Jump to content



ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ CPU


Athis

Recommended Posts

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΣΑΣ ΤΑ ΤΖΙΜΑΝΙΑ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ:

INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9550 2.83 GHZ LGA775 - 1333 FSB

H

Intel Core 2 Quad 9650 (s775, 3.00 GHz, Cache 12 MP, Box)

ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑ ΤΙΜΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ 6600 QUAD ΣΤΟ GAMING MACHINE ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ASUS ΜΟΒΟ Strike II formula ME 8GIGA MUSHKIN DDR2-1066 PC2 8500 TIMING 5-5-5-15 KAI VGA GAINWARD GTX280. ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΒΑΣΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ OVERCLOACKING ΓΙΑ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες,

1. Απόφυγε τα κεφαλαία σε παρακαλώ φαίνεται πως φωνάζεις :)

2. Ο 9650 θα σου δώσει λίγο παραπάνω στο o/c από τον 9550. Λογικά και οι 2 θα πάνε στα 4.0 σχετικά εύκολα, αν νομίζεις πως μπορεί να θέλεις τα 4,1. 4,2 (στο περίπου) ή γενικά το κάτι παραπάνω του 9650 πάρε αυτόν, αλλά και ο 9550 είναι μια χαρά για τα 4.0

3. Υπάρχει θρεντ για το o/c των 9550 με πολύ πληροφόρηση, και έχει μέσα και για 9650, οπότε διαβάζεις, δοκιμάζεις, και μετά είμαστε εδώ για ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Πάρε Q9550 από πλευράς τιμής απόδοσης.

Εγώ όταν είχα κάνει αναβάθμιση από διπύρηνο Q9550 θα έπαιρνα κανονικά αλλά πήρα Q9650 γιατί τον βρήκα σε καλή τιμή σε site δημοπρασιών και πωλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

με τη μητρικη που εχεις , 4ghz με τον 9550 , 99.99% δεν θα τα δεις ποτε.. ακομη και αν εχεις το καλυτερο κομματι... απλα λογω του 471fsb που ζηταει και δε θα σου το δωσει το 780, με τον 9650 εχεις καλυτερες πιθανοτητες (445fsb) , αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει πλεον. καλυτερα να στραφεις σε i5 μερια.

Link to comment
Share on other sites

Δες και τους i5, αν δωσεις το Μ/Β σου και το cpu σου και βαλεις και κατι ψιλα πας για ενα πολυ πιο futureproof συστημα απο οτι τα 250+ ευρω του quad.

Θα πρέπει να "σπρώξει" και τα 8GB της μνήμης, σε αυτή την περίπτωση, οπότε μάλλον για χοντρά μιλάμε ;)

@ Athis:

Ψάξε καλύτερα για μτχ Core 2 Quad Q9650/Q9550, γιατί αν πας για καινούργιο τότε ίσως να ήταν πιο φρόνιμο να τα δώσεις όλα (CPU-Mo/Bo-RAM) - μην σου πω και την GPU - και να μεταβείς σε CORE I5/Ι7.

Link to comment
Share on other sites

εγώ με την σειρά μου θα σου πρότεινα να κρατήσεις χρήματα και να αναβαθμίσεις την κάρτα γραφικών σου ο επεξεργαστής σου είναι μια χαρά σε gaming δεν θα έχεις ορατές κατά την γνώμη μου διαφορές ιδίως αν παίζεις από 1680χ1050 και πάνω

διάβασε και αυτό θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι εννοώ

http://www.guru3d.com/article/cpu-scaling-in-games-with-quad-core-processors/

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να "σπρώξει" και τα 8GB της μνήμης, σε αυτή την περίπτωση, οπότε μάλλον για χοντρά μιλάμε ;)

@ Athis:

Ψάξε καλύτερα για μτχ Core 2 Quad Q9650/Q9550, γιατί αν πας για καινούργιο τότε ίσως να ήταν πιο φρόνιμο να τα δώσεις όλα (CPU-Mo/Bo-RAM) - μην σου πω και την GPU - και να μεταβείς σε CORE I5/Ι7.

Ωπ! σωστο και αυτο. Παρολαυτα θεωρω οτι 250 ευρω για καινουριο quad ειναι απλα κακη επενδυση. Θα συμφωνησω ομως απολυτα στο μεταχειρισμενο η ολικη αναβαθμιση. Επισης θα μπορουσε να διαβασει λιγο (αν βεβαια εχει την ορεξη και οτν χρονο) και να ανεβασει τον 6600 (65αρης ειναι βασταει αφοβα ρευμα και το Μ/Β του λογικα θα τραβηξει) (αληθεια τον εχεις στοκ?) στα 3.4 και να κρατησει και τα λεφτα του για οταν ασποφασισει το ι7/ι5.

