Jump to content



2x5870 ή 5970 ή αναμονη...


Nick86

Recommended Posts

Τι αξιζει περισσοτερο??Και δεν μιλαω μονο απο αποψη και διαφορα επιδοσεων,αλλα απο θερμοκρασιες,απο καταναλωση και το οτιδηποτε μπορει να φανει χρησιμο απο αυτους που εχουν δοκιμασει αυτες τις λυσεις.Προσπαθω να ζυγισω τα αρνητικα και τα θετικα της καθε επιλογης και να δω αν αξιζει να προχωρησω σε μια αγορα τωρα(ποια??) η να περιμενω λιγο καιρο μεχρι να βγει το fermi και να δω τι θα γινει με τιμες και με επιδοσεις απο μεριας nvidia αλλα και ατι με τις 5870 2gb και τα σχετικα..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Δεν με πειραζει το θεμα ati nvidia.To μονο που με προβληματιζει ειναι οι catalyst αλλα οκ..αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι με την ελευση του fermi οι ατι θεωρητικα θα ριξει τις τιμες..

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να το δείτε υπό το εξής πρίσμα: χρειάζεστε κάτι τώρα άμεσα? Αν ναι, ATi. Αν όχι, υπομονή. Η υπομονή έχει βέβαια και το κατά της. Άντε και πες πως η NVidia βγάζει καλύτερες κάρτες. Πόσο καλύτερες θα είναι? Πόσο θα τις χρεώνει? Πόσος καιρός θα περάσει μέχρι να υπάρξει διαθεσιμότητα? Πόσο θα πέσουν οι τιμές των ATi? Tι θα ανακοινώσει ως αντίπαλο δέος η ATi και πάλι μετά όλες οι προηγούμενες ερωτήσεις...

Αν και δεν είμαι του παιχνιδιού, πιστεύω πως έχουμε φτάσει σ' ένα σημείο που οι high end υλοποιήσεις (και ιδιαίτερα σαν SLi ή CF) ήδη προσφέρουν πολλά περισσότερα από αυτά που μπορεί να καλύψει το software. Σαν να παίρνουμε τα Cayenne ή τα Range Rover για να οδηγούμε και να παρκάρουμε στην Κυψέλη...

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια μου....το μόνο που με κρατάει να μην πάρω 5970 είναι οι κατά καιρούς άθλιοι drivers της ATI...

Τι εχουν οι drivers της Ati ρε παιδια;

Εγω προσωπικα στα μηχανακια μου το τελευταιο χρονικο διαστημα εχω προβλημα με τις nvidia καρτες μου και οχι με τις ati.

Οι 5970 παιζουν χωρις προβλημα απο τοτε που τις πηρα κανονικα με ολους τους drivers τωρα ειμαι με 10.1 ενω οι 295 μου ειναι με τους 191.07 γιατι με ολους τους επομενους εχω προβλημα (δεν μπαινει το Q Sli-σπανε τα γραφικα μεσα στο παιχνιδι-μεχρι και μπλε οθονη εφαγα προχθες με τους τελευταιους)

Link to comment
Share on other sites

Αν ΤΩΡΑ χρειάζεστε κάρτα η ΑΤΙ είναι μονόδρομος, τελεία και παύλα.

Εγώ πχ επειδή και παίζω και απολα ΔΕΝ μπορώ να μείνω με μια 9600 για άλλους 2-3 μήνες μέχρι να φιλοτιμηθεί να βγεί το Fermi...

Και δεν ξέρουμε και τιμές.

Το σίγουρο όπως το βλέπω ( και μακάρι να βγώ λάθος ) είναι πως αν είναι πιο γρήγορο απο την 5870 (που λογικά θα είναι) θα είναι σίγουρα πιο ακριβό απο όσο έχουν σήμερα οι κάρτες.

Το θέμα ειναι πως αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ένδειξη του ΠΟΤΕ θα έρθει το ρημάδι το fermi απο την nvidia απευθείας.

Εγώ (και το έκανα δηλαδή) πήρα 5870, και αν, και όταν έρθει το fermi θα την διώξω και θα το πάρω αν΄είναι τόσο καλό. Λεφτά πολλά δεν θα χάσεις με την ρευστότητα που έχει η δευτερογεννής αγορά για τις 5870.

Αλλά ξέρω γώ, "καμμένος" gamer/κάτι να περιμένω απλά (τώρα που έδιωξες της 295) για ΟΤΑΝ έρθει το chipset μου μοιάζει λίγο μαζοχιστικό. Και ειδικά όταν η 5870 ειναι ΤΟΣΟ καλή κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Και για εμένα δεν αξίζει και για αύτό και είμαι με 5870 εδω και καιρό και παίζω τα πάντα όλα. Και όπως έχω πει, αν είναι 10% πιο γρήγορη θα είναι πολύ πιο πολύ % ακριβή.

