Jump to content



eBay κι εφορία


DJD

Recommended Posts

Έχει κανείς εμπειρία πάνω σε αυτό; Αν κατασκευάζεις κάτι και τo πουλάς στο ebay, με την εφορία τι γίνεται; Πρέπει να κόβεις απόδειξη σε κάθε πράγμα που πουλάς κι αν σαν τι; Φτιάχνεις προσωπική επιχείρηση;

Έψαξα γενικώς στο internet, αλλά δε βρήκα κάτι σίγουρο, όλοι εικασίες έκαναν.

Αν γνωρίζει κάποιος, παρακαλώ απαντήστε ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία πάνω σε αυτό; Αν κατασκευάζεις κάτι και τo πουλάς στο ebay, με την εφορία τι γίνεται; Πρέπει να κόβεις απόδειξη σε κάθε πράγμα που πουλάς κι αν σαν τι; Φτιάχνεις προσωπική επιχείρηση;

Έψαξα γενικώς στο internet, αλλά δε βρήκα κάτι σίγουρο, όλοι εικασίες έκαναν.

Αν γνωρίζει κάποιος, παρακαλώ απαντήστε ελεύθερα.

Αν πουλάς σαν επιχειρηση ναι(σιγα να μην ....αλλα λεμε τωρα), αν πουλας σαν ιδιωτης οχι .

Αν φτιαξεις προσωπικη επιχειρηση θα μπεις σε λουκι εσοδων(πωλησεων)-εξοδων(αγορων).αποδοση φπα, περαιωση, φορολογηση εισοδηματος κτλ...αστο καλυτερα...πουλα μαυρα να εισαι ησυχος

Το αν θα πεσεις η οχι στα νυχια της εφοριας εξαρταται απο τα ποσα που κερδιζεις ν αν βγαζεις 100-500-1000 ευρω τον μηνα κανεις δεν προκειται να το καταλαβει ουτε θα σε ενοχλησει αν βγαζεις 10000 τον μηνα καλυτερα καταναλωσε τα σε αντικειμενα που δεν εχουνε τεκμηριο η μοιρασε τα στην οικογενεια για να μην φαινονται.Γιατι αν πχ πας και αγορασεις κανενα αυτοκινητο στο τελος του χρονου με 100.000χιλιαρικα η τα κρατας σε τραπεζικο λογαριασμο η εφορια θα παρει χαμπαρι οτι εχεις πηγη εισοδηματος που δεν εχεις δηλωσει.Τα ειπα λιγο φουσκωμενα αλλα μπορεις να παρεις μια ιδεα στπ περιπου τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Αν πουλάς σαν επιχειρηση ναι(σιγα να μην ....αλλα λεμε τωρα), αν πουλας σαν ιδιωτης οχι .

Αν φτιαξεις προσωπικη επιχειρηση θα μπεις σε λουκι εσοδων(πωλησεων)-εξοδων(αγορων).αποδοση φπα, περαιωση, φορολογηση εισοδηματος κτλ...αστο καλυτερα...πουλα μαυρα να εισαι ησυχος

Το αν θα πεσεις η οχι στα νυχια της εφοριας εξαρταται απο τα ποσα που κερδιζεις ν αν βγαζεις 100-500-1000 ευρω τον μηνα κανεις δεν προκειται να το καταλαβει ουτε θα σε ενοχλησει αν βγαζεις 10000 τον μηνα καλυτερα καταναλωσε τα σε αντικειμενα που δεν εχουνε τεκμηριο η μοιρασε τα στην οικογενεια για να μην φαινονται.Γιατι αν πχ πας και αγορασεις κανενα αυτοκινητο στο τελος του χρονου με 100.000χιλιαρικα η τα κρατας σε τραπεζικο λογαριασμο η εφορια θα παρει χαμπαρι οτι εχεις πηγη εισοδηματος που δεν εχεις δηλωσει.Τα ειπα λιγο φουσκωμενα αλλα μπορεις να παρεις μια ιδεα στπ περιπου τι παιζει...

