Jump to content


Ερώτηση σχετικά με 5850 και τροφοδοσία.


geogeoland

Recommended Posts

Σύντομη ερώτηση... μετά απο τη μετάβαση απο 8800gts σε 5850, πρόσεξα πως, αν και η 8800 ήθελε μονή τροφοδοσία (1 6pin), η 5850, αν και έχει τη μισή και λιγότερη κατανάλωση, θέλει 2 6πινα. Έχει κανείς ιδέα πώς αιτιολογείται αυτό?

(Η ερώτηση δεν είναι φιλοσοφικού χαρακτήρα... απλά τα βύσματα που έχει το Tagan για 6pin για κάρτα γραφικών, είναι σχεδιασμένα με crossfire/sli λύσεις κατα νού, σε κάρτες με μονή τροφοδοσία, κι έτσι είναι πολύ χοντρά για να μπουν δίπλα δίπλα. Μπαίνουν, αλλά με πολύ στρίμωγμα. Για να καταφέρω να δώσω διπλή τροφοδοσία τέλος πάντων, έκανα διάφορα παπατζιλίκια, και θέλω να ξέρω 1) γιατί 2) αν είναι δυνατόν να λειτουργήσει με μονή τροφοδοσία η κάρτα.) :)

Link to comment
Share on other sites

Power consumption

Apart from double performance ATI has attained another feat in power consumption, 5870 graphics card consumes only 27 watts at idle and 188 watts at full load when used with single display whereas 4850 consumes 27 watts at idle and 170 watts at full load with single display, with two displays the idle power will be doubled.

DirectX 11 Graphic Cards Now Available: ATI HD 5870/5850 :);)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ π.χ. αναφέρει οτι η GTS τραβάει 195w idle και 254w load.

Αντίθετα, η 5850 τραβάει τα... παραπάνω (τυπογραφικό στο site). Βλέπει κανείς δηλαδή, οτι η 5850, αν και ΠΟΛΥ πιο δυνατή (προφανώς), καίει σε load λιγότερα απ' όσα καίει η 8800 σε idle (γεγονός που επιβεβαιώνει και το... Ups μου. :p)

Αυτός είναι και ο λόγος που μου προκαλεί εντύπωση το οτι χρειάζεται διπλή παροχή. Μπορεί κανείς να φανταστεί γιατί? (Γιατί= κάτι πιο συγκεκριμένο του "Ε, έτσι", ή "Διαφορετική αρχιτεκτονική, ρε φιλε" :-P)

Όπως και να χει μια χαρά τα στρίμωξα τα καλώδια και δουλεύει άψογα... αλλά την έχω την απορία. :to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

:giveup: Σωστό... Απ' ότι φαίνεται, με 5 ώρες ύπνο, δε χτυπάει η φλασιά του "Υπερβολικού" όταν κοιτάω πίνακες...

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/gf8800gts320MB-roundup_8.html

Solved! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδιαίτερα σαφή απάντηση, καθώς μέσα στην εξεταστική, δύσκολο να τη δουλέψω πολύ. Έχει διαφορά σε κατανάλωση (=πολύ καλύτερη διαχείρηση ενέργειας, σε idle ειδικά), σε φασαρία, και φυσικά σε επιδώσεις, αλλά γι αυτό το τελευταίο, κατα πόσο, δε ξέρω. Το benchmark των 7 τη βγάζει στα 7,7/8, στο Kombustor πάει πολύ καλά (OpenGL3, Stability test + post-processing+Xtreme Burning mode+ 8xMSAA στα 1440χ900----> 50 frames average), αλλά δε την έχω τρέξει πουθενά αλλού ακόμα για να δω. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν μας λές (γιατι εχω και γω μια 8800 ) άξιζε η μετάβαση ...στην 5850 ..δηλ. είδες διαφορές ....και που?

Περίμενε για εντυπώσεις μέχρι αύριο, έρχεται και η δικιά μου 5850 που θα αντικαταστήσει 1 8800gt 512mb ;)

Ps: Μετά από 2 μέρες συνύπαρξης με την 5850 μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί.... Έχω δοκιμάσει 2 παιχνίδια Mass Effect 2, The Saboteur, ;όλα στο full σε 1680x1050 ανάλυση χωρίς κανένα πρόβλημα .........

Αυτό που με τρέλανε είναι η απουσία θορύβου και η κατανάλωση, τρελό scaling σε 2d κατάσταση !!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.