Jump to content



Για ηλεκτρονικους: Coaxial S/PDIF από μητρική σε nVidia 275GTX - HELP !


TifoziF1

Recommended Posts

H μητρική (DFI BloodIron P45) δεν έχει εσωτερικό "οn-board" S/PDIF βύσμα, έχει μόνο στην πίσω πλευρά (εκεί που βγάζει και την οπτική) μια RCA Coaxial S/PDIF.

attachment.php?attachmentid=37936&stc=1&d=126

Θέλει ο φίλος και κάτοχος της παραπάνω μητρικής να δώσει ήχο στην Palit 275GTX που έχει ώστε να τον περάσει μέσω HDMI στην TV του. Φαντάζομαι ότι είναι πολύ απλό καλώδιο για να φτιαχτεί. Που μπορώ να το φτιάξω ? Ή να βρω κάποιο έτοιμο ? Δεν ξέρω πως πάει η πολικότητα όμως για να πάω σε κάποιον να μου το φτιάξει.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

post-4796-1416074300,3882_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε μένα με (ati) απλά επιλέγω σαν κάρτα ήχου το hd audio τηα ati αντί για το audigy και αναλαμβάνει η κάρτα τα υπόλοιπα.

νομίζω δεν χρειάζεται η σύνδεση που περιγράφεις.

Ναι, στις ΑΤΙ δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο, έχει μια "κάρτα ήχου" από μόνη της. Οι nVidia δεν έχουν.

Για να καταλάβετε τι θέλω, γιατί μάλλον δεν το έγραψα σωστά:

Οι κάρτες ήχου και οι μητρικές με ενσωματωμένες κάρτες ήχου, έχουν συνήθως πάνω τους 2 ακίδες (σαν jumbers περίπου) από όπου εκεί βγάζουν S/PDIF (ψηφιακό) ήχο. Οι nvidia 2χχ κάρτες και οι 9χχχ & 8χχχ είχαν 2 παρόμοιες ακίδες πάνω τους και έδιναν και ένα τέτοιο καλωδιάκι και έτσι από εκεί περνούσαν τον ήχο αυτό μέσω του DVI-to-HDMI converter τους στην TV. π.χ. EVGA FAQ Help Center - Output sound via HDMI

Η μητρική του φίλου ΔΕΝ έχει αυτές τις ακίδες πάνω στην μητρική και έτσι σκέφτομαι ότι με το καλώδιο αυτό που θέλω να φτιάξω/αγοράσω θα μπορέσω να κάνω δουλειά μου.

Το λευκό βύσμα δίπλα στα 2 μαύρα τροφοδοσίας είναι το S/PDIF in της κάρτα γραφικών:

464a44a1480fcb6.jpg

έτσι μαζί με το DVI-to-HDMI που δίνει στην συσκευασία δίνει εκτός από εικόνα και ήχο στην TV.

Και αυτό που μοιάζει με θέση για jumper, με την επιγραφή SPDIF_O είναι αυτό που έχουν συνήθως οι μητρικές για output ψηφιακού ήχου:

layout9.jpg

(ακριβώς δίπλα στο AL889) το οποίο λείπει από την DFI

Έτσι πρέπει να πάρω ήχο από το κίτρινο RCA Coaxial S/PDIF OUT που έχει η DFI:

LIOlabels.jpg

Link to comment
Share on other sites

φαντασου ειχα παρει μια 9600GT κ ειχε μεσα (msi respect!) το αλλο ειναι απο την 295......λογικα θα βρεις σε πλαισιο η ε-σοπ

αν δεν βρεις pm me να σου δωσω εγω μιας κ εχω 2 και δεν τις χρισιμοποιω!!

Link to comment
Share on other sites

φαντασου ειχα παρει μια 9600GT κ ειχε μεσα (msi respect!) το αλλο ειναι απο την 295......λογικα θα βρεις σε πλαισιο η ε-σοπ

αν δεν βρεις pm me να σου δωσω εγω μιας κ εχω 2 και δεν τις χρισιμοποιω!!

