Jump to content



Αναβάθμιση


Bandits

Recommended Posts

Γεια χαρα.Νεος στο Forum και πηρα το θαρρος να ρωτησω καποια πραγματακια που εχω στο μυαλο μου.Ενα update που θελω να κανω ειναι CPU: AMD PHENOM II X4 965

Mobo: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5

Ram: OCZ OCZ3BE1600C8LV4GK 4GB

Το συστημα μου αποτελειται απο:

Mobo:asus p5n_t deluxe

Cpu:Intel core 2 duo E8500 3,16ghz

Gpu: Asus 5850

Ram:Nvidia sli 4gb

Thermaltake 650w

Monitor:Lg 19''

HD: 500GB Seagate 7200

Σας ευχαριστω και περιμενω σχολια και αποψεις για το update:T:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε PClord λεω να κανω αυτην την αλλαγη γιατι με παει λιγο πισω αυτο που εχω και θα ηθελα να δω τις δυνατοτητες του.Δεν ξερω αν θα δω τρελες διαφορες αλλα κατι μου λεει πως ναι.Τι εχεις να πεις για την επιλογη?Ειναι αξιοπιστη ή θα την πατησω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε PClord λεω να κανω αυτην την αλλαγη γιατι με παει λιγο πισω αυτο που εχω και θα ηθελα να δω τις δυνατοτητες του.Δεν ξερω αν θα δω τρελες διαφορες αλλα κατι μου λεει πως ναι.Τι εχεις να πεις για την επιλογη?Ειναι αξιοπιστη ή θα την πατησω?

Κοίτα να δεις,σίγουρα θα είναι αξιόπιστο...γενικότερα,Gigabyte+OCZ πάντα τις εμπιστευόμουν...

Επίσης πρόσφατα (Νοέμβριο) έφτιαξα σε ένα φίλο συστηματάκι με τον 955 (955 + 3Gbyte DDR3 + nvidia 240 1Gbyte DDR5)και μέχρι τώρα έχει πολύ καλές εντυπώσεις,αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω δει τρελές διαφορες με τον δικό μου (C2D 2.2Ghz + 8800GT +2Gbyte DDR2 800mhz) τουλάχιστων σε θέμα gaming...αυτού του παίζει π.χ. το NFS shift max εμένα max παρά κάτι ρυθμίσεις (αν θες σου λέω αναλυτικότερα)...

Link to comment
Share on other sites

Σε επιπεδο gaming εχω την εντυπωση οτι δεν ειχα την δυναμη που θα ηθελα οπως και σε καποια benchmarks και μαλιστα με δυο 8800GTS 640.Απλα σκεφτομουνα αυτη τη συνθεση για 'καλυτερες' επιδοσεις σε games και καποιες πιο βαριες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Σε επιπεδο gaming εχω την εντυπωση οτι δεν ειχα την δυναμη που θα ηθελα οπως και σε καποια benchmarks και μαλιστα με δυο 8800GTS 640.Απλα σκεφτομουνα αυτη τη συνθεση για 'καλυτερες' επιδοσεις σε games και καποιες πιο βαριες εφαρμογες.

Τι να σ πω... :yes2:

Πάντως αν το κάνεις θα με ένδιεφερε να μου πεις εντυπώσεις κλπ γτ όπως είπα "ψήνομαι" και εγώ :D

καλή επιτυχία στην σύνθεση λοιπόν..!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου.Απλα καποια στιγμη θα ηθελα να κανω και αυτο το ρημαδιασμενο το crossfire με αλλη μια 5850.Βεβαια θα γινει λιγο μετα, το ολο το θεμα,οποτε εδω θα βρισκομαι να διαβαζω κριτικες και δοκιμες και ισως και καποιος συμφορουμιτης κανει το ιδιο και πριν απο μενα .Οταν το κανω σιγουρα θα σου πω εντυπωσεις και που ξερεις,μηπως το κανεις πρωτος?:happy2:

Link to comment
Share on other sites

οθονη σκεφτεσαι ν αλλαξεις συντομα ή οχι;

το αυτο...αν δεν σκεφτεσαι κατσε εκει που εισαι,μια χαρα εισαι!

εκεινος ο 8500 default δουλευει? αμαρτια ειναι...κλοκαρε τον,αυτο ναι, θα ειναι αναβαθμιση και μαλιστα τσαμπα!

Link to comment
Share on other sites

Με την οθονη ειμαι μια χαρα.Γιατι ομως με ρωτας?Να ανησυχω? τον 8500 τον εχω φτασει στα 3,4 αλλα και παλι δεν...Με το ο/c δεν τα παω και τοσο καλα,εχω μεινει λιγο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η κύρια χρήση του υπολογιστή είναι το gaming, πιστεύεις ότι πληρώνοντας Χ ευρώ για να πας από διπύρηνο σε τετραπύρηνο και από 4 γίγα DDR2 σε 4 γίγα DDR3, θα δεις διαφορές στα παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

σε gaming δεν θα δεις διαφορες. ισως στις βαριες εφαρμογες που χρησιμοποιεις να δεις διαφορες, αναλογα και ποιες ειναι αυτες βεβαια. εκει που θα δεις σιγουρα διαφορα ειναι σε multitasking. δλδ σε πολλες παραλληλες εργασιες, εκει ναι, θα δεις διαφορες! αν δεν ασχολεισαι με multitasking, κατσε οπως εισαι με τον 8500, μια χαρα επεξεργαστης ειναι, και κοιτα να αλλαξεις οθονη μπας και δουλεψει και λιγο η 5850, γιατι με τη 19αρα, μαλλον κοιμαται!!!!!:zzz::zzz:

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια παρόμοια ερώτηση

Έχω 2 desktop

Main pc

Asus maximus formula

e8500@4 με μια thermalright 120

4gb geil

4870X2

2o pc στο χωριό

GIGABYTE GA-790FXTA-UD5

phenom II x3 720@3.2 με στοκ ψύκτρα

2gb ocz ddr3 (τις οποίες ποτέ δεν κατάφερα να λειτουργήσω στην ονομαστική τους ταχυτητα 1600)

3870Χ2+3870 crossX

Αξίζει να κανω swap τις κάρτες γραφικών, να πάρω ένα άλλο κιτ 4gb στα 1600, να βάλω την καλή ψύκτρα στον phenom και να τον ανεβάσω?Θα είμαι τουλάχιστον στα ίδια με τον 8500?Μόνο για παιχνίδια το main pc

Αξίζει η να κάτσω στ΄ αυγά μου?

