Jump to content



Βαφή εσωτερικού κουτιού pc


pleistoanaktas

Recommended Posts

Γεια χαρά,

Σκέφτομαι να βάψω το εσωτερικό του Thermaltake Armor+ μαύρο (τι άλλο) αλλά όταν πήγα στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς μου και τους ρώτησα σχετικά, με κοίταξαν λες και τους ζήτησα να μου πουν όλα τα δεκαδικά του π. Το μόνο που κατάφεραν να ψελλίσουν ήταν κάτι για βαφές αυτοκινήτου ...δε πολυκατάλαβα. Τι ακριβώς βαφή χρειάζομαι για την αλουμινένια επιφάνεια του εσωτερικού, που πρέπει να απευθυνθώ (φανοποιείο, πράκτικερ, goody's :rubik:) και πόσο περίπου θα κοστίσει. Να σημειώσω βέβαια ότι στη περίπτωση που κάποιος δεν το έχει καταλάβει, είμαι μεταξύ άσχετου και πανάσχετου επί του θέματος, το αποτέλεσμα που κυνηγώ είναι απλό μαύρο τπτ φαντεζί πράματα κι ότι είμαι Αθήνα.

Φχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μην μπεις στην διαδικασία του βαψίματος με χρώματα αυτοκινήτου. Θέλει αρκετή δουλίτσα από πλευράς σου (τρίψιμο, αστάρωμα, ξανά τρίψιμο, βάψιμο κλπ, κλπ) και σκέψου ότι η βαφή τέτοιου είδους είναι ευαίσθητη σε γρατσουνιές και χτυπήματα. Θα πρότεινα ανεπιφύλακτα την ηλεκτροστατική βαφή με σχετικά μικρό κόστος και πολύ κοντά στην τιμή της βαφής με χρώματα αυτοκινήτου.

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση σε κάποιο κατάστημα θα σου πρότεινα το παρακάτω μιας και έχω χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες του αρκετές φορές, και είναι πολύ οικονομικός.

http://www.pavlospettas.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί αλλά απ'ότι έχω ακούσει βγαίνει (αρκετά) ακριβότερα από το να το βάψω μόνος μου κλπ

Έχεις δίκιο για το μπελαλίδικο του θέματος αλλά είμαι προετοιμασμένος, εξάλλου για μένα είναι εξίσου δύσκολο χωρίς μεταφορικό μέσο να πάω το κουτί μου έστω και λυμένο. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση/πρόταση πάντως

Link to comment
Share on other sites

Είναι μπελαλίδικο, αλλά με την σωστή μέρα και αέρα, όπως πέτυχα εγώ και σε μία μέρα το τελειώσα....

Απλά τέτοια εποχή είναι λίγο δύσκολο.

Δυστυχώς η ηλεκτροστατική και ο φούρνος, θέλει αρκετά λεφτά, εκτός άν πάς σε κάποιον γνωστό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα ότι είναι αρκετά λεφτά. Εγώ έβαψα σκελετό chopper μηχανής και ψαλίδι με συνολικό κόστος για τα δύο μαζί και με αμμοβολή στα 120 με 140 ευρώ.

Τώρα για το κουτί σου (σκελετό δηλαδή) υπολογίζω γύρω στα 40 ευρώ max. Δεν χάνεις τίποτα με το να κάνεις μια ερώτηση..

Τώρα αν διαλέψεις τα χρώματα αυτοκινήτου χοντρά χοντρά τα υλικά και μόνο θα σου στοιχίσουν γύρω στα 20 ευρώ. Πρέπει να αφιερώσεις αρκετή προσωπική δουλειά σε προεργασία και βάψιμο. Το αποτέλεσμα/φινίρισμα δεν θα έχει καμία σχέση με την ηλεκτροστατική σε ποιότητα και αντοχή στον χρόνο.

Εγώ σου παραθέτω την γνώμη μου έπιτα από αρκετά κουτιά που έχω βάψει με χρώματα αυτοκινήτων και δεν έμεινα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα ακόμα και όταν τα έβαψα σε φούρνο βαφής αυτοκινήτων.

Η τελική επιλογή είναι πάντα δική σου...:)

Link to comment
Share on other sites

μια που πιασατε τετοια κουβεντα.....επειδη με ενδιαφερει να βαψω τα κομματια που εχουν σιτα σε stacker 830, η λυση του spray ειναι επαρκης? Τα κομματια ειναι αφαιρουμενα ευκολα, και ειανι απλα μεταλλλικες σιτες για οποιον δεν εχει υποψην του το κουτι (λεμε τωρα...). Σκεφτομουνα να παρω ενα απλο spray, να βαλω ταινια στα σηματα και να τα περασω 2-3 χερια....τι λετε?

Επισης, αν ειανι εφικτος αυτος ο τροπος, ποου μπορω να βρω μια καλη ποικιλια χρωματων spray?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται άνετα αυτό που ζητάς με τον τρόπο που αναφέρεις με αρκετά καλό αποτέλεσμα. Όσο για τα σπρέι καλό είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο χρώμα αυτοκινήτου το οποίο θα στο βάλουν σε μπουκάλι σπρέι με κόστος στα 8 με 10 ευρώ περίπου. Όλα τα καταστήματα που πουλάνε χρώματα αυτοκινήτου σου δίνουν αυτή την δυνατότητα...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται άνετα αυτό που ζητάς με τον τρόπο που αναφέρεις με αρκετά καλό αποτέλεσμα. Όσο για τα σπρέι καλό είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο χρώμα αυτοκινήτου το οποίο θα στο βάλουν σε μπουκάλι σπρέι με κόστος στα 8 με 10 ευρώ περίπου. Όλα τα καταστήματα που πουλάνε χρώματα αυτοκινήτου σου δίνουν αυτή την δυνατότητα...

ΟΚ, χρειαζεται τιποτα αλλο περαν 1-2 περασματων με το spray? Εννοω καμια προετοιμασια/ασταρι και τετοια....

Οχι ετσι?

Αν εχεις υποψην σου και κανενα online με βαφες αυτοκινητων θα με ενδιεφερε απλα γι ανα παρω ιδεες για την επιλογη χρωματος.... Ειναι ασημι το stacker και σκεφτομαι ή να τις βαψω ασημι να ειναι ομοιομορφο, ή κατι που να ταιριαζει σαν διχρωμια αλλα δε μπορω να σκεφτω ευκολα κατι....προς χρυσο/σαμπανιζε ισως....καποιο μεταλλικο χρωμα παντως...

Link to comment
Share on other sites

τώρα με την σίτα τι να πω??? Πιστεύω ότι με δύο ή τρία χέρια να είσαι μια χαρά κα τίποτα άλλο. Όσο για το χρώμα είναι θέμα γούστου και όπως λέει και ο "λαός" περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα...!!!

Πάντως πιστεύω ότι θα ήταν ωραία ένα ανοιχτό απλό χρώμα... κίτρινο για παράδειγμα!!!

Δική σου η τελική επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.