Δεν ειναι λογικη αυτη... Πολυ ελαφρα τη καρδια λεμε το πουλα μαυρα και εισαι ησυχος. Αυτη η νοοτροπια μας εχει φερει στα χαλια που ειμαστε. Απο παντου να κλεψουμε. Ελλαδαρα αθανατη

Συγχωρεστε με για το ΟΤ, ομως δεν αντεξα :unsure:

EDIT : Μιλαω και για την νοοτροπια και του ελληνα πολιτη και του ελληνα υπουργου, του ελληνα γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

ενώ η λογική του κράτους να σε κλέβει και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα είναι δίκαιη θες να πεις , είμαστε ανυπεράσπιστοι απέναντι στις ορέξεις του κάθε υπουργού και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα , θέλω να είμαι νόμιμος άλλα αν δεν κρύψω κάτι απλά δεν θα μπορέσω να επιβιώσω γιατί πληρώνουμε τους καρεκλοκένταυρους που αυτοί έχουν προσλάβει παντού και τα ρουσφέτια και την κακοδιαχείριση που τα πληρώνουμε άδικα με έμμεσους φόρους εσύ και εγώ και έρχονται και άλλα που δεν μπορείς να τα φανταστείς , επίσης για ρωτά πόσα χρήματα θέλει το τεβε τον μήνα για μια επιχείρηση νέα 300-350 ευρώ με το καλημέρα τον μήνα αυτό και αν είναι κλοπή

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εγώ πάντος ένα φίλο που έχω που ασχολείτε με αυτό και πολύ χοντρά βγάζει κάνα χιλιάρικο τον μήνα.

Όλα τα κάνει μαύρα και εδώ και 2-3 χρόνια δεν έχει κανένα θέμα, βέβαια δεν είναι εκατομύρια αλλά με πιάνεις.

Δεν ξέρω αν έχει κοιτάξει κάν απο νομικής άποψης τι παίζει (τσάκωνας)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λογικη αυτη... Πολυ ελαφρα τη καρδια λεμε το πουλα μαυρα και εισαι ησυχος. Αυτη η νοοτροπια μας εχει φερει στα χαλια που ειμαστε. Απο παντου να κλεψουμε. Ελλαδαρα αθανατη

Συγχωρεστε με για το ΟΤ, ομως δεν αντεξα :unsure:

Με την δική σου λογική, θα πρέπει και αυτοί που βάζουν αγγελίες στα διάφορα forums (όπως και εδώ), να κόβουν αποδείξεις...

Προχώρα άφοβα DJD, άλλωστε δεν φαίνονται πουθενά τα έσοδα σου αυτά

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα πεσεις η οχι στα νυχια της εφοριας εξαρταται απο τα ποσα που κερδιζεις ν αν βγαζεις 100-500-1000 ευρω τον μηνα κανεις δεν προκειται να το καταλαβει ουτε θα σε ενοχλησει αν βγαζεις 10000 τον μηνα καλυτερα καταναλωσε τα σε αντικειμενα που δεν εχουνε τεκμηριο η μοιρασε τα στην οικογενεια για να μην φαινονται.Γιατι αν πχ πας και αγορασεις κανενα αυτοκινητο στο τελος του χρονου με 100.000χιλιαρικα η τα κρατας σε τραπεζικο λογαριασμο η εφορια θα παρει χαμπαρι οτι εχεις πηγη εισοδηματος που δεν εχεις δηλωσει.Τα ειπα λιγο φουσκωμενα αλλα μπορεις να παρεις μια ιδεα στπ περιπου τι παιζει...

Protip: Μπορείς να αγοράσεις όσο ακριβό αμάξι γουστάρεις με τα "μαύρα", αρκεί να το αποπληρώσεις με δόσεις που ανά έτος δεν ξεπερνούν το ετήσιο δηλωθέν εισόδημα και παράλληλα να μπορείς να καλύψεις το τεκμήριο για τον κυβισμό του οχήματος.

Πέραν απο τις ηθικές περιπλοκές του ζητήματος πάντως, ένας ιδιώτης στην Ελλάδα δεν γίνεται να είναι νόμιμος κάνοντας αυτή τη δουλειά, από τη στιγμή που απαιτείται έκδοση αποδείξεων λιανικής και ως εκ τούτου επαγγελματικό Α.Φ.Μ..

Link to comment
Share on other sites

έναρξη μπορείς να κάνεις και έξω υποθέτω, ειδικά εσύ, εκεί τι παίζει?

