Jump to content


Ερώτηση για κάρτα γραφικών...


nndgr

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.Ο παλιός υπολογιστής μου είχε χαλάσει και έτσι έχω πάρει από φίλο μου έναν άλλον.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που έχω διαπιστώσει...

Η παλιά κάρτα Γραφικών είχε ένα ανεμιστηράκη για ψύξη ενώ αυτή έχει 2 σίδερα(δεν μπορώ αλλιώς να τα χαρακτηρίσω)

Η ερωτησή μου είναι πώς ψύχεται και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να δω τα στοιχεία της προκειμένου να σας τα πώ και να μου πείτε άν είναι καλή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:turn:

Link to comment
Share on other sites

http://www.hardwarezone.com/img/data/articles/2004/1344/front.jpg

κατι τετοιο εννοεις ? Αυτο το συστημα ψυξης ειναι παθητικο...Δηλαδη το μεταλλο (χαλκος ή αλλουμινιο) της ψυκτρας παιρνει την παραγομενη θερμοτητα απο το gpu ...και την εκλυει στο περιβαλλον.....

Το συστημα αυτο ειναι πολυ λιγοτερο αποδοτικο απο το ενεργητικο(ανεμιστηρας) αλλα προτιμαται λογω της αθορυβης λειτουργιας του

Για να βρεις το μοντελο....μπορεις ειτε να δεις μεσω των προγραμματων που διαθετουν οι drivers(ati catalyst, nvidia (?) forceware).......ειτε να κατεβασεις και να εγκαταστησεις το utility : GPUZ απο το link http://www.techpowerup.com/downloads/1709/TechPowerUp_GPU-Z_v0.3.8.html

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οχι......δεν μπορεις να παιξεις τπτ στις μερες μας με τη συγκεκριμενη...σε οτι αναλυση και να παιζεις....οπως λεει και ο whitesnake θα σε στενοχωρησουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στα νιάτα της, προ 8-9 ετών, δεν ήταν τίποτε μα τίποτε το ιδιαίτερο. Σήμερα έχει καθαρά αρχαιολογική αξία, έτσι για να θυμόμαστε πως ήταν οι κάρτες κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τώρα που σας κουράζω αλλά μόλις τον πήρα , μέσα είχε πολλά παιχνίδια όπως το counter strike , call of duty.Και άν θυμάμαι καλά αυτά έχουν καλά γραφικά.Αν κάνω λάθος διορθώστε με....

Ευχαριστώ για την βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν πάντως να μπορείς να βάλεις μια άλλη κάρτα γραφικών, καλύτερη και πιο σύγχρονη, χωρίς μεγάλο κόστος, αλλά πρέπει να μας δώσεις και τα χαρακτηριστικά του υπόλοιπου συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καλό σύστημα.

Intel celeron 1.70 GHz

Lite on tech na 380

Μόνο ο σκληρός αξίζει.

western digital 250 GB

Και κάτι άλλο...Γίνεται υπερχρονισμός (overclocking) στη καρτα γραφικών;

Από ότι ξέρω μόνο στους επεξεργαστές δεν γίνεται;

Συγνώμη που σας κουράζω

Link to comment
Share on other sites

Γινεται ...αλλα με τη συγεκριμενη καρτα δεν εχει νοημα να κανεις ...αφου διαφορα δεν θα δεις....

+1.

Μην ανεβάσω λινκάκι με κάποια δοκιμή εκείνης της εποχής και τραβάς τα μαλλιά σου... Πάλι καλά που κέρδιζε την 440 :help1:.

Μην ασχοληθείς καθόλου, αν θες να κάνεις κάτι, ψάξε να βρεις καμία άλλη καρτούλα είτε σε καινούργια (?!?!?!), είτε σε μεταχείρα να κάνεις τη δουλειά σου με αξιοπρέπεια.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε να είχα 2 τέτοιες κάρτες, μια 128bit και μια 64bit, η 128Bit ηταν αρκετά "αξιόλογη"(για τα χρήματα της) και με overclock έφτανε σχεδόν τις επιδόσεις των Ti4200/fx5600 η 64bit δεν τράβαγε και πολύ.

Ομως ακόμα και σήμερα μπορείς να παίξεις με αυτή adventure ίσως όχι όλα αλλά τα περισσότερα και απο άλλου είδους μόνο το torchlight. Αν θές να κρατήσεις το pc αυτό καλύτερα να βρείς καμιά nvidia 6800/7800 ή ατι 9800pro/xt/2600/3650.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται ...αλλα με τη συγεκριμενη καρτα δεν εχει νοημα να κανεις ...αφου διαφορα δεν θα δεις....

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας αλλά αν γίνεται να μου πείτε πως γίνεται να κάνω...

Ας μην καταλάβω διαφορά έτσι για να κάνω κάτι...

Δεν υπάρχουν κιόλας χρήματα για άλλη κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας αλλά αν γίνεται να μου πείτε πως γίνεται να κάνω...

Ας μην καταλάβω διαφορά έτσι για να κάνω κάτι...

Δεν υπάρχουν κιόλας χρήματα για άλλη κάρτα...

Αν της κάνεις χωρίς ενεργή ψύξη θα αναγκαστείς να βρεις λεφτά για να πάρεις καινούρια..Οπότε άστην όπως είναι και παίξε ότι παίζει..

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε να είχα 2 τέτοιες κάρτες, μια 128bit και μια 64bit, η 128Bit ηταν αρκετά "αξιόλογη"(για τα χρήματα της) και με overclock έφτανε σχεδόν τις επιδόσεις των Ti4200/fx5600 η 64bit δεν τράβαγε και πολύ.

Ομως ακόμα και σήμερα μπορείς να παίξεις με αυτή adventure ίσως όχι όλα αλλά τα περισσότερα και απο άλλου είδους μόνο το torchlight. Αν θές να κρατήσεις το pc αυτό καλύτερα να βρείς καμιά nvidia 6800/7800 ή ατι 9800pro/xt/2600/3650.

Τόσο αξιόλογη που με o/c σχεδόν έφτανε την αντίστοιχή της κάρτα, της ίδιας εταιρείας, της προηγούμενης γενιάς :haha:

υγ1. Τα γελάκια είναι βέβαια για την nVidia

υγ2. Παίζει να ήταν η χειρότερη κάρτα γραφικών όλων των εποχών !?!?!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.