Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Kαινουρια την 5200 στα 400€ θα την παρεις σε ενα χρονο ..και αν.

Μονο μεταχειρισμενη οταν βρεθει ..αν τη θες νωριτερα απο το 2015 δλδ (ναι ..'15)

Αλλιως ετοιμαζε 600€

Και η 5100 δε θα σε χαλασει παντως..Αν δε σε ενοχλει το 100αρικο..απλα πας στην 5200.

Περι πλαισιο και 7100 @ 1300€....παιζει να ειναι απο τις λιγες λαθος κινησεις που μπορεις να κανεις :p

Link to comment
Share on other sites

Μια στο 100μυριο να μη μπορει να διαβασει καρτες πανω απο 4γβ...ελεω παλαιοτητας της μηχανης(10 χρονια ειναι αυτα).

Δε παιρνω και ορκο βεβαια..αλλα σιγουρα καποιος εκει κοντα σου θα εχει CF να δοκιμασεις.

Σαν χειροτερη επιλογη..(δεν ειναι χαλια..απλα με 2-3€ παραπανω παιρνεις 8αρα..και εχω τετοια)

Kingston CompactFlash 4GB Standard | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

μάγκες θέλω την άποψή σας, έχω βρεί την φωτογραφική μηχανή Niko D3000 Kit στα 170 Ευρώ απο έναν φίλο όπου θέλει να πάει σε μεγαλύτερη, η φωτογραφική έχει βγάλει 2000 φωτογραφίες και έχει ακόμα 20 μήνες εγγύηση αντιπροσωπίας.

Τι λέτε αξίζει να την πάρω; Είναι καλή σαν φωτογραφική;

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

οταν θες να ελεγξεις ενα μεταχειρισμενο φακο για αγορα, εκτος απο τα εξωτερικα κρυσταλλα (μπρος-πισω), και γενικα την εξωτερικη κατασταση του σωματος, τι αλλο πρεπει να προσεξω???

Link to comment
Share on other sites

ότι το διάφραγμα κλείνει κανονικά σε όλα τα f/stops, ότι η εστίαση λειτουργεί κανονικά χωρίς να είναι πολύ χαλαρό ή σφιχτό το δαχτυλίδι της -το ίδιο και για το ζουμ αν είναι ζουμ ο φακός-, κι ότι το AF λειτουργεί κανονικά :p

Link to comment
Share on other sites

Με το μάτι μέσα να δείς επίσης αν έχει πιάσει μούχλα ( από αποθήκευση σε χώρο με πολύ υγρασία π.χ. ).

{ σε Nikon φακό ανοίγεις το διάφραγμα με το "διακοπτάκι" που είναι στο mounting plate }

Link to comment
Share on other sites

Sigma issues advisory on lens compatibility with Nikon D5300: Digital Photography Review

Nα ελεγαν και κατι περισσοτερο τεχνικο..καλοδεχουμενο θα ηταν..

Δε μπορω να καταλαβω αν εννοουν ταυτογχονα liveview+os ή ανεξαρτητα.

Εικαζω ως προς το ταυτογχρονο...

Αλλα και παλι που και ποσο διαφοροποιεται η 5300 απο την 7100?

Link to comment
Share on other sites

Ρουμανία είμαι τώρα και το μαγαζί είναι Nikon only.. :p Βασικά θα έλεγα ότι δε θα δεις και πολύ Canon στη Ρουμανία. Είναι συνειδητοποιημένοι οι άνθρωποι :hehe:

Δείτε εδώ τιμές. Αν θέλετε κάτι, πείτε μου :p

https://shop.yellowstore.ro/black-friday

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] δες εδώ :p

http://www.f64.ro/lp/blackfriday#tab_Aparate_Foto-Video

Έγινε επεξεργασία από racer
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.