Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Αν δεν χρειάζεσαι τα 200mm και θες να κουβαλας μονο εναν φακο, λογικά θα σε βολέψει.

Αν θες να πας παραπάνω σε ποιότητα δεν νομίζω, γιατί σε κάποια φάση το χα ψαξει και ο 18-55 με τον 18-105 έχουν πανω-κατω ίδια ποιότητα εικόνας.

Ωστόσο τον εχω εδω και ενα χρόνο απ το κιτ της D7000 και ειναι αρκετα καλός για γενική χρήση.

Πληροφοριακα, σε τι τιμη παιζει αυτός?

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπε ο Αποστόλης.

Πάνω κάτω τα ίδια είναι, marginally better ο 18-105, είναι καλύτερος π.χ. στα 18mm σε σχέση με τον 18-55, σε άλλα σημεία υπερτερεί, σε άλλα υστερεί.

Και στις δύο περιπτώσεις ( υπερτερεί / υστερεί ) είναι πολύ μικρές οι διαφορές, δεν είναι άξιες αναφοράς, ούτε αξίζει σε μετάβαση παρά μόνο αν γουστάρεις να έχεις όλα σε έναν φακό ( πλήν του ότι χάνεις το long telezoom του πολύ αξιοπρεπούς 55-200 ).

Αν δεν θα κάνεις wildlife photography και δεν είσαι πολύ του πορτραίτου καλύτερα να πάρεις κάποιον άλλο φακό με μικρότερο μεν range αλλά με καλύτερη ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβα γιατι πρεπει να δωσεις και λεφτα για την αλλαγη!

Θεωρητικα μια ή αλλη επρεπε να ειναι ..απο οικονομικης αποψης.

Για μενα αξιζει η αλλαγη..(αν δεν δωσεις λεφτα) .Δεν χανεις τιποτα απο τον 18-55..ισα ισα που του προσθετεις ευρος..και αφαιρεις τη δυσκολια του "κουβαλα τσαντα-δευτερο φακο".

Link to comment
Share on other sites

Mη δωσει το 500αρικο για τον 16-85...αμαρτια ειναι ...

Παρε ενα σαμιαμιδι 14αρι ..παρε και τον 35αρι(νικον) που θες τωρα ..και περιμενε για καποιον καλο φθηνο 70-200..(3rd μαρκα..non-nikon)

Στο ενδιαμεσο απλα διωξε τους υπαρχοντες 2...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον 35άρη με 1000! :T:

Καταπληκτικός φακός, πολυ v4m.

Από τοτε που τον πηρα χρησιμοποιώ σχεδόν μονο αυτόν.

Κι εγώ από τότε που πήρα τον 300άρη, χρησιμοποιώ σχεδόν μόνο αυτόν. Πάρε 300άρη!!

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει.

Κάτσε να μάθουμε κάποια πράγματα για αρχη.

Δεν την έχω καιρό το μηχανή.

Μια d5100 πήρα.

Είναι και ο sigma 17-50 στα σχέδια.

Που είδα είναι πολύ καλός φακος για τα λεφτά του

#mobile

Link to comment
Share on other sites

Mη δωσει το 500αρικο για τον 16-85...αμαρτια ειναι ...

Παρε ενα σαμιαμιδι 14αρι ..παρε και τον 35αρι(νικον) που θες τωρα ..και περιμενε για καποιον καλο φθηνο 70-200..(3rd μαρκα..non-nikon)

Στο ενδιαμεσο απλα διωξε τους υπαρχοντες 2...

ξερω οτι εγκρινεις την συλλογη μου :p

Link to comment
Share on other sites

νορμαλ πριμε λεμε...35-50..(με χιλια ζορια και οι 28αρηδες περνανε(στο τελος της wide περιοχης πεφτει αλλα οκ..θα κανω τα στραβα ματια.)

y.g

O γομαρης ηξερε τα γουστα μου απο τοτε που ειχε δ40..αντε δ90, οποτε και το σχολιο ηταν για αυτον περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.