Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

@Nephilim αν δεν εχεις FF (ή φιλμ) μη το ψαχνεις καν...ουτε στο PS δε θα το προσεξεις.

@SirDiman Αν ειναι φτηνο παρ'το για πλακα...ειναι λιγες οι συνθηκες που χρειαζεται αυτο το φιλτρο παντως.

@christosjr1 αυτα τα φιλτρα τα βρησκεις στα καταστηματα που εχουμε και εδω οι περισσοτεροι εχουν. Εκει που εισαι δεν εχω ιδεα βεβαια τι καταστηματα υπαρχουν...

Ψαξε για τα hoya multi coated που ειναι τα καλυτερα..

Τα δικα μου τα πηρα απο ebay γιατι οι τιμες στην διαμετρο των φιλτρων που ηθελα εδω Ελλαδα ηταν τρομακτικες :slap:

Link to comment
Share on other sites

@Nephilim αν δεν εχεις FF (ή φιλμ) μη το ψαχνεις καν...ουτε στο PS δε θα το προσεξεις.

Οκ.

Ξαναλεω .Οτι διαβασα λεω.

Δεν ειπα οτι δεν σας πιστευω!

ειναι και το ξεθαμα του ποστ του μπεζντιμι που ειχε πει αυτα:

εγώ θα έλεγα να πάρεις έναν prime 50άρη f/1.8. και της canon και της nikon είναι τρομακτικά value/money μοντέλα, ειδικά αν σκεφτείς πως στο sharpness φτάνουν μέχρι και τους επαγγελματικούς φακούς. Το f/1.8 σου προσφέρει μεγάλη ταχύτητα, εξαιρετικό bokeh (ακόμα και με τα 5 blades του διαφράγματος), και στα f/2.8 είναι supersharp. Επίσης με το FOVCF σώμα της Nikon με crop 1.5x θα έχεις 75mm αντί 50mm. Και βουαλά έχεις έναν μεσαίο γρήγορο και φωτεινό τέλε που κάνει τη φωτογραφία ευκολία και διασκέδαση, με ελάχιστα χρήματα.
Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις ότι και αυτό που έγραψα είναι μια προσωπική άποψη, ίσως και κατάλοιπο από ενασχόληση με μια ΑΕ-1 και σταθερούς φακούς.

Με βόλεψε ο συγκεκριμένος φακός κυρίως λόγω του ότι ήταν ο πρώτος φακός μετά τον κλασσικό 18-55.

Τώρα είμαι με sigma 24-70 f/2.8 και πραγματικά είναι ΜΗΝΕΣ κουμπωμένος μόνιμα στη μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι δυνατόν ο φίλος μου ο Λευτεράκης να έχει κάτι που δεν έχω εγώ :p, είπα κι εγω να μπω στο club.

Ήμουν μεταξύ Canon 500 και Pentax Kx και τελικά κατέληξα στην 2η (την οποία και θα τσιμπήσω αύριο με το 2πλό κιτ).

Κάποιο σχόλιο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε Nikon εφόσον προλαβαίνεις :p

Είδα την 5000 αλλά μου φάνηκε γκουμούτσα, πολύ βαριά και δεν την βρισκω και με την σπαστη οθόνη.

Αφήνω ένα περιθώριο αύριο για την Canon (αν μου κάτσει καλύτερα στο χέρι από την Pentax - την οποία δεν έχω δοκιμάσει + λόγω της οθόνης της).

Αρχάριος είμαι, δεν νομίζω να καταλάβω διαφορες τώρα γενικά (άσε που την Pentax την έχουν βγάλει πολύ καλή γενικά - σε κάποια (σκοτεινά πχ) καλύτερη από την Nikon).

Link to comment
Share on other sites

tnx haya, επειδή δεν απάνταγαν στο τηλέφωνο έστειλα mail και θα ξαναπροσπαθήσω αύριο τηλεφωνικώς.

