Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Τι εννοείς value for money ? ( define your budget in other words )

π.χ. για crop σώμα ( σαν φωτογραφία, όχι βίντεο ) εγω θεωρώ την D5200 vfm

Στα entry & entry->mid-level μοντέλα από ότι έχω δει η Canon είναι καλύτερη στο video.

Πολύ καλές στο video είναι και οι mirrorless ( αρκετές από αυτές είναι καλύτερες και από mid-level full frame DSLR ).

πιο συγκεκριμένος δεν μπορώ να γίνω ( δεν είμαι βιντεάκιας, επιφανειακή η επαφή μου και οι γνώσεις μου στο θέμα αυτό )

Link to comment
Share on other sites

ποιο σωμα υπάρχει value for money ( cropped) και για βιντεο, απο νικον -κανον? (σε mirroless δε ξερω αν υπαρχει κατι εχω να ψαχτω καιρο)

canon 100d (ολογραφως: εκατο )

Νομιζω ειναι η φθηνοτερη που μπορεις να βγεις γενικοτερα με phase detect οn sensor για καλο video AF.

(εχει και mic in αν θες εξωτερικο μικροφωνο)

Kαι ειναι και στον πασιγνωστο 18αρη sensor με digic 5 αρα και φωτογραφικα ειναι σε καλο δρομο.

Προτιμησε αν ειναι για video καποιον stm φακο.

video ΑF εχουν και οι mirrorless αλλα στις φτηνες νομιζω ειναι μονο contrast detect ..και παιζει να σε χαλασει.

Παρολα αυτα η nex 3n στα 300€ ειναι must have .(χειροτερη με απολυτα κριτηρια σε θεμα video απο 100δ)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός εγγύησης; τι πρόβλημα;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Εκτός με χαλασμένο ζουμ. 18-200 φιλου δε κάνει ζουμ out απ τα 30μμ και κάτω.:hang2:

ΕΔΙΤ

Παιζει 16GB UHS (class 10) ADATA Στα 10,50 ευρά απο eshop, σχετικά καλά. Εγώ πηρα και πιανει ~11MB/s σε write φωτογραφίες και ~16 σε αρχεια 1.5GB

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

canon 100d (ολογραφως: εκατο )

Νομιζω ειναι η φθηνοτερη που μπορεις να βγεις γενικοτερα με phase detect οn sensor για καλο video AF.

(εχει και mic in αν θες εξωτερικο μικροφωνο)

Kαι ειναι και στον πασιγνωστο 18αρη sensor με digic 5 αρα και φωτογραφικα ειναι σε καλο δρομο.

Προτιμησε αν ειναι για video καποιον stm φακο.

video ΑF εχουν και οι mirrorless αλλα στις φτηνες νομιζω ειναι μονο contrast detect ..και παιζει να σε χαλασει.

Παρολα αυτα η nex 3n στα 300€ ειναι must have .(χειροτερη με απολυτα κριτηρια σε θεμα video απο 100δ)

Ελεγα μηπως εδινα την G10 καποια στιγμη...(αλλα δε πρεπει να πιανει πολλα πια :()

Ωραια η 100D, 'κουτσικη :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας για φωτογραφική μηχανή, πρόκειται για αρχάριο/ερασιτέχνη που θέλει να ξεκινήσει μαθήματα φωτογραφίας και είναι ανάμεσα σε Nikon D3200 και D3100.

Δεν έχει πρόβλημα βέβαια αν βρεθεί κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα, θέλει κάτι κοντά στα 350-450€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ παιδιά 400 σελίδες νήμα τι να πρωτοδιαβάσω!!! χαχαχα!!:hehe:

Aν δεν βαριέστε τεκμηριώστε και το γιατί.

Όπως είπα δεν κολλάει ανάμεσα σε εταιρίες, ψάχνει κάτι εκεί γύρω σε αυτα τα λεφτά.

Η D5100 παίζει στο 500άρικο αλλά σε σχέση με την 3200 αξίζει τα επιπλέον χρήματα;

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

D3200 χαλαρά ( μεταξύ D3200 + D3100 ).

Υπερέχει σε δυνατότητες, σένσορα, αρκετά πράγματα που δεν χρειάζεται καν να το ψάξεις :p

Καλύτερα θα ήταν αν μπορεί να πάει σε D5100 ( είτε μεταχείρα είτε new ).

Αλλά και με την D3200 μια χαρά θα είναι αφού μιλάμε για αρχάριο.

Στο μέλλον αν τελικά του αρέσει και βουτήξει στα βαθιά αλλάζει σε κάτι καλύτερο.

Άλλωστε νέοι υποψήφιοι φωτογράφοι για να τσιμπήσουνε την D3200 του από τις αγγελίες θα υπάρχουνε ουκ ολίγοι.

Βοήθα κι εσύ να μην γίνει gearhead από την αρχή γιατί ο ενθουσιασμός είναι μεγάλος και μόνο λάθη γίνονται με την παρορμητική συνεχόμενη μανία αναζήτησης νέων αγορών.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.