Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Αν δεν βαράω αλεπούδες μπορεί να βγάλω καμμία.

Αν και από ότι έχω δεί από photos άλλων δεν είναι κάτι το γουάου.

Πολύ πιο γουάου ένα milky way, m31 ( andromeda galaxy ) ή έστω μια solar/lunar eclipse.

Link to comment
Share on other sites

ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

επιτελους και ενας που ασχολειται με vintage...

(1-2 ειναι παντως/Δε ξερω τι ξερεις και ποσο μεγεθυνση ψαχνεις..αλλα γενικα ειναι καλος φακος για τα λεφτα που θελει σημερα.Αρκει να μην τιγκα στα σημαδια/fungus/κλπ εε:p)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα βασικά.. :p

Έχω έναν [ame=http://www.amazon.com/Tamron-AF-90mm-2-8-Di/dp/B00021EE4U]Tamron 90mm [/ame] τον οποίο τον δουλεύω στο manual για macro φωτογραφίσεις και βρήκα αυτόν που λέω πιο πάνω και λέω να τον πάρω στον αδερφό μου.

Από ότι μου είπε αυτός που τον δίνει είναι σε πολύ καλή κατασταση με ένα σπασιματάκι μπροστά, εκεί που βιδώνουν τα φίλτρα ...

Link to comment
Share on other sites

Nα βρεις να τον δουλεψεις πρωτα και να τον δεις απο κοντα εννοειτε..

Το σπασιματακι -αναλογα και με τι μοιαζει βεβαια- σημαινει συνηθως πτωση.

Εγγυασαι για τα οπτικα του πλεον και την συνολικη λειτουργια του?

Γενικα παντως ειναι καλη περιπτωση για φακο.

(εφοσον δουλευει κανονικα)

Eναλλακτικες ..κατεβαινεις λιγο σε mm ..-εξαρταται και τι τον θες- και πας ειτε στον αν τον βρεις ακριβοτερο 60mm αφ-δ (μυδια ..και με την 3100 παλι manual) ειτε στον παλιοτερο 55mm φ3.5 (κατω απο 100αρικο).

ΛΕφτα να χεις να δινεις ..κυκλοφορει εκει εξω πολυ πραμα:p

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογο σπασιματάκι έχει και ο δικός μου 16-85 νίκον.

Σκόνταψα σε σκάλες το καλοκαίρι με τις κ0λοπαντόφλες και βρήκε στη γωνία του σκαλοπατιού. Ευτυχώς δεν ακούμπησε ο φακός.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα (autofocus, VR).

Για σκουπιδάκια μέσα κοίταξε και εννοείται

Nα βρεις να τον δουλεψεις πρωτα και να τον δεις απο κοντα εννοειτε..

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το 54 στο μου στραβοκαθισε...

Θα ηθελα να ειναι 3χ18 (οh yes...κανει 54) ..αλλα το πιο πιθανο να ειναι 2.25χ24* ..οποτε who gives a faq!!

(και η sony και η canon εχουν καταθεσει πατεντες για(γυρω απο) foveon...αλλα ..!!??!!..... #$#$#(meaning βγαλτε καμμια εξελιγμενη "merril" στο χιλιαρικο που την ορεχτηκα:p)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.