Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ναι γιατι στα 85 και πανω μμ το προσωπο βγαινει σα να εχει τραβηχτει με βεντουζα!!! :hehe:

ρε Πετρο, ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ!!!!! 

μου θετεις ενα παραδειγμα απο 14 στα 200...το οποιο το καναμε 1η δημοτικου στα μαθηματα φωτογραφιας.

και εσυ τωρα μου λες πως επειδη υπαρχει δηθεν "παραμοφωση" (πραγματικα βλεπεις παραμορφωση ;; οχι αλλαγη στις γωνιες αλλα να ειναι ΠΑΡΑΜΟΦΩΜΕΝΟ στα ~100μμ; ) του μοντελου,μου λες πως ο 400αρης ειναι Ο ΙΔΑΝΙΚΟΣ για πορτρετο ;
 

Αλλα σε βαζω σε σκεψεις με τις παρακατω φωτογραφιες :

85μμ 1.4 

https://500px.com/photo/156073061/nicole-by-luca-foscili?ctx_page=1&from=search&ctx_type=photos&ctx_q=nikon+85mm+1.4

https://500px.com/photo/157573411/lilia-by-luca-foscili?ctx_page=1&from=gallery&galleryPath=19284235&user_id=5261080

Πολυ παραμορφωση,δε βλεπεται το μοντελο οπως και πολυ εστιασμενο background!!!

 

Παρε εσυ 400αρη 10.000E και πες στο μοντελο,περιμενε με παω στην αλλη γωνια να σε φωτογραφιζω.

 


 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, GoMaR said:

μου θετεις ενα παραδειγμα απο 14 στα 200...το οποιο το καναμε 1η δημοτικου στα μαθηματα φωτογραφιας.

έκανες μαθήματα φωτογραφίας στην 1η δημοτικού;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος deninho έγραψε:

έκανες μαθήματα φωτογραφίας στην 1η δημοτικού;

Καλά θα ταν να μας έκαναν. Όχι στη 1η δημοτικού, αλλά έστω στο σχολείο. Ένα σωρό βλακείες μαθαίνουμε, ας μάθουμε και κάτι ουσιώδες που να αξίζει ;)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, GoMaR said:

Ναι γιατι στα 85 και πανω μμ το προσωπο βγαινει σα να εχει τραβηχτει με βεντουζα!!! :hehe:

ρε Πετρο, ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ!!!!! 

μου θετεις ενα παραδειγμα απο 14 στα 200...το οποιο το καναμε 1η δημοτικου στα μαθηματα φωτογραφιας.

και εσυ τωρα μου λες πως επειδη υπαρχει δηθεν "παραμοφωση" (πραγματικα βλεπεις παραμορφωση ;; οχι αλλαγη στις γωνιες αλλα να ειναι ΠΑΡΑΜΟΦΩΜΕΝΟ στα ~100μμ; ) του μοντελου,μου λες πως ο 400αρης ειναι Ο ΙΔΑΝΙΚΟΣ για πορτρετο ;
 

Αλλα σε βαζω σε σκεψεις με τις παρακατω φωτογραφιες :

85μμ 1.4 

https://500px.com/photo/156073061/nicole-by-luca-foscili?ctx_page=1&from=search&ctx_type=photos&ctx_q=nikon+85mm+1.4

https://500px.com/photo/157573411/lilia-by-luca-foscili?ctx_page=1&from=gallery&galleryPath=19284235&user_id=5261080

Πολυ παραμορφωση,δε βλεπεται το μοντελο οπως και πολυ εστιασμενο background!!!

 

Παρε εσυ 400αρη 10.000E και πες στο μοντελο,περιμενε με παω στην αλλη γωνια να σε φωτογραφιζω.

 


 

 

Είσαι προβοκάτορας και λες άσχετα. Η 2η λέξη που έχεις με κεφαλαία και αρνούμαι να την αναπαράγω, μιας και δεν την έχω αναφέρει πουθενά πότε μπήκε στη συζήτηση;

Αυτές τις φωτογραφίες βρήκα πρόχειρα, μερικές τυγχάνει να είναι από τα 14mm, αγνόησέ τες. Αλλά μη μου λες ότι δε βλέπεις διαφορά στο πρόσωπο στις 2 πρώτες φωτογραφίες (η κοπέλα με το μαύρο και η άλλη με το άσπρο) στα 70 και στα 300 γιατί θα τραβήξω τις κοτσίδες μου.

Επίσης δεν έθιξα το ΠΟΣΟ εστιασμένο είναι το background αλλά το πόσο στενότερο είναι με τα πολλά mm.

