Jump to content


φτηνος ssd


god

Recommended Posts

καλησπερα,ψοφησαν τα χπ μου πριν απο λιγο και αντι να τα ξαναγραψω στον παλιο 160αρη λεω να βαλω τα 7 σε ενα φτηνο ssd.τον θελω μονο για τα windows, firewall, antivirus, firefox. o 30αρης ο ocz vertex αξιζει τα 100ευρω?λογικα δεν θα χρειαστω παραπανω χωρο και η ταχυτητα του καλη φαινεται.τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Kingston V series S2 40gb @ ~90 eurw

Ειναι ολοιδιος με τον Intel τον 40αρη.

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις ενα ακομα σχετικο θεμα για τον συγκεκριμενο δισκο.

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπόψην σου ότι ο 40αρης kingston δεν θα υποστηρίξει ποτέ trim, (σε αντίθεση με τον ιντελ, που κατα τα άλλα είναι ολόιδιοι), καθώς όπως όλα δειχνουν γίνεται phase out απο την Kingston.

οποτε απο αυτους τους δυο παω για ιντελ αλλα γιατι να μην προτιμησω vertex?εξαιτιας των gb μου προτεινεται intel?

και κατι ακομα!με αλλους 2 δισκους(μπορει και 3 σε λιγο καιρο) πανω σε p5e/ich9r θα πιανει την full ταχυτητα του?

Link to comment
Share on other sites

βγαινει και ο 30αρης intel σε kingston version που φυσιολογικα θα ειναι ακομα φτηνοτερος και εχει και trim....και για τη δικη σου χρηση, και τα 30 παλι αρκετα ειναι... οποτε γενικα δε θα εδινα 100 για τον intel αν αυτος ο Kingston βορει να ερθει γυρω στα 60 (δεδομενου οτι ο 40αρης εχει 80). Στην τελικη αντι για τα 100 του intel δινεις 120 και κανεις raid0 60gb και καλυπτεις και το χαμηλο write. Οποτε αν ειναι να πας για τον intel θα περιμενα τον νεο Kingston προσωπικα....

Αποκει και περα το θεμα του vertex ειναι ενδιαφερον....σιγουρα σε specs ειναι πολυ μπροστα, στο write δηλαδη που δεν υπαρχει καμια επαφη....το θεμα ειναι αν εχει και ουσια για Boot drive, γιατι ο intel ακομα και ο 80αρης που ολοι τον εχουν number1 choice δεν εχει κανενα τρελο write (70) απλα εχει ουσια (υψηλα random writes και απουσια stuttering) και γιαυτο τον παιρνουν χωρις δευτερη σκεψη σε σχεση με αλλους που εχουν διπλασιο write...

Τωρα ο Vertex δεν ξερω αν εχει θεματα stuttering (που νομιζω κυριως ειχαν αυτοι με Jmicron controller, ενω αυτος ειναι Indylix) και αν τα υψηλα sequential writes εγγυουνται και επαρκη random writes, και κατα ποσο τελικα τα random ειναι αυτα που μετρανε μονο σε χρηση λειτουργικου....

Εγω θετω τα δεδομενα μεσω ερευνας αλλα δεν εχω μπει ακομα στον κοσμο των SSD, οποτε ας απαντησουν οι ειδικοι για το τι ισχυει στην πραξη στα παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.