Jump to content


Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Πετάνε και το βράδυ οι μελισσούλες ? :D

( just kidding man :D )

Δεν ξέρω τι πρόσβαση υπάρχει στον ναό το βράδυ, δεν διευκρινίζεις και τι μέρος του κάδρου σε ενδιαφέρει να είναι ο ναός.

Αν θες non-crop σαν αυτές που είχε βάλει ο NTG με τον 200άρη θα πρέπει να είσαι αρκετά κοντά, και για αυτό δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να πλησιάσεις τόσο.

Ρίσκο μη ξέροντας πόσο μπορείς να πλησιάσεις και από που.

Πάντως αν κατέβεις έχει λίγο παραπέρα καλό σημείο για milky way :p

Link to comment
Share on other sites

Αν θες non-crop σαν αυτές που είχε βάλει ο NTG με τον 200άρη θα πρέπει να είσαι αρκετά κοντά, και για αυτό δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να πλησιάσεις τόσο.

Σιγά μην καταφέρει ο Haya να βγάλει έτσι το φεγγάρι με τον 200αρη!!:rofl:

Δεν πρεπει να εισαι κοντα...τουναντιον ..πρεπει να εισαι μακρια.

Και με 200αρι ..οντως θα του πεσει λιγο.

Αναλογα και τι σοι καδρο θελει να παρει βεβαια.Και το μεγεθος της εικονας (ποσο crop θα κανει..αλλα εχει πολλα mpx και βοηθαει) ,αλλα και το μεγεθος του φεγγαριου εναντι του ναου(το οποιο σχετιζεται αμεσα με το ποσο μεγαλο τον εχει....τον τηλεφακο:p(ή ποσο πισω εχει παει για μικρο τηλεφακο..με συνεπεια λιγα mpx).

Το 200αρι ειναι το ελαχιστο και πας για καμποσο crop..αλλα 24mpx ειναι αυτα...και 1mpx καλο να παρουσιασεις ειναι οκ για internet.Αλλα θα πρεπει να πας πολυυυυυυυυυυυυυυυυυ πισω ωστε στο 1mpχ να "εχεις" καμποσο φεγγαρι και μικρο σχετικα ναο.

Το φεγγαρι δλδ παντα ιδιο θα ειναι με το 200αρι οσο πισω και να παει και μαλιστα μικρο.Απλα πρεπει να συνδιασεις την αποσταση με τον ναο...ωστε στο crop να δειχνει μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύεσαι!! Άμα πάμε μαζί ο Haya με D600 και εγώ με D200, με τον ΙΔΙΟ φακό, σχεδόν ίδιο θα το βγάλουμε σε μέγεθος το φεγγάρι, σε 100% crop!

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Μπέρδεψα τα σώματα!
Link to comment
Share on other sites

To ιδιο θα εχουν (οι συγκεκριμενες μηχανες).

(ελαφρως λιιιιγο μεγαλυτερο ο hayas..αλλα no big deal.Ιδιο θα ηταν αν ειχε 22.5mpx η ΦΦ)

Αλλα δε μπερδευτηκα (αν ελεγες εμενα πριν).

το crop δε ηταν για να μεγαλωσει το φεγγαρι.

Crop θα πρεπει να γινει γιατι πρεπει να παει πολυυυυυυυυυυυ(πολλα "υ") πισω ..ωστε ο ναος να δειχνει μικρος σε σχεση με το φεγγαρι.

To φεγγαρι οπου και να παει ιδιο θα ειναι.(εκτος αν παει στο διαστημα)

Καμμια σχεση λοιπον το crop αυτο με τις crop μηχανες.(αν εκει εγινε το μπερδεμα)

Αν ειχε τεραστιο τηλαφακο..(και 500αρης μικρος ειναι) απλα δεν θα χρειαζοταν να κανει τοσο τεραστιο crop.Η αποσταση παραμενει επισης μακρινη...και παντα εχει σχεση με το τι εχει στο μυαλο του σαν καδρο ο χειριστης(σχετικες διαστασεις φεγγαρι-ναου) και το τι εξοπλισμο κουβαλαει.

Εν ολιγοις ειναι απλα θεμα προοπτικης και πως θα χειριστεις τον εξοπλισμο σου (ο καθενας χωριστα)

So simple (αλλα δεν παιζει να βγαλει κανεις ακρη με τη παραπανω σειρα.)

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο θα εχουν (οι συγκεκριμενες μηχανες).

(ελαφρως λιιιιγο μεγαλυτερο ο hayas..αλλα no big deal.Ιδιο θα ηταν αν ειχε 22.5mpx η ΦΦ)

Αλλα δε μπερδευτηκα (αν ελεγες εμενα πριν).

το crop δε ηταν για να μεγαλωσει το φεγγαρι.

Crop θα πρεπει να γινει γιατι πρεπει να παει πολυυυυυυυυυυυ(πολλα "υ") πισω ..ωστε ο ναος να δειχνει μικρος σε σχεση με το φεγγαρι.

To φεγγαρι οπου και να παει ιδιο θα ειναι.(εκτος αν παει στο διαστημα)

Καμμια σχεση λοιπον το crop αυτο με τις crop μηχανες.(αν εκει εγινε το μπερδεμα)

Αν ειχε τεραστιο τηλαφακο..(και 500αρης μικρος ειναι) απλα δεν θα χρειαζοταν να κανει τοσο τεραστιο crop.Η αποσταση παραμενει επισης μακρινη...και παντα εχει σχεση με το τι εχει στο μυαλο του σαν καδρο ο χειριστης(σχετικες διαστασεις φεγγαρι-ναου) και το τι εξοπλισμο κουβαλαει.

Εν ολιγοις ειναι απλα θεμα προοπτικης και πως θα χειριστεις τον εξοπλισμο σου (ο καθενας χωριστα)

So simple (αλλα δεν παιζει να βγαλει κανεις ακρη με τη παραπανω σειρα.)

Μια χαρά τα είπες. Δεν έγινε μπέρδεμα, απλά πριν μου ήρθε στο μυαλό αυτή η φράση που μου την έλεγε ένας συνάδελφος παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Ποστατζ: ΓουορλντΓάιντ.

Δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις αν στέλνει Ελλάδα. Στέλνει στην Ιταλία, δε νομίζω να μη στέλνει και Ελλάδα. Του κίναιδου δηλαδή.

Στη χειρότερη αγγαρεύετε κάποιο μέλος που σπουδάζει/μένει ΗΒ :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.