Τέλος μπορεί κανείς να πάρει άριστο NIKON glass με 1000 ευρώ. Επίσης αυτό που επιμένεις με την άλλη γωνία και την απόσταση πάλι δε στέκει. 5-6 μέτρα μακρυά είναι αρκετά. Άντε, θες 8; Οχτώ.

 

Οι φωτό που έβαλες ωραίες είναι.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω άσχετα; Εσύ ξεκίνησες λέγοντας για να με τσιγκλησεις ότι τα 300/400 είναι ιδανικά, σου εξηγώ με παραδείγματα πως δεν στέκει αυτό που λες και εσύ συνεχίζεις να επιμένεις χωρίς να μου εξηγείς Γιατί τον κάνει ιδανικό φακό για πορτρέτα.

 το αν έχει διαφορά από τα 70 στα 400, κανείς δε το αρνήθηκε.Αλήθεια,πότε είπα ότι δεν υπάρχει διαφορά ; αν παραμορφώνει όμως δε μου απάντησες για να μου πεις ότι στα 400 τον κάνει ιδανικό φακό.

 Η προοπτική στα 85/135μμ σε ενοχλεί που πιστεύεις ότι θες παραπάνω mm?

Επίσης,η άχρηστη πληροφορία που λες συνεπάγεται με το φλου background.αφενός ότι στη μια κοπέλα μετακινήθηκε ο φωτογράφος και έκρυψε το κενό, αφετέρου με ανοιχτό διάφραγμα μια χαρά τα κάνεις άχρηστα όπως και για αυτό σου έδωσα παράδειγμα και όχι ένα μάλιστα.

πραγματικά νιώθω ότι δεν έχεις πιάσει ποτέ φακούς με αυτά που μου λες Γιατί αν πιστεύεις πως με 400αρη μπορείς να δουλέψεις μέσα σε στούντιο η ότι δε θες άλλο πεζοδρόμιο για να αλλάξεις κάδρο απο κεφάλι μονο σε ολόσωμο τότε δε ξέρεις τι σημαίνει 400μμ.

Αλλά αν αυτές ο συνθήκες τον κάνουν ιδανικό φακό για πορτρέτα, μεγεια σου τότε.θα περιμένω Φωτογραφίες.

 

 

edit:

κάποια πορτρέτα απο εναν καλλιτέχνη που είχα φωτογραφίσει

 

50mm F2.2

JSN_6810a.jpg

 

 

50mm F3.2

JSN_6829a.jpg

 

 

120mm F3.2

JSN_6868a.jpg

 

 

 

δε θέλω να φανταστώ με 400μμ μέσα στην καφετέρια τι θα τον έκανα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GoMaR said:

 αν παραμορφώνει όμως δε μου απάντησες για να μου πεις ότι στα 400 τον κάνει ιδανικό φακό.

 Παραμόρφωση όταν λες, εννοείς τη συμπίεση της προοπτικής;

 

Φυσικά δεν είναι ιδανικός για εσωτερικούς χώρους. Ίσως όχι και για μέσα στην πόλη. Αλλά για σκέψου μια ωραία εκδρομή στην εξοχή, στη φύση , στην παραλία, μπορείς να πάρεις πολύ καλά πορτραίτα με έναν τηλεφακό.

Αλήθεια, 5 η ώρα το πρωί δεν κοιμάσαι; :p 

 

 

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

"Φυσικά δεν ειναι ιδανικός για μέσα σε χώρους, ίσως και όχι για πόλη" παρόλα αυτά τον κάνει ιδανικό φακό για πορτρέτα Επειδή μπορεί να βγάλεις καλές στην φύση....δε βγάζω άκρη πετραν :p

Όχι δε κοιμάμαι :p

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το παρόν θέμα έχει ήδη κλείσει τον κύκλο του πολλαπλώς. 

Η λογική ενός "all-around" thread δεν βοηθά τους νεότερους χρήστες. Θα θέλαμε να σας ζητήσουμε να δημιουργείτε ξεχωριστά θέματα για κάθε απορία που έχετε για φακούς, αξεσουάρ και φωτογραφικές μηχανές.

Το παρόν δεν θα κλειδώσει ακόμη για να είναι η μετάβαση ομαλή, αλλά παρακαλώ, για κάθε νέο θέμα που έχετε, πατάτε το "Νέο θέμα"

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και ξέρουμε ότι τα νέα θέματα θα βοηθήσουν ακόμα περισσότερους χρήστες. :T:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μηπως να είχαμε ένα θεμα τύπου "Νεα απο τον φωτο-χώρο και σχολιασμός Labstyle" ?

 

 

Fuji mirrorless MF μηχανή. 9κ δεν είναι και ασχημα.

 

DSC08394_fujifilmhandson.jpeg

 

 

https://www.dpreview.com/news/0310515510/photokina-2016-hands-on-with-fujifilm-gfx-50s

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.