Link to comment
Share on other sites

εγώ με την σειρά μου θα σου πρότεινα να κρατήσεις χρήματα και να αναβαθμίσεις την κάρτα γραφικών σου ο επεξεργαστής σου είναι μια χαρά σε gaming δεν θα έχεις ορατές κατά την γνώμη μου διαφορές ιδίως αν παίζεις από 1680χ1050 και πάνω

διάβασε και αυτό θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι εννοώ

http://www.guru3d.com/article/cpu-scaling-in-games-with-quad-core-processors/

λιγο offtopic αλλα αυτο ειναι παλιο αρθρο...

Published: May 15, 2008

Hardware and Software Used

.

.

.

Graphics Card

GeForce 8800 Ultra

οχι οτι αποτελει μεγαλο προβλημα αλλα με καινουριες VGA

ενας π.χ. duo οπως του αρθρου που εδωσες σιγουρα δεν ειναι

και η πιο ισορροπημένη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα μπορουσε να διαβασει λιγο (αν βεβαια εχει την ορεξη και οτν χρονο) και να ανεβασει τον 6600 (65αρης ειναι βασταει αφοβα ρευμα και το Μ/Β του λογικα θα τραβηξει) (αληθεια τον εχεις στοκ?) στα 3.4 και να κρατησει και τα λεφτα του για οταν ασποφασισει το ι7/ι5.

εχεις καποιο λινκ να στειλεις, δεν εχω ιδεα τι θα επρεπε να κανω, θα ειναι η πρωτη μου προσπαθεια... καθε βοηθεια δεκτη παιδια

εγώ με την σειρά μου θα σου πρότεινα να κρατήσεις χρήματα και να αναβαθμίσεις την κάρτα γραφικών σου ο επεξεργαστής σου είναι μια χαρά σε gaming δεν θα έχεις ορατές κατά την γνώμη μου διαφορές ιδίως αν παίζεις από 1680χ1050 και πάνω

διάβασε και αυτό θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι εννοώ

http://www.guru3d.com/article/cpu-scaling-in-games-with-quad-core-processors/

δεν ξερω αν φταιει η καρτα μου η οχι. ο κολλητος μου με χειροτερη καρτα αλλα με ι7 εχει πολυ καλυτερα fps στο Darkfall απο οτι εγω. παιζει παντα απο 180-287 ενω εγω απο 67-140 με ολα τα γραφικα μου ρηγμενα , δεν ξερω κατα ποσο μπορω να "πειραξω" την καρτα μου.

θα ηθελα να κανω κατι με τα λιγοτερα δυνατα εξοδα αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποιο λινκ να στειλεις, δεν εχω ιδεα τι θα επρεπε να κανω, θα ειναι η πρωτη μου προσπαθεια... καθε βοηθεια δεκτη παιδια

δεν ξερω αν φταιει η καρτα μου η οχι. ο κολλητος μου με χειροτερη καρτα αλλα με ι7 εχει πολυ καλυτερα fps στο Darkfall απο οτι εγω. παιζει παντα απο 180-287 ενω εγω απο 67-140 με ολα τα γραφικα μου ρηγμενα , δεν ξερω κατα ποσο μπορω να "πειραξω" την καρτα μου.

θα ηθελα να κανω κατι με τα λιγοτερα δυνατα εξοδα αυτη τη στιγμη.

Κράτησε καλύτερα τον επεξεργαστή επειδή είναι τετραπύρηνος και όχι διπύρηνος δεν χρειάζεται να τον αναβαθμίσεις άμεσα.

Ούτε μητρική, μνήμες μην πάρεις.

Η κάρτα γραφικών σου είναι αρκετά δυνατή για να πάιζεις άνετα σε 1920x1080 αν έχεις φυσικά οθόνη που υποστηρίζει αυτή την ανάλυση.

Και εγώ αυτή έχω και παίζω άνετα στην ανάλυση που αναφέρω.

Για το darkfall δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει δεν το έχω παίξει και δεν με ενδιαφέρει.

Αν θέλεις όμως να αναβαθμίσεις κάτι πάρε κάρτα γραφικών.

Πάρε ATI 5850/5870 ή περίμενε την Nvidia που το Μάρτιο θα κυκλοφορήσει νέες κάρτες.

Μέχρι πόσα λεφτά δίνεις για κάρτα γραφικών;

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποιο λινκ να στειλεις, δεν εχω ιδεα τι θα επρεπε να κανω, θα ειναι η πρωτη μου προσπαθεια... καθε βοηθεια δεκτη παιδια

δεν ξερω αν φταιει η καρτα μου η οχι. ο κολλητος μου με χειροτερη καρτα αλλα με ι7 εχει πολυ καλυτερα fps στο Darkfall απο οτι εγω. παιζει παντα απο 180-287 ενω εγω απο 67-140 με ολα τα γραφικα μου ρηγμενα , δεν ξερω κατα ποσο μπορω να "πειραξω" την καρτα μου.