Δηλαδή κόστος μόνο οι μνήμες. Και μέχρι το πάσχα (να μαζέψω κανένα ψιλό) να πάρω τον phenom 965

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια παρόμοια ερώτηση

Έχω 2 desktop

Main pc

Asus maximus formula

e8500@4 με μια thermalright 120

4gb geil

4870X2

2o pc στο χωριό

GIGABYTE GA-790FXTA-UD5

phenom II x3 720@3.2 με στοκ ψύκτρα

2gb ocz ddr3 (τις οποίες ποτέ δεν κατάφερα να λειτουργήσω στην ονομαστική τους ταχυτητα 1600)

3870Χ2+3870 crossX

Αξίζει να κανω swap τις κάρτες γραφικών, να πάρω ένα άλλο κιτ 4gb στα 1600, να βάλω την καλή ψύκτρα στον phenom και να τον ανεβάσω?Θα είμαι τουλάχιστον στα ίδια με τον 8500?Μόνο για παιχνίδια το main pc

Αξίζει η να κάτσω στ΄ αυγά μου?

Δηλαδή κόστος μόνο οι μνήμες. Και μέχρι το πάσχα (να μαζέψω κανένα ψιλό) να πάρω τον phenom 965

δωσε διευκρινισεις:

1 με τι λειτουργικο εισαι?

2 σε τι οθονη παιζεις?

3 στο main παιζεις κυριως παιχνιδια λες. στο αλλο πισι τι χρηση κανεις?

4 τον 720 εχεις προσπαθησει να τον ξεκλειδωσεις?

Link to comment
Share on other sites

1)

main pc είμαι με 7 business 64bit

στο 2ο είμαι με vista business 32bit

αλλα λόγω msdn έχω εκδόσεις windows να βάλω όποια χρειαστεί. Είτε seven 64 32, vista 64 32, ΧP 64 32

2)

22αρα στο main

μια 17αρα crt στο 2ο

3)

Το Main είναι μόνο για gaming

Το 2ο pc είναι απλά παλίο μου hardware(εκτος απο mobo Κ επεξεργαστή) το οποίο είναι στο χωριό για να κάνει λίγο απ όλα(ίντερνετ,κανα strategy κτλ)

4)

Έχω δοκιμάσει και δεν ξεκλειδώνει. Παρόλο που γράφει στο boot Χ4 20 όταν πάει να μπει windows κάνει reboot. Έδωσα λίγα ρεύματα σε imc και vcore κατέβασα και συχνότητα επεξεργαστή αλλά τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

GIGABYTE GA-790FXTA-UD5

phenom II x3 720@3.2 με στοκ ψύκτρα

2gb ocz ddr3

αυτο το θεωρεις παλιο hardware? θα μας κουφανεις? (σημ. τωρα προσεξα που λες εκτος Mobo + cpu!!! γκαβομαρααα.....)

εγω στη θεση σου, θα ειχα αυτο το συστημα για gaming pc μαζι με την 4870χ2 και 4gb ram σε 7 64 βιτ. και θα εβαζα τον 8500 με 2gb ram και ενα 32 βιτ λειτουργικο, για τα υπολοιπα που κανεις. κι αυτο γιατι οσο περναει ο καιρος, βγαινουν παιχνιδια που εχουν υποστηριξη και σε πολυπυρηνους επεξεργαστες. οποτε ο 720 τα υποστηριζει καλυτερα. γνωμη μου!

οσο για το ξεκλειδωμα, ετσι πληροφοριακα ρωτησα, γιατι οπως βλεπεις εχω κι εγω τον ιδιο. προφανως ειναι χαλασμενος ο 4ος.

παντως με αυτες τις καρτες γραφικων να ξερεις οτι εχεις αρκετα μεγαλη καταναλωση ρευματος.

μηπως να σκεφτοσουν να κανεις μια αναδιαρθρωση των καρτων γραφικων, πουλωντας τις 2 2πυρηνες και αγοραζοντας μια 5850? και να κρατησεις την 1 3870 στο αλλο πισι που δεν κανει πολλα πολλα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι το έχω δει... Την ίδια περίοδο μάλιστα τους είχαμε παρει

Έχεις δίκιο για τις κάρτες ειδικά η 3870Χ2 τσάμπα καίει... Απλά είμαι απ αυτούς που τα μαζεύω σε κούτες να μου πιάνουν χώρο και δεν πουλάνε τιποτα:haha:

Αν πάρω τον 965 σε κανα 2 βδομάδες μέχρι το καλοκαίρι θα χω πάρει και την 5870. Αλλά λέω οτι η 4870Χ2 τα καταφερνει ακόμα

Ο 8500 είναι σε ddr2 οπότε χρειάζομαι ένα κιτακι 4gb ddr3 για τον 720. Αυτες που φοράει τώρα θα τις δώσω σε φίλο

Έχεις να προτίνεις κάποιο σετ μέχρι 120Ε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.