αυτό

το καλωδιάκι έχεις ? SPIDIFINFO.jpg

Αυτό έχει και ο φίλος, η μητρική δεν έχει "βύσμα" να το χώσει όμως !!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θελω κι εγώ να κάνω κάτι παρόμοιο με μια 9500GT. Βασικά μπορώ να βγάλω ήχο από το HDMI της κάρτας γραφικών συνδέοντας με SPDIF με το αποπάνω καλώδιο ; η mobo έχει 3 pin για το SPDIF.

(αν ειναι offtopic ας σβηστεί:innocent: )

Link to comment
Share on other sites

H μητρική (DFI BloodIron P45) δεν έχει εσωτερικό "οn-board" S/PDIF βύσμα, έχει μόνο στην πίσω πλευρά (εκεί που βγάζει και την οπτική) μια RCA Coaxial S/PDIF.

Θέλει ο φίλος και κάτοχος της παραπάνω μητρικής να δώσει ήχο στην Palit 275GTX που έχει ώστε να τον περάσει μέσω HDMI στην TV του. Φαντάζομαι ότι είναι πολύ απλό καλώδιο για να φτιαχτεί. Που μπορώ να το φτιάξω ? Ή να βρω κάποιο έτοιμο ? Δεν ξέρω πως πάει η πολικότητα όμως για να πάω σε κάποιον να μου το φτιάξει.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

Χρειάζεσαι ένα βύσμα RCA, ένα κομμάτι καλώδιο και ένα βύσμα που κουμπώνει στην κάρτα γραφικών (μάλλον θα το κόψεις από το καλώδιο που ήδη έχεις και δεν ταιριάζει).

Ε, είναι απλό μετά: Το κόκκινο καλώδιο θα πρέπει να οδηγηθεί στην "εσωτερική" επαφή του RCA και το μαύρο (GND) θα πρέπει να οδηγηθεί στην "εξωτερική". Απλή εξοικείωση με κολλητήρι χρειάζεσαι και το φτιάχνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ένα βύσμα RCA, ένα κομμάτι καλώδιο και ένα βύσμα που κουμπώνει στην κάρτα γραφικών (μάλλον θα το κόψεις από το καλώδιο που ήδη έχεις και δεν ταιριάζει).

Ε, είναι απλό μετά: Το κόκκινο καλώδιο θα πρέπει να οδηγηθεί στην "εσωτερική" επαφή του RCA και το μαύρο (GND) θα πρέπει να οδηγηθεί στην "εξωτερική". Απλή εξοικείωση με κολλητήρι χρειάζεσαι και το φτιάχνεις. :)

Standard στο RCA η γείωση είναι το "εξωτερικό" έτσι ? Φοβάμε μην βραχυκυκλώσω τίποτα και εκεί που θέλω να εξυπηρετήσω τον φίλο βγώ "κερατάς και δαρμένος" :p

Επειδή δεν έχω κολλητήρι μάλλον θα πάω σε κάποιο μαγαζί να μου το φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

διπλα στο βυσμα και πανω στην πλακετα εχουν σημαδακια για το που παει που.

Ειτε θα βρεις ενα "1" ειτε μια γραμμη ειτε μια κουκιδα.(απο εκει ξεκιναει η αριθμηση)

Μονο απο απροσεξια θα χασεις την πολικοτητα

Link to comment
Share on other sites

διπλα στο βυσμα και πανω στην πλακετα εχουν σημαδακια για το που παει που.

Ειτε θα βρεις ενα "1" ειτε μια γραμμη ειτε μια κουκιδα.(απο εκει ξεκιναει η αριθμηση)

Μονο απο απροσεξια θα χασεις την πολικοτητα

Για το βυσματάκι που πάει στην κάρτα γραφικών είναι σίγουρος. Το βύσμα ΔΕΝ μπαίνει διαφορετικά. Αυτό που δεν ξέρω 100% είναι στο RCA Coaxial ποιο καλώδιο είναι το GND (γείωση). Μάλλον το εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

Για το βυσματάκι που πάει στην κάρτα γραφικών είναι σίγουρος. Το βύσμα ΔΕΝ μπαίνει διαφορετικά. Αυτό που δεν ξέρω 100% είναι στο RCA Coaxial ποιο καλώδιο είναι το GND (γείωση). Μάλλον το εξωτερικό.

