Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Πως το εννοεις αυτο??

Οπου υπαρχει μικρο dof υπαρχει και bokeh.

Τι περιμενεις να δεις ?Κυκλακια?

(δεν αντιλεγω οτι θα ηταν πιο ευκολη η διαπιστωση..μιας και αυτα ψαχνει ο οποιοσδηποτε)

Ο φακος γενικα ειναι πολυ καλος-εκτιμηση-..το μονο που μενει να δουμε ειναι και τι σοι breathing θα εχει σε close ups...

(απλα για συγκριση με τον 2.8..μιας και σε ποιοτητα λογικα δεν θα απεχουν πολυ)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι ένα φλας για την canon EOS 450D. Για canon speedlite, δεν το συζητώ, δεν υπάρχουν τα φράγκα. Τι γνώμη έχετε για το Nissin di622 mark II? (είμαι noob, οπότε κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη). Το βρίσκω στα 100€

Link to comment
Share on other sites

Αν το λες για μτχ...με κατι λιγοτερα παιρνεις καινουριο metz 36 af-5C (for canon) .

85 απο skroutzoμαγαζα...οποτε πολυ πιθανων ..να πεσει ελαχιστα και απο εκει.

Ας πουμε οτι εχει ενα μειονεκτημα..δεν κανει swivel.

Δε περιστρεφεται δλδ στον οριζοντιο αξονα παρα μονο στον καθετο.

Στο 99% των περιπτωσεων δεν θα σε ενοχλησει μιας και το bounce γινεται στο ταβανι και σπανια στους πλαινους τοιχους.

(walkround... φωτογραφιζεις σε portrait mode).

Tα nissin εγιναν γνωστα οταν εκαναν 60-80Ε καινουρια...πλεον ακριβηναν και αυτα και μπαινουν σε αλλο ευρος τιμων.

edit

[MENTION=14068]ts0gl1s[/MENTION]

Δε συνηθιζω να τσουβαλιαζω ολοκληρη εταιρια...μερικοι ειναι καλοι(εως παρα πολυ καλοι) αλλοι οχι..

Εστιαζεις με το χερι βεβαια...και εχουν το δελεαρ του φτηνου ανοιχτου διαφραγματος ..που σπανια το χρειαζεσαι(τοσο ανοιχτο).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Για βίντεο με ενδιαφέρει που στην d3200 που έχω θέλει φως οπότε κοιτώ για κάποιον φωτεινό φακό

Έγινε επεξεργασία από ts0gl1s
Link to comment
Share on other sites

κριμα σε αυτους που εχουν παλιοτερες μηχανη δλδ εε??:p(θα μου πεις δεν εχουν video..:p)

Tεσπα..δε ξερω ποσο φως σου λειπει..δες απο samyang ton 35 1.4 που ανηκει στους πολυ καλους.

Αλλιως ..μαμα nikon 28 1,8 50 1.4 αφ-σ αμφοτεροι..

(δε λες και εστιακο μηκος που σε ενδιαφερει..)

Link to comment
Share on other sites

Σπέρες,θα ήθελα να με βοηθήσετε στην αγορά μιας τσάντας

για μια D5100 που έχω, θέλω να είναι πλάτης και ΑΝ είναι δυνατών

να χωράει και laptop (δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο που να τα συνδυάζεις και τα 2).

Πείτε μου μερικές καλές και σε λογικές τιμές λύσεις.

budget δεν σας λέω γιατί δεν ξέρω πόσο παίζουν !

Είτε από ebay είτε από κάποιο ελληνικό μαγαζί :)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.