Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

α)γιατι οταν πηρατε crop sensor δεν λεγατε το ιδιο να πηγαινατε μια και καλη σε ΦΦ.(μτχ φφ)

τα 600-700Ε που τα εχετε ετσι για πετσετακια θα ειχατε ξεμπερδεψει 2-3 χρονια πριν.

Θα μου πεις ...πιφφ..δ700...12μπχ...μουφα.

β)γιατι δεν παιρνατε δ800 οταν βγηκε αφου παλι αυτη γλυκοκοιτατε??Τι περιμενατε να βγει απο την στιγμη που δεν εχει βγει κατι αλλο απο ηλεκτρονικα(σενσορα-επεξεργαστη?

Και αντε εστω τα σκας για τα 36μπχ..και οχι για τα 24...

Τι ακριβως θα τα κανεις απο πλευρας επεξεργασιας-αποθηκευσης?

Προσωπικα παντως δεν θα πω κανεναν κομπλεξικο αν παρει καποιος την δ600...

Εργαλεια ειναι για να παιρνεις φωτογραφιες...και σαν εργαλεια σας καλυπτει και η δ700 εδω και 2-3 χρονια σαν μτχ στα 1200-1300 που επαιζε τοτε

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] ..αν σου περισσευουν 600-700Ε δωσε 80-200 και παρε 70-200vr1

Επαναλαμβανω...οχι για το vr..απλα το γραφω για να τον ξεχωρισω απο τον vr2(οπου αν τον βρισκεις σε παραπλησια λεφτα προτιμησε τον)

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο μη το πας μακρια

μπορει ο σιγμα που εχω να ειναι γαμω τους φακους αλλα μετανοιωσα που δε πηρα τον νικον τοτε με 600Ε παραπανω

τους λογους τους εχω πει ουκ ολιγες φορες.

συνηδειτα δε παιρνω δ700.Οχι γτ δεν ειναι καλη μηχανη αλλα γτ απλα ειναι 5 χρονων και η θελω ΝΕΟ σωμα.οχι μεταχειρισμενο

600 δε μου περισευουν αλλα και να μου περισσευαν δε θα εδινα τον 80-200 για τον 70-200.για τον vr2 ναι

Link to comment
Share on other sites

αν βρεις κανεναν να πουλαει vr2 τοτε οκ....

Η διαφορα 80-200-> vr1 ειναι μεγαλυτερη απο vr1-> vr2..

Aλλα ναι ..αν βρεις σε καλα λεφτα (αν εε) τοτε προτιμησε τον.

δ700 επρεπε να πας πριν 2-3 χρονια..

Τωρα οχι οτι δεν αξιζει (στο ~1Κ μτχ) απλα η 600δ ειναι καλυτερη αγορα αν διαθετεις εξτρα ενα 1Κ.Ομοιως και η d800 αν διαθετεις ακομα παραπανω αλλο ενα 700αρι.

Δε κρινω τις μηχανες..περισσοτερη τη στιγμη αγορας κρινω...Αν ψαχνοσουν για μηχανη καιρο επρεπε να κανεις οτι και ο dollyς.Με το που ανακοινωθηκε την παρηγγειλε και την πηρε απο τους πρωτους.Χωρια η τιμη...(που δε ξερω αν θα μπορουσε να σε χωσει..αλλα ειναι αλλο θεμα).

Αν αρχισες να ψαχνεις μηχανη με την ανακοινωση της d600 sta sub 2K που λεγαμε πριν μισο ενα μηνα για να πας στην d800 προσωπικα μου φαινεται καπως..

Στο ειχα πει και στο μσν οταν με ρωτησες...("γιατι τωρα ..γιατι οχι δ800 πιο πριν" κλπ).

Ας πουμε οτι με καλυπτεις με το "τωρα εχω 2-3Κ να δωσω".

Eπισης δεν θυμαμαι τι σε χαλαει στον σιγμα και πιστευεις θα τον βρεις στον νικκορ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ πιο απλο.γτ δε μπορουσα να παρω τοτε.δε ειναι ευκολο να εχουμε παντα 2-3χιλιαρικα για ξοδεμα.μακαρι να ειχαμε παντα αυτο που θελαμε οταν το θελουμε

Link to comment
Share on other sites

ας ειναι..

Να σε προτρεξω 4-5 χρονια μπροστα τοτε και να θυμησω οτι και οι 2 μηχανες κοντα στο χιλιαρικο θα παιζουν ..

Αν εχει αποσβεση ψυχολογικη και οικονομικη το εξτρα 700αρι που δινεις τωρα για την μεγαλη...με αυτο το σκεπτικο.

Anyway..καλοριζικη οποια και αν παρεις..απλα την 800αρα θα επρεπε να την παρεις ασχετως αν εβγαινε η 600δ και οχι με το σκεπτικο η 600αρα μου πεφτει λιγη ετσι οπως την βγαλαν...αρα παω για 800δ.

Link to comment
Share on other sites

μπορει ο σιγμα που εχω να ειναι γαμω τους φακους αλλα μετανοιωσα που δε πηρα τον νικον τοτε με 600Ε παραπανω
Eπισης δεν θυμαμαι τι σε χαλαει στον σιγμα και πιστευεις θα τον βρεις στον νικκορ.

