Jump to content


Artifacts με Sapphire 5850


mani

Recommended Posts

Κλασσικά πλέον μόλις φτιάξω κάτι χαλάει κάτι άλλο.

Έχω κανένα μήνα τη vga αλλά λόγω του ότι άλλαζα μητρική, μνήμες, psu και δεν συμμαζεύεται, άργησα να την τεστάρω.

Την τελευταία εβδομάδα το μόνο παιχνίδι που είχα βάλει (όταν δεν έκανα φορμάτ) ήταν το PES 2010 το οποίο όμως έπαιζε άψογα στο full.

Από προχθές όμως που δοκίμασα κάποια άλλα games και συγκεκριμένα τα Dirt2, POP WW και το Saboteur, είδα σε ΟΛΑ να υπάρχουν τα ίδια artifacts. Για την ακρίβεια είναι κάποια τετραγωνάκια που φαίνεται σαν να αναβοσβήνουν.

Δοκίμασα και τους catalyst 10.1 και 9.12 και 9.11 αλλά καμία διαφορά.

Αυτό που είναι ακόμα πιο περίεργο είναι ότι το κάνει και στο 3ds Max στα αντικείμενα που είναι διαφανή. (εικόνα)

Είχα τρέξει ένα bench (δεν θυμάμαι πιο τώρα) και δεν έβγαλε κάτι.

Μιλώντας με το service από τα Multirama μου είπαν να πάω όλο το pc κάτι που δεν θα κάνω. Αλλιώς λέει δοκιμάζουν τις κάρτες με το 3dMark και αν δεν βγάλει πρόβλημα δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Να φταίει η κάρτα ή κάτι άλλο;

post-14453-1416074312,2244_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρε ολο το pc εκει και τρεξε οτι σου κανει προβλημα... Στη συνεχεια πες τους να δοκιμασουν με μια αλλη καρτα (οτι να ναι). Αν δεν το κανει με την αλλη καρτα απαιτησε αντικατασταση φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και είμαι σε xp 32 πλέον αρχικά δεν άλλαξε τίποτα.

Drivers τους δοκίμασα όλους.

Οπότε άρχισα τα benchmarks. (οπτικά κρίνοντας αφού από μετρήσεις δεν ξέρω πολλά)

FurMark = όλα άψογα

Unigine Heaven = το ίδιο

Τελικά δοκίμασα και το 3dMark 06.

Στο πρώτο τεστ όλα φαίνονται καλά. Στο δεύτερο όμως νατα τα τετραγωνάκια και μάλιστα με μια περίεργη διαπίστωση. Εμφανίζονταν όπου υπήρχαν δέντρα!! Το ίδιο και σε ένα άλλο τεστ.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα αλλά τουλάχιστον αν έχει πρόβλημα η κάρτα και στα Multirama τρέχουν το 3dMark όπως μου είπαν θα το δουν κι αυτοί.

Δείτε ένα (κακό) capture που έκανα για να καταλάβετε περίπου τι κάνει.

http://www.youtube.com/watch?v=Gar1aeiV5l0

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και είμαι σε xp 32 πλέον αρχικά δεν άλλαξε τίποτα.

Drivers τους δοκίμασα όλους.

Οπότε άρχισα τα benchmarks. (οπτικά κρίνοντας αφού από μετρήσεις δεν ξέρω πολλά)

FurMark = όλα άψογα

Unigine Heaven = το ίδιο

Τελικά δοκίμασα και το 3dMark 06.

Στο πρώτο τεστ όλα φαίνονται καλά. Στο δεύτερο όμως νατα τα τετραγωνάκια και μάλιστα με μια περίεργη διαπίστωση. Εμφανίζονταν όπου υπήρχαν δέντρα!! Το ίδιο και σε ένα άλλο τεστ.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα αλλά τουλάχιστον αν έχει πρόβλημα η κάρτα και στα Multirama τρέχουν το 3dMark όπως μου είπαν θα το δουν κι αυτοί.

Δείτε ένα (κακό) capture που έκανα για να καταλάβετε περίπου τι κάνει.

http://www.youtube.com/watch?v=Gar1aeiV5l0

ΠΡΕΠΕΙ να βάλεις vista η sevven για να βρεις το πρόβλημα !!!! πιθανότατα το πρόβλημα σου να είναι αυτό !!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχει πρόβλημα η κάρτα και θα την πας να στην αλλάξουν.

Στο video τουλάχιστον φαίνεται καθαρά.

Εξήγησε τους αναλυτικά ολο το troubleshooting που έχεις κάνει (format, τρέξιμο διάφορων μετροπρογραμμάτων-παιχνιδιών κ.τ.λ.), και δε θα έχεις πρόβλημα.

Δεν το έχεις αναφέρει, αλλά δε φαντάζομαι να έχεις ανεβάσει τίποτα ρολόγια στο Θεο και η κάρτα να ψήνεται ;

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΕΠΕΙ να βάλεις vista η sevven για να βρεις το πρόβλημα !!!! πιθανότατα το πρόβλημα σου να είναι αυτό !!

Σε 7 64bit είμαι τόσο καιρό. Απλά έβαλα xp σήμερα για να δω αν αλλάζει κάτι. Και στα 7 τα ίδια ακριβώς ήτανε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.