Jump to content



Μια (Όχι και Τόσο Σύντομη) Αναδρομή στην Ιστορία των H/Y


Recommended Posts

Μπράβο, πολύ καλό άρθρο !!!

Νομίζω μια μικρή αναφορά 2-3 γραμμές ήθελε και ο ATARI 2600 http://en.wikipedia.org/wiki/Atari_2600 που έφερε τους υπολογιστές (έστω και υπό την μορφή game console) μέσα σε πολλά σπίτια.

Άλλη μια φορά μπράβο σου !

Link to comment
Share on other sites

Άριστο άρθρο. Ειδικά στο Commodore 64 section (πρώτο μου home computer) συγκινήθηκα!

Μοναδική παρατήρηση -καλοπροαίρατα πάντα- πως ίσως να έπρεπε να αναφερθείς λίγάκι εκτενέστερα στα "θρυλικά" μηχανήματα (ΤI99/4A, Οric atmos, Atari XL, Commodore 64, ZX Spectrum, Amstrad CPC, Atari ST & Amiga) αλλά γενικώς το άρθρο είναι "θρεμμένο" (μεγάλο εννοώ) και σε γενικές γραμμές πλήρες.

Well done.

Link to comment
Share on other sites

10.000 περίπου λέξεις βγήκε το άρθρο, όσο ένα κεφάλαιο βιβλίου δηλαδή. Επίτηδες δεν μπήκα σε παραπάνω λεπτομέρειες γιατί πιστεύω ότι θα καταντούσε κουραστικό, χώρια που μετά θα έπρεπε να εκδοθεί σε βιβλίο και όχι σε forum :D

Επειδή έζησα και εγώ από κοντά την εποχή των home computers δεν σας κρύβω ότι συγκινήθηκα όταν έγραφα τις γραμμές για CPC, Amiga, ATARI ST κτλ. Τότε είχες έναν υπολογιστή και τον κρατούσες χρόνια ολόκληρα με αποτέλεσμα να δένεσε πια με αυτόν. Τον Atari ακόμη τον έχω σε ένα μπαούλο στο πατρικό μου μαζί με το 14αρι έγχρωμο μονιτορ. Αξέχαστες εποχές..

Εκεί που έπαθα πλάκα ήταν όταν συνειδητοποιησα ότι στην ουσία την Amiga την έφτιαξαν πρώην εργαζόμενοι της Atari και τον Atari ST πρώην εργαζόμενοι της Commodore.

Επίσης κάτι που δεν έγραψα στο άρθρο. Όταν ο Tramiel αγόρασε το τμήμα υπολογιστών της Atari, δεν τον είχαν ενημερώσει για το τι έρευνα (R&D) είχε γίνει μέχρι τότε και έτσι ξεκίνησε την κατασκευή του ST από την αρχή. Όμως μέσα στα εργαστήρια υπήρχαν τότε προτάσεις, ακόμη και πρωτότυπα, για το μελλοντικό hardware της σειράς ST που ξεπερνούσαν κατά πολύ τις δυνατότητες του hardware της Amiga (διπλοί επεξεργαστές 68000 κτλ.). Αν ο Tramiel γνώριζε ότι υπήρχε αυτό το υλικό μέσα στα εργαστήρια που μόλις είχε αγοράσει τότε ο ST θα ήταν πολύ διαφορετικός.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο άρθρο!!

To πιο παλιό μηχάνημα που έχω στην συλλογή μου είναι ο commodore pet,ο 8032-SK που είναι ο πρώτος home computer με ξεχωριστό πληκτρολόγιο.Όσοι βρέθηκαν στην dte το 2007 τον είδαν εν λειτουργία στο περίπτερο του amigahellas.Προσωρινά είναι εκτός λειτουργίας λόγω PLA,αλλά έχω φτιάξει αντικαταστάτη για αυτά τα custom chips με eproms!

Περι της amiga τώρα κατασκευάζονται μηχανήματα ακόμα και σήμερα,όπως η Sam440 απο το 2009 εως τώρα και επίσης θα κυκλοφορίσει η Amiga X-1000 αυτή την χρονιά.Το λογισμικό έχει φτάσει στο Workbench 4.1 για τις νέες σειρές,ενώ για τις classic 1200/3000/4000 το Workbench 4.0

Link to comment
Share on other sites

Σαν δάσκαλος σας βάζω 10' ...Μράβο !!!! Θα έχω να λέω στους μαθητές μου....πολλά από αυτά !!!!

Πολύ ωραίο άρθρο!!

To πιο παλιό μηχάνημα που έχω στην συλλογή μου είναι ο commodore pet,ο 8032-SK που είναι ο πρώτος home computer με ξεχωριστό πληκτρολόγιο.Όσοι βρέθηκαν στην dte το 2007 τον είδαν εν λειτουργία στο περίπτερο του amigahellas.Προσωρινά είναι εκτός λειτουργίας λόγω PLA,αλλά έχω φτιάξει αντικαταστάτη για αυτά τα custom chips με eproms!

Περι της amiga τώρα κατασκευάζονται μηχανήματα ακόμα και σήμερα,όπως η Sam440 απο το 2009 εως τώρα και επίσης θα κυκλοφορίσει η Amiga X-1000 αυτή την χρονιά.Το λογισμικό έχει φτάσει στο Workbench 4.1 για τις νέες σειρές,ενώ για τις classic 1200/3000/4000 το Workbench 4.0

Πως μπορόυμε να βρούμε μια Αmiga 500 σχεδιάζω ένα χωρο στο σχολείο με παλία p/c

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.