οπότε τα περι Ελλαδισταν αγνόησε τα.

από την άλλη εμένα εκείνο που με χάλασε ήταν το οτι το ebay θα συνεργάζεται με τα κατα τόπους τελωνεία και άλλα γραφειάκια

είχε έρθει προ καιρό ένα mail που ενημέρωνε σχετικά και λέω εγώ τώρα...

σήμερα τα τελωνεία, αύριο η εφορία....

για υπόθεση απο FB Και εφορία έχω ακούσει για ebay όχι ακόμα.

το οτι δεν συμβαίνει σε άλλους δεν είναια αρκετό για να το κάνω κι εγώ.

δεν ξέρω αν είχα κάτι ουσιαστικό να προσθέσω στην συζήτηση αλλά

η αβάσταχτη ελαφρότητα που ήδη είχε εκφραστεί δεν με κάλυπτε...

Link to comment
Share on other sites

Σαν άτομο που ξεκίνησα όπως ο φίλος που άνοιξε το thread και μετά δημιούργησα ατομική επιχείρηση,έχω να πω ότι δεν έχει περάσει μήνας που να μην αισθάνομαι κορόιδο που ταίζω τους χαραμοφάηδες του Ελληνικού κράτους με τον δικό μου ιδρώτα και κόπο. Το παραθέτω απλά, ο καθένας μετά πράττει ανάλογα με την συνείδησή του.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά το ξέρω ότι μπορώ να τα δίνω και μαύρα. Η ερώτηση είναι αν νομικά όμως χρειάζομαι να κόβω παραστατικά για κάθε συναλλαγή που γίνεται αν τα πουλάω σαν ιδιώτης; Πχ φτιάχνω χειροποίητα ρολόγια και τα πουλάω, πρέπει να κόβω ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

νομικα και μασημενη τσιχλα να πουλησεις πρεπει να 'φαινεται' ....................

απο 'κει και περα αν εχεις φιλοδοξιες καλο ειναι να συμβουλευτεις εναν ΚΑΛΟ λογιστη/φοροτεχνικο για να σου πει αν και τι επιχειρηση να στησεις....

ο πελατης δεν θα θελει καποια εγγυηση? κατι στα χερια του που να δινει μια εξασφαλιση (αναλογα βεβαια το προιον)

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά ναι.

από τη στιγμή που φτιάχνεις και πουλάς κάτι σε μόνιμη βάση νομίζω ότι πρέπει να κόβεις παραστατικό. το ebay είναι μόνο σαν μέσο διάθεσης των προϊόντων σου, και δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνεις και πωλήσεις εντός Ελλάδας π.χ.

παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο qbiefox. Αν και η νοοτροπία που μας καταστρέφει είναι κυριώς το 'αφού θεωρώ οτι με κλέβουν, ας τους κλέψω και εγώ'. Το οτι γίνεσαι και εσύ κλέφτης, δεν σε ενδιαφέρει καθόλου. Στην περίπτωση που κάποιος τρίτος εμφανιστεί και σου κάνει έλεγχο, μια δικαιολογία του στύλ: 'αφού με κλέβει και ο άλλος' δεν νομίζω να τον συγκινήσει..

Το θέμα μας βέβαια εδώ είναι το eΒay..

Στο eBay θα βρείς δύο μεγάλες κατηγορίες προϊόντων. Τα μεταχειρισμένα προϊόντα, πες ότι έχεις ένα παλιό βιβλίο που θες να ξεφορτωθείς και απλά δεν σου κάνει καρδιά να το πετάξεις. Είτε ένα βιβλίο που σου έφεραν δώρο και το είχες ήδη, το μαγαζί δεν δεχόταν αλλαγές και δεν είσαι από τους ανθρώπους που θα το κρατούσε μέχρι την επόμενη γιορτή που θα το έδινε κάπου αλλού. Η άλλη κατηγορία είναι καινούργια προϊόντα από μαγαζιά που έχουν επιλέξει να προωθούνται μέσω του eBay (εδώ θα βρείς αποδείξεις κτλ κτλ). Από την μεριά του eBay πάντα, αν θέλεις να πουλήσεις κάτι καινούργιο ακολουθώντας τους κανόνες πώλησης μεταχειρισμένων αργά ή γρήγορα θα την πατήσεις γιατί κάποιος χρήστης μπορεί να σε αναφέρει οτι δεν πήρε κάποιο χαρτί που λέει οτι το αγόρασε αυτό από εσένα και το eBay έχει τη δυνατότητα να σου απαγορέψει τη χρήση της υπηρεσίας του. Μπορείς βέβαια να μην αναφέρεις το οτι το προιόν είναι κατασκευής σου και να το πουλάς σε τιμή κόστους, κάτι το οποίο δεν έχει βέβαια λογική.

