα την πηγαινα στον Αρη..

1)εξουσιοδοτημενο απο την Nikon

2)εχω ακουσει τα καλυτερα στα φορουμ

3)σιγουρα χαμηλοτερο κοστος

ειχα παρει τηλ για ενα θεμα που ειχα, και επειδη ειχε σχεση με ενα ειδικο μηχανημα που δεν το ειχε με εστειλε δαμκαλιδη.ειναι ενταξει ατομο

αυτα.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι και οι δύο εξουσιοδοτημένα σέρβις της Νίκον, πάρε τηλέφωνο (από Τρίτη τώρα), και μάθε πόσο θα σου κοστίσει, και πόσο καιρό θα κάνουν. Μετά το ξαναψάχνεις για αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.