Όταν μάθω θα το postάρω:)

τίποτα ρε :)

btw, δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά έχω ακούσει ότι (από άποψη χρόνου) συμφέρει περισσότερο να την πας σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα, οπότε ρίξε 2-3 τηλέφωνα και σε μαγαζια εκτός από τον Δαμκαλίδη για να δεις τι παιζει. Από τιμή δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

συμφέρει περισσότερο να την πας σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα, οπότε ρίξε 2-3 τηλέφωνα και σε μαγαζια εκτός από τον Δαμκαλίδη για να δεις τι παιζει

που να το βρω στην Καλαμάτα;

:hang3:

Link to comment
Share on other sites

oχι οτι θα δεις τρελλες διαφορες ..αλλα εκει παιζουν canon sx20is/10is και sx1s..

kαθως επισης panasonic fz38..

spc ..δε ξερω για ποια χρηση θες τη μηχανη..θα συμφωνησω παντως με jp και θα ελεγα οτι για πρωτη μηχανη η νικον d5000 ειναι μια χαρα..(ισως και κατι καλυτερο απο μια χαρα)

(Προσωπικα, αν ξαναξεκινουσα παλι απο το 0 με αυτην θα αρχιζα παντως.)

Αν για καποιον λογο δεν επαιρνα την nikon τοτε θα επαιρνα την canon.

Aν παλι θες κατι καλυτερο απο οτι εχεις συνηθισει μεχρι τωρα (ελπιζωντας να μην εχεις dslr βεβαια)..δεν θες ογκο..και 8ες να ειναι μεσα σε τσεπη-τσαντακι-ντουλαπακι δες την canon s90.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Είδα την 5000 αλλά μου φάνηκε γκουμούτσα, πολύ βαριά και δεν την βρισκω και με την σπαστη οθόνη.

Αφήνω ένα περιθώριο αύριο για την Canon (αν μου κάτσει καλύτερα στο χέρι από την Pentax - την οποία δεν έχω δοκιμάσει + λόγω της οθόνης της).

Αρχάριος είμαι, δεν νομίζω να καταλάβω διαφορες τώρα γενικά (άσε που την Pentax την έχουν βγάλει πολύ καλή γενικά - σε κάποια (σκοτεινά πχ) καλύτερη από την Nikon).

Όταν ψαχνόμουν κι εγώ ήμουν μεταξύ της D60 και της Sony A200, αλλά πήρα την Nikon γιατί κάτι μέσα μου έλεγε ότι θα το μετανιώσω μετά αν δεν :p

Για αρχάριο "μια χαρά" είναι μία D40, η D5000 είναι uber κατ΄ εμέ "για αρχή" ειδικά με ένα photo school θα την μάθεις και γρήγορα. Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς παραπάνω μετά, θα σου λείψει ένα καλό όνομα που να παίρνει πολλούς φακούς, αξεσουάρ, καλό software κλπ. Anyway, πιάσε τις όλες, δες τις όλες και αποφάσισε. Και η παλιά μου SLR Pentax είναι και γενικά δεν της λείπει ποιότητα και εμπειρία. Εσύ να είσαι ικανοποιημένος στο τέλος :)

Έγινε επεξεργασία από jpavly
Link to comment
Share on other sites

κάπου στο 20άρικο αν δεν κάνω λάθος. :)

Σε εξουσιοδοτημένο σέρβις της Νίκον, 20 ευρώ. Αλλά πήρα αυτά:

http://cgi.ebay.co.uk/6pcs-SLR-Sensor-Cleaner-CMOS-CCD-SWAB-Width-17mm-Wet_W0QQitemZ180349891335QQcmdZViewItemQQptZUK_Photography_DigitalCamAccess_RL?hash=item29fdb0f307

που είχε προτείνει κάποιο άλλο μέλος. Δεν είναι καλά, αν τα χρησιμοποιήσεις υγρά με το δικό τους υγρό αλλά είναι ΤΕΛΕΙΑ, αν τα αφήσεις να στεγνώσουν και τα βρέξεις με καθαρό οινόπνευμα.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα μία γνώμη από άτομα που κατέχουν το άθλημα :p

σκέφτομαι να πάρω την πρώτη μου dslr μιας και πάντα είχα απωθημένο την φωτογραφία σαν hobby. με λίγο ψάξιμο κατέληξα στην olympus e420 , μου φαίνεται πολύ value/money και ιδανική για να αρχίσω να ψάχνομαι με την φωτογραφία. έχετε να προτείνετε τίποτα καλύτερο ?

ΥΓ όντας φοιτητής δεν θα μπορώ να ξεφύγω στο budget ούτε για πλάκα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.