Τώρα απο τη μεριά του ελληνικού κράτους, απ'όσο ξέρω δεν υπάρχουν ενεργοί μηχανισμοί που να ελέγχουν την όλη διαδικασία. Γίνονται βέβαια συχνά έρευνες.. Τώρα αν σκαλώσει κάτι σε κάποιο τελωνείο ή αν κάποιος αγοραστής δημιουργήσει θέμα, έιναι λογικό επακόλουθο να το ψάξουν και αργά ή γρήγορα να σε βρούν και να υπάρξουν διαφόρων ειδών κυρώσεις.

Πιστεύω προσωπικά οτι αν ξεκινάς μια επιχείρηση, κάν'το σωστά και δεν θα μπορεί κανείς να σου πεί τίποτα.. Τέλος, σε οποιαδήποτε περίπτωση θα σου φανεί χρήσιμη η επαφή με κάποιον ειδικό (πχ δικηγόρο) για να σου λύνει τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δεν φαινεται πουθενα οτι φτιαχνεις το προιον εφοσον ειναι χειροποιητο, και το ebay δεν κοβει αποδειξη...ποιος ο λογος να το κανεις; Δεν φαινονται ουτε προκειται να φανουν πουθενα αυτα τα εσοδα...οντως ειναι η λογικη του κλασσικου ελληνα που θελει τον ευκολο τροπο αλλα σ αυτη τη περιπτωση νομιζω πως ετσι ειναι καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λογικη αυτη... Πολυ ελαφρα τη καρδια λεμε το πουλα μαυρα και εισαι ησυχος. Αυτη η νοοτροπια μας εχει φερει στα χαλια που ειμαστε. Απο παντου να κλεψουμε. Ελλαδαρα αθανατη

Συγχωρεστε με για το ΟΤ, ομως δεν αντεξα :unsure:

EDIT : Μιλαω και για την νοοτροπια και του ελληνα πολιτη και του ελληνα υπουργου, του ελληνα γενικοτερα.

δεν μας εχει φερει εδω η νοοτροπια που εχουμε αλλα οι κυβερνησεις που εχουνε φαει 300δισ ευρω σε 15 χρονια και τωρα δεν μπορουνε να μαζεψουνε 12.Συνηθως αυτοι που το παιζουνε ηθικοι ειναι αυτοι που συνηθως δεν μπορουνε να κλέψουνε(μισθωτοι κτλ)....αν μπορουσανε και αυτοι θα κλεβανε. Τα κυρηγματα αφηστε τα για τον Αυτια....

α και μην βαζεις στο ιδιο τσουβαλι ελληνα υπουργο και ελληνα πολιτη, ο πρωτος εχει φαει δισ και εχει 30 σπιτια ,και ο δευτερος εχει φαει(θα φαει) μερικες χιλιαδες ευρω....

Link to comment
Share on other sites

δεν μας εχει φερει εδω η νοοτροπια που εχουμε αλλα οι κυβερνησεις που εχουνε φαει 300δισ ευρω σε 15 χρονια και τωρα δεν μπορουνε να μαζεψουνε 12.Συνηθως αυτοι που το παιζουνε ηθικοι ειναι αυτοι που συνηθως δεν μπορουνε να κλέψουνε(μισθωτοι κτλ)....αν μπορουσανε και αυτοι θα κλεβανε. Τα κυρηγματα αφηστε τα για τον Αυτια....

α και μην βαζεις στο ιδιο τσουβαλι ελληνα υπουργο και ελληνα πολιτη, ο πρωτος εχει φαει δισ και εχει 30 σπιτια ,και ο δευτερος εχει φαει(θα φαει) μερικες χιλιαδες ευρω....

wow, μόλις είπες ότι όλοι οι άνθρωποι είναι κλέφτες εκτός αν τους εμποδίζει το "σύστημα".