Ούτε για εμένα αξίζει, αλλά για κάποιους μπορεί.

Βέβαια οταν σε 1920 παίζεις τα ΠΑΝΤΑ τίγκα με ΜΙΑ μόνο 5870 δεν ξέρω "λογικα" γιατι να πάς σε κάτι ακόμα πιο γρήγορο, αλλά αυτά είναι γούστα.

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένετε 25-30% μεγαλύτερη απόδοση, με την διαφορά να γίνεται πιο αισθητή σε υψηλές αναλύσεις (επιπέδου 3d vision).

Οι τιμές θα είναι μεγάλες, καθώς το gpu έχει μεγάλο κόστος λόγο φυσικού μεγέθους και yields. Περίπου 550$ για το GTX480 και 400-450$ για το GTX470.

To Fermi είναι στην παραγωγή από τον Ιανουάριο. Δεν θα αργήσουμε να δούμε κάρτες στην αγορά αλλά θα είναι λίγες. Περίπου 8000 κομμάτια internationally κατά το launch.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το 5870 οπως δειχνουν τα πραγματα ειναι 10-15% πιο αργο απο το 460 gtx και 30% λογικα απο το 480GTX...

Το 5970 εχει fake χρονισμους, ανετα τρεχει η καρτα με 850 και 900, 950 (+25% σε αποδοση) πυρηνα. Εγω εφαρμοσα και εναν ανεμιστηρα μπροστα στη καρτα και ειναι idle 40 και load 82. Πολυ πιο αθορυβη απο το 295gtx Που ειχα! απο εκει πανω θελει νερακι....(ψιλο τσαμπα το νερακι που ειχα στην αρχη)

Περιμενε να βγει το Fermi για να παρεις πιο οικονομικη ΑΤΙ. Οσο για τους drivers μην ακους μερικους, μια χαρα δουλευουν με πραγματικο AF και AA και οχι πλασματικα...

Παρε 5850 στα 220 (ή σε λιγο ακομα πιο κατω) ή δυο κομματια στα 440 ευροπουλα, ανετα τραβαει clocks της 5870 ....και απο Σεπτεμβρη πας για βαρβατο κουμπουρι απο την ΑΤΙ....NEXT GEN!

Link to comment
Share on other sites

To Fermi είναι στην παραγωγή από τον Ιανουάριο. Δεν θα αργήσουμε να δούμε κάρτες στην αγορά αλλά θα είναι λίγες. Περίπου 8000 κομμάτια internationally κατά το launch.

Αυτά.

Μάλιστα, αν αναλογιστούμε πόσοι nVidaκηδες τις περιμένουν πως και πώς τότε μετά το Πάσχα, Απρίλη, Μάη εκτός και αν κάνείς έχει "μπάρμπα" εκτός από φράγκα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη κιολας,δλδ ποσα παραπανω ειναι τα 25-30% σε FPS στα παιχνιδια?δλδ με τις τωρινες καρτες οταν στις μεγιστες αναλυσεις και με ολα τα γραφικα στο φουλ παιζεις ανετα τα παιχνιδια τοτε ειναι υπερβολη να πας απο 5870 σε FERMI.Προσωπικη Γνωμη.:)

Link to comment
Share on other sites

@tifozif1: Είναι 100% σίγουρο ότι στην αρχή η διαθεσιμότητα θα είναι τραγικά περιορισμένη...

Eγώ προσωπικά θέλω να δώ τα mainstream Φέρμια... ;)

Να δω σε τι τιμές θα παίξει η nvidia. Καλώς ή κακώς εγώ προσωπικά 500άρες για κάρτες γραφικών ΔΕΝ δίνω (άρα προς το παρόν οι 470/480 δεν με απασχολούν ως αγορά). Και τις gtx260 τις πήρα 113 ευρώ την μία, αλλιώς σιγά μην τα είχα "σκάσει".

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη κιολας,δλδ ποσα παραπανω ειναι τα 25-30% σε FPS στα παιχνιδια?δλδ με τις τωρινες καρτες οταν στις μεγιστες αναλυσεις και με ολα τα γραφικα στο φουλ παιζεις ανετα τα παιχνιδια τοτε ειναι υπερβολη να πας απο 5870 σε FERMI.Προσωπικη Γνωμη.:)

Πόσο παραπάνω; Χμ... ίσως.. 30%? Υou know? Percentage? +30 στα 100, +15 στα 50, κ.λ.π. :D

Με αυτή την λογική είναι υπερβολή και να πάς από gtx295 σε 5970, αλλά για δες τι έγινε... :p

Όσο για τα ονόματα, μέχρι να τα βγάλει τα φέρμια η nvidia θα τα έχει βαφτίσει 100 φορές! Βασικά μπλέξανε τα μπούτια τους με τόσο rebranding που πλέον δεν μπορούν να κατηγοριοποιήσουν τα προϊόντα τους σωστά. Έχουν πλάκα τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.