Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Samyang για κάνον είναι υπερβολή. Έχεις ένα εκατομμύριο επιλογές με αντάπτορα. Σε πολυ λιγότερα λεφτά.

Και σε ultra wide με 6/7/11φ++ ο μόνος τρόπος να βγάλεις ανεστιαστες φωτο έιναι με το καπακι του φακού κλειστό.:p

Link to comment
Share on other sites

Μολις ξεπερασεις το αρχικο σταδιο "θελω 100000000000000mm τηλεφακο πανω σε μερικους τελεκονβερτερς"

Αυτό το στάδιο πότε ακριβώς το ξεπερνάς; Γιατί εγώ ακόμα.... δεν...

:shifty:

Υπαρχου κάποιοι εδω μέσα που δεν έχουν εκτυπωμένα και δερματόδετα τα άπαντα του KR στο εικονοστάσι//???/?

Εγώ τα έχω.

Πρέπει να ξέρεις και να τον ερμηνεύσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το στάδιο πότε ακριβώς το ξεπερνάς; Γιατί εγώ ακόμα.... δεν...

Δεν ειναι απαραιτητο να αλλαξεις σταδιο..απλα αν αλλαξεις θα πας σε ff kai 8mm:p

Yποθετω οτι εχεις και αυτα εε??

Astroscope + DSLR = Gallery! - BirdForum (μη κοιτας τις φωτος...Οχι αρχικα δλδ..Δες τον τιτλο)

Πρέπει να ξέρεις και να τον ερμηνεύσεις ;)

true

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Έχω ένα τηλεσκόπιο της κακιάς ώρας, καλύτερος είναι ο 300άρης μου με 1-2 TC από πίσω!

Να φανταστείς τόσα χρόνια ούτε ένα T-mount adapter δεν έχω πάρει.

Έχει ο γείτονας ένω ωραιότατο ρώσικο μεγάλο βαρύ τηλεσκόπιο και είχα πάει να δω μέσα του μια φορά, μου είπε θα μου το δάνειζε, αλλά πέθανε ο καημένος και σταμάτησε εκεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

δε το εχω με τα τηλεσκοπια..και προφανως δε με ενδιαφερει κιολας..:p..αλλα..

(crop σε ολυμπους ε3)

attachment.php?attachmentid=313455&d=1300463650

με κατι τετοιο..

[ame=http://www.amazon.com/Skywatcher-Refractor-Optical-Assembly-Design/dp/B00287MEKW]Amazon.com: Skywatcher Pro SW 80ED APO 80mm ED Refractor Optical Tube Assembly with ED Refractor Design, 900mm Focal Length: Camera & Photo[/ame]

BirdForum - View Single Post - Astroscope + DSLR = Gallery!

ΓΕνικα ειναι ευκολη ανεξοδη λυση απο το να δινεις 10χιλιαρα..και το εχω δει να φοριεται αρκετα(το τηλεσκοπιο γενικα..οχι το συγκεκριμενο)

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε μου διευκρινιση σε αυτά που λέει ο [MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION]

Πως δουλεύουν οι αντάπτορες τα κουμπώνεις πάνω στα Kit Lens η πέρνεις ξεχωριστά κομμάτια? Και δώστε τίποτα Links άμα είναι να αγοράσουμε τίποτα για Canon..

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν εχει νοημα να μπλεξεις ακομα με αυτα..

Το ultra wide ειναι λιγο tricky...σε θεμα φακων.

Αν και παιζουν 17αρηδες παλαιας καπης..αν δεν εχεις ΦΦ δεν εχει νοημα να μπλεξεις γιατι το crop factor θα σε ανεβασει σε χιλιοστα.Κοινως..αντιο 17αρη...Το οποιο ουτως η αλλως το βισκεις σε dx σε συγχρονους φακους.

Πιο κατω δυσκολα βρισκεις κατι που αξιζει σε νορμαλ λεφτα.Κατι πραματακια που ισως αξιζουν, πουλιουνται δυσαναλογα ακριβα...και συν της αλλης σαν τον 14αρη samyang δεν θα ειναι σιγουρα.

Οποτε αν δεν πας για 17-21-24 prime vintage manual σε ΦΦ ..(που μερικοι παιζουν να φτανουν και 150-200€) δινεις το κατιτις παραπανω και πας για 14αρι samyang.

End of story..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι με 300αρη και 2 tc που παιζεις?

Δεν εχουν προβλημα με το φως ..με την αποσταση που τους χωριζει απο το θεμα εχουν.

Μόνο 1-2 φορές για δοκιμές έχω παίξει έτσι. Και 1 φορά με 3 (2x) στον 300άρη, για να πλάκα.

Το ωραίο είναι ότι με το 2x και το 1.6x συνεχίζω να έχω AF.

Link to comment
Share on other sites

ο καθηγητης μου στη σχολη εχει canon 5d και οι περισσοτεροι του φακοι ειναι νικον (παλιοι) τροποποιημενες οι μοντουρες του για να μπαινουν στην κανον..

για ακομη μια φορα κατοχος κανον , επιλεγει φακους νικον :hehe:

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

To σιγοψηνω ..:p

To ειχα πει και παλιοτερα..(2-3 μερες πριν δλδ :p) ..μια nex για αρχη ..και στη πρωτη ευκαιρια οταν πεσει σε λιγοτερα λεφτα Α7ρ

(ιδια μοντουρα εχουν..και θα πεσει πολυ vintage απο φακους στο ενδιαμεσο:p)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.