θα ηθελα να κανω κατι με τα λιγοτερα δυνατα εξοδα αυτη τη στιγμη.

Λιγοτερο δυνατα εξοδα = κλοκαρισμα...τουλαχιστον να δεις ποσα μπορεις να παρεις απο το cpu σου και αν συνεχισει να μην σε καλυπτει βλεπεις και κανεις. Να Διευκρινησω οτι μπαινωντας σε αυτη την διαδικασια χανεις εγγυηση κλπ και απαξ και ξεφυγεις απο τα ορια της ιντελ δεν υπρχει εγγυηση οτι δεν θα γινει ζημια. Επισης το σιγουρο ειναι οτι κλοκαρωντας μειωνεται η ζωη του επεξεργαστη (αναλογα το ρευμα, θερμοκρασιες και αλλα), το ποσο ειναι θεμα του καθενος και που αισθανεται βολικα. Εσυ πχ μπορει να θες να τον κρατησεις 5χρονια και εγω να τον αλλαξω σε 6 μηνες.

Δινω λινκ απο αλλο φορουμ, δεν ξερω αν πειραζει μιας και ειμαι νεος εδω γυρω, αν παλι υπαρχει προβλημα ειμαι σιγουρος οτι οι μοντς θα επιμεληθουν.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=211171

και αυτο για μερικες αποψεις για τα ρευματα και τις θερμοκρασιες του επεξεργαστη σου

http://www.overclock.net/intel-motherboards/188352-safe-voltages-temps-q6600.html

Ξεκινα με μικρα βηματα πειραζοντας μονο fsb και ρευματα (με φειδω το ρευμα και οσο πιο χαμηλα τοσο καλυτερα απο αποψη temps) και σταθεροποιωντας το κλοκαρισμα σου μεχρι να φτασεις το επιθυμητο αποτελεσμα η να μην πηγαινει αλλο (οτι ερθει πρωτο).

Σχετικα με την αποδοση της καρτας σου στα παιχνιδια υπαρχει περιπτωση να παιζει bottleneck στον επεξεργαστη? Ας μας πει καποιος χρηστης του μιας και δεν εχω παιξει ποτε με δαυτον.

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Athis: η διαφορα που θα δεις με την αλλαγη επεξεργαστη ουτε 5% δε θα ειναι στα ιδια mhz με τον νεο.

Προσπαθησε τον Q6600 να τον πας 3,6 -3.7 και θα εισαι κομπλε

Οσο για το αλλο θεμα παντως σιγουρα ουτε η νεα πλατφορμα δε κανει την διαφορα αυτη στα φραμες ουτε ο επεξεργαστης.

Κατι αλλο θα φταιει.

Η λαθος ρυθμισεις η λαθος drivers η -μπιπ- λειτουργικο :p

@AlxT : η ζωη μπορει να μειωνεται αλλα μεχρι να "πεθανει" θα εχεις παρει 2-3 επεξεργαστες νεοτερους.

Link to comment
Share on other sites

Athis: η διαφορα που θα δεις με την αλλαγη επεξεργαστη ουτε 5% δε θα ειναι στα ιδια mhz με τον νεο.

Προσπαθησε τον Q6600 να τον πας 3,6 -3.7 και θα εισαι κομπλε

Οσο για το αλλο θεμα παντως σιγουρα ουτε η νεα πλατφορμα δε κανει την διαφορα αυτη στα φραμες ουτε ο επεξεργαστης.

Κατι αλλο θα φταιει.

Η λαθος ρυθμισεις η λαθος drivers η -μπιπ- λειτουργικο :p

@AlxT : η ζωη μπορει να μειωνεται αλλα μεχρι να "πεθανει" θα εχεις παρει 2-3 επεξεργαστες νεοτερους.

Ναι αλλα μιας και ο φιλος ειπε πως θα ειναι η πρωτη του προσπαθεια μαλλον δεν ξερει και τα ρισκα οποτε καλο ειναι πριν απο οτιδηποτε να τα γνωριζει. Δεν θα ηθελα να γινει καμια στραβη και να μας πει μετα τι μ@@@κειες του λεγαμε.

Athis αν αρχισεις να τον ανεβαζεις τρεξε κανα 3d bench να δουμε το πριν και μετα :)

Link to comment
Share on other sites

εχουν τοσες προστασιες οι μητρικες τωρα που δε μπορεις να καψεις τον επεξεργαστη.και 2Volt να του χωσεις η δε θα ανοιξει η δε θα ανοιξει..ενα απο τα 2 :p

Γνωμη μου , ειναι να ασχοληθει παραπανω με τις χαμηλες επιδοσεις του μηχανηματος παρα να στραφει σε αναβαθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.