Να σου απαντήσω εγώ με δικά μου κριτήρια;

Όταν αγοράζεις Sigma ή Tamron 70-200/2.8 παίρνεις 70-200/2.8

Όταν αγοράζεις NIKON 70-200/2.8 παίρνεις 70-200/2.8 ΚΑΙ 98-280/4.0 ΚΑΙ 140-400/5.6

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μονο ο κονβερτορας, ειναι και το 2.8, ειναι και το μποκε, είναι και η ποιότητα κατασκευής.

Κάπου πάνε τα έξτρα λεφτά πάντα.

Τελικά (επειδή τώρα μπήκα απο την παρασκευή) ανακοινώθηκε ΕΛΛΑΔΑ τιμή για 600άρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ψάχνοντας το ντουλάπι του πατέρα μου βρήκα έναν 50αρη 1.7 της minolta αξίζει να βρω ανταπτορα και να τον βάλω στην δ3200 που έχω?

Link to comment
Share on other sites

παίδες οι τιμές δεν έχουν βγει ακόμα για Ελλάδα και ότι βάζουν τα μαγαζιά είναι στη τύχη.

μέσα στη βδομάδα θα ξέρουμε.εγώ περιμένω 1800 ενδεικτική με ΦΠΑ. και street price κάπου

1700.

πιστεύω η τιμή θα είναι τέτοια έτσι ώστε να υπάρχει λόγος(οικονομικός) να πάρεις τη d600 και όχι τη d800..

Link to comment
Share on other sites

ι am back..

πολυ αισιοδοξος εισαι με τις τιμες..Mη ξεχνας οτι και οι ισοτιμιες ειναι αλλου για αλλου.

Για τιμη στη τυχη ..μια χαρα τη βρισκω του γαλαιου..

Να δεχθω μεχρι τα xmas να εχει χασει ενα 100αρι ακομα...αλλα απο κει και κατω ειναι στη κυριολεξια δωρο..(το οποιο παει απατο μιας και 800αρα uber alles:p)

(αρε και τσιμπησει κανενα 100αρι (τουλαχιστον) πανω η 800αρα γελια που θα κανουμε...ο ανταγωνισμος το επιτρεπει παντως (5δ3 ~3,5Κ)

Kαι μιας και μιλησαμε για ανταγωνισμο..δεδομενου οτι h 5d2 παιζει στα 1900...δε πιστευω να δουμε την d600 πιο κατω.Μεχρι τωρα δλδ δεν εχει ξαναγινει.

Link to comment
Share on other sites

ας βγει η δ600 να πεσει η μεταχειρησμένη d700 γρήγορα για εμας τους φτωχους που θέλουμε FF, δεν μπορει καινουργια εξακοσάρα να πουλιέται 1800 και η μεταχειρησμενη εφτακοσάρα να πουλιεται 1300, σίγουρα θα πεσει!:to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν και θα ήθελα πολύ να έρθει 1000 ευρώ η 600άρα αμί τι άλλο για να πάρει και ο Ιάσονας που ξέρω πως θέλει ΦΦ, γενικά συμφωνώ με το σκεπτικό του Νίκου 100%.

Δεν πρέπει να κοιτάμε ΜΟΝΟ τι κάνει η μαμά (Νικον) σε τιμές, αλλά και που έχει τοποθετηθεί το κανόνι με τα δικά του offerings.

Επίσης το FX τον πίνει, οπότε κάτσε να δούμε αυτή την βδομάδα τι και πόσο.

Link to comment
Share on other sites

δε ζηταω να την εχουν 1000Ε βρε , ζηταω να μου δωσουν d600 και 1000Ε δινοντας τους την D90 :D

κατσε να δουμε τελικη τιμη στο Ελλαδισταν και θα δουμε αν την αγορασω

σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο και το αντιθετο στρατοπεδο.Τα αντιστοιχα μοντελα ποσο εχουν δλδ.

Αλλα αυτο οτι θα πεσει 100Ε μετα τα xmas το βλεπω χλωμο οσο και να λενε οτι μετα τις γιορτες μπορει να πεσει σε street price ~1600.

εδω βλεπουμε την d800 πως δεν εχει πεσει ουτε 1σεντ , θα πεσει η D600 που βγηκε τωρα ; για ποιο λογο ;

θα μου πεις βεβαια πως αυτα τα 600Ε διαφορα μπορει να ειναι ενας μισθος και καποιος που μαζευει με το κουταλακι τα λεφτα , μπορει να αντεχει μεχρι δ600 η τσεπη του αλλα μετα απο πολυ καιρο ισως σκεφτει πως κριμα που δε πηρα την δ800.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι θα πεσει....ειπα να δεχθω οτι μπορει να πεσει..στη ροη της κουβεντας περι τιμων.

Προ πενταετιας ...να δεχθω επισης οτι θα εκανε στη τιμη του performer που ηταν αλλιως οι ισοτιμιες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αγαπη...δεν αναφερομαι σε σενα στο τι ειπες αλλα σαν σκεπτικο που επικρατει γενικοτερα.

ο λογος που δε πεφτουν τα προιοντα αυτα ειναι γτ δεν ειναι αναλωσιμα και δε βγαινουν συχνα νεα προιοντα..

Μακαρι να μπορουσα για δ800 αλλα δυστηχως δε μπορω..και ξερω οτι ΠΑΝΤΑ θα με "τρωει" μεσα μου...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.