Jump to content



Windows 7 σε kingston 8 gb


zeovani

Recommended Posts

Hello, έχω ένα παλιό laptop με 1,5 gb μνήμη, nx 8220 της HP

Ο δίσκος είναι 60άρης και ΑΤΑ και βλέποντας ότι οι τιμές στους σκληρούς είναι αρκετά υψηλές σκέφτομαι να προχωρήσω στην ιδεά εγκατάστασης των windows 7 στο ήδη υπάρχον flashάκι που έχω στα 8 gb.

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Hello, έχω ένα παλιό laptop με 1,5 gb μνήμη, nx 8220 της HP

Ο δίσκος είναι 60άρης και ΑΤΑ και βλέποντας ότι οι τιμές στους σκληρούς είναι αρκετά υψηλές σκέφτομαι να προχωρήσω στην ιδεά εγκατάστασης των windows 7 στο ήδη υπάρχον flashάκι που έχω στα 8 gb.

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ...

γινεται φιλε μου, αν και δεν ξερω αν σε φτανουν 8gb για windows 7! αλλα το ενδεχομενο οτι θα ειναι πιο αργο απο το θανατο το εχεις σκεφτει?

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο. Παράγγειλα ένα giga μνήμη για να βάλω τα xp και οσονούπω θα πάρω και σκληρό δίσκο 320 gb ATA. Πολλά τα έξοδα όμως!:giveup:

υπαρχουν και φτηνοτεροι με λιγοτερα GB(+ ηδη υπαρχον 60αρης)

Link to comment
Share on other sites

Μονταρισμένα τα 7 να χωρέσουν στο φλασάκι ε; Γιατί σε κανονική φρέσκια εγκατάσταση μου πιάνουν 13 gb.

αυτο ειπα κι εγω στην αρχη αλλα ...

υπαρχουν και φτηνοτεροι με λιγοτερα GB(+ ηδη υπαρχον 60αρης)

το θεμα ειναι χωραει 2ος σκληρος στο λαπτοπ ή πρεπει να ξηλωθει ο υπαρχων 60αρης?

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει θέση στο laptop για 2ο δίσκο πολύ ευχαρίστως....!

Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του:

1) Μοντέλο: HP nx8220, PY516EA

2) Επεξεργαστής: Intel Pentium M 1.86 Ghz

3) Μνήμη: 512 MB. 1 ddr-2/400 so-dimm σε εσωτερικό slot (κάτω από το πληκτρολόγιο). Το εξωτερικό slot (στην πλάτη) είναι ελεύθερο.

4) Σκληρός Δίσκος: Ηitachi TravelStar, HTS541060G9AT00 60GB 5400rpm (αθόρυβος και προπάντων δροσερός)

4a) DVD-RW multibay-II

5) Κάρτα γραφικών: ΑΤΙ X300, 64mb dedicated

6) Βάρος: 2.9 Kg - 2.74 Kg χωρίς DVD.

7) Αυτονομία: -- (δεν τον έχω δουλέψει με μπαταρία, η HP δίνει 3 ώρες με μέση χρήση)

8) Θερμοκρασίες (idle/full load): 42 / 63 βαθμούς Κελσίου

8a) Μέσω NHC ή παρόμοιου (και στο Linux) παίζει σταθερά με Vcore 1.056V@1.86ΜΗz και 0.7V@800MHz. Οι θερμοκρασίες παραπάνω είναι με αυτές τις ρυθμίσεις.

9) Θόρυβος: Αρκετά αθόρυβο. Το ανεμιστηράκι λειτουργεί συνεχώς. Μετά τους ~53 βαθμούς ακούγεται κάπως σε ήσυχο περιβάλλον.

10) Οθόνη: 15,4" TFT, mat με καλό φινίρισμα. Η δική μου είναι 1680x1050 (βγαίνει και με άλλες), πολύ ξεκούραστη. Αισθητήρας φωτισμού χώρου.

11) Λειτουργικό: Windows XP Pro Αγγλικά/Ελληνικά σε ένα DVD. Drivers σε ξεχωριστό.

11a) Λειτουργικό: Linux, kernel 2.6.15.1. Όλα τέλεια εκτός από το Suspend to Ram.

12) Προβλήματα: Πρέπει να βρείτε σταυροκατσάβιδο με υπερλεπτη μύτη για ανοίξετε θύρες μνήμης, δίσκου, bluetooth. Μικρό Torque(?) για να αφαιρεθούν πλήρως τα πλαστικά.

13) Χρόνος χρήσης: 4 μήνες

14) Συχνότητα χρησης: ~8-10 ώρες την ημέρα

15) Άλλα: Wireless Intel b/g και bluetooth dongle.

:help1:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.