Αν εκφράζεις μια βαθειά σου επιθυμία ή πράξη ή πιστεύω δεν είναι αρκετό να το κάνεις επιχείρημα.

ΟΤ, θα συμφωνήσω με τον Aias, κάντο απλά και χωρίς δημιουργία επιχείρησης και αν πάρει μπροστά και έχει πολύ δουλειά νομίζω ότι αναπόφευκτα θα οδηγηθείς σε δημιουργία επιχείρησης

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία πάνω σε αυτό; Αν κατασκευάζεις κάτι και τo πουλάς στο ebay, με την εφορία τι γίνεται; Πρέπει να κόβεις απόδειξη σε κάθε πράγμα που πουλάς κι αν σαν τι; Φτιάχνεις προσωπική επιχείρηση;

Έψαξα γενικώς στο internet, αλλά δε βρήκα κάτι σίγουρο, όλοι εικασίες έκαναν.

Αν γνωρίζει κάποιος, παρακαλώ απαντήστε ελεύθερα.

Βρε παιδιά το ξέρω ότι μπορώ να τα δίνω και μαύρα. Η ερώτηση είναι αν νομικά όμως χρειάζομαι να κόβω παραστατικά για κάθε συναλλαγή που γίνεται αν τα πουλάω σαν ιδιώτης; Πχ φτιάχνω χειροποίητα ρολόγια και τα πουλάω, πρέπει να κόβω ή όχι;

Εννοείται πως είσαι υποχρεωμένος να εκδίδεις παραστατικά (και στην συγκεκριμένη περίπτωση "απόδειξη λιανικής - δελτίο αποστολής"). Για να πουλάς στην Ευρώπη πρέπει να κάνεις και έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών, ενώ για εκτός Ευρώπης, πρέπει να κόβεις απόδειξη χωρίς φπα και να ετοιμάζεις χαρτιά εξαγωγής ανα πώληση. Μόλις κάνεις έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών το ΑΦΜ σου θα παρει τη μορφή GR123456789 και θα καταχωρηθεί σε μια βάση δεδομένων, κοινή για όλα τα κράτη μελη της ΕΕ. Και με την έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών πρέπει να καταθέτεις intrastat κάθε μήνα στην εφορία, άρα χρειάζεσαι λογιστή.

Μετά, για να κατασκευάσεις πρέπει να έχεις και υλικά. Άρα πρέπει να έχεις και τιμολόγια αγοράς πρώτων υλών εκτός και αν μπορείς να βρεις δωρεάν τις πρώτες ύλες.

Με ποιον τρόπο θα πληρώνεσαι από τους πελάτες σου στο ebay; Αν χρησιμοποιήσεις paypal να ξέρεις ότι μόλις εισπράξεις το πρώτο χιλιάρικο θα σου ζητήσουν έξτρα πιστοποιήσεις (δεν θυμάμαι τι ακριβώς) ενώ μόλις ανέβεις στα 4-5 χιλιάρικα θα σου ζητήσουν πολύ περισσότερα χαρτιά (και νομίζω πως μέσα σε αυτά είναι ή "έναρξη" και το ΑΦΜ σου). Μπορούν πανεύκολα να δουν αν υπάρχει επιχείρηση πίσω από αυτό το ΑΦΜ λόγω της βάσης δεδομένων που αναφέρω πιο πάνω.

Να αναφέρω τέλος ότι τα 250-300 ευρώ που πληρώνεις στο ΤΕΒΕ αν κάνεις νέα επιχείρηση είναι λίγοτερα από τα 400+ που καταβάλλουν ένας μισθωτός (των "επτακοσίων") και ο εργοδότης του κάθε μήνα. Προτού παρεξηγηθώ τονίζω ότι είναι λιγότερα και όχι λίγα.

Αυτά τα λίγα από εμένα, ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά,

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και αυτό που ξέρω, αν πουλάς στην Ε.Ε. πρέπει να δίνεις απόδειξη και να έχεις πληρώσει τους φόρους σου. Εκτός Ε.Ε. δεν είσαι υποχρεωμένος, υποτίθεται ότι θα πληρώσει το φόρο του στα τελωνεία της χώρας που στέλνεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.