Πάντα, το εξωτερικό είναι GND και το εσωτερικό είναι το σήμα :)

Link to comment
Share on other sites

Ok πάω σήμερα σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά να μου φτιάξουν το καλώδιο και θα δοκιμάσω

Σας ευχαριστώ όλους, θα κάνω update το θέμα μετά τις δοκιμές με τα "αποτελέσματα"

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρά εκτός θέματος αλλά συνήθως οι καινουργιες τηλεοράσεις έχουν οπτική ή ομοαξονική είσοδο ήχου...

Μήπως αντί να στείλεις τον ήχο από το μπόρντ στην κάρτα και από εκεί στην tv μέσω hdmi να συνδέσεις απευθείας το μπόρντ με την tv με οπτική ίνα ή ομοαξονικό και η εικόνα να πηγαίνει μέσω hdmi ή έστω dvi ;;;;

Ο ήχος δεν θα αλλοιωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρά εκτός θέματος αλλά συνήθως οι καινουργιες τηλεοράσεις έχουν οπτική ή ομοαξονική είσοδο ήχου...

Μήπως αντί να στείλεις τον ήχο από το μπόρντ στην κάρτα και από εκεί στην tv μέσω hdmi να συνδέσεις απευθείας το μπόρντ με την tv με οπτική ίνα ή ομοαξονικό και η εικόνα να πηγαίνει μέσω hdmi ή έστω dvi ;;;;

Ο ήχος δεν θα αλλοιωθεί...

Ναι και αυτο γίνεται αλλά γιατι να έχεις 2 καλώδια από την στιγμή που έχεις 1 ? Και ότα αργοτερα μπεί A/V ενισχυτής γιατί να μην μπορείς εύκολα να έχεις επιλογή εικόνας και ήχου κατευθείαν από τον A/V ενισχυτή ?
Link to comment
Share on other sites

Ναι και αυτο γίνεται αλλά γιατι να έχεις 2 καλώδια από την στιγμή που έχεις 1 ? Και ότα αργοτερα μπεί A/V ενισχυτής γιατί να μην μπορείς εύκολα να έχεις επιλογή εικόνας και ήχου κατευθείαν από τον A/V ενισχυτή ?

Το ίδιο είναι. ;)

Τα 2 καλώδια μπαίνουν στον A/V και κάνεις την δουλειά σου μια χαρά και με αυτόν τον τρόπο. :)

Για τα 2 καλώδια αντί του ενώς έχεις δίκιο, είναι ποιό απλό έτσι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σορρυ που ξεθάβω το θέμα .Κανενα μαγαζι που να πουλαει το καλωδιάκι υπάρχει?

Υπάρχει κανενας που να το εχει και να μην το χρειάζεται?

Θα δοκιμάσω να το φτιαξω και εγώ:o (Palit 275 GTX που δεν είχε μεσα το external αλλά μονο το internal)

post-11425-1416075171,4964_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε το στον ηλεκτρονικό/ηλεκτρολόγο της γειτωνιάς σου αν δεν έχεις κολιτήρι. Έτσι έκανα εγώ (όπως είπε ο nickstamat) για τον φίλο και παίζει μια χαρά και πέρνει τον ήχο από το hdmi της κάρτας γραφικών !

Link to comment
Share on other sites

Παλιο DFI που δεν ειχες spdif header :wall: και παλιο Palit :fist:που τσιγκουνεύτηκες το καλώδιο !:) Το εφτιαξα τελικά.Μου βγήκε λιγο μεγαλύτερο το καλώδιο αλλά μετα που ειδα οτι δουλευε βαριόμουν να το κανω μικρότερο..(εβαλα έξτρα κομμάτι γιατι δεν εφτανε) . Πολύ καλή ιδέα του nickstamat :thank_you2